چگونه بهداشت عمومی را رعایت کنیم؟

جامع ترین راهنمای رعایت بهداشت عمومی بر اساس آنچه علم می گوید

How to have perfect hygiene

برای زندگی در اجتماع باید برخی از آداب و اصول اولیه زندگی اجتماعی را رعایت کرد، بهداشت عمومی یکی از این آداب است که البته برای سلامت خود فرد هم ضروری است.

ایجاد روتین و برنامه بهداشت شخصی: نکات و مزایا

بهداشت شخصی چیست؟

بهداشت فردی روشی است که شما به بدن خود اهمیت می ‌دهید و از آن مراقبت می کنید. این تمرین شامل استحمام، شستن دست ‌ها، مسواک زدن دندان‌ ها و موارد دیگر است. هر روزه شما با میلیون‌ ها میکروب و ویروس‌ در تماس هستید. آن ‌ها می ‌توانند روی بدن شما بمانند و در برخی موارد، ممکن است شما را بیمار کنند. فعالیت ‌های بهداشت فردی می ‌تواند به شما و افراد اطراف شما کمک کند تا از بروز بیماری‌ ها پیش ‌گیری کنید. علاوه بر این با رعایت بهداشت شخصی در مورد ظاهر خود نیز احساس خوبی خواهید داشت .

در این مقاله مطالبی در مورد این که چرا رعایت بهداشت شخصی بسیار مهم است،  بهترین روش ها برای تمرین آن و اینکه چگونه می ‌توانید عادات خود را تغییر دهید تا احساس بهتری داشته باشید و بهتر به نظر برسید، را بررسی می کنیم. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

انواع بهداشت فردی

نظر هر فرد درباره بهداشت شخصی متفاوت است. این دسته‌ بندی های اصلی مکانی مفید برای شروع عادات بهداشت خوب هستند.

 • بهداشت توالت

بعد از استفاده از توالت دستان تان را بشویید. سعی کنید 20 تا 30 ثانیه  بین انگشتان، پشت دست و زیر ناخن های تان را تمیز کنید. سپس دست هایتان را با آب گرم آب بکشید و با یک حوله تمیز خشک کنید. شستن دست ها با ضد عفونی ‌کننده حاوی الکل نیز کارساز خواهد بود. در این صورت از ضد عفونی کننده ای استفاده کنید که حداقل ۶۰ درصد الکل دارد.

 • بهداشت دوش گرفتن

مدت زمان دوش گرفتن و تعداد حمام در هفته یک ترجیح شخصی است و از فردی به فردی دیگر متفاوت است. اما اکثر مردم روزی یک بار دوش می گیرند. دوش گرفتن با صابون باعث از بین رفتن سلول های مرده پوست، باکتری ها و روغن ها می شود.

همچنین باید موهایتان را حداقل دو بار در هفته بشویید. تمیز کردن مو و پوست سر به از بین بردن چربی پوست سر کمک کرده و در برابر باقیمانده ‌های چربی که می‌ تواند پوست شما را تحریک کند، محافظت می ‌کند.

 • بهداشت ناخن

به طور مرتب ناخن ‌های خود را کوتاه و تمیز نگه دارید. زیر ناخن ها را با براش یا دستمال مرطوب تمیز کنید تا خاک و هر میکروب دیگری که زیر ناخن ها باشد، از بین برود. تمیز کردن ناخن ها به شما کمک می کند تا از انتشار میکروب به دهان و بدن خود جلوگیری کنید. همچنین باید از جویدن ناخن ها که عادت بسیاری از افراد است خودداری کنید.

 • بهداشت دندان

بهداشت دندان خوب چیزی بیش از داشتن مرواریدهای سفید است. مراقبت از دندان و لثه یک راه هوشمندانه برای جلوگیری از بیماری های لثه است. حداقل 2 بار در روز یعنی قبل از خواب و بعد از بیدار شدن مسواک بزنید. اگر می توانید، بعد از هر وعده غذایی نیز مسواک بزنید. روزانه بین دندان های تان را با نخ دندان تمیز کنید و از دندانپزشک خود در مورد استفاده از دهانشویه ضد باکتری سوال کنید. این دو مرحله می تواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان و از بین بردن پلاک که می توانند توسط باکتری و میکروب ایجاد شوند نیز کمک کند.

 • بهداشت بیماری

اگر احساس خوبی ندارید و احساس می کنید بیمار هستید، باید از گسترش میکروب به دیگران جلوگیری کنید. این می تواند شامل پوشاندن دهان و بینی هنگام عطسه، پاک کردن سطوح مشترک با پاک کننده ضد باکتری و جلوگیری از اشتراک گذاشتن وسایل الکترونیکی با دیگران باشد.

 • بهداشت دست ها

میکروب‌ های دستان شما می ‌تواند به راحتی از طریق دهان، بینی، چشم‌ها و یا گوش‌ وارد بدنتان شوند. لازم است در موارد زیر نیز دست هایتان را بشویید:

 • قبل از خورن غذا
 • هنگام حمل زباله ها
 • هنگام عطسه
 • هنگام لمس حیوانات

به همین ترتیب ، دستان خود را بعد از تعویض پوشک کودک، کمک به شخصی برای تمیز کردن خود یا هنگام تمیز کردن زخم، به خوبی بشویید.


بهداشت شخصی برای بچه ها

بهداشت شخصی خوب به فرزندان شما کمک می کند تا سالم بمانند، از بیماری ها دور شوند و خودآگاهی بهتری ایجاد کنند. شروع به آموزش بهداشت به کودکان هیچوقت زود نیست. می توانید بعد از تعویض پوشک یا قبل از غذا دست های کودک خود را تمیز کنید، دندان ها و لثه های او را قبل از خواب مسواک بزنید و کودک را به یک دوش کوتاه روزانه عادت دهید. این کار به شما کمک می‌ کند تا فرآیند آموزش رعایت بهداشت فردی به کودک را شروع کرده و این موارد را به او یاد بدهید.

در قسمت زیر لیستی از فعالیت های بهداشتی، نحوه معرفی آن ها و زمان مناسب برای شروع کار آورده شده است:

 • مسواک زدن دندان ها

شما می توانید مسواک زدن دندان ها و لثه کودک را از لحظه ظاهر شدن اولین دندان شروع کنید. کودک می تواند از سن 3 سالگی مسواک زدن دندان هایش را شروع کند. با این وجود ، ممکن است مجبور شوید هنگام مسواک زدن کنارش باشید تا نکات لازم در این مورد را به او گوشزد کنید.

وقتی نوبت مسواک زدن است ، یک آهنگ 2 دقیقه ای پخش کنید. این کار به کودک شما اجازه می دهد تا مدت زمان مسواک زدن را بداند و به این روند عادت کند. به همین ترتیب، شما می توانید در سنین بالاتر نخ دندان کشیدن را به فرزندتان آموزش دهید تا در حدود 7 سالگی بتواند این کار را به خوبی انجام دهد.

 • حمام کردن

درست است که از بدو تولد تا چندین سال شما مسئول حمام کردن کودکتان هستید، اما تقریباً در سن 5 سالگی، او باید بتواند به تنهایی این کار را انجام دهد. از آنجا که کودک در حال رشد است و شما بر زمان حمام نظارت می کنید، باید از این فرصت استفاده کنید تا در مورد شستشوی تمام قسمت های مختلف بدن، به خصوص موارد زیر به او آموزش دهید:

 • زیر بغل
 • کشاله ران
 • گردن
 • شکم
 • زانو
 • آرنج
 • پشت
 • پا

همچنین می ‌توانید از این زمان برای آموزش نحوه شستن موهایش بدون اینکه کف صابدون به چشم هایش برود، استفاده کنید. حتی باید به او یاد بدهید که اگر کف صابون به درون چشم هایش رفت در این شرایط چه کاری انجام دهد.

 • شستن دست ‌ها

دستان نوزاد خود را قبل از خوردن غذا، پس از خوردن غذا و بعد از تعویض پوشک بشویید. زمان مناسب برای شستن دست ها 20 ثانیه است، این مورد را نیز در هنگام آموزش به او گوشزد کنید.

از کودکتان بخواهید بهداشت مناسب و خوب دست ها را، با شستن آن ها قبل از غذا، بعد از بازی در خارج از خانه، بعد از دست زدن به حیوان خانگی یا بعد از ارتباط با دوست بیمارش رعایت کند.

 • بهداشت ناخن

فرزندان خود را تشویق کنید که در هر حمام زیر ناخن هایش را به خوبی بشوید، برای این کار یک برس ناخن بچه گانه برایش تهیه کنید و با این وسیله او را به این کار ترغیب کنید. سپس هر هفته بعد از حمام، کنارش بنشینید و ناخن هایش را بگیرید. بعد از حمام ناخن ها نرم تر هستند و راحت تر گرفته می شوند. تا سن 7 سالگی، بیشتر کودکان باید به تنهایی از عهده این کار برآیند.


عوارض جانبی بهداشت فردی ضعیف

عادات بهداشت فردی خوب به طور مستقیم به ابتلا به بیماری ‌های کم ‌تر و سلامت بهتر مرتبط هستند. اما عادات بهداشت فردی ضعیف می ‌توانند به برخی عوارض جانبی مثل بوی بدن و پوست چرب منجر شوند. عدم رعایت بهداشت حتی می تواند منجر به مشکلات جدی تری هم شود.

به عنوان مثال، اگر شما اغلب دست ‌هایتان را نشویید، می‌ توانید به راحتی میکروب‌ ها و باکتری ‌ها را به دهان یا چشمان خود منتقل کنید. این می ‌تواند منجر به مشکلاتی همچون ویروس‌ های معده و چشم صورتی شود.

عدم رعایت بهداشت دندان ها و مسواک نزدن می تواند منجر به مشکلات دندانی و ایجاد پلاک شود. مراقبت ضعیف از دندان نیز یک عامل خطر برای چندین مشکل سلامتی از جمله بیماری های قلبی است.

علاوه بر این، عادت های بهداشتی ضعیف، می تواند بر روی عزت نفس شما نیز تأثیر بگذارد. ظاهر مرتب و تمیز می تواند باعث تقویت اعتماد به نفس در وجود شما شود.

با انجام بهداشت فردی خوب، می توان از شرایط دیگر جلوگیری کرد یا خطر را به حداقل رساند. چندین نمونه از این شرایط عبارتند از:

 • گال یا خارش
 • شپش سر
 • شپش بدن
 • اسهال
 • پای ورزشکار
 • قارچ پوستی یا کرم پپوستی
 • کرمک (کرم های کوچک روده بزرگ و معقد)
 • بیماری گوش شناگر

ایجاد یک روتین بهداشت فردی:

اگر می خواهید بهداشت شخصی خود را بهبود ببخشید یا به کودک کمک کنید عادت های بهداشتی بهتری داشته باشد، این راهکارها می تواند مفید باشد:

آلارم یا یادآورهایی را تنظیم کنید

اگر نمی ‌توانید انجام کارهایی مثل دوش گرفتن، شستن موها، گرفتن ناخن‌ ها و یا مسواک زدن دندان‌هایتان را به یاد داشته باشید، یک یادآور بر روی موبایل تان ایجاد کنید. به این صورت شما شروع به رعایت فعالیت های نظافتی کرده و از آن ها غافل نمی شوید.

از نشانه ها استفاده کنید

یک یادآوری در دستشویی آویزان کنید تا به شما یادآوری کند که بعد از استفاده از دستشویی دستانتان را بشوید. یک نشانه کوچک روی بشقاب یا کاسه در آشپزخانه بگذارید تا قبل از خوردن غذا، دست‌هایتان را بشوید. این نشانه ‌ها می ‌توانند به بهبود عادت ‌های بهداشتی شما کمک کنند.

تمرین کنید

برای یادگیری یک عادت جدید زمان لازم است. در ابتدای هفته با یک عادت جدید شروع کنید و آن را در اولویت خود قرار دهید. یک یا دو هفته آن را تمرین کنید. وقتی احساس راحتی کردید، چیز جدیدی اضافه کنید. به مرور زمان عادات مورد نظر خود را ایجاد خواهید کرد.


و اما سخن پایانی …

رعایت بهداشت فردی در کنار تمام تاثیرات سلامتی و پیشگیری از ابتلا به بیماری ها، در جهت بهبود اعتماد به نفس و بهتر به نظر رسیدن ظاهر بسیار موثر است. موارد گفته شده را رعایت کنید و رعایت آن را به فرزندتان نیز آموزش دهید.

 


نظر خود را بیان کنید