معنی اسم ميلاد

نام ميلاد به چه معناست؟

ميلاد : (عربي) 1- زمان تولد؛ 2- (در قديم) تولد؛ 3- (اَعلام) (در شاهنامه) پدر گرگين و از پهلوانان ايران باستان.اسم ميلاد

 • به نظر شما چه اسمی در کنار ميلاد ترکیب زیبایی را ایجاد میکند؟
 • نظر شما در مورد نام ميلاد چیست؟
 • بهترین اسم دختر یا پسر بر وزن ميلاد از نظر شما چیست؟
 • در صورت امکان، آیا اسمتان را به ميلاد تغییر میدهید؟

اسم پسر که به ميلاد بیاد

لیست اسامی پسرانه متناسب با ميلاد به زودی درج میگردد.


اسم دختر بر وزن ميلاد

نام های دخترانه بر وزن ميلاد به زودی درج میگردد.
℁ اسم دخترانه بر اساس الفبا
℁ اسم پسرانه بر اساس الفبا

26 دیدگاه

 1. قاسمی

  سلام.
  در عربی تولدت مبارک = عید میلاد سعید. همانطور که برخی دوستان فرمودند هم در عربی و هم در فارسی میلاد داریم. منتها با دو کاربرد مختلف. در پاسخ به دوستی که فرموده بود در میلاد حرف و نداریم که بگوییم از ریشه ولد هست اشاره می کنم به پاسخ دوست دیگری که اشاره به حرف عله و افعال ناقص کرده بود و مثال دیگری می زنم : میقات. حتما اسم کتاب خسی در میقات دکتر شریعتی را شنیده اید. میقات از وقت می اید ولی و ندارد.

 2. Milad

  میلاد ایرانیه تمام .
  من فرزند گرگینم
  من زاده خورشیدم.به ایرانی بودنم افتخار میکنم

 3. فاطمه

  میلاد اسم اقامه فدای اسمش بشم زیباترین اسم دنیارو داره اقاییم

 4. میلاد

  میلاد یک اسم باستانی ایرانی، طلا اطلاعات سایت خودتون رو بروز کنید.

 5. milad

  واقعا اینقد اسمم معرفه و نمیدونم خوش به حالم

 6. میلاد N

  مــــــی لاد (میلاد کاملا ایرانی هست) چرا امتیاز همه چیو به دیگه کشورا میدین؟

  یعنی ایرانو همه جورا حقشو ضایع میکننا -_- …!!!!!!!!!

 7. انسانم آرزوست

  فقط خطاب به دوستانی که اسرار دارن بگن که میلاد کلمه ای عربی هست و یا اون دوستی که از قران مثال اورده باید عرض کنم در عربی شما اگر یک تک واژه یا فعل و فاعل رو کم وزیاد ویا پس و پیش کنید معنای کامل اون {وازه/کلمه،ویا حرف}کاملا تغیر میکنه و یکی از دلایل نزول قران به عربی همین هست که باعث میشه کسی نتونه کاملا قران رو تحریف کنه/و اینکه میلاد یک کلمه کاملا اصیل ایرانی هست و به معنای متولد از خورشید هست و در شاهنامه در جنگ دوازده رخ شما خواهید درک کرد چرا که فردوسی کامل داره بیان میکن جنگ گرگین میلاد پسر میلاد که هر دو از پهلوانان ایرانی بودن و در جنگی حساس به پیروزی رسیدن که جنگ دوازده رخ خیلی جنگ سرنوشت سازی بوده و اینکه این جنگ تعیین کننده ترین جنگ ایرانیان با تورانیان بوده جرا که تنها ایرانیان بعداز این جنگ یک جنگ دیگر بیشتر با تورانیان نمیکنند که به علت کشته شدن تمام پهلوانان تورانی در جنگ دوازده رخ ایرانیان پیروز جنگها میشن به نوعی میشه گفت که جنگ دوازده رخ جنگ سرنوشت ساز و مادر جنگهای ایرانیان و تورانیان بوده که از قضا گرگین میلاد پسر میلاد یکی از دوازده پهلوان ایرانی بوده که سرنوشت جنگ رو رغم میزدن/نام میلاد چندین بار در شاهنامه امده هست و از داستان بیژن و منیژه نام میلاد وارد شاهنامه میشه و تا انتها چندین مرتبه اورده شده که حتی طبری یکی از معروفترین مورخان قرون گذشته بیان میکنه که پهلوان میلاد یک پسری داشت به نام پهلوان گرگین و این گرگین جوان هم وقتی خداوند فرزندی بهش میده به احترام پدر نام فرزندش رو میلاد میذاره،یعنی نام پدرش رو روی فرزندش میذاره،و بی شک نام میلاد با خورشید گرخورده،و خیلی کلمات هستن که در زبانهای مختلف یا یک معنا رو میدن و یا کاملا ببرعکس معنا میدن، میلاد هم از همان کلماتی هست که تقریبا در تمام زبانها و مسیحیت یک معنا داره،ولی در اصل همان فرزند خورشید و تولد خورشید به وجوداومده از خورشید و…رامعنی میده اینم فقط دوتا بیت از فردوسی بزرگ؛
  چوگرگین کار آزموده سوار/ که با اندریمان کند کار زار
  چو گرگین میلاد و گردان ری/ برفتند یکسر به فرمان کی
  پس و پشت اورا نگه داشتند/ همه نیزه از ابر بگذاشتند

 8. مسعود

  میلاد اسمی است که بر حسب اتفاق هم کاملا اصیل ایرانی ، وبه معنی فرزند خورشید است که در شاهنامه هم آمده ونام پدر گرگین است وهر دو پهلوان ایرانی بوده اند، وهم از طرف دیگر یک کلمه عربی است از ریشه ولد که چون جزء افعال ناقص است گاهی “و” به “ی” تبدیل می شود مثل یلد، یولد و میلاد
  ولذا ما وقتی در صحبتها کلمه میلاد را بکار می بریم منظورمون معنی عربی اون هست مثل “میلاد مسیح یا میلاد پیامبر” ولی وقتی به عنوان اسم خاص یعنی اسم شخص به کار میبریم منظور معنی فارسی آن ،( همان نام اصیل ایرانی) است ولذا شما دوستانی که نامتون میلاد است یک نام ایرانی دارید نه عربی.
  درود بر همه دوستانی که نامشون میلاد است

 9. مسعود

  میلاد اسمی است که برحسب اتفاق هم اصیل ایرانی هست،به معنی فرزند خورشید ونام پدر گرگین بوده ودر شاهنامه آمده است وهم یک نام عربی است از ریشه ولد که طبق ادبیات عربی جزء افعال ناقص هست که گاهی “و” به “ی” تبدیل میشه. وبه معنی تولد و زاده شدن.
  درود بر هم کسانی که اسمشون میلاد است

 10. میلاد

  میلاد اسمی است عربی

 11. میلاد

  سلام اسم میلاد به فارسی ارتباط نداره
  میلاد اسم مسیحی
  عیدمیلاد یا درخت میلاد
  مسیح خیلی به اسم میلاد علاقه دارن

  • ميلاد

   اگه به فارسي ربط نداره پس تو شاهنامه چيكار مي كنه؟

 12. milad

  دمتون گرم حال کردم با اسمم

 13. میلاد

  ممنون از دوست خوب بالا که راجع به اسممون تحقیق کرده.
  خیلی خوشحالم که اسمم ایرانیه

 14. میلاد

  همه میلادا خوبن

 15. میلاد

  منم اسمم میلاده خداییش فکر میکردم عربیه ها
  امیدوار شدم به اسمم
  عجب اسمی دارم دمم گرم

 16. معنی میلاد

  میلاد بهترین اسم دنیاست.
  فینگلیششم قشنگ نوشته میشه MilaD

 17. میلاد

  البته که اکثراً فکر می کنند میلاد به معنای تولد هست که چندان درست نیست.

  میلاد نام یکی از پهلوانان در شاهنامه نیز می باشد.میلاد نام پهلوانی بزرگ در شاهنامه فردوسی است. این پهلوان، پدر پهلوان گرگین بوده است. من به زبان های کشورهای مختلف علاقه زیادی دارم و در مورد اکثر آنها مطالعاتی داشتم.
  درست است که در عربی ریشه ” ولد ” ما را به این فکر می اندازد که این یک واژه غیر فارسی باشد اما اینطورنیست.
  چنانچه بسیاری ازما ” سپاس ” را یک واژه فارسی می دانیم و وقتی در تلاشیم پارسی حرف بزنیم مدام می گوییم ” سپاس ” در حالی که این واژه یک لغت روسی است که معادل روسی آن می شود:

  سپاس = спасибо بخوانید سپاسیبه

  و البته انبوه واژگان است که در خیال ما عربی هستند ولی ارتباطی با زبان عربی ندارند، همچنین چه بسیار مانند ” سپاس ” که در تلوزیون های خارج از کشور نیز به عنوان زبان پارسی استفاده می شود اما یک واژه کاملاً روسی است.

  در مورد” میلاد ” نیز اگر شما با زبان عربی آشنایی داشته باشید خواهید دید که ” میلاد ” فاقد حرف ” و ” است که در زبان عربی شما ریشه ” ولد ” را به این لغت نسبت داده اید. می دانید که در زبان عربی ریشه به صورت های مختلف فاعل و مفاعیل و … صرف می شود اما سه حرف ” فعل ” که ریشه است باقی می ماند، اما در لغت ” میلاد ” حرف ” و ” وجود ندارد و هیچ لغت هم وزنی نیز در عربی نداریم که از ریشه ای به این شکل صرف شود.

  _______

  میلاد = مهرداد = مهرزاد و در گذشته مهر = خورشید

  میلاد به معنای فرزند پسر خورشید است. البته مهرداد و مهرزاد به معنای زادگان خورشید است که می تواند دختر نیز باشد.

  اگر در زبان فارسی از میلاد برای تولد استفاده می شود، دقت کنید که تنها در مورد بزرگان استفاده می شده است که امروزه با بی توجهی کاربرد عام پیدا کرده است. در گذشته بزرگان را زاده مهر می پنداشتند، پس از اسلام نیز تنها برای بزرگان مذهبی و آن هم مردان واژه میلاد را به کار می بردند. مثلاً توجه کنید:

  میلاد نخستین اختر تابناک آسمان ولایت » اختر = ستاره، و ستاره از فرزندان خورشید محسوب می شده است. 😀

  کلی تحقیقات کردم روش تا به این کاملی یافتم

  • میلاد

   اگه نام میلاد پارسی هست پس چرا میشه فعل یَلَد رو ازش جدا کرد؟ یلد یه فعل عربیه به معنی زادن(زائیدن)…در سوره ی اخلاص هم آمده که ( لم یلد و لم یولد) یعنی نه کسی را زاده و نه از کسی زاده شده…

   • میلاد

    دوست من اون چیزی که عربی هست مِیلَاد (melad) هست که از ریشه ولد میاید و مِولاد باید گفته بشه ولی گاهی اوقات در زبان عربی به دلیل سهولت در تلفظ بعضی از حروف حذف یا تبدیل میشوند در این لغا و به ی تبدیل شده و المِیلاد هست که اصلا با اسم میلاد ایرانی یکی نمیباشد
    در زبان عربی هیچ وزنی همانند میلاد milaad وجود ندارد

  • miladrezaee

   داداش خیلی اقایی من میدونستم که معنی میلاد یعنی زاده ی خورشید، ولی این، این اطلاعات باعث شد دوست داشته باشم

  • میلاد

   ممنون از تحقیق شما دوست عزیز خیلی خوشحالم ک اسم عشقم میلاد هست چون بااين تفاسیر علاوه بر خودش ب اسمشم افتخار میکنم. اما دوست عزیز يه نکته باید بگم سپاس ب اون کلمه روسی ربطی نداره اینطور ک من ميدونم در زمان کوروش کبیر ک پیام کوروش پندارنیک، کردار نیک و گفتار نیک بوده مردم هروقت همو میدیدن برای یادآوری این سه عامل یاهمون سه “پاس” بهم میگفتن سه پاس که این به مرور زمان شده سپاس در معنای تشکر کردن.بازم ممنون از همه دوستان محقق

 18. میلاد

  میلاد،ریشه ایرانی داره…

 19. میلاد

  باریکلا به داش میلاد بالا….!! میلاد اسم اصیل ایرانیه.. به عرب جماعت نسبت ندید لطفا!!

  • میلاد

   اسم میلاد مسیحیه داداش
   عید میلاد

 20. ميلاد

  ميلاد يك اسم كاملا ايراني و در شاهنامه هم آمده
  پدر گرگين
  و نام يكي از دليران در زمان كيكاووس پادشاه كياني و هيچ ارتباطي با عرب ندارد و كلماتي از قبيل مولود و ولادت ارتباطي با ميلاد ندارند…….

نظر خود را بیان کنید