تاریخ روز جهانی روانشناس و مشاور سال 1402 کی و چه روزی است؟

روز جهانی روانشناس و مشاور امسال

تاریخ دقیق روز جهانی روانشناس ومشاور در سال 1401

روانشناس کسی است که سلامت روح و روان را به جامعه هدیه می‌دهد. در ادامه تاریخ دقیق روز جهانی روانشناس و مشاور در سال 1402 را به اطلاع شما می‌رسانیم.

روز جهانی روانشناس و مشاور در سال 1402 کی و چه روزی است؟

  • تاریخ دقیق روز جهانی ورانشناس و مشاور در تقویم شمسی مصادف است با: شنبه، ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲
  • تاریخ دقیق روز جهانی روانشناس و مشاور در تقویم میلادی برابر است با: Saturday, April 29, 2023
  • تاریخ دقیق روز جهانی مشاور و روانشناس در تقویم قمری مقارن است با: ‫السبت‬، ٨ شوال ١٤٤٤

روز جهانی روانشناس

تاریخچه روانشناسی به عنوان علم مطالعه ذهن و رفتار انسان به عهد یونان باستان برمی‌گردد. شواهد دیگر بر مطالعه مصریان باستان بر این علم اشاره دارد. تا سال 1879 میلادی این علم به عنوان شاخه‌ای از فلسفه بود و پس از به عنوان دانشی مستقل در اروپا و آمریکا شناخته شد. روز جهانی روانشناس هر ساله در 29 آوریل جشن گرفته می‌شود. با وجود اینکه روز جهانی روانشناس هر سال در ماه آوریل از طرف سازمان ملل برگزار می‌شود، اما هر سال در یک تاریخ مشخص این اتفاق نمی‌افتد!

این مناسبت روزی برای قدردانی از افرادی است که به عنوان یک روانشناس حرفه ای و دارای مجوز فعالیت می کنند. این روزی است که باید از این متخصصان در حرفه کمک به خاطر چیزهایی که به زندگی افراد زیادی افزوده اند تشکر کنیم.

همچنین این روز فرصتی را برای روان‌شناسی فراهم می‌کند تا فعالیت‌های روان‌شناسان در سازمان ملل و نقش روان‌شناسی در رسیدگی به نگرانی‌های مهم جهانی را با نمایندگی‌های دائمی سازمان ملل، آژانس‌های سازمان ملل، سازمان‌های غیردولتی و بخش خصوصی به اشتراک بگذارد. روز روانشناس همچنین روانشناسان و دانشجویان روانشناسی را با مشارکت فعلی و بالقوه روانشناسی در فعالیت ها و مسائل سازمان ملل آشنا می‌کند.

همچنین بخوانید: تاریخ دقیق روز دندانپزشک کی و چه روزی است؟

روز جهانی روانشناس و مشاور

به ویژه چند سال اخیر زمان خاصی برای تصدیق تأثیر روانشناسی بر سلامت روانی جامعه است. همراه با ویرانی فیزیکی و مالی ناشی از کووید-19، این بیماری همه گیر بر سلامت روان تأثیر منفی گذاشته است، به ویژه برای افرادی که تحت مراقبت طولانی مدت هستند.  انزوای اجتماعی، بی اعتمادی به سایر افراد، ترس از انتقال ویروس، تنهایی و عصبانیت چیزی است که بر کیفیت زندگی تاثیر گذاشته است. به رسمیت شناختن روز روانشناس، آگاهی سلامت روان را افزایش می دهد و وسیله‌ای برای ابراز تعهد سازمانی به رفاه عاطفی است.

روز جهانی روانشناس و مشاور در ایران

روز جهانی روانشناس و مشاور از 9 اردیبهشت سال 1395 در ایران نیز با همین نام گرامی داشته می‌شود. پیش از این سال نیز سازمان نظام روانشناسی در تلاش بود تا روزی را با این عنوان در تقویم رسمی کشور به ثبت برساند. با این وجود، این روز هنوز به طور رسمی در تقویم رسمی کشور ثبت نگردیده است. به این ترتیب بر اساس اعلام دبیرخانه شواری فرهنگ عمومی برگزاری هر نوع مراسم به عنوان گرامیداشت روز روانشناس و مشاور در این تاریخ وجه قانونی ندارد!

روانشناس کیست؟

روانشناس یک متخصص بهداشت روان آموزش دیده است که به افراد کمک می کند راه های سالمی برای مقابله با چالش های سلامت روان بیاموزند. آنها می توانند به افرادی که با شرایط خاص زندگی می کنند، مانند افسردگی یا اضطراب، یا کسانی که دوران سختی را در زندگی سپری می کنند، مانند غم از دست دادن یک عزیز، کمک کنند. آنها سالها آموزش و پرورش می گذرانند تا بتوانند طیف وسیعی از خدمات بهداشت روانی را ارائه دهند.

یک روانشناس نحوه تفکر، احساس و رفتار ما را از دیدگاه علمی مطالعه می کند و از این دانش برای کمک به افراد برای درک، توضیح و تغییر رفتار فرد استفاده می کند. روانشناسان فرآیندها و رفتارهای شناختی، عاطفی و اجتماعی افراد را مطالعه و به درمان آنها کمک می کنند. یکی از اهداف اصلی آنها ارزیابی و درک افکار، احساسات و رفتار مراجعان است.

همچنین بخوانید: تاریخ روز جهانی بهداشت [روز سلامتی] کی و چه روزی است؟

روز جهانی روانشناس و مشاور چه روزی است

روانشناسان با ارائه مشاوره و روان درمانی که به عنوان گفتار درمانی نیز شناخته می شود، مسائل مربوط به سلامت روان را درمان می کنند. با این حال، برخی فقط بر تحقیق یا آموزش تمرکز می کنند و با بیماران کار نمی کنند. بر خلاف روانپزشکان، روانشناسان پزشک پزشکی نیستند. این بدان معناست که در اکثر کشورها نمی توانند نسخه بنویسند یا اقدامات پزشکی را انجام دهند.

برای فعالیت در این شاخه روانشناس باید حداقل فوق لیسانس و غالباً دکترا را در یک موسسه معتبر گذرانده و پس از طی یک یا چند سال کارآموزی و نمره قبولی در آزمون کتبی کسب کند.

سخن آخر

روانشناسان به افراد کمک می کنند تا نسخه بهتری از خود باشند و هر روز در سرتاسر جهان با مشکلات زندگی کنار بیایند. این مسئله اهمیت قدردانی از زحمات این قشر از جامعه را آشکار می‌کند. پس چه خوب است در روز جهانی روانشناس و مشاور از آنها تجلیل و تشکر شود.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد