طرز تهیه شش انداز

شش انداز یکی از غذا های بسیار خوشمزه و پر طرفدار ایرانی است که یکی از انواع غذا های گیاهی به شمار می رود و بدون گوشت تهیه می شود و در نقاط مختلف ایران مثل شیراز و گیلان و زنجان و … به شکل و شیوه های متنوعی تهیه می شود و از نظر شکل ظاهری نیز بسیار شبیه به فسنجان بوده است. در صورت تمایل می توانید این غذای بسیار خوشمزه و گیاهی را با گوشت و مرغ نیز تهیه کنید اما به طور کلی شش انداز گیلانی اصل بدون گوشت بوده و با بادمجان درست می شود. این غذا به شکل خورشتی تهیه شده و طعم آن در کنار یک برنج ایرانی و زعفرانی تکمیل و بی نظیر تر می شود. این غذا برای کسانی که بادمجان را دوست ندارند و اصلاً هم مصرف نمی کنند یک پیشنهاد عالی است زیرا که در این غذای خوشمزه به دلیل استفاده از بادمجان به عنوان مواد اصلی آن می توان گفت که شما طعم جدیدی را تجربه می کنید و می توانید بادمجان را که به عنوان منبع غنی شده از فسفر و … بوده است را به راحتی در این غذا میل کنید و به جدول غذایی هفتگی خود اضافه کنید و از فواید آن بهره مند شوید. امروز در آلامتو طرز تهیه خورش شش انداز گیلانی با بادمجان و گردو را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشد.


مواد لازم در تهیه خورش شش انداز گیلانی

 • بادمجان قلمی 3 عدد
 • گردو 450 گرم
 • رب انار 2 ق غذا خوری سر پر
 • پیاز 1 عدد درشت
 • روغن به مقدار لازم
 • نمک و فلفل و زردچوبه به مقدار لازم
 • گلپر به مقدار لازم
 • آب به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش داوود پاشا ترکی با گوشت چرخ کرده و رب انار

طرز تهیه خورش شش انداز گیلانی با بادمجان و گردو

مرحله اول: آماده سازی کردو ها

ابتدا تمام گردو ها را بشکنید و مغز گردو ها را از پوست آن ها جدا کنید تا تقریباً 200 گرم مغز گردو به دست آورید سپس تمامی مغز گردو ها را به وسیله دستگاه آسیاب، آسیاب کنید و سپس قابلمه ای بردارید و روی شعله ملایم گاز قرار دهید و گردو های آسیاب شده را درون ماهیتابه بریزید و به آن ها رب انار را نیز اضافه کرده و کمی آن ها را با یکدیگر تفت دهید تا گردو ها مقداری گرم شوند و بعد به آن ها دو لیوان آب سرد اضافه کنید و خوب آن ها را هم بزنید و سپس به آن ها زمان دهید تا با درب بسته آب خوب شروع به جوشیدن کند و بعد از گذشت 1 ساعت مجدد یک لیوان آب سرد دیگر به آن ها اضافه کنید و درب قابلمه را قرار دهید و زمان دهید تا گردو ها به خوبی روغن بی اندازند.

مرحله دوم: آماده سازی بادمجان ها

در این مرحله بادمجان ها را نیز به خوبی با آب سرد بشویید و سپس پوست آن ها را کاملاً بگیرید و بعد آن ها را به شکل حلقه ای برش دهید و ماهیتابه ای را برداشته و مقداری روغن داخل آن بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید تا روغن کمی گرم شود و سپس برش های بادمجان را درون روغن به خوبی سرخ کنید و پس از سرخ شدن آن ها را از ماهیتابه خارج کنید و کنار بگذارید.

مرحله سوم: آماده سازی پیاز

پیاز را نیز پس از شستن با آب به خوبی پوست بگیرید و آن را به شکل نگینی شده و ریز خرد کنید و درون ماهیتابه ای که بادمجان ها را سرخ کرده بودید مقداری روغن بریزید و مجدد زمان دهید تا روغن روی شعله گاز مقداری گرم شود و سپس پیاز های نگینی شده را درون روغن سرخ و طلایی کنید و سپس مقداری زردچوبه نیز به آن اضافه کنید و کمی با پیاز آن را هم تفت دهید و پس از سرخ کردن پیاز را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله چهارم: اضافه کردن پیاز داغ و بادمجان ها

پیاز هایی را که سرخ کرده بودید را به مواد گردویی درون قابلمه خود اضافه کنید و مقداری نمک و فلفل و گلپر را نیز به آن ها اضافه کنید و کمی هم بزنید و مجدد درب قابلمه را برای مدت کوتاهی قرار دهید. یک ربع نهایی پخت خورش بادمجان های سرخ شده را نیز به مواد درون قابلمه اضافه کنید و درب قابلمه را قرار دهید و پس از گذشت یک ربع خورش شش انداز شما آماده سرو است میل کنید و لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش فسنجان مجلسی و خوشمزه شمالی با مرغ

طرز تهیه شش انداز


نکات کلیدی در تهیه خورش شش انداز گیلانی با بادمجان

 1. در صورت تمایل می توانید آن را با گوشت و یا مرغ هم تهیه کنید.
 2. بهتر است برنجی که در کنار این غذا برای سرو آن استفاده می شود ایرانی باشد.
 3. بادمجان های که در تهیه این غذا استفاده می کنید بهتر است از نوع قلمی باشد.
 4. بهتر است آب یخی که در آخر به گردو ها اضافه می کنید مقداری یخ درون آن باشد تا گردو ها به خوبی روغن بی اندازند.
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش بادمجان ساده، غلیظ و مجلسی با گوشت و غوره

♨ نکات مهم «طرز تهیه خورش شش انداز گیلانی خوشمزه و محلی با بادمجان و گردو»

در صورت تمایل می توانید آن را با گوشت و یا مرغ هم تهیه کنید.


نظر خود را بیان کنید