درمان های خانگی سرماخوردگی

درمان های خانگی برای مبارزه با سرماخوردگی و آنفلونزای زمستانی

بهترین درمان خانگی سرماخوردگی

اگر که شما نیز هر سال زمستان با سرماخوردگی دست و پنجه نرم می کنید، این درمان های خانگی به شما کمک می کنند تا سیستم دفاعی بدن خود را تقویت کنید و طی زمانی کوتاه احساس بهتری داشته باشید.


8 بهترین درمان خانگی سرماخوردگی


  1. مایعات بیشتری بنوشید

تا آنجا که می توانید مایعاتی مثل آب و آبمیوه مصرف کنید. مایعات در کاهش غلظت خون، جلوگیری از کم آبی و خیس نگه داشتن گلوی شما موثرند. همچنین سعی کنید از نوشیدن قهوه و نوشابه دوری کرده و جای آنها را به چای گیاهی و شربت زنجبیل دهید.


  1. صرف داغ سوپ مرغ

دانشمندان متوجه شده اند که سوپ مرغ برای مقابله با سرماخوردگی مفید است. سوپ مرغ از بهترین مایعاتی است که می توانید در زمان بیماری خود صرف کنید، چرا که آب مورد نیاز بدن را تامین می کند، مواد مغذی بسیاری در خود دارد و به بدن در مبارزه با ویروس کمک می کند.


  1. بخار بگیرید

ظرفی را از آب جوش پر کنید، سر خود را بالای آن بگیرید و آن را با یک حوله بپوشانید. به این ترتیب یک سونای کوچک برای خود می سازید. تنفس این بخار از طریق بینی در کاهش غلظت خون شما موثر است (به علاوه این تجربه ای دوست داشتنی و آرامش بخش برای مواقعی است که احساس خوبی ندارید).


سرماخوردگی common-cold

بهترین درمان های خانگی سرماخوردگی

  1. سرخارگل (اکیناسه)

در خصوص درمان با گیاهان دارویی همیشه بحث بسیار است. پیشنهاد اول خود ما هم این است که قرص های سرماخوردگی مصرف کنید. اما منابعی وجود دارد که نشان می دهد سرخاگل در تقویت سیستم دفاعی موثر است.

استفادۀ این گیاه به عنوان دارویی بر ضد سرماخوردگی در آمریکای شمالی و اروپا بسیار رواج دارد. این باور وجود دارد که استفاده از سرخاگل باعث تحریک سلول های مبارز و مقابله با انواع عفونت ها می شود.


  1. چای و عسل

این ترکیب معجزه آسا مجرا های بینی شما را باز می کند، گلویتان را نرم می کند و به بدن شما در ادامۀ مبارزه یاری می دهد. با انداختن تکه های تازۀ زنجبیل در این ترکیب، تاثیر آن حتی بیشتر هم خواهد بود.


  1. ویتامین C

مصرف ویتامین C سرما نخوردن شما را تضمین نمی کند، اما اگر که بیماری شما را از پا در آورده، ویتامین سی می تواند در تقویت سیستم دفاعی بدن شما موثر باشد و وخامت بیماری شما را کاهش دهد.


  1. بالش اضافه

خوابیدن با یک بالش اضافه در کاهش غلظت خون و داشتن خوابی آرام به شما کمک می کند.


  1. روی خود پتو بکشید و استراحت کنید

مزیت استراحت کردن و گرم ماندن این است که منابع بدن شما تنها در مسیر مبارزه با مهاجمان هدایت می شوند و در نتیجه راحت تر بر بیماری غالب می شوید.

امیدواریم که راهکار های ارائه شده مفید واقع شوند و شما هر چه زودتر سلامتی خود را بازیابید.


درمان سرماخوردگی بدون مصرف دارو !؟

درمان سرماخوردگی بدون مصرف دارو !؟

با شروع فصل سرما و بارندگی های اخیر در اکثر استان های کشور ، میزان سرماخوردگی ها نیز افزایش پیدا کرده است پس دانستن روش هایی برای درمان سرماخوردگی بدون استفاده از دارو بی شک برای تمام شما عزیزان مفید و ضروری است.

علایم آن شامل آبریزش بینی، آبریزش چشم، عطسه، سرفه، گرفتگی و گلودرد، سردرد، دردهای عضلانی و خستگی می باشد.

معمولا از دو روز تا دو هفته طول می کشد و درمان مشخصی برای آن وجود ندارد. ولی راه هایی وجود دارد که توسط آن می توانید سرعت بهبودی خود را افزایش دهید.

– ویتامین C مصرف کنید تا سیستم ایمنی بدن برای مقابله با سرماخوردگی تقویت شود. آب پرتقال بهترین منبع سرشار از ویتامین C است.

– آب نبات بمکید یا از قرص های مکیدنی استفاده کنید تا گلوی ناراحت شما را تسکین دهد.

– چای داغ با عسل و آبلیمو بنوشید که برای سرفه و درد گلو مناسب است.

– حداقل 4 بار در روز آب نمک غرغره کنید.

– مقدار زیادی آب بنوشید تا خلط گلوی شما از بین برود.

– یک قاشق عسل با یک قاشق سرکه خالص و یک بوته سیر له شده را مخلوط کنید. هر چند ساعت، مقداری از این مخلوط را بنوشید تا گلودرد شما را تسکین دهد.
در منزل استراحت کنید و از منزل بیرون نروید. با این کار هم بیماری را به دیگران انتقال نمی دهید و هم با استراحت کردن، توان خود را برای مقابله با بیماری افزایش می دهید

– نوشیدنی های گرم استفاده کنید. نوشیدنی خود را قبل از مصرف گرم کنید، زیرا گرما سبب تسکین دادن مجاری تنفسی می شود. بهتر است چای نعناع استفاده کنید تا به باز شدن سینوس ها کمک کند.

– تغذیه مناسب داشته باشید. تغذیه مناسب می تواند با استرس ناشی از سرماخوردگی مقابله کند.

– از غذاهای چرب و ادویه دار اجتناب کنید، زیرا قدرت دفاعی بدنتان را در مقابله با بیماری کاهش می دهد. سوپ مرغ یکی از بهترین غذاها برای مقابله با سرماخوردگی است.

– از مکمل روی استفاده کنید. استفاده از روی، مدت و شدت ابتلا به بیماری را کاهش می دهد و قدرت سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد. البته قبل از استفاده از قرص روی باید با پزشک مشورت کنید.

– از بخور سرد استفاده کنید تا خشکی گلوی شما را تسکین دهد.

– خود را گرم نگه دارید. سرما و باد سرد سرفه های شما را بدتر می کند. اگر مجبور هستید که در هوای سرد بیرون بروید، از لباس های گرم و شال گردن استفاده کنید تا بینی و دهان شما را بپوشاند.

– حمام گرم کنید. بخار آب حمام سبب می شود مجاری تنفسی باز شوند و از احتقان تنفسی راحت شوید.

– در منزل استراحت کنید و از منزل بیرون نروید. با این کار هم بیماری را به دیگران انتقال نمی دهید و هم با استراحت کردن، توان خود را برای مقابله با بیماری افزایش می دهید.

– ورزش، کلیدی مهم برای قوی ماندن و سلامتی سیستم ایمنی بدن به شمار می رود. اما وقتی بیمار می شوید و سرما می خورید، ورزش کردن هم می تواند خطرناک باشد و هم مفید. در حالی که ورزش شدید، ایده خوبی در حین بیماری نمی باشد. ورزش های سبک می تواند برای بهبود و مقابله با بیماری سرماخوردگی مناسب باشد.

– بدن شما نیاز به انرژی برای ترمیم خود دارد، بنابراین استراحت کردن بسیار مهم است.


نظر خود را بیان کنید