طرز تهیه خورش کرفس با لوبیا قرمز

خورش کرفس با لوبیا قرمز یکی از انواع خورش های خوشمزه و مقوی ایرانی است که طرفداران بسیاری را از آن خود نموده و به عنوان یک خورش مجلسی محسوب می شود. خورش کرفس انواع متفاوتی دارد؛ برخی آن را بدون لوبیا و برخی با لوبیا چیتی تهیه می کنند. برخی با مرغ و برخی با گوشت قرمز ولیکن خورش کرفس با لوبیا قرمز و گوشت گوسفندی تازه یکی از خورش های مجلسی و میهمان پسند خواهد شد که عطر و طعم بی نظیرش از یاد نخواهد رفت. امروز در آلامتو طرز تهیه خورش کرفس با لوبیا قرمز و گوشت غلیظ، لذیذ و مجلسی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه خورش کرفس با لوبیا قرمز

 • گوشت خورشتی 300 گرم
 • لوبیا قرمز 1 پیمانه
 • کرفس 300 گرم
 • نعنا و جعفری خرد شده 200 گرم
 • روغن مایع به میزان لازم
 • پیاز درشت 1 عدد
 • لیمو امانی 2 عدد
 • زعفران دم کرده دو ق غذا خوری
 • آب لیمو ترش تازه 3 ق غذا خوری
 • نمک به میزان لازم
 • فلفل سیاه و زردچوبه به میزان لازم
 • پودر دارچین به میزان لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش بادمجان ساده، غلیظ و مجلسی با گوشت و غوره

طرز تهیه خورش کرفس با لوبیا قرمز و گوشت خوشمزه و مجلسی

مرحله اول: آماده سازی مواد اولیه

برای تهیه خورش کرفس مجلسی از شب قبل لوبیا را در آب ریخته و چند بار آب آن را تعویض نمایید. سپس ابتدا ساقه و برگ کرفس ها را جدا نموده و با ساطور خرد نمایید. کرفس ها را شسته و در آبکش قرار دهید تا آب اضافی آن خارج گردد. در این فاصله گوشت را خرد نموده و در آبکش بریزید. پس از آبکشی گوشت آن را کنار گذاشته تا آب آن خارج گردد. نعنا و جعفری را نیز پاک نموده و خوب آبکشی نمایید. پس از خارج شدن آب اضافه آن سبزی را ریز خرد نمایید. اکنون لیمو امانی ها را در ظرفی از آب انداخته و کنار بگذارید.

مرحله دوم: تفت دادن کرفس و سبزی

سپس در ظرف مناسبی مقداری روغن ریخته و روی شعله قرار دهید. در ادامه ساقه های خرد شده کرفس را در روغن گرم شده ریخته و خوب سرخ نمایید. در مراحل پایانی تفت دادن، برگ های کرفس را به آن اضافه نموده و کمی تفت دهید. کرفس های سرخ شده را کنار گذاشته و همین کار را با نعنا و جعفری ریز خرد شده انجام دهید و کنار بگذارید.

مرحله سوم: تفت دادن گوشت و پیاز

سپس در ظرفی که تصمیم دارید خورش را آماده نمایید مقداری روغن ریخته و پیاز پوست و خرد شده را در آن بریزید. مقداری که پیازها نرم شده و رنگ عوض کردند؛ گوشت خرد شده را به آن افزوده و سرخ نمایید. توجه داشته باشید نکاتی را که در انتهای مطلب نوشته شده را به خوبی مطالعه نموده و به آن عمل نمایید تا گوشتی مغز پخت و بدون بو داشته باشید.

مرحله چهارم: پخت خورش کرفس با لوبیا

پس از تفت دادن گوشت کرفس و نعنا و جعفری سرخ شده را نیز داخل ظرف بریزید و مقداری هم بزنید. لوبیا را از آب خارج نموده و به خورش بیفزایید. لیمو امانی را نیز از آب درآورده و با چاقو چند سوراخ روی سطح آن ایجاد نموده و در خورشت قرار دهید. مقداری آب جوشیده روی خورش ریخته و در ظرف را ببندید تا خورش پخته و جا بیفتد.

مرحله پنجم: افزودن ادویه و زعفران

در مراحل پایانی پخت در ظرف را برداشته و نمک و فلفل زردچوبه و دارچین را به آن بیفزایید. شعله را پایین کشیده و اجازه دهید بدون آنکه آب خورش تمام شود خوب جاافتاده و به غلظت برسد. در انتهای پخت که گوشت و لوبیا خوب مغز پخت شده و خورش روغن انداخته و جا افتاد زعفران دم کرده را به آن افزوده و هم بزنید.

مرحله ششم: سرو خورش کرفس با لوبیا قرمز

پس از پخت کامل خورش آن را در ظرف مناسبی ریخته و قبل از آن که روی میز سرو ببرید آب لیمو ترش تازه را به آن افزوده و سپس همراه با برنج ایرانی کته یا آبکش نوش جان فرمایید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش آلو و اسفناج خوشمزه و مجلسی با گوشت و مرغ

طرز تهیه خورش کرفس با لوبیا قرمز و گوشت


نکات کلیدی در تهیه خورش کرفس با لوبیا غلیظ و جا افتاده

 1. چنانچه پیاز را زیاد سرخ نمایید نمی تواند بوی گوشت را از بین ببرد.
 2. از تفت دادن زیاد گوشت خودداری نمایید؛ در غیر این صورت گوشت سفت و کشدار خواهد شد.
 3. اضافه نمودن نمک در مراحل ابتدایی خورش؛ باعث سفت و دیرپز شدن گوشت خواهد شد.
 4. به جای آب لیمو ترش می توانید از آب نارنج یا آبغوره استفاده نموده و مقدار آن را بسته به ذائقه خود تغییر دهید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه استانبولی پلو ساده، لذیذ و مجلسی با مرغ و سیب زمینی

♨ نکات مهم «طرز تهیه خورش کرفس با لوبیا قرمز و گوشت غلیظ، لذیذ و مجلسی»

به جای آب لیمو ترش می توانید از آب نارنج یا آبغوره استفاده نموده و مقدار آن را بسته به ذائقه خود تغییر دهید.


نظر خود را بیان کنید