طرز تهیه خورش فسنجانخورش فسنجان یکی از انواع خورش های لذیذ و بسیار محبوب ایرانی است که در سراسر ایران شناخته شده و طرفداران زیادی نیز در تمام سنین پیدا کرده است. شما می توانید این غذای بسیار خوشمزه را هم با گوشت قرمز چرخ کرده و یا تکه ای و هم با مرغ و یا گوشت سفید بنابر سلیقه و ذائقه شخصی خود آماده و تهیه کنید. خورش فسنجان یکی از انواع خورش های مجلسی نیز محسوب می شود و در انواع مهمانی ها و مجالس ها نیز می توان از این خورش بسیار خوشمزه به عنوان غذای اصلی استفاده کرد و به وسیله آن به میز سرو غذای خود جلوه و زیبایی بخشید. این خورش یکی از انواع خورش های بسیار مفید و مقویی نیز محسوب می شود و یکی از دلایل آن نیز استفاده از گردو در آن به عنوان مواد اصلی آن بوده است. امروز ما در آلامتو طرز تهیه خورش فسنجان مجلسی و خوشمزه شمالی با مرغ را به شما آموزش خواهید داد.


مواد لازم برای تهیه خورش فسنجان

 • گردو 2 لیوان
 • پیاز 2 عدد متوسط
 • ران مرغ 5 تیکه
 • رب انار ملس نصف لیوان
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • زعفران دم کرده 3 ق غذا خوری
 • تیکه یخ 6 تیکه
 • آب یخ 3 لیوان
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش آلو مسما گیلانی مجلسی و آسان با مرغ و رب انار

طرز تهیه خورش فسنجان مجلسی و خوشمزه شمالی با مرغ

مرحله اول: آماده سازی گردو ها

ابتدا تمامی گردو ها را درون مخلوط کن و یا چرخ گوشت بریزید و آن ها را به خوبی ریز ریز خرد و چرخ کنید. دقت داشته باشید که برای اینکه روغن گردو ها خیلی بیشتر در بیاد بهتر است که گردو ها را 2 الی 3 مرتبه چرخ کنید.

مرحله دوم: آماده سازی پیاز ها و اضافه کردن آب و پیاز

پیاز ها را به خوبی با آب شسته و پوست آن ها را بگیرید و سپس آن ها را به شکل نگینی شده و ریز و یکدست خرد کنید و بعد قابلمه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن بریزد و آن را روی شعله گاز قرار دهید تا روغن کمی گرم و آماده شود و بعد پیاز ها را به آن اضافه کنید و آن ها را درون روغن مقداری تفت دهید و زمان دهید تا پیاز ها به خوبی سبک و مقداری طلایی شوند. دقت داشته باشید که پیاز ها را خیلی سرخ نکنید در حد عسلی شدن کافی است. بعد به آن ها گردو های آسیاب شده را نیز اضافه کرده و گردو را نیز با پیاز مقداری در حد چند دقیقه ای تفت دهید تا کمی بوی خامی آن ها گرفته شود و به طور مداوم آن ها را هم بزنید تا به هیچ وجه گردو ها نسوزند و سپس به گردو ها در 3 مرحله سه لیوان آب یخ اضافه کنید تا به گردو ها شوک وارد شود و روغن بیشتری پس دهند و بعد به آن ها 3 ساعت زمان دهید تا با شعله کم به آرامی با پخته و آماده شوند. دقت داشته باشید در طول این مدت هر 1 ساعت یک بار به آن ها 2 تیکه یخ نیز در 3 مرحله اضافه کنید برای شوک بیشتر به گردو ها تا روغن بیشتری پس دهند.

مرحله سوم: آماده سازی مرغ ها

مرغ ها را به خوبی با آب سرد مقداری بشویید و سپس آن ها را درون ظرفی بریزد و به آن ها زعفران دم کرده و مقداری نمک و فلفل سیاه و زرد چوبه اضافه کنید و خوب آن ها را با یکدیگر مخلوط و ترکیب کنید تا مرغ ها به خوبی مزه دار شوند و بعد قابلمه ای جداگانه ای برداشته و درون آن مقداری روغن بریزد و آن را روی شعله گاز قرار دهید تا مقداری روغن گرم و آماده شود و بعد درون قابلمه تیکه های مرغ مزه دار شده را بچینید و زمان دهید تا مرغ ها مقداری دو طرف آن ها سرخ و طلایی شوند.

مرحله چهارم: آماده سازی رب انار

ماهیتابه ای جداگانه ای برداشته و درون آن مقدار کمی روغن بریزد و بعد آن را روی شعله کم گاز قرار دهید و به آن رب انار را اضافه کنید و مقداری با روغن تفت دهید تا کمی خامی رب انار گرفته شود و بعد به آن 1 لیوان آب اضافه کنید و رب انار را به خوبی با آب ترکیب و مخلوط  کنید و مجدد به آن ها مقداری فرصت دهید و بعد از آن که گردو ها به خوبی روغن انداختن و آماده شدن رب انار را نیز به ترکیب گردو های خود اضافه کنید و خوب هم بزنید تا به خوبی با یکدیگر ترکیب و مخلوط شوند.

مرحله پنجم: پخت نهایی خورش

درون قابلمه تیکه های مرغ را نیز قرار دهید و سپس شعله گاز را کم کنید و زمان دهید تا خورش شما به خوبی با شعله کم به مدت 2 ساعت پخته و جا بیافتد و مقداری نمک خورش را اندازه کنید درب قابلمه را قرار دهید و بعد از گذشت 2 ساعت خورش فسنجان شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش داوود پاشا ترکی با گوشت چرخ کرده و رب انارطرز تهیه خورش فسنجان

نکات کلیدی در طرز تهیه خورش فسنجان مجلسی و خوشمزه شمالی با مرغ

 1. در صورت تمایل می توانید این غذای بسیار خوشمزه را با سینه مرغ نیز تهیه کنید.
 2. در صورت تمایل می توانید به جای استفاده از مرغ گوشت قرمز را نیز جایگزین کنید.
 3. دقت داشته باشید گردو ها به هیچ وجه نباید بسوزند در غیر این صورت طعم تلخی به غذا و خورش شما می دهد.
 4. اگر رب اناری که برای تهیه این خورش استفاده می کنید خیلی ترش مزه بود می توانید از شکر نیز در آن استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش شش انداز گیلانی خوشمزه و محلی با بادمجان و گردو

♨ نکات مهم «طرز تهیه خورش فسنجان مجلسی و خوشمزه شمالی با مرغ»

در صورت تمایل می توانید این غذای بسیار خوشمزه را با سینه مرغ نیز تهیه کنید.


نظر خود را بیان کنید