طرز تهیه خورش ترش واشخورش ترش واش گیلانی یکی از انواع خورش های بسیار محبوب و محلی ایرانی است که اصالتاً این غذای خوشمزه و لذیذ متعلق به شمال کشورمان بوده و از اصلی ترین مواد تشکیل دهنده ی آن نیز می توان به انواع سبزیجات محلی، بادمجان و گوجه فرنگی اشاره کرد و برخی نیز آن را به دلخواه با گوشت گوسفندی و برخی دیگر هم آن را با ران و یا سینه مرغ تهیه می کنند. اگر به دنبال یک غذای متفاوت و در عین حال خوشمزه هستید ما به شما پیشنهاد می کنیم که این خورش محلی و لذیذ را از دست ندهید و آن را در کنار برنج تازه دم ایرانی سرو و میل کنید و همچنین می توانید خورش ترش واش را به عنوان غذای اصلی برای مراسم ها و دورهمی های خود تهیه کنید و به وسیله آن به سفره و یا میز سرو خود جلوه و زیبایی ببخشید. امروز در آلامتو طرز تهیه خورش ترش واش گیلانی با مرغ به روش محلی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه خورش ترش واش گیلانی

 • مرغ 3 تیکه
 • سیر 3 تا 4 حبه
 • پیاز 1 عدد
 • رب انار 1 ق غذا خوری
 • آب نارنج نصف پیمانه
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • بادمجان 4 عدد بزرگ
 • گوجه فرنگی 2 عدد
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • سبزی ترش واش نیم کیلو
همچنین بخوانید: طرز تهیه باقلا قاتق مجلسی و آسان با لوبیا کشاورزی به روش گیلانی

طرز تهیه خورش ترش واش با مرغ به روش محلی

مرحله اول: آماده سازی بادمجان ها

ابتدا بادمجان ها را با آب سرد خوب بشویید و سپس آن ها را پوست بگیرید و بعد آن ها را از وسط به دو نیمه تقسیم کنید و سپس ظرفی را برداشته و داخل آن مقداری آب به همراه کمی نمک بریزید و بادمجان ها را داخل ظرف قرار دهید و به آن ها 1 ساعتی زمان دهید تا در این مدت تلخی بادمجان ها مقداری گرفته شوند سپس آن ها را با آب سرد بشویید و بعد آن ها را با پارچه ای تمیز خشک کنید. بعد از گرفتن تلخی بادمجان ها ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و اجازه دهید تا روغن گرم و آماده شود و بعد تمامی بادمجان ها را داخل روغن سرخ کنید و سپس آن ها را از روغن خارج کنید و کنار بگذارید.

مرحله دوم: آماده سازی سبزی

سبزی ها را نیز بعد از شستن کاملاً پاک کنید و بعد آن ها را به شکل ساطوری شده و ریز ریز خرد کنید سپس داخل ماهیتابه ای مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا روغن گرم و آماده شود سپس سبزی های ساطوری شده را به ماهیتابه اضافه کنید و کمی آن ها را نیز تفت دهید و سرخ کنید. بعد از تفت دادن سبزی ها ماهیتابه را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله سوم: آماده سازی پیاز و اضافه کردن سبزی

پیاز را با آب بشویید و سپس پوست آن را بگیرید و بعد آن را به شکل نگینی شده و یکدست خرد کنید سپس قابلمه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا روغن گرم و آماده شود سپس به آن پیاز خرد شده را نیز اضافه کنید و کمی پیاز را با حرارت ملایم سرخ کنید و تفت دهید تا پیاز سبک و شفاف شود و بعد سیر ها را نیز با آب بشویید و پوست آن ها را بگیرید و آن ها را به شکل ساطوری شده و ریز خرد کنید سپس سیر های ساطوری شده را نیز به قابلمه اضافه کنید و آن ها را نیز کمی با پیاز تفت دهید بعد از سیر نوبت اضافه کردن زردچوبه است پس آن را نیز به قابلمه اضافه کنید و آن را 1 دقیقه ای با پیاز و سیر تفت دهید تا عطر آن مقداری بلند شود و بعد سبزی تفت داده شده را نیز به قابلمه اضافه کنید و آن را نیز کمی تفت دهید و خوب مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید.

مرحله چهارم: اضافه کردن رب انار و آب نارنج

بعد از تفت دادن مواد با یکدیگر نوبت اضافه کردن رب انار به مواد است پس آن را نیز به مواد اضافه کنید و کمی آن را با شعله ملایم و کم تفت دهید سپس آن را با مواد هم بزنید و مخلوط کنید. بعد از تفت دادن رب انار با مواد نوبت اضافه کردن آب نارنج به مواد است پس آب نارنج را هم به مواد اضافه کنید و خوب مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید.

مرحله پنجم: آماده سازی و اضافه کردن مرغ به مواد

مرغ ها را ابتدا با آب سرد مقداری بشویید و سپس داخل ماهیتابه ای مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید و بعد تکه های مرغ را به همراه مقداری نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به ماهیتابه اضافه کنید و کمی دو طرف آن ها را با حرارت ملایم و کم تفت دهید و سرخ کنید سپس آن ها را از روی حرارت برداشته و به مواد داخل قابلمه اضافه کنید و مجدد مقداری مرغ ها را با مواد داخل قابلمه تفت داده و بعد به قابلمه مقداری آب جوشیده شده را به اندازه ای که مقداری روی مرغ ها را بپوشاند اضافه کنید و سپس درب قابلمه را قرار دهید و زمان دهید تا مرغ ها در این مدت پخته و آماده شوند و خورش نیز جا بیفتد. اواسط پخت مرغ ها به مواد مقداری نمک و فلفل سیاه نیز اضافه کنید و خوب خورش را هم بزنید و مخلوط کنید و مجدد درب آن را قرار دهید.

مرحله ششم: اضافه کردن گوجه فرنگی و بادمجان به خورش

گوجه فرنگی ها را نیز با آب بشویید و سپس آن ها را از وسط به دو نیمه تقسیم کنید و بعد داخل همان ماهیتابه ای که بادمجان ها را سرخ کرده بودید با همان روغن بادمجان ها گوجه فرنگی ها را نیز سرخ کنید و تفت دهید. اواخر پخت خورش گوجه فرنگی و بادمجان های تفت داده شده را نیز به مواد اضافه کنید و 10 دقیقه ای به آن ها نیز داخل قابلمه زمان دهید تا مزه مواد به خورد یکدیگر بروند و کمی در کنار هم پخته و آماده شوند و خورش نیز جا بیفتد. بعد از آن هم خورش ترش واش خوشمزه شما آماده سرو است می توانید آن را میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش شش انداز گیلانی خوشمزه و محلی با بادمجان و گردو

طرز تهیه خورش ترش واش با مرغ


نکات کلیدی در تهیه خورش ترش واش گیلانی با مرغ

 1. خورش ترش واش را به دلخواه برخی با سینه مرغ و برخی دیگر نیز آن را با ران مرغ تهیه می کنند.
 2. در صورت تمایل می توانید رب نارنج را نیز جایگزین آب نارنج کنید.
 3. در صورت عدم دسترسی به آب نارنج می توانید آبغوره را نیز جایگزین آن کنید.
 4. سبزی ترش واش شامل سبزی های: ترش واش، خالواش، چوچاق، گشنیز، نعنا و اسفناج است که از تمامی آن ها به میزان مساوی استفاده می شود و تنها میزان سبزی ترش واش آن کمی بیشتر از بقیه می باشد زیرا بیس اصلی این غذا را بیشتر این سبزی تشکیل می دهد.
همچنین بخوانید: طرز تهیه سیرابیج گیلانی ساده و بسیار خوشمزه بدون گوشت و مرغ

♨ نکات مهم «طرز تهیه خورش ترش واش گیلانی با مرغ ساده و لذیذ به روش محلی»

خورش ترش واش را به دلخواه برخی با سینه مرغ و برخی دیگر نیز آن را با ران مرغ تهیه می کنند.


نظر خود را بیان کنید