طرز تهیه خورش داوود پاشاخورش داوود پاشا به عنوان یکی از خوشمزه ترین و لذیذترین خورش هایی است که برای کشور ترکیه می باشد و شباهت زیادی به خورش فسنجان ما ایرانی ها دارد که بین مردم بسیار هم محبوب است و همین موضوع باعث شده تا این خورش نیز در بین مردم ایران بسیار طرفدار پیدا کند. این غذا با گوشت و نعناع در کنار رب انار ملس تهیه می شود. شکل اصلی این غذا به شکل ملس است اما در صورت دلخواه می توان آن را شیرین تر و یا ترش تر هم تهیه کرد. امروز در آلامتو طرز تهیه خورش داوود پاشا با گوشت چرخ کرده و رب انار را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشد.


مواد لازم برای تهیه خورش داوود پاشا ترکی

 • گوشت چرخ کرده 500 گرم
 • پیاز متوط 2 عدد
 • پودر نعنا خشک یا نعنای تازه 2 ق غذا خوری
 • رب انار ملس 2 ق غذا خوری
 • نمک، فلفل، زردچوبه، ادویه کاری به مقدار لازم
 • آب 1/5 لیوان
 • کره به مقدار لازم
 • روغن به مقدار لازم

همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش فسنجان مجلسی و خوشمزه شمالی با مرغ


طرز تهیه خورش داوود پاشا با گوشت چرخ کرده و رب انار

مرحله اول: آماده سازی پیاز

ابتدا پیاز ها را بشویید و بعد آن ها را پوست بگیرید. بعد از آن یکی از پیاز ها را به صورت نگینی و ریز خرد کنید و دیگری را با رنده ی ریز رنده کنید و پس از رنده کردن آب پیاز را تا حدی بگیرید.

مرحله دوم: ورز دادن گوشت

ظرفی را برداشته و گوشت چرخ کرده و پیاز رنده شده که آب آن را گرفته اید به همراه ادویه های نمک و فلفل و زردچوبه و ادویه ی کاری داخل ظرف بریزید و خوب مخلوط کنید. بعد از مخلوط کردن مواد را با دست به خوبی ورز بدهید به طوری که بافت گوشت به شکل یکدست دربیاید.

مرحله سوم: شکل دادن به گوشت

پس از ورز گوشت، تکه ای از آن را بردارید و آن را به شکل گرد و یا قلقلی درآورید. اندازه ی گوشت های قلقلی شده باید به اندازه ی یک گردو باشند و سعی کنید که تا حد ممکن تمام گوشت های قلقلی شده به یک اندازه و یکدست باشند. بعد آن ها را درون ظرفی قرار دهید و درب ظرف را بگذارید و به مدت یک ساعت به گوشت ها داخل یخچال استراحت دهید.

مرحله چهارم: سرخ کردن پیاز

قابلمه ای نچسب انتخاب کنید و درون آن مقداری روغن بریزید و آن را روی حرارت قرار دهید سپس پیازی را که به شکل نگینی و ریز خرد کرده اید درون قابلمه بریزید و آن را سرخ کنید تا پیاز سبک و طلایی شود و بعد کمی زردچوبه را نیز به آن اضافه کنید و خوب آن ها را با هم دیگر مخلوط کنید.

مرحله پنجم: اضافه کردن گوشت ها

ماهیتابه دیگری بردارید و درون آن مقداری کره به همراه روغن بریزید و پس از آب کردن کره گوشت هایی را که داخل یخچال قرار داده بودید برداشته و در ماهیتابه قرار دهید و هر دو طرف گوشت ها را خوب سرخ کنید و بعد از سرخ کردن آن ها را روی پیازی که سرخ کرده بودید قرار دهید و خوب آن ها را با هم مخلوط کنید سپس پودر نعنا خشک و یا نعنای تازه ای که آن را ریز ریز خرد کرده اید را نیز به مواد اضافه کنید و مقداری آن ها را با یکدیگر تفت دهید تا نعنا نیز با مواد سرخ شود.

مرحله ششم: اضافه کردن رب انار

بعد از سرخ شدن نعنا، رب انار ملس را با یک و نیم لیوان آب جوشیده شده مخلوط کنید و هم بزنید تا با هم دیگر خوب ترکیب شوند سپس آن را نیز به گوشت ها اضافه کنید و حرارت گاز را ملایم کنید و به گوشت ها زمان دهید تا هم خوب مغز پخت شوند و هم خوب مواد را به خودشان جذب کنند و آب خورش نیز غلیظ شود پس از گذشت تقریباً یک ساعت خورش شما آماده ی سرو است. خورش را در ظرف مورد نظر خود بریزید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش شش انداز گیلانی خوشمزه و محلی با بادمجان و گردو

طرز تهیه خورش داوود پاشا


نکات کلیدی درتهیه خورش داوود پاشا ترکی اصل

 1. می توانید برای تزیین و سرو این خورش از مغز بادام و پسته خرد شده و یا انار دان شده نیز استفاده کنید.
 2. این خورش به شکل ملس درست می شود و در صورتی که رب انار شما ترش مزه باشد می توانید آن را مقداری با شکر مخلوط کنید تا ملس شود.
 3. در صورت منع مصرف گوشت قرمز و یا تمایل داشتن به مرغ این خورش را با مرغ هم می توان درست کرد که بهتر است به شکل چرخ کرده باشد و مابقی دستور فرقی نمی کند.
 4. این خورش باید با حرارت کم جا بیفتد.
 5. به این خورش گردوی آسیاب شده هم می توانید اضافه کنید که طعم آن را خیلی لذیذ می کند.
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش ناردون مازندرانی با مرغ خیلی خوشمزه به روش محلی

♨ نکات مهم «طرز تهیه خورش داوود پاشا ترکی با گوشت چرخ کرده و رب انار»

می توانید برای تزیین و سرو این خورش از مغز بادام و پسته خرد شده و یا انار دان شده نیز استفاده کنید.


نظرات بسته اند