درمان آبریزش بینی

درمان آبریزش بینی به روش خانگی

آبریزش بینی مخاطی است که از بینی خارج می شود. این می تواند به دلیل دمای سردتر هوای بیرون از خانه یا سرماخوردگی، آنفولانزا و یا آلرژی باشد. درمان شامل نوشیدن مایعات فراوان به خصوص آب و استراحت تا حد امکان است. می‌توانید علائم را با یک اسپری بینی نمکی کاهش دهید و یک مرطوب‌کننده مه خنک در نزدیکی تخت خود قرار دهید تا با احتقان ناشی از هوای خشک و سرد مقابله کنید. هنگامی که یک ویروس سرماخوردگی یا یک آلرژن مانند گرده یا گرد و غبار برای اولین بار وارد بدن شما می شود، پوشش بینی و سینوس های شما (یا پاکت های پر از هوا در اطراف صورت) را تحریک می کند و بینی شما شروع به تولید مخاط شفاف می کند. این مخاط باکتری ها، ویروس ها یا آلرژن ها را به دام می اندازد و کمک می کند تا آنها را از بینی و سینوس ها خارج کنید. در ادامه این مقاله به بررسی روش های درمان آبریزش بینی به روش خانگی خواهیم پرداخت.

درمان آبریزش بینی با عناب

بر اساس تئوری دارویی چینی، عناب از گیاهان دارویی است که باعث آرامش ذهن و رفع تنش های روانی می شود. از نظر بالینی، عناب معمولاً به عنوان یک گیاه دارویی یا در فرمول های آرام بخش همراه با سایر داروهای گیاهی برای درمان بی خوابی و فراموشی تجویز می شود. می توانید از عناب برای درمان آبریزش بینی نیز استفاده کنید. زیرا عناب دارای خواص ضد باکتریایی است. برای جلوگیری از التهاب و آبریزش بینی، میوه‌ی خشک عناب را با یک تکه ذغال سوزانده و دود آن را استنشاق کنید.به این ترتیب دود استنشاق شده از عناب می تواند مخاط بینی شما را پاکسازی کند. و درمان آبریزش بینی از طریق عناب حاصی شود.

درمان آبریزش بینی با سیر

مسدود کردن سوراخ بینی با یک تکه تند سیر در واقع می‌تواند باعث ایجاد مخاط بیشتر شود، که این همان چیزی است که با برداشتن حبه بیرون می‌آید.کاری که شما انجام می‌دهید این است که این ماده تحریک‌کننده را روی بینی خود قرار می‌دهید.این امر پوشش داخلی بینی را تحریک می کند و باعث می شود که مخاط بیشتری تولید کند و در عین حال مخاطی را که قبلاً داشتید به دام می اندازد. به عبارت دیگر، شما به نوعی مشکل را بدتر می کنید، نه بهتر. سیر فواید زیادی برای سلامتی دارد ،اما چسباندن یک حبه خام به بینی برای خلاص شدن از سرماخوردگی جزو آنها نیست. عوارض‌هایی وجود دارد که می‌تواند از آن ناشی شود، و در نهایت، این نیز به شما کمکی نخواهد کرد.

همچنین بخوانید: درمان گرفتگی بینی با ماساژ، سیر و پیاز، روغن بنفشه و ویکس

درمان آبریزش بینی با سیر

درمان آبریزش بینی با قرص

داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا بدون نسخه می توانند به تسکین علائم آبریزش بینی و احتقان بینی از سرماخوردگی یا آنفولانزا، همراه با سایر علائم رایج کمک کنند. مطمئن شوید که به غیر از آبریزش بینی و احتقان بینی ممکن است علائمی داشته باشید تا مطمئن شوید که تسکین لازم را دریافت می کنید. داروهای سرماخوردگی، مانند NyQuil™ SEVERE، به خشک شدن مجرای بینی شما کمک می کند و با آنتی هیستامین آبریزش بینی شما را از بین می برد. همچنین دارای یک ضد احتقان بینی برای رفع گرفتگی بینی شما می باشد. اگر هجوم آرام بخش Vicks Vapors را با همان تسکین NyQuil می خواهید، Nyquil™ SEVERE + VapoCOOL™ Cold & Flu را امتحان کنید. این محصولات چند علامتی همچنین می توانند سایر علائم سرماخوردگی و آنفولانزا را که ممکن است تجربه کنید مانند سرفه، تب، دردهای جزئی، احتقان بینی، فشار سینوسی و عطسه را تسکین دهند. آنتی هیستامین بهترین دارو برای آبریزش بینی ناشی از آلرژی است. آنتی هیستامین ها هیستامین ها مقصر علائم رایج آلرژی مانند آبریزش چشم و آبریزش بینی را مسدود می کنند، . دیفن هیدرامین و کلرفنیرامین دو آنتی هیستامین رایج هستند، اما باعث خواب آلودگی می شوند.

درمان آبریزش بینی با روغن بنفشه

روغن بنفشه یکی دیگر از اسانس های ضد التهابی است که ممکن است سینوس های متورم را تسکین دهد. محققان همچنین دریافتند که بنفشه منبع غنی آنتی اکسیدان است و ممکن است به مدیریت سندرم متابولیک کمک کند.برای استفاده از روغن‌های ضروری برای تسکین احتقان سینوسی، بهتر است آن‌ها را رقیق کنید، سپس عطر را استشمام کنید. اسانس ها را قورت ندهید یا نخورید.

چهار راه اصلی برای استنشاق روغن های ضروری وجود دارد:

استنشاق مستقیم: چند قطره اسانس را به یک دستمال اضافه کنید و به آرامی نفس بکشید و دستمال را نزدیک صورت نگه دارید. مراقب باشید اسانس را مستقیماً روی پوست نریزید، زیرا می تواند باعث تحریک شود.
استنشاق بخار: چند قطره اسانس را به یک کاسه آب در حال جوش اضافه کنید و بخار را استنشاق کنید. قرار دادن حوله روی سر می تواند یک محفظه بخار ایجاد کند.
استفاده از دیفیوزر: پخش کننده های اسانس روغن را در هوا پخش می کنند. این یک روش ملایم برای استنشاق مداوم اسانس ها در خانه است.
اضافه کردن به حمام: چند قطره اسانس را به حمام اضافه کنید و در حین خیساندن به آرامی استنشاق کنید.

برای استفاده از روغن ضروری به پوست، آن را در روغن حامل مانند روغن بادام شیرین رقیق کنید. دستور پخت معمول 3-5 قطره اسانس برای هر اونس روغن حامل است. با استفاده از چند قطره اسانس رقیق شده روی پوست، واکنش آلرژیک را آزمایش کنید. اگر در 24 ساعت هیچ واکنشی نشان نداد، استفاده از آن باید بی خطر باشد.

همچنین بخوانید: علت آبریزش و خیس شدن چشم + راهکارهای درمان آن

درمان آبریزش بینی با روغن بنفشه

درمان آبریزش بینی با آب نمک

شستن مخاط غلیظ یا خشک شده با آب نمک به باز نگه داشتن مجاری بینی کمک می کند. آنها همچنین می توانند به بهبود عملکرد مژه های بینی کمک کنند که به پاکسازی سینوس ها کمک می کند. این می تواند به جلوگیری از گسترش عفونت به سایر سینوس ها و کاهش ترشحات بعد از بینی کمک کند. 3 قاشق چای خوری پر نمک را با 1 قاشق چای خوری گرد جوش شیرین مخلوط کنید و در یک کیسه کوچک  نگهداری کنید. 1 قاشق چای خوری از مخلوط را به 1 فنجان آب ولرم مقطر یا جوشانده اضافه کنید. در صورت احساس سوزش یا سوزش، از مقدار کمتری برای تهیه محلول نمک با غلظت کمتر استفاده کنید.  تا زمانی که علائم دارید با یک بار شت و شو در روز شروع کنید. اگر احساس بهتری دارید، ممکن است بخواهید این کار را دو بار در روز به عنوان بخشی از برنامه معمول خود انجام دهید. برخی از بیماران از آن برای جلوگیری از مشکلات سینوسی حتی زمانی که علائمی ندارند استفاده می کنند.

درمان آبریزش بینی با دمنوش

نوشیدنی‌های گرم مانند چای ممکن است گاهی مفیدتر از نوشیدنی‌های سرد باشند. این به دلیل گرما و بخار آنها است که به باز کردن و رفع احتقان راه های هوایی کمک می کند. برخی از چای های گیاهی حاوی گیاهانی هستند که ضد احتقان خفیف هستند. به دنبال چای های حاوی گیاهان ضد التهاب و آنتی هیستامین مانند بابونه، زنجبیل، نعناع یا گزنه باشید. یک فنجان چای گیاهی داغ (ترجیحاً بدون کافئین) درست کنید و قبل از نوشیدن بخار آن را استنشاق کنید. گلودرد اغلب همراه با آبریزش بینی است . نوشیدن چای گیاهی داغ می تواند به تسکین گلودرد نیز کمک کند.

همچنین بخوانید: خلط گلو نشانه چیست؟ روش های درمان خانگی خلط گلو چیست؟

درمان آبریزش بینی با دمنوش

درمان آبریزش بینی با طب سنتی

در طب سنتی روش های برای درمان آبریزش بینی ارائه می شود که می توانید آن را در زیر مطالعه نمایید:

استنشاق بخار داغ

روش های مختلفی برای انجام استنشاق بخار داغ وجود دارد، اما ایده اصلی یکسان است. فردی گیاهان یا روغن های ضروری را به آب داغ اضافه می کند، روی آب خم می شود و بخار آن را تنفس می کند.

یک حمام آب گرم

یک فرد احتمالاً می تواند برخی از مزایای استنشاق بخار را در حین غوطه ور شدن در حمام آب گرم دریافت کند. استراحت در حمام آب گرم به طور طبیعی منجر به استنشاق مقداری بخار می شود و در عین حال به شل شدن ماهیچه های بدن نیز کمک می کند.

یک غذای تند بخورید

ماده شیمیایی موجود در غذاهای تند، کپسایسین، می تواند به رفع آبریزش بینی که ناشی از آلرژی نیست کمک کند. کپسایسین ترکیبی است که به فلفل چیلی حرارت می دهد. هنگام خوردن غذاهای تند، آبریزش بینی در ابتدا ممکن است بدتر شود، اما در دراز مدت گرما آبریزش بینی شما را تسکین می دهد.

درمان آبریزش بینی با سیتریزین

ستیریزین یک آنتی هیستامین است که برای تسکین علائم آلرژی مانند آبریزش چشم، آبریزش بینی، خارش چشم و بینی، عطسه، کهیر و خارش استفاده می شود. این ماده با مسدود کردن یک ماده طبیعی خاص (هیستامین) که بدن شما در طی یک واکنش آلرژیک تولید می کند، عمل می کند.


نظر خود را بیان کنید