درمان خانگی گرفتگی گوش

درمان خانگی گرفتگی گوش

گرفتگی مجرای گوش می تواند شرایط بسیار سختی برای افراد ایجاد کند. گوش روی اعصاب سه قلو قرار دارد، بنابراین هر گونه دردی در این ناحیه سبب آزار می شود. در کودکان گرفتگی مجرای گوش زمان سرماخوردگی اتفاق می افتد. به این صورت که فشار در لوله شیپوری افزایش می یابد و کانال گوش مسدود می شود. گرفتگی و عفونت گوش در ابتدا باید توسط پزشک تشخیص داده شود. پس از آن می توان از درمان های خانگی برای کاهش گرفتگی و درد گوش استفاده کرد. در این مقاله درباره درمان خانگی گرفتگی گوش توضیح خواهیم داد.

درمان خانگی گرفتگی گوش با عسل

گرفتگی مجرای گوش یکی از درد های غیر قابل تحمل است که ممکن است به دلایل مختلفی از جمله افزایش جرم گوش اتفاق بیفتد. جرم و مخاط گوش ممکن است به دلایل مختلفی تحریک شود. برای مثال استفاده از هندزفری و یا سرماخوردگی ممکن است سبب تحریک جرم گوش شود. عسل خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد. بنابراین یکی از درمان های خانگی گرفتگی و عفونت گوش استفاده از عسل است.

درمان خانگی گرفتگی گوش با پیاز

پیاز خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد. عفونت گوش درد بسیار شدید و طاقت فرسایی دارد. یکی از خواص پیاز ضدعفونی است. بنابراین می توان از پیاز در درمان بسیاری از عفونت ها استفاده کرد. برای مثال می توانید یک لایه از پیاز را در گوش خود قرار دهید تا عفونت داخل گوش را جذب کند. جذب عفونت توسط پیاز سبب کاهش درد و التهاب گوش می شود.

درمان خانگی گرفتگی گوش با سیر

سیر خاصیت آنتی بیوتیک دارد. می توان از سیر در درمان عفونت گوش و کاهش التهاب استفاده کرد. برای اینکار لازم است سیر را با کمی روغن حرارت دهید ومخلوط به دست آمده را از صافی رد کنید. سپس دو قطره از روغن را داخل گوش خود بریزید تا عفونت داخل گوش را خارج کند و در نهایت سبب کاهش التهاب گوش شود. در صورتی که التهاب گوش کاهش یابد به همان میزان درد داخل گوش نیز کاهش میابد.

همچنین بخوانید: خلط گلو نشانه چیست؟ روش های درمان خانگی خلط گلو چیست؟

درمان خانگی گرفتگی گوش با سیر

درمان خانگی گرفتگی گوش با سرکه سیب

سرکه سیب دارای خواص بسیاری است و فواید زیادی برای سلامتی بدن دارد. بنابراین می توان از سرکه سیب به عنوان درمان خانگی برای گرفتگی مجرای گوش استفاده کرد. برای استفاده از این روش کافی است زمانی که اولین علائم این عارضه را مشاهده نمودید چند قطره از سرکه سیب را داخل گوش بریزید و اجازه دهید چند دقیقه داخل گوش بماند. پس از آن اجازه دهید سرکه سیب از گوش خارج شود. و بدین ترتیب داخل گوش ضد عفونی می شود.

درمان خانگی گرفتگی گوش با روغن زیتون

زمان گرفتگی مجرای گوش می توانید از روغن زیتون گرم استفاده کنید. روغن زیتون حرارت دیده می تواند سبب نرم شدن موم گوش شود و در نهایت باعث خارج شدن راحت تر این مواد از گوش شود. تجمع مواد داخل گوش سبب گرفتگی می شود بنابراین روغن زیتون می تواند به خارج شدن راحت تر موم گوش کمک کند. برای استفاده از این روش چند قطره روغن زیتون را داخل گوش خود بچکانید و اجازه دهید پس از مدتی همراه با موم داخل گوش خارج شود.

همچنین بخوانید: فواید خاکشیر برای کبد، پوست و گرفتگی گلو

درمان خانگی گرفتگی گوش با روغن زیتون

درمان خانگی گرفتگی گوش در طب سنتی

گرفتگی مجرای گوش سبب کاهش شنوایی و احساس درد در ناحیه گوش و اطراف آن می شود. گرفتگی مجرای گوش همچنین می تواند سبب التهاب  در نهایت دردی طاقت فرسا در ناحیه گوش و اطراف آن شود. اگرچه در ابتدا باید عفونت گوش توسط پزشک تشخیص داده شود،اما می توان از روش های موثر در طب سنتی نیز استفاده کرد. استفاده از روغن زیتون گرم،سرکه سیب،روغن سیر و پیاز می تواند سبب خارج شدن عفونت از گوش و پاکسازی آن شود. در چنین شرایطی در نهایت درد آزار دهنده گوش تسکین می یابد. البته توجه داشته باشید که برای استفاده از روش های طب سنتی حتما با پزشک متخصص خود مشورت نمایید.


نظر خود را بیان کنید