انشا در مورد بهداشت فردی و اجتماعی

موضوع انشا درمورد رعایت بهداشت فردی و عمومی کلاس ششم هفتم و هشتم

نظر هر فرد درباره بهداشت شخصی متفاوت است. این دسته‌ بندی های اصلی مکانی مفید برای شروع عادات بهداشت خوب هستند.

همچنین بخوانید: انشا در مورد نظافت و پاکیزگی

انواع بهداشت فردی

  • بهداشت توالت

بعد از استفاده از توالت دستان تان را بشویید. سعی کنید 20 تا 30 ثانیه  بین انگشتان، پشت دست و زیر ناخن های تان را تمیز کنید. سپس دست هایتان را با آب گرم آب بکشید و با یک حوله تمیز خشک کنید. شستن دست ها با ضد عفونی ‌کننده حاوی الکل نیز کارساز خواهد بود. در این صورت از ضد عفونی کننده ای استفاده کنید که حداقل ۶۰ درصد الکل دارد.

  • بهداشت دوش گرفتن

مدت زمان دوش گرفتن و تعداد حمام در هفته یک ترجیح شخصی است و از فردی به فردی دیگر متفاوت است. اما اکثر مردم روزی یک بار دوش می گیرند. دوش گرفتن با صابون باعث از بین رفتن سلول های مرده پوست، باکتری ها و روغن ها می شود.

همچنین باید موهایتان را حداقل دو بار در هفته بشویید. تمیز کردن مو و پوست سر به از بین بردن چربی پوست سر کمک کرده و در برابر باقیمانده ‌های چربی که می‌ تواند پوست شما را تحریک کند، محافظت می ‌کند.

  • بهداشت ناخن

به طور مرتب ناخن ‌های خود را کوتاه و تمیز نگه دارید. زیر ناخن ها را با براش یا دستمال مرطوب تمیز کنید تا خاک و هر میکروب دیگری که زیر ناخن ها باشد، از بین برود. تمیز کردن ناخن ها به شما کمک می کند تا از انتشار میکروب به دهان و بدن خود جلوگیری کنید. همچنین باید از جویدن ناخن ها که عادت بسیاری از افراد است خودداری کنید.

  • بهداشت دندان

بهداشت دندان خوب چیزی بیش از داشتن مرواریدهای سفید است. مراقبت از دندان و لثه یک راه هوشمندانه برای جلوگیری از بیماری های لثه است. حداقل 2 بار در روز یعنی قبل از خواب و بعد از بیدار شدن مسواک بزنید. اگر می توانید، بعد از هر وعده غذایی نیز مسواک بزنید. روزانه بین دندان های تان را با نخ دندان تمیز کنید و از دندانپزشک خود در مورد استفاده از دهانشویه ضد باکتری سوال کنید. این دو مرحله می تواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان و از بین بردن پلاک که می توانند توسط باکتری و میکروب ایجاد شوند نیز کمک کند.

  • بهداشت بیماری

اگر احساس خوبی ندارید و احساس می کنید بیمار هستید، باید از گسترش میکروب به دیگران جلوگیری کنید. این می تواند شامل پوشاندن دهان و بینی هنگام عطسه، پاک کردن سطوح مشترک با پاک کننده ضد باکتری و جلوگیری از اشتراک گذاشتن وسایل الکترونیکی با دیگران باشد.

  • بهداشت دست ها

میکروب‌ های دستان شما می ‌تواند به راحتی از طریق دهان، بینی، چشم‌ها و یا گوش‌ وارد بدنتان شوند. لازم است در موارد زیر نیز دست هایتان را بشویید:

  • قبل از خورن غذا
  • هنگام حمل زباله ها
  • هنگام عطسه
  • هنگام لمس حیوانات

به همین ترتیب ، دستان خود را بعد از تعویض پوشک کودک، کمک به شخصی برای تمیز کردن خود یا هنگام تمیز کردن زخم، به خوبی بشویید.


چقدر باید تمیز باشیم؟

کودک شما شیرینی اش را روی زمین می‌اندازد. آیا شامل قانون ۵ ثانیه می‌شود یا آن را بسرعت دور می‌اندازید؟

آیا آن میکروبها در واقع می‌توانند برای کودکتان مفید باشند؟ تا حدی بله.

باوری وجود دارد که می‌گوید قرارگیری افراد مخصوصا نوزادان و کودکان خردسال در معرض انواع مختلف میکروبها در اوایل زندگی‌شان می‌تواند از ایجاد بیماری‌هایی مانند آسم، آلرژی‌ها و دیگر بیماریهایی که بر سیستم ایمنی اثر می‌گذارند، جلوگیری کند. این نظریه که “فرضیه بهداشت” نامیده می‌شود می‌گوید بدن ما باید مبارزه کردن با میکروبها را تمرین کند.

بنظر می‌رسد که این پیام از طریق یک نظرسنجی توسط شورای بهداشت به دست آمده که در آن ۷۷ درصد از مادرانی که کودکان زیر 5 سال داشتند فکر می‌کردند که کودکانشان باید در معرض میکروبها قرار بگیرند تا به ایجاد سیستم ایمنی قوی‌تر در آنها کمک شود.

شورای بهداشت، شامل یک گروه از کارشناسان سلامتی است که روی بهداشت، تمرکز کرده‌اند و توسط یک کمک هزینه آموزشی از Reckitt Benckiser حمایت می‌شود.

جوئل وین استاک، پزشک و رئیس بخش گوارش و کبد در مرکز پزشکی تافتس و استاد دانشگاه تافتس می‌گوید: در قرن ۲۰ ام، ما شروع کردیم به تغییر دادن روش زندگیمان.

در اتاقهای خیلی تمیز زندگی می‌کنیم، آب کاملا تمیز است، غذاها تقریبا استریل هستند و قرار گرفتن در معرض باکتری و خاک، کمتر است. اما شاید تمیزی بسیار زیاد برای رشد سیستم ایمنی بدن ما، مفید نباشد.

ادامه مقاله: چقدر باید تمیز باشیم