طرز تهیه خورش قیمه شاه عباسی رستورانی و لذیذ با گوشت تکه ای

دستور پخت خورش قیمه شاه عباسی یا قیمه لاپلو

طرز تهیه قیمه شاه عباسی

خورش قیمه شاه عباسی یکی از غذا های بسیار خوشمزه و مجلسی است که می توان آن را به عنوان همان خورش قیمه مجلسی نیز به حساب آورد که با خورش قیمه معمولی یک سری تفاوت های کوچک دارد اما در اصل دستور پخت آن ها تفاوت های بسیار زیاد و اساسی وجود ندارد و این مدل قیمه از ترکیب خورش و برنج درست شده است. شما می توانید این خورشت بسیار خوشمزه و لذیذ را برای انواع مجالس و مهمانی های خود تهیه کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. امروز در آلامتو طرز تهیه خورش قیمه شاه عباسی رستورانی و لذیذ با گوشت تکه ای را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه خورش قیمه شاه عباسی

 • برنج 4 پیمانه
 • لپه نیمه پخته شده 1/5 پیمانه
 • گوشت گوسفندی 400 گرم
 • پیاز 2 عدد متوسط
 • گوجه فرنگی 5 عدد
 • رب گوجه فرنگی 2 ق غذا خوری سر پر
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • چوب دارچین 1 عدد
 • پودر هل 1/2 ق چای خوری
 • پودر لیمو عمانی 1 ق غذا خوری
 • زست پرتقال 1 ث غذا خوری سر پر
 • خلال بادام و پسته به مقدار دلخواه
 • زعفران دم کرده غلیظ 4 ق غذا خوری سر پر
 • زرشک به مقدار دلخواه
 • سیب زمینی 1 عدد بزرگ
 • کنجد به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش قیمه بادمجان ساده، لذیذ و مجلسی با گوشت خورشتی

طرز تهیه خورش قیمه شاه عباسی رستورانی با گوشت تکه ای

مرحله اول: آماده سازی برنج

ابتدا برنج را طی 2 الی 3 مرحله به خوبی با آب سرد بشویید و سپس درون ظرفی مقداری آب بریزید و برنج شسته شده را برای مدت 2 ساعت داخل آب قرار دهید تا به خوبی خیس بخورد و آماده شود.

مرحله دوم: آماده سازی گوشت و پیاز

هر دو پیاز را خوب مقداری با آب سرد بشویید سپس پوست آن ها را بگیرید و آن ها را به شکل نگینی و یکدست و ریز خرد کنید و کنار بگذارید و بعد گوشت را نیز کمی با آب سرد بشوید و آن را به قطعات کوچک و یک اندازه به شکل و حالت قیمه ای برش دهید و خرد کنید. قابلمه ای را برداشته و آن را روی شعله ملایم گاز قرار دهید و کمی که گرم شد به آن پیاز های خرد شده را اضافه کنید و با حرارت ملایم کمی آن ها را تفت دهید تا آب پیاز مقداری گرفته شود و بعد به آن ها مقداری روغن اضافه کنید و پیاز را کمی درون روغن تفت دهید تا به خوبی نرم و سبک شوند و بعد به آن ها مقداری زردچوبه و فلفل سیاه و چوب دارچین اضافه کنید و آن ها را نیز به مدت 10 ثانیه با پیاز به خوبی تفت دهید و بعد گوشت خرد شده را به پیاز ها اضافه کنید و با پیاز آن ها را نیز با شعله زیاد به خوبی تفت دهید تا گوشت تغییر رنگ بدهد و خوب تفت بخورد. دقت داشته باشید زمان اضافه کردن و تفت دادن گوشت، حرارت زیاد باشد تا گوشت شما آب نیندازد.

مرحله سوم: اضافه کردن گوجه فرنگی

گوجه فرنگی ها را با آب سرد به خوبی بشویید سپس تمامی آن ها را رنده کنید و بعد از تفت دادن گوشت پوره گوجه فرنگی را نیز به آن ها اضافه کنید و با مواد هم بزنید و مخلوط کنید و زمان دهید تا آب گوجه به خوبی کشیده شود و حالتی شبیه به سس پیدا کند و رنگ بدهد. بعد از آن که پوره گوجه به این حالت درآمد نوبت اضافه کردن آب جوش است پس مقداری آب جوشیده شده را هم به آن ها اضافه کنید و مواد را با یکدیگر خوب هم بزنید و 2 ساعتی زمان دهید تا گوشت در کنار پیاز و پوره گوجه به خوبی پخته و آماده شود.

مرحله چهارم: اضافه کردن رب گوجه فرنگی و لپه

ماهیتابه ای را برداشته و درون آن مقداری روغن بریزید سپس آن را روی شعله ملایم گاز قرار دهید و رب گوجه را درون ماهیتابه بریزید و خوب با روغن تفت دهید تا رنگ رب به خوبی باز شود و خامی رب نیز گرفته شود و رنگ روغن به رنگ نارنجی عوض شود و بعد لپه نیمه پخته شده را درون رب بریزید و مقداری با رب نیز آن را تفت دهید و هم بزنید و بعد از چند دقیقه که گذشت ترکیب آن دو را نیز به قابلمه خود اضافه کنید و مجدد هم بزنید.

مرحله پنجم: اضافه کردن ادویه های معطر و زعفران دم کرده

وقتی مواد گوشتی شما روغن انداخت به آن ها پودر لیمو امانی و زست پرتقال و پودر هل و مقداری نمک نیز اضافه کنید و چوب دارچین را از مواد جدا کنید و دور بریزید و خوب هم بزنید و زعفران دم کرده را هم اضافه کرده و مجدد خورش خود را هم بزنید تا به خوبی مزه دار شوند و عطر و طعم بهتری پیدا کند.

مرحله ششم: پخت برنج

قابلمه ای را برداشته و درون آن مقداری آب و 2 ق غذا خوری نمک بریزید و زمان دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و بعد برنج را در آن بریزید و تقریباً 20 دقیقه ای به برنج فرصت دهید تا به حالت نیم پز برسد به طوری اگر دانه برنج را با نوک انگشتان خود مقداری فشار دهید به راحتی نصف شده و داخل آن مقداری سفت تر از قسمت بیرونی آن باشد و بعد آن را آبکش کرده و کمی با آب سرد بشویید. دقت داشته باشید که بهتر است برنج را کمی زنده تر از روی گاز بردارید.

مرحله هفتم: آماده سازی نهایی خورش قیمه شاه عباسی

سیب زمینی را نیز بشویید و پوست بگیرید و بعد آن را به شکل حلقه ای برش دهید و کف قابلمه مقداری روغن بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و کف آن مقداری کنجد بریزید و سیب زمینی ها را نیز کف قابلمه قرار دهید و بعد مقداری از برنج را روی سیب زمینی ها بریزید و از مواد گوشتی نیز مقداری روی برنج بریزید و تمام مواد را به همین صورت لایه لایه با برنج و مواد پر کنید و بعد درب قابلمه را قرار دهید و روی شعله ملایم و کم گاز قرار دهید و به مدت 30 تا 45 دقیقه زمان دهید تا به خوبی خورش قیمه شاه عباسی شما آماده شود و بعد از آن هم غذای خوشمزه شما آماده سرو است میل کنید و لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش بادمجان ساده، غلیظ و مجلسی با گوشت و غوره

طرز تهیه قیمه شاه عباسی


نکات کلیدی در تهیه خورش قیمه شاه عباسی خوشمزه و مجلسی

 1. مدت زمانی که برای پخت برنج به آن می دهید بستگی به نوع برنجی دارد که انتخاب می کنید.
 2. طعم این غذای بسیار خوشمزه در کنار برنج ایرانی بسیار لذت بخش تر و خوشمزه تر می شود.
 3. به جای گوشت گوسفندی می توانید گوشت گوساله را هم جایگزین کنید.
 4. مدت زمان پخت گوشت داخل زودپز 45 دقیقه است.
 5. برای نیم پز کردن لپه کافی است که ابتدا لپه را شسته و نیم ساعت داخل آب قرار دهید تا خیس بخورد و بعد آن را به مدت نیم ساعت داخل آب جوش قرار دهید تا لپه شما نیم پز شود و بعد آن را آبکش کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش داوود پاشا ترکی با گوشت چرخ کرده و رب انار

♨ نکات مهم «طرز تهیه خورش قیمه شاه عباسی رستورانی و لذیذ با گوشت تکه ای»

مدت زمانی که برای پخت برنج به آن می دهید بستگی به نوع برنجی دارد که انتخاب می کنید.


نظر خود را بیان کنید