خلط گلو نشانه چیست؟ روش های درمان خانگی خلط گلو چیست؟

درمان خلط گلو با جوش شیرین، آب نمک و نشاسته

خلط گلو نشانه چیست

خلط گلو یکی از مشکلات رایج فصل زمستان است که شرایط ناخوشایندی برای فرد ایجاد می‌کند. در این مقاله به شما می‌گوییم خلط گلو نشانه چیست و به شرح درمان گیاهی و دارویی آن می‌پردازیم.

خلط گلو چیست

مجاری تنفسی سالم با لایه نازکی از مخاط پوشیده شده است. هنگامیکه توسط میکروب‌های عفونی یا مواد خارجی آسیب رسان مانند دود یا گرد و غبار تهدید می‌شود، سلول‌های پوشاننده مجاری تنفسی مخاط اضافی تولید می‌کنند. این می‌تواند تجمع یافته و به صورت خلط غلیظ شود.

خلط ماده‌ای غلیظ، لغزنده و چسبناک است که توسط گلو، مجرای برونش و ریه تولید می‌شود. خلط حاوی مخاط و سایر مواد است. این مواد دیگر می‌توانند شامل سلول‌های مرده، چرک یا ذرات خارجی مانند گرد و غبار باشند. خلط باید با سرفه از ریه‌ها خارج شود تا مجاری تنفسی شما پاک بماند. ممکن است متوجه خلط نشوید مگر اینکه به دلیل عفونت تنفسی مانند سینه پهلو سرفه کنید. همچنین در صورت ابتلا به بیماری‌ها یا شرایط خاصی که در آن بدن مقادیر غیرطبیعی یا انواع خلط تولید می‌کند، مانند فیبروز کیستیک و آسم، ممکن است متوجه خلط شوید.

همچنین بخوانید: بهترین درمان خانگی گلودرد

خلط گلو نشانه چیست

خلط گلو نشانه چیست

به طور کلی خلط گلو نشانه انواع بیماری‌ها، اختلالات و مشکلات سیستم تنفسی است. معمولاً در اثر عفونت‌های ویروسی و باکتریایی مختلف سیستم تنفسی ایجاد می‌شود. سیستم تنفسی شما شامل بینی، گلو، نای، برونش‌ها (مجاری هوایی بزرگ) و ریه‌ها می شود. با این حال، خلط گلو می‌تواند نشانه از شرایط سیستم قلبی عروقی، مانند نارسایی احتقانی قلب باشد. از آنجا که علل مختلفی برای خلط گلو وجود دارد که برخی از آنها تهدید کننده زندگی هستند، مهم است که برای تشخیص مناسب با پزشک مشورت کنید.

خلط گلو نشانه بیماری‌ها و مشکلات زیر است:

 • برونشیت حاد (التهاب لوله های برونش)
 • سرماخوردگی معمولی (عفونت ویروسی)
 • بیماری کروپ (خروسک)، التهاب حنجره و نای
 • اپی گلوتیت (التهاب نادر و تهدید کننده زندگی اپی گلوت، یک فلپ غضروفی که نای را می پوشاند و از آن در برابر استنشاق غذا محافظت می کند). اپی گلوتیت عمدتاً بر نوزادان و کودکان تأثیر می‌گذارد.
 • آنفولانزا
 • لارنژیت (التهاب حنجره)
 • پنومونی (عفونت ریوی یا ذات الریه)
 • سینوزیت (التهاب سینوس های بینی)
 • گلودرد (فارنژیت)
 • تونسیلیت یا التهاب لوزه، که می‌تواند توسط باکتری استرپتوکوک (استرپتوکوک) ایجاد شود
 • سل، یک عفونت جدی که بر ریه ها تأثیر می‌گذارد
 • بیماری ریفلاکس معده به مری؛ (بیماری که اجازه می‌دهد محتویات معده به مری نشت کند و بافت‌ها را تحریک کند)
 • تحریک یا انسداد راه هوایی
 • آسم و آلرژی
 • بیماری مزمن انسدادی ریه یا COPD ؛ (یک بیماری مزمن ریوی از جمله آمفیزم و برونشیت مزمن)
 • نارسایی احتقانی قلب (تضعیف توانایی قلب برای پمپاژ خون)
 • فیبروز کیستیک یا CF؛ (یک بیماری ارثی که باعث ایجاد مخاط غلیظ و چسبنده می شود که ریه ها را مسدود می کند، تنفس را مختل می کند و باکتری ها را قادر به رشد می کند)
 • حساسیت به محصولات لبنی
 • سرطان ریه و تومور حنجره
 • عوارض داروها، از جمله داروهای کنترل فشار خون و برخی از انواع شیمی درمانی
 • بارداری
 • ادم ریوی (جمع شدن غیر طبیعی مایع در ریه ها) و آمبولی ریه (لخته شدن خون در ریه ها)
 • سیگار کشیدن
همچنین بخوانید: طرز تهیه بخور برای درمان سرفه و گرفتگی گلو

درمان خلط گلو با جوش شیرین

درمان خلط گلو با جوش شیرین

محلول غرغره ساخته شده با جوش شیرین جایگزینی برای محلول سنتی آب نمک است. ¼ قاشق چایخوری جوش شیرین را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید و از این محلول برای تمیز کردن دهان و گلو از طریق غرغره استفاده کنید. برای فواید بیشتر ، ⅛ قاشق چایخوری نمک را نیز به مخلوط اضافه کنید. برای تسکین و کاهش خلط گلو، آب دهان را بچرخانید و در طول روز چند بار غرغره کنید.

درمان خلط گلو با آب نمک

درمان خلط گلو با آب نمک غرغره کردن  به پاکسازی خلط از پشت گلو کمک می‌کند و می‌تواند در کشتن میکروب‌ها موثر باشد. غرغره آب نمک گرم یک درمان خانگی موثر است که می توانید به راحتی آن را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. نسبت نمک به آب در محلول غرغره می تواند متفاوت باشد، اما ½ قاشق چای خوری نمک به چهار 150 میلی‌لیتر آب گرم نقطه شروع است. آب نمک می‌تواند مخاط و خلط گلوی ملتهب خارج کرده و تورم را کاهش دهد. برای حداکثر اثربخشی، هر چند ساعت یکبار آب نمک را در دهان بچرخانید و در پشت گلو غرغر کنید.

همچنین بخوانید: بلغم چیست و چه علائم و عوارضی دارد و چگونه درمان میشود؟

درمان خلط گلو با دمنوش

درمان خلط گلو با دمنوش

 1. دمنوش ریشه گل ختمی برای خلط گلو

با ریختن آب جوش روی ریشه خشک شده گل، دمنوش آن را درست کنید. بهتر است برای درمان خلط گلو دمنوش را در طول روز بنوشید چند مرتبه میل کنید. ریشه گل ختمی یک مسکن طبیعی با خواص تسکین دهنده درد است که می تواند گلو تحریک شده را تسکین داده و خلط را برطرف کند.

 1. دمنوش بابونه برای خلط گلو

دمنوش بابونه خلط آور و ضد التهاب و درد است. این دمنوش می‌تواند به طور طبیعی ماهیچه‌های تحت فشار گلو را شل کند و همچنین بدن را آرام کند تا استراحت کند که به روند بهبودی نیز کمک می‌کند. آنتی اکسیدان‌های موجود در چای بابونه می‌توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند. ماهیت قابض چای بابونه به ویژه برای پاکسازی مخاط از گلو و غشاهای مخاطی مفید است.

 1. درمان خلط گلو با دمنوش شنبلیه

دمنوش شنبلیله گزینه دیگری برای التیام خلط گلو و گلودرد است. شنبلیه حاوی خواص تقویت کننده سیستم ایمنی مانند منیزیم، آهن و ویتامین B-6 است. دمنوش شنبلیله با طعم شیرین و آجیلی یک مسکن طبیعی با خواص ضد قارچی و ضد التهابی است. چای تهیه شده از شنبلیله می‌تواند باکتری هایی که باعث تحریک گلو می‌شوند را از بین ببرد.

 1. دمنوش نعناع فلفلی برای رفع خلط گلو

یکی دیگر از دمنوش‌های موجود در لیست برای کمک به گلودرد، چای نعناع است. نعناع فلفلی ضد ویروس، ضد التهاب و ضد باکتری است. این داروی گیاهی به دلیل وجود منتول در برگ آن، خاصیت خنک کنندگی نیز دارد. نعناع فلفلی به عنوان یک ضد احتقان عمل می‌کند و می تواند غشاهای مخاطی را شستشو دهد. به این ترتیب به رفع خلط گلو کمک می‌کند.

درمان خلط گلو با زنجبیل

درمان خلط گلو با زنجبیل یک روش موثر و مفید است. زنجبیل یک آنتی هیستامین طبیعی و ضد احتقان که در کاهش خلط گلو موثر است. زنجبیل، به ویژه آنهایی که از زنجیبل پودر نشده استفاده می‌کنند، می توانند مخاط اضافی مرتبط با بیماری های تنفسی را برطرف کنند. به عنوان یک ضد ویروس و ضد باکتری، در طول روز زنجبیل را می توان به شکل چای یا دمنوش برای اثرات شفابخش نوشید.

درمان خلط گلو با نشاسته

برای درمان خلط گلو با نشاسته می‌توانید حریره بادام و نشاسته را تهیه کرده و برای رفع سرفه و گلو درد مصرف کنید. این ترکیب خلط آور است و سینه را نرم می‌کند.

برای تهیه آن باید نشاسته را در 2 قاشق آب سرد بریزید و حل کنید به طوریکه گلوله گلوله نشود. سپس آب جوش را روی آب بریزید و با یک قاشق بادام آسیاب شده و یک قاشق عسل ترکیب کنید. بهتر است تا وقتی این ترکیب گرم است آن را میل کنید.

همچنین بخوانید: درمان خانگی دندان درد شدید و فوری با زردچوبه، سیر، دارچین و آبغوره

درمان خلط گلو با شربت و دارو

درمان خلط گلو با شربت و دارو

انواع مختلفی از داروهای درمان خلط گلو و ضد سرفه وجود دارد، از جمله:

 1. داروی خلط آور اکسپکتورانت

این شربت شناخته شده ترین داروی خلط آور و ضد سرفه است که به نام شربت سینه هم فروخته می‌شود. در بسیاری از داروخانه‌ها می‌توان آن را بدون نسخه و تجویز پزشک تهیه کرد.

 1. شربت و قرص‌های آنتی هسیتامین

شربت دیفن هیدارمین و پرومتازین، قرص کلرفنیرآمین با کاهش میزان آزاد شدن هیستامین‌ها در بدن باعث کاهش خلط ریه می‌شوند.

 1. درمان خلط گلو با شربت تیمکس و تیمکس پلاس

این شربت باعث افزایش خلط گلو می‌شود و مناسب بزرگسالان است. مواد اولیه آن آویشن است که خواص ضد باکتری، ضد التهاب و آنتی اکسیدانی به دارو داده است. عسل موجود در آن نیز در رفع خلط و کاهش التهاب مجاری تنفسی موثر است.

سخن آخر

در این مقاله به مفهوم خلط گلو پرداختیم و توضیح دادیم خلط گلو نشانه چیست. بیشتر موارد خلط گلو با درمان خانگی و دمنوش‌های معرفی شده بهبود می‌یابد. اما اگر علائم شما از بین نرفت یا وضعیت بدتر شد، ممکن است لازم باشد با یک پزشک متخصص مشورت کنید. اگر این مقاله را مفید می‌دانید می‌توانید آن را در سایر شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


نظر خود را بیان کنید