خورش آلو مسما

خورش آلو مسما یکی از خوشمزه ترین و اصیل ترین و قدیمی ترین خورش های محلی ایرانی و مربوط به استان گیلان است که طعم و عطر فوق العاده ای دارد. این خورش را می توان هم با گوشت و هم با مرغ تهیه کرد و می توان به عنوان یکی از غذاهای بسیار لذیذ و مجلسی نیز از آن نام برد که بسیار بین مردم پر طرفدار است. این خورش کاملاً سلیقه ای است و متناسب با هر سلیقه ای دستور پخت های متنوعی دارد و میزان ترشی و شیرینی آن بسیار بستگی به سلیقه ی شخصی هر فرد دارد. امروز در آلامتو طرز تهیه خورش آلو مسما با مرغ و رب انار را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه خورش آلو مسما گیلانی

 • مرغ ران یا سینه 4 تیکه
 • برگ قیسی 12 عدد
 • آلو سیاه یا آلو بخارا 12 عدد
 • پیاز متوسط 2 عدد
 • شکر 1/5 ق غذا خوری
 • زعفران ساییده شده 1 ق چای خوری
 • رب گوجه فرنگی 1 ق غذا خوری
 • رب انار 2 ق غذا خوری
 • نمک، فلفل، زردچوبه و پودر دارچین به مقدار لازم
 • روغن به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه تاس کباب ساده، لذیذ و سنتی با گوشت و به و آلو

طرز تهیه خورش آلو مسما با مرغ و رب انار

مرحله اول: آماده سازی آلو و پیاز

ابتدا آلو ها را به همراه برگ قیسی با کمی آب بشویید و سپس درون ظرفی مقداری آب بریزید و آلو ها و برگ قیسی ها را در آن بریزید و به مدت 1 ساعت بگذارید تا مقداری خیس بخورند. پیاز ها را نیز با آب سرد بشویید و پوست بگیرید سپس به صورت خلالی و نازک آن ها را خرد کنید.

مرحله دوم: آماده سازی مرغ

مرغ ها را کمی با آب سرد بشویید سپس قابلمه ای نچسب انتخاب کنید و مقداری در آن روغن بریزید و آن را روی شعله ی ملایم گاز قرار دهید و مرغ ها را با مقداری نمک و زردچوبه مزه دار کنید و داخل قابلمه قرار دهید و کمی آن ها را سرخ کنید طوری که دو طرف آن ها طلایی رنگ شود.

مرحله سوم: سرخ کردن پیاز

پس از آن که مقداری مرغ ها سرخ شدند آن ها را از قابلمه خارج کنید و پیاز های خرد شده را درون قابلمه بریزید و مقداری آن را با روغن سرخ کنید به طوری که پیاز ها نیز رنگ بگیرند و به شکل طلایی تیره و سبک شوند سپس به آن ها زردچوبه نیز اضافه کرده و آن ها را با یکدیگر مخلوط کنید. دقت داشته باشید که حرارت زیر پیاز ها باید ملایم باشد تا پیاز ها مسمایی شوند و مداوم بالای سر پیاز ها باشید و آن ها را هم بزنید تا پیاز ها نسوزند.

مرحله چهارم: تهیه سس خورش و آلو ها

در این مرحله آلو ها را به همراه برگ قیسی های خیس شده به پیاز اضافه کنید و کمی آن ها را نیز با پیاز تفت دهید و مقداری که گذشت رب گوجه و رب انار را نیز اضافه کرده و دوباره خوب مواد را با همدیگر مخلوط کنید و تفت دهید تا کمی رنگ رب گوجه باز شود سپس برای گرفتن سردی آلو ها به آن ها مقداری پودر دارچین اضافه کنید و شکر را هم به آن ها اضافه کرده و دوباره مواد را با هم دیگر خیلی خوب مخلوط کنید و در آخر زعفران را با آب جوشیده شده مخلوط کنید و روی تمامی مواد بریزد تا به تمام مواد رنگ و عطر و بو دهد.

مرحله پنجم: اضافه کردن مرغ ها به خورش

مرغ های سرخ شده را روی سس و موادی که آماده کرده اید قرار دهید و به مقدار لازم آب جوشیده شده را به آن ها اضافه کنید و به خورش اجازه دهید تا به مدت 2 ساعت با شعله ی کم ریز ریز بجوشد و قل بخورد و جا بیفتد و روغن بیندازد. در نیم ساعت آخر پخت خورش کمی به آن نمک و فلفل سیاه اضافه کنید و بعد از آن هم غذای شما آماده است. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش آلو و اسفناج خوشمزه و مجلسی با گوشت و مرغ

خورش آلو مسما


نکات کلیدی در تهیه خورش آلو مسما مجلسی

 1. برای کسانی که تمایل دارند که این خورش را با گوشت قرمز نیز آماده کنند می توانند همبن دستور را اجرا کنند ولی به جای مرغ 500 گرم گوشت را جایگزین کنند و نیاز هم نیست که گوشت را مزه دار کنند و بعد آن را سرخ کنند. همچنین نمک را زمانی که گوشت کامل پخت به آن اضافه کنید و زمان پخت هم متناسب با گوشتی که انتخاب می کنید طولانی تر از مرغ است.
 2. این خورش جزو خورش های کم آب است و در آخر اگر آب خورش زیاد بود می توانید زیر آن را زیاد کنید و درب قابلمه را برداشته و به آن زمان دهید تا کمی آب خورش کمتر شود.
 3. مقدار آلو ها و قیسی ها سلیقه ای است و بستگی به هر فرد دارد.
 4. اضافه کردن شکر نیز سلیقه ای است می توانید اول آب خورش را بچشید و بعد در صورت تمایل شکر را به آن اضافه کنید.
 5. در صورت دلخواه می توانید ابتدا هسته آلو ها را درآورید و بعد از آن ها استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش ناردون مازندرانی با مرغ خیلی خوشمزه به روش محلی

♨ نکات مهم «طرز تهیه خورش آلو مسما گیلانی مجلسی و آسان با مرغ و رب انار»

برای کسانی که تمایل دارند که این خورش را با گوشت قرمز نیز آماده کنند می توانند همبن دستور را اجرا کنند ولی به جای مرغ 500 گرم گوشت را جایگزین کنند و نیاز هم نیست که گوشت را مزه دار کنند و بعد آن را سرخ کنند. همچنین نمک را زمانی که گوشت کامل پخت به آن اضافه کنید و زمان پخت هم متناسب با گوشتی که انتخاب می کنید طولانی تر از مرغ است.


نظرات بسته اند