روز جهانی بهداشت [روز سلامتی] 1403 چه روزی است؟ چندمه؟


تاریخ روز جهانی بهداشت [روز سلامتی] 1401کی و چه روزی است؟

روز جهانی بهداشت سال ۱۴۰۳

از زمان آغاز به کار، مسائل بهداشتی و دسترسی به مراقبت های بهداشتی به شدت توسط مردم در سراسر جهان در روز جهانی بهداشت مورد توجه قرار گرفته است. سازمان جهانی بهداشت هر سال موضوع متفاوتی را برای این روز در نظر می گیرد که در مدارس، سمینارها، کارگاه ها و انجمن های گفتگو برجسته می شود. این روز همه چیز در مورد ایجاد آگاهی در مورد مسائل بهداشتی نیازمندان و افراد کم برخوردار در مناطق فقیر در سراسر جهان است و همچنین به ما یادآوری می کند که برای سلامتی خود سپاسگزار باشیم و بهتر از خود مراقبت کنیم.فعالیت‌های خارج از منزل مانند پیاده‌روی و دوچرخه‌ سواری و همچنین مسابقات خیریه و جمع‌آوری کمک‌های مالی سازماندهی شده است. سلامت روان اغلب نادیده گرفته می شود و به دلیل سبک زندگی پر استرس ما، امروزه بسیار مهم است. بنابراین میانجیگری و درمان بسیار تشویق می شود. مطمئناً شما همان چیزی هستید که می خورید، بنابراین وعده های غذایی روزانه و تبلیغات رستوران ها همه در مورد حفظ یک رژیم غذایی متعادل است. در ادامه پاسخ می دهیم که تاریخ روز جهانی بهداشت [روز سلامتی] ۱۴۰۳ کی و چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهانی بهداشت یا روز سلامتی ۱۴۰۳ کی است؟

تاریخ روز جهانی بهداشت در تقویم شمسی:

تاریخ روز جهانی بهداشت سال 1403 در تقویم شمسی مصادف است با:

یکشنبه، ۱۹ فروردین ۱۴۰۳

۱۴۰۳/۰۱/۱۹


تاریخ روز جهانی بهداشت در تقویم میلادی:

تاریخ روز جهانی بهداشت سال 2024 در تقویم میلادی مصادف است با:

Sunday, April 7, 2024

2024-04-07


تاریخ روز جهانی بهداشت در تقویم قمری:

تاریخ روز جهانی بهداشت سال 1445 در تقویم قمری مصادف است با:

الأحد‬، ٢٧ رمضان ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۹/۲۷

روز جهانی بهداشت چه روزی است؟

در سال 2006، روز جهانی بهداشت به بحران نیروی کار بهداشتی یا کمبود مزمن کارکنان بهداشتی در سراسر جهان به دلیل چندین دهه سرمایه‌گذاری ناکافی در آموزش، حقوق، محیط کار و مدیریت آنها اختصاص یافت. این روز همچنین به منظور تجلیل از کارکنان بهداشتی – افرادی که مراقبت های بهداشتی را به کسانی که به آن نیاز دارند، ارائه می دهند، به عبارت دیگر کسانی که در قلب سیستم های بهداشتی هستند، برگزار شد. این روز همچنین نشان دهنده انتشار گزارش بهداشت جهانی WHO در سال 2006 بود که بر همین موضوع متمرکز بود. این گزارش حاوی ارزیابی بحران کنونی در نیروی کار بهداشت جهانی است که کمبود تخمینی 4.3 میلیون پزشک، ماما، پرستار و سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی را در سراسر جهان نشان می دهد و همچنین مجموعه ای از اقدامات را برای کشورها و جامعه بین المللی پیشنهاد می کند تا با آن مقابله کنند.

موضوعات گذشته برای روز جهانی بهداشت چه بود؟

موضوعات مختلفی در روز جهانی بهداشت برجسته شده است، از بحث های مستقیم بیماری مانند دیابت و فلج اطفال گرفته تا موضوعات بزرگتر مانند ایمنی جاده ها و تأثیر تغییرات آب و هوایی بر سلامت ما. هیچ چیز برای دستیابی به سلامتی محدود نیست.

همکاری برای سلامتی

در سال 2006، روز جهانی بهداشت به بحران نیروی کار بهداشتی یا کمبود مزمن کارکنان بهداشتی در سراسر جهان به دلیل چندین دهه سرمایه‌گذاری ناکافی در آموزش، حقوق، محیط کار و مدیریت آنها اختصاص یافت. این روز همچنین برای تجلیل از کارکنان بهداشتی ، افرادی که مراقبت های بهداشتی را به کسانی که به آن نیاز دارند ارائه می دهند، به عبارت دیگر کسانی که در قلب سیستم های بهداشتی هستند، برگزار شد.این روز همچنین نشان دهنده انتشار گزارش بهداشت جهانی WHO در سال 2006 بود که بر همین موضوع متمرکز بود. این گزارش حاوی ارزیابی بحران کنونی در نیروی کار جهانی بهداشت است که کمبود تخمینی 4.3 میلیون پزشک، ماما، پرستار و سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی را در سراسر جهان نشان می دهد، و همچنین مجموعه ای از اقدامات را برای کشورها و جامعه بین المللی پیشنهاد می کند تا با آن مقابله کنند.

همچنین بخوانید: چگونه بهداشت عمومی را رعایت کنیم؟

روز جهانی بهداشت چه روزی است؟ 

نجات جان ها، ایمن سازی بیمارستان ها در مواقع اضطراری

روز جهانی بهداشت در سال 2009 بر ایمنی امکانات بهداشتی و آمادگی کارکنان بهداشتی برای درمان افرادی که تحت تأثیر شرایط اضطراری قرار گرفته اند، تمرکز داشت. مراکز بهداشتی و کارکنان راه های حیاتی برای افراد آسیب پذیر در بلایا هستند درمان صدمات، پیشگیری از بیماری ها و مراقبت از نیازهای بهداشتی مردم. اغلب، سیستم‌های بهداشتی شکننده قادر به ادامه عملکرد در طول یک فاجعه، با پیامدهای سلامت عمومی فوری و آینده نیستند.برای کمپین روز جهانی بهداشت امسال، WHO و شرکای بین‌المللی بر اهمیت سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های بهداشتی که می‌تواند در برابر خطرات مقاومت کند و به افراد نیازمند فوری خدمت کند، تأکید کردند و از مراکز بهداشتی خواستند تا سیستم‌هایی را برای پاسخگویی به شرایط اضطراری داخلی، مانند آتش‌سوزی، پیاده‌سازی کنند.

پیری و سلامتی

روز جهانی بهداشت در سال 2012 با شعار “سلامت خوب به سال ها زندگی می بخشد” مشخص شد. امید به زندگی در اکثر کشورها در حال افزایش است، به این معنی که افراد بیشتر و بیشتری طولانی‌تر زندگی می‌کنند و وارد سنی می‌شوند که ممکن است به مراقبت‌های بهداشتی نیاز داشته باشند. در همین حال، نرخ تولد به طور کلی در حال کاهش است. کشورها و سیستم‌های مراقبت بهداشتی باید راه‌های نوآورانه و پایداری برای مقابله با تغییر جمعیتی بیابند. همانطور که جان بیرد، مدیر دپارتمان دوره پیری و زندگی سازمان جهانی بهداشت بیان کرد، “با پیر شدن سریع جمعیت، یافتن مدل مناسب برای مراقبت طولانی مدت بیش از پیش ضروری می شود.

دیابت

WHO روز جهانی بهداشت در سال 2016 را بر دیابت متمرکز کرد – یک بیماری غیرواگیر عمدتا قابل پیشگیری و قابل درمان که به سرعت در حال افزایش تعداد در بسیاری از کشورها، به طور چشمگیری در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​است. نشان داده شده است که اقدامات ساده سبک زندگی در پیشگیری یا به تاخیر انداختن ابتلا به دیابت نوع 2 موثر است، از جمله حفظ وزن طبیعی بدن، انجام فعالیت بدنی منظم و داشتن یک رژیم غذایی سالم. دیابت را می توان از طریق تشخیص، آموزش خود مدیریتی و درمان مقرون به صرفه کنترل و مدیریت کرد تا از عوارض آن جلوگیری کرد. WHO تخمین می زند که حدود 422 میلیون  نفر در جهان به دیابت مبتلا هستند که این بیماری عامل مستقیم مرگ 1.5 میلیون نفر است. اهداف WHD 2016 عبارتند از: (1) افزایش مقیاس پیشگیری، (2) تقویت مراقبت، و (3) افزایش نظارت.

همچنین بخوانید: قدم های مهم که بعد از ابتلا به کرونا باید انجام داد

روز جهانی بهداشت

حمایت از پرستاران و ماماها

موضوع روز جهانی بهداشت در سال 2020 در چارچوب همه‌گیری جهانی COVID-19 برگزار شد و بنابراین با عنوان «حمایت از پرستاران و ماماها» راه‌اندازی شد. در سراسر جهان، مردم این روز را با تشکر از پرستاران و کارکنان مراقبت‌های بهداشتی در خطوط مقدم مبارزه با کووید-19 کرونا.

چگونه روز جهانی بهداشت را گرامی بداریم؟

یک مکالمه را در جامعه خود سازماندهی کنید.WHO ابزارهای اطلاعاتی رایگان را برای سازمان دهندگان ارائه می دهد. این چالش را قبول کنید و در جامعه خود در مورد یک مسئله فعلی مراقبت های بهداشتی گفتگو کنید. موضوعات سال گذشته را بخوانید. با بیش از 50 سال روز سلامتی در آرشیو، می‌تواند تمرین جالبی باشد که ببینیم در مراقبت‌های بهداشتی تا کجا رسیده‌ایم. ممکن است حتی از اطلاعات قدیمی‌تر چیز جالب و مرتبطی بیاموزید.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد