طرز تهیه خورش متنجن با مرغ

خورش متنجن یکی از خورش های بسیار متفاوت و خوشمزه ای است که دارای طعمی بسیار لذیذ است و طعم ملسی دارد. اصل این خورش محبوب و خوشمزه متعلق به شمال کشور می باشد و اکثر شمالی ها این خورش خوشمزه را می شناسند و آن را برای بسیاری از مجالس و مهمانی های خود تهیه کرده و آن را در کنار برنج ایرانی و تازه دم سرو می کنند. امروز در آلامتو طرز تهیه خورش متنجن گیلانی اصیل و بسیار لذیذ با مرغ را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه خورش متنجن

 • سینه مرغ 800 گرم
 • مغز گردو 200 گرم
 • قیسی 10 عدد
 • رب انار 2 ق غذا خوری
 • کشمش 150 گرم
 • رب گوجه فرنگی 1 ق غذا خوری
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • پودر گلپر به مقدار لازم
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • پیاز بزرگ 1 عدد
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش شش انداز گیلانی خوشمزه و محلی با بادمجان و گردو

طرز تهیه خورش متنجن گیلانی با مرغ خوشمزه و مجلسی

مرحله اول: آماده سازی پیاز

پیاز را با آب بشویید و سپس پوست آن را بگیرید و آن را به شکل نگینی و یکدست خرد کنید و بعد قابلمه ای را برداشته و درون آن کمی روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا روغن مقداری گرم و آماده شود و سپس پیاز خرد شده را نیز به قابلمه اضافه کنید و آن را مقداری تفت دهید تا پیاز کمی شفاف و سبک شود و بعد به آن مقداری زردچوبه را هم اضافه کرده و زردچوبه را نیز در حد 1 الی 2 دقیقه ای با پیاز تفت دهید.

مرحله دوم: آماده سازی مغز گردو و سینه های مرغ

مغز گردو ها را هم کاملاً آسیاب کنید تا مغز گردو ها به طور کامل نرم و یکدست شوند و سپس سینه های مرغ را نیز با آب سرد کمی بشویید و آن ها را به شکل مکعبی و یکدست خرد کنید و بعد از آن که پیاز و زردچوبه با یکدیگر مقداری تفت خوردند و سرخ شدن به آن ها سینه های مرغ خرد شده را نیز اضافه کنید و دو طرف تمامی سینه ها را  کمی طلایی و سرخ کنید تا مرغ ها تغییر رنگ دهند و سپس گردو های آسیاب شده را نیز به قابلمه اضافه کنید و آن را هم کمی با مواد تفت دهید تا گردو ها نیز مقداری سرخ شوند.

مرحله سوم: اضافه کردن آب و رب انار و آماده سازی قیسی ها

در این مرحله رب انار را نیز به قابلمه اضافه کنید و آن را هم در حد 2 الی 3 دقیقه ای با مواد تفت دهید و سپس به مواد مقداری نمک و فلفل سیاه را نیز به همراه 1 لیوان آب سرد اضافه کنید و مجدد مواد را با یکدیگر خوب تفت دهید تا گردو به روغن بیافتد و سپس 2 لیوان آب دیگر نیز به قابلمه اضافه کنید و حرارت را ملایم و کم کنید و درب قابلمه را بگذارید و 1 ساعت تا 1 ساعت و ربع به مرغ ها زمان دهید تا به آرامی پخته و آماده شوند. در این مدت قیسی ها را نیز داخل ظرفی بریزید و به آن ها مقداری آب اضافه کنید و 10 دقیقه ای فرصت دهید تا قیسی ها مقداری نرم و آماده شوند و سپس آن ها را آبکش کنید و کنار بگذارید.

مرحله چهارم: اضافه کردن رب گوجه به همراه قیسی و کشمش

پس از 1 ساعتی که سینه های مرغ پخته و آماده شدند سینه های مرغ را از قابلمه خارج کنید و کنار بگذارید و سپس به مواد داخل قابلمه قیسی هایی که از قبل خیس کرده بودید را به همراه رب گوجه فرنگی و کشمش و مجدد 2 استکان آب سرد نیز به مواد داخل قابلمه اضافه کنید و مدتی زمان دهید تا خورش مقداری سفت تر شود و گردو ها نیز به روغن بیفتند. زمانی که خورش روغن انداخت و کمی سفت تر شد مجدد سینه های مرغ را به همراه مقداری پودر گلپر به خورش اضافه کنید و این بار به خورش 10 دقیقه دیگر زمان دهید تا با درب بسته و شعله کم به آرامی پخته و آماده شود و بعد از آن هم خورش متنجن خوشمزه شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش ناردون مازندرانی با مرغ خیلی خوشمزه به روش محلی

طرز تهیه خورش متنجن گیلانی


نکات کلیدی در تهیه خورش متنجن گیلانی اصیل و خوشمزه

 1. در صورت تمایل می توانید به جای سینه مرغ از ران مرغ هم استفاده کنید.
 2. آب سردی که به خورش اضافه می کنید برای شوک دادن به گردو ها و روغن انداختن آن هاست.
 3. در انتهای کار می توانید از مقداری مغز گردو و یا انواع خلال مغز ها نیز برای تزیین روی خورش خود استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش فسنجان مجلسی و خوشمزه شمالی با مرغ

♨ نکات مهم «طرز تهیه خورش متنجن گیلانی اصیل و بسیار لذیذ با مرغ»

در صورت تمایل می توانید به جای سینه مرغ از ران مرغ هم استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید