حساسیت به بدلیجات

بسیاری از  افراد با وجود علاقه شدید به بدلیجات؛ به دلیل داشتن حساسیت به بدلیجات دچار خارش، سوزش، کهیر، زخم یا سبز شدن پوست می‌شوند. عمده ترین دلیل این اتفاق، وجود نیکل در ساختار بعضی بدلیجات می باشدکه ممکن است منجر به سوزش و خارش در افراد شود. فلز نیکل در تماس با پوست اکسیده شده و به صورت محلول درآمده و درون سلول نفوذ می کند. در فصل تابستان به علت تعریق و نمک موجود در عرق بدن، حساسیت ها شدیدتر نیز می شوند. در قسمت هایی از بدن که بیشتر عرق می کند، مثل انگشت یا گردن حساسیت ها حادتر می شوند. زیورآلاتی مثل پیرسینگ یا انگشتر که مستقیما با بدن در تماس هستند بهتر است از جنس نیکل ساخته نشده باشند.

این حساسیت در مورد  فلزاتی که با پوست در تماس هستند از جمله ساعت، دکمه فلزی لباس، زیپ لباس و … نیز گزارش شده است؛ که علت این نوع از حساسیت ها نیز وجود نیکل در ساخت این گونه اشیاء می باشد.

 اگر از آن دسته افرادی هستید که به طلا و جواهر علاقه ای ندارید و نیز به بدلیجات حساسیت دارید؛ سعی کنید از بدلیجات استیل استفاده کنید. البته پیش از آن مطمئن شوید که در ساخت بدلیجات استیلی که تهیه کرده اید، نیکل به کار نرفته باشد. در ادامه راهکارهایی مفید جهت جلوگیری از بدلیجات معرفی می شود.

حساسیت به بدلیجات

نیکل چیست؟

نیکل یک فلز سفید- نقره‌ای است که قابلیت جلا و شکل پذیری بالایی دارد. این فلز از خانواده آهن‌ها است و بسیار سخت و انعطاف پذیر می باشد. نیکل، دوام بالایی در هوا داشته و اکسیده نمی‌شود، به همین علت از آن  برای تولید سکه‌های پول، فلز کاری برنج و آهن و … استفاده می شود.

تماس نیکل با پوست افراد حساس ممکن است باعث ایجاد حساسیت پوستی شود. مقدار مجاز نیکل مصرفی در محصولاتی که با پوست تماس دارند، طبق استاندارد اتحادیه اروپا می‌باشد. براساس گزارشی که در سال 2002 در مجله Nature منتشر شده محققان به این نتیجه رسیده اندکه مقدار نیکل موجود در سکه های یک و دو یورو بیش از استاندارد تعیین شده است. احتمالا این اتفاق به علت واکنش‌های گالوانیک است.

کیت های نیکل یاب

کیت های نیکل یاب، کیت های آزمایشی هستند که برای تشخیص نیکل به کار می روند. با کشیدن آنها به بدلیجات می توان تشخیص داد که آیا بدلیجات مورد نظر نیکل دارد یا خیر.

حساسیت به بدلیجات

چگونه حساسیت به بدلیجات را از بین ببریم ؟

در هنگام استفاده از بدلیجات، تمام مناطق پوست که در تماس با بدلیجات قرار می‌گیرد را کاملاً خشک کنید. در این صورت احتمال اکسید شدن زیورآلات و حساسیت پوست شما کاهش می‌یابد.

 قبل از استفاده از بدلیجات روی پوستتان کرم مرطوب کننده بزنید. این لایه کرم مرطوب کننده مانع تماس مستقیم بدلیجات با پوست شما می‌شود.

در صورتی که از بدلیجات قدیمی خود استفاده می کنید در صورت امکان آنها را آبکاری کنید، چون بدلیجات قدیمی لایه محافظ خود را از دست می دهند.

در برخی از افراد، ممکن است گیره و قفل گوشواره و گردنبند نیز ایجاد حساسیت کند. یک راهکار متداول برای این گونه حساسیت ها، به کار بردن لاک براق کننده ناخن روی این قسمت ها می باشد. اگر با استفاده از لاک براق کننده ناخن نتیجه مطلوب حاصل نشد؛ قفل ها و قلاب ها را با جنس استیل، طلا یا نقره تعویض کنید.

روی جعبه بعضی از بدلیجات برند عبارتHypo-allergenic   به معنای کم‌حساسیت‌زا حک شده است. به این معنی که این محصولات معمولا حساسیت پوستی ایجاد نمی کنند.

نکته پایانی

در آخر سعی کنید از بدلیجات به مدت طولانی استفاده نکنید. هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب یا رفتن به استخر سعی کنید از بدلیجات خود استفاده نکنید. پوست خود را قبل از استفاده از بدلیجات خشک کنید و سپس مرطوب نمایید. از بدلیجات خود به خوبی و در کیف ها و باکس های مخصوص نگهداری کنید تا روکش آن از بین نرود. در صورت از بین رفتن روکش، احتمال حساسیت و آلرژی پوستی بالا می رود.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید