طرز تهیه خورش مرغ لونگی خوشمزه و خوش طعم به روش شمالی

مرغ لونگی از جمله غذاهای مخصوص آستارا و مناطق تالش نشین است که به عنوان یک غذای مجلسی با مرغ یا با اردک تهیه می شود. مرغ لونگی به معنای مرغ شکم پر می باشد که شکم مرغ با سبزیجات محلی شمال پر شده و دارای عطر و بوی بی نظیری می باشد. لو به معنای شکم و نگی به معنای رنگین است و انتخاب این نام به دلیل استفاده از سبزیجات و مواد رنگی در داخل شکم مرغ است که علاوه بر رنگین بودن طعم و مزه بسیار دلپذیری به مرغ خواهد داد. امروز در آلامتو طرز تهیه مرغ لونگی آستارا لذیذ، ساده و مجلسی با گردو در فر را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه مرغ لونگی آستارا

 • مرغ متوسط با پوست 1 عدد
 • گردو آسیاب شده 2 پیمانه
 • سبزی محلی (خالواش، بارمبو، خنش و چوچاق) 6 ق غذا خوری
 • رب انار 5 ق غذا خوری
 • زرشک 2 ق غذا خوری
 • پیاز متوسط 1 عدد
 • روغن زیتون 2 ق غذا خوری
 • آب 1 پیمانه
 • زعفران دم کرده 2 ق غذا خوری
 • نمک و فلفل سیاه به میزان لازم
 • رب آلوچه 5 ق غذا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه مرغ با رب انار و گردو ملس و خوشمزه، ساده و مجلسی

طرز تهیه مرغ لونگی ساده و لذیذ با گردو و رب انار در فر

مرحله اول: مرینت کردن مرغ

برای تهیه مرغ لونگی باید از شب قبل اقدام به مرینت کردن مرغ یا اردک نمایید. ابتدا مرغ را کاملا شسته ولی پوست آن را نگیرید. سپس مرغ را آبکشی و خشک نمایید. در یک ظرف مناسب رب آلوچه، آب و زعفران دم کرده و نمک و فلفل سیاه را ریخته و به صورت سس درآورید. مرغ را در کاسه ای بزرگ قرار داده و با چاقو سوراخ یا برش هایی روی سطح آن ایجاد نمایید. سپس مواد مرینت را با دست به داخل و بیرون مرغ مالیده و کاملا مرغ را به مواد آغشته نمایید. روی ظرف را سلفون کشیده و برای مدت 12 الی 24 ساعت مرغ را در یخچال قرار دهید.

مرحله دوم: تهیه مواد داخلی مرغ

پس از گذشت زمان ممزه دار شدن مرغ؛ آن را از یخچال خارج نموده و مواد داخلی مرغ را آماده نمایید. ابتدا سبزی های معطر و محلی را پاک نموده و خوب بشویید. سبزی ها را آبکشی نموده و اجازه دهید آب اضافه آن خارج گردد. سپس روغن زیتون را در یک تابه ریخته و پیاز را پوست و سپس رنده نمایید. آب پیاز را گرفته و به روغن زیتون اضافه کرده و سرخ نمایید. پس از مقداری تغییر رنگ پیاز سبزی را به آن اضافه نموده و تفت دهید. سپس گردو آسیاب شده را افزوده و کمی تفت دهید.

مرحله سوم: دوختن شکم مرغ

در مرحله پایانی تفت سبزی و پیاز زرشک و در نهایت رب انار را اضافه نموده و کمی تفت دهید. مواد داخلی مرغ به صورت خمیر خواهد شد که نصف آن را درون شکم مرغ ریخته و با نخ و سوزن بدوزید. ران  های مرغ را نیز با نخ به هم متصل نموده و بال های آن را با خلال دندان فیکس نمایید.

مرحله چهارم: پخت مرغ لونگی

دمای فر را روی 180 درجه سانتی گراد قرار داده و اجازه دهید گرم شود سپس سینی فر را با فویل پوشانده و کمی چرب نمایید. مرغ را در سینی فر قرار داده و روی آن را نیز با فویل بپوشانید. 1 ساعت به مرغ زمان پخت دهید. پس از آن فویل روی مرغ را برداشته و آن را با روغن زیتون چرب نمایید مجددا در فر قرار دهید تا سطح بیرونی مرغ کاملا برشته و طلایی رنگ شود.

مرحله پنجم: سرو مرغ لونگی

در این مرجله فر را خاموش نموده و سینی را از آن خارج نمایید. مرغ را در ظرف مناسبی قرار داده و بقیه مواد را روی مرغ بریزید. مرغ لونگی را با کته و یا پلو آبکشی میل نمایید. نوش جان.

همچنین بخوانید: طرز تهیه مرغ پرتقالی مجلسی، بسیار لذیذ و متفاوت با آب پرتقال

طرز تهیه خورش مرغ لونگی خوشمزه و خوش طعم به روش شمالی


نکات کلیدی در تهیه مرغ لونگی خوشمزه و مجلسی

 1. می توانید رب انار را جایگزین رب آلوچه در مواد مرینت نمایید.
 2. بسته به ذائقه خود می توانید از رب انار ترش، ملس یا شیرین استفاده نمایید.
 3. می توانید از مواد داخلی مرغ بیشتر تهیه نموده و در مراحل پایانی پخت مرغ روی سطح مرغ مالیده و مرغ لونگی خوش طعم تری داشته باشید.
 4. در صورت نبود سبزی های محلی شمال می توانید از ریحان، گشنیز، جعفری و نعناع استفاده نمایید.
 5. مواد داخلی نباید زیاد شل یا روان بوده و به بیرون مرغ بریزد بهتر است حالت خمیری داشته باشد.
 6. در صورت شل بودن مواد مقداری گردو آسیاب شده اضافه نمایید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه مرغ ترش رستورانی و لذیذ با رب انار، رب گوجه و سبزی بدون گردو

♨ نکات مهم «طرز تهیه مرغ لونگی آستارا لذیذ، ساده و مجلسی با گردو در فر»

در صورت نبود سبزی های محلی شمال می توانید از ریحان، گشنیز، جعفری و نعناع استفاده نمایید.


نظر خود را بیان کنید