درمان عفونت گوش

درمان عفونت گوش به روش خانگی

عفونت گوش می تواند عفونت های باکتریایی یا ویروسی باشد. آنها می توانند در گوش میانی، قسمتی از گوش درست در پشت پرده گوش، و همچنین گوش خارجی و داخلی ایجاد شوند. آنها اغلب به خودی خود از بین می روند اما به دلیل التهاب یا تجمع مایع می توانند دردناک باشند.عفونت گوش می تواند مزمن یا حاد باشد. عفونت های حاد گوش دردناک هستند اما مدت کوتاهی دارند. عفونت های مزمن گوش یا برطرف نمی شوند یا بارها عود می کنند. آنها می توانند باعث آسیب به گوش میانی و داخلی شوند که به ندرت دائمی است. در ادامه درباره درمان عفونت گوش به روش خانگی توضیح خواهیم داد.

درمان عفونت گوش با سیر

علائم شایع عفونت گوش عبارتند از: درد یا ناراحتی خفیف در داخل گوش،احساس فشار مداوم در داخل گوش،تخلیه چرک مانند گوش،از دست دادن شنوایی .این علائم ممکن است ادامه یابند یا بیایند و بروند. علائم ممکن است در یک یا هر دو گوش رخ دهد. درد معمولاً با عفونت دو گوش، که عفونت هر دو گوش است، شدیدتر است. علائم عفونت مزمن گوش ممکن است کمتر از علائم عفونت حاد گوش قابل توجه باشد.خواص سیر برای سلامتی شامل خواص ضد ویروسی، ضد باکتریایی و ضد قارچی است. همچنین دارای خواص ضد التهابی و تسکین دهنده درد است. زمانی که سیر خورده می شود، می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با عفونت کمک کند. استفاده موضعی از سیر ممکن است به کاهش درد گوش کمک کند. خوردن سیر به طور کلی می تواند به تقویت سیستم ایمنی شما کمک کند، که به شما کمک می کند با عفونت ها مبارزه کنید یا از آن جلوگیری کنید. سیر به عنوان یک درمان طبیعی برای مشکلات گوش از جمله گوش درد، عفونت گوش و وزوز گوش استفاده شده است. در زیر چند راه برای استفاده از سیر در خانه در گوش آورده شده است. دو یا سه قطره روغن سیر گرم را داخل گوش بریزید. به آرامی تکه پنبه را روی دهانه گوش قرار دهید تا روغن نشت نکند. فرد تحت درمان باید 10 تا 15 دقیقه در همان وضعیت باقی بماند.

درمان عفونت گوش با پیاز و آب پیاز

پیاز راز درمان گوش درد است. پیاز حاوی فلاونوئیدی به نام کورستین است که خاصیت ضدالتهابی دارد. یک روش نیاز به گرم کردن پیاز در دمای 450 درجه فارنهایت به مدت 15 دقیقه دارد. بعد از خنک شدن پیاز را از وسط نصف کرده و آب آن را در ظرفی بمالید. چند قطره از آب میوه را داخل گوش بریزید. یا می توانید نیمی از پیاز را مستقیماً روی گوش عفونی قرار دهید. درمان بیماران مبتلا به حفره رادیکال ملتهب مزمن با ژل عسل منجر به التهاب کمتر، ناراحتی کمتر و همچنین آبریزش گوش کمتر شد.

همچنین بخوانید: درمان خانگی گرفتگی گوش با پیاز، سیر، سرکه، عسل و روغن زیتون

درمان عفونت گوش با سیر

درمان عفونت گوش با عسل

در بیماران مبتلا به اگزمای مزمن گوش، درمان با قطره عسل منجر به ناراحتی کمتر و خارش کمتری شد. هیچ عارضه جانبی قابل توجهی در طول درمان مشاهده نشد. ریختن عسل در گوش علاوه بر،رهایی از قارچ و میکروب برای تقویت گوش هم مفید است. ریختن چند قطره عسل در گوش و صاف نگه داشتن گوش باعث می شود عسل به مجرای داخلی گوش نفوذ کند و در نهایت سبب پاکسازی عفونت در گوش می شود. اگر درد و عفونت تا مدت ها ادامه داشت به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

درمان عفونت گوش با روغن زیتون

روغن زیتون یکی از رایج ترین روغن های پخت و پز و جزء اصلی رژیم غذایی مدیترانه ای است. همچنین فواید بسیاری برای سلامتی دارد، از جمله کاهش خطر ابتلا به سرطان، بیماری قلبی و سایر شرایط. همچنین یک درمان سنتی برای از بین بردن جرم گوش و درمان عفونت گوش است. دو یا سه قطره روغن زیتون را در دهانه گوش خود بریزید. به آرامی پوست جلوی ورودی مجرای گوش را ماساژ دهید تا روغن وارد شود. 5 تا 10 دقیقه روی پهلو بمانید. روغن اضافی را که هنگام نشستن از گوشتان می چکد پاک کنید.هرگز روغن ها را مستقیماً در گوش های کودک خود قرار ندهید، زیرا ممکن است پرده گوش او را بسوزانند و باعث درد اضافی شوند. همیشه از روغن حامل (روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن V6) برای رقیق کردن روغنی که استفاده می کنید استفاده کنید تا مطمئن شوید که پوست را تحریک نمی کند.

در حالی که هیچ شواهد روشنی در مورد اثربخشی روغن زیتون به تنهایی برای مشکلات شایع گوش وجود ندارد، همچنین با هیچ عواقب جدی برای سلامتی همراه نیست، بنابراین شما همچنان می توانید آن را امتحان کنید تا خودتان ببینید. برای ریختن قطره روی گوش، از یک قطره چکان شیشه ای استفاده کنید یا می توانید یک سواب پنبه ای را به روغن زیتون آغشته کنید و اجازه دهید مازاد آن داخل گوش شما چکه کند. سواب پنبه ای یا هر چیز دیگری را در گوش خود قرار ندهید. می توانید از روغن زیتون با دمای اتاق استفاده کنید، اگرچه برخی افراد ترجیح می دهند آن را در تابه روی حرارت کم گرم کنند. حتما ابتدا دما را روی پوست خود تست کنید. روغن باید کمی گرم باشد نه داغ. برای استفاده ایمن از روغن زیتون به گوش خود در خانه، این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

 • به پهلو دراز بکشید و گوش آسیب دیده رو به بالا باشد.
 • به آرامی قسمت بیرونی گوش خود را به سمت عقب و بالا بکشید تا مجرای گوش باز شود.
 • دو یا سه قطره روغن زیتون را در دهانه گوش خود بریزید.
 • به آرامی پوست جلوی ورودی مجرای گوش خود را ماساژ دهید تا روغن به داخل آن نفوذ کند.
 • 5 تا 10 دقیقه روی پهلو بمانید. روغن اضافی را که هنگام نشستن از گوشتان می چکد پاک کنید.
 • در صورت نیاز در گوش دیگر نیز تکرار کنید.
همچنین بخوانید: درمان خانگی عفونت چشم با چای کیسه ای، گلاب، عنبر نسا و پیاز

درمان عفونت گوش با روغن زیتون

درمان عفونت گوش با عنبر نسارا

عنبر نسارا خواص ضد عفونی کنندگی دارد. بنابراین می توانیم بگوییم دود عنبر نسارا می تواند در درمان عفونت گوش موثر باشد. برای استفاده از آن 1 یا 2 تکه عنبر نسارا روی یک تکه ذغال روشن قرا دهید و دود آن را استنشاق کنید. این می تواند عوارض آلرژی را نیز کاه دهد. همچنین برای عفونت گوش باید دود را با قیف یا کاغذ لوله شده وارد گوش کنید.

درمان عفونت گوش با سرکه سیب

سرکه سیب ممکن است به درمان عفونت گوش کمک کند زیرا حاوی اسید استیک است که ضد باکتری است. این درمان خانگی را با مخلوط کردن مقادیر مساوی آب گرم و سرکه سیب امتحان کنید و سپس چند قطره را با یک بطری قطره چکان روی گوش آسیب دیده بمالید. از طرف دیگر، می‌توانید یک توپ پنبه‌ای را در محلول آب گرم و سرکه خیس کنید، آن را در قسمت بیرونی گوش قرار دهید و بگذارید داخل گوش فرو برود.

درمان عفونت گوش با طب سنتی

اینها رایج ترین روش های طب سنتی درمان عفونت گوش هستند که می توانند به تسکین علائم مرتبط با درد کمک کنند:

طب سوزنی

طب سوزنی به ویژه برای گوش درد و عفونت گوش مفید است. طب سوزنی به آزادسازی ماهیچه‌ها اجازه می‌دهد که جریان خون و لنف را کاهش می‌دهد و همچنین می‌تواند به کاهش عفونت با استفاده از نقاط خاص پزشکی داخلی بدن برای پاک کردن عفونت کمک کند.

همچنین بخوانید: درمان آبریزش بینی با سیر، عناب، آب نمک، روغن بنفشه و دمنوش

درمان عفونت گوش با طب سنتی

ورزش‌های گردن

ورزش‌های گردن که گردن را می‌چرخانند می‌توانند به کاهش فشار در کانال گوش که در اثر عفونت گوش ایجاد می‌شود، کمک کنند. در اینجا نحوه انجام تمرینات چرخشی گردن آورده شده است:

 • صاف بنشینید یا بایستید.
 • گردن خود را به سمت راست بچرخانید، به طوری که با شانه راست شما موازی شود. پنج تا 10 ثانیه نگه دارید.
 • این تمرین را در سمت چپ تکرار کنید.
 • شانه‌هایتان را بالا بیاورید، انگار می‌خواهید با آن‌ها به لاله گوش‌تان برسید. پنج تا 10 ثانیه نگه دارید.
 • این تمرینات را در طول روز تکرار کنید.

کمپرس سرد و گرم

کمپرس سرد و گرم هر دو می توانند درد ناشی از عفونت گوش را تسکین دهند. برای درمان آسان عفونت گوش، مخصوصاً برای کودکان، یک پد داغ یا یک دستمال شستشوی سرد را به مدت 10 تا 15 دقیقه روی گوش نگه دارید یا بین سرد و گرم به طور متناوب قرار دهید.


نظر خود را بیان کنید