طرز تهیه رب انار خانگی

رب انار یکی از معروف ترین و خوشمزه ترین انواع چاشنی های ایرانی است که در بسیاری از غذاهای پرطرفدار ایرانی مانند فسنجان، اکبر جوجه، مرغ شکم پر و بسیاری دیگر از غذا ها استفاده می شود که طعم این غذا ها را فوق العاده کرده و رنگ و مزه دلچسبی به این ها بخشیده است اما این چاشنی خوشمزه را تنها در غذا ها استفاده نمی کنند بلکه شما می توانید آن را مانند تنقلاتی مثل لواشک و یا انواع ترشک ها نیز میل کنید با این تفاوت که سالم تر از آن هاست. با توجه به اینکه همیشه پیدا کردن رب اناری که در کنار تمیزی و سالم بودن طعم خوب و قیمت مناسبی نیز داشته باشد کار دشواری است ما به شما پیشنهاد می دهیم که این چاشنی بسیار خوشمزه را با مواد اولیه بسیار محدود و کم در منزل خود تهیه کنید که هم بهداشتی تر و خوشمزه و تر از نمونه های داخل بازار بوده و هم مقرون به صرفه تر است به علاوه اینکه از مواد داخل آن نیز مطمئن هستید بنابراین امروز در آلامتو طرز تهیه رب انار خانگی ملس را به شما آموزش می دهیم پس با ما همراه باشید.


مواد اولیه در تهیه رب انار خانگی

  • انار 20 کیلو
  • آب 3 لیتر
  • نمک 4 ق غذا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش فسنجان مجلسی و خوشمزه شمالی با مرغ

طرز تهیه رب انار ملس خانگی مرحله به مرحله

مرحله اول: آماده سازی انار ها

ابتدا انار ها را به خوبی با آب سرد بشویید و سپس آن ها را برش دهید سر انار ها را ببرید و چهار گوشه آن ها را مقداری با چاقو برش دهید و بعد آن ها را به آرامی باز کنید و سپس ظرف نسبتاً بزرگی برداشته و با پشت قاشقی به آرامی مقداری پشت انار هایی که برش داده بودید بزنید تا دانه های انار داخل ظرف ریخته شوند این شیوه دان کردن انار از اینکه انار ها را دانه دانه پوست بگیرید و دان کنید راحت تر بوده و سرعت شما را بالاتر می برد. دقت داشته باشید که بهتر است برای جلوگیری از سیاه شدن دست ها هنگام پاک کردن انار ها از دستکش حتماً استفاده کنید.

مرحله دوم: پخت انار

قابلمه ای برداشته و درون آن آب بریزید و سپس انار های دان کرده را نیز به آن اضافه کنید و قابلمه را روی شعله ملایم گاز قرار دهید تا انار ها مقداری با شعله کم پخته و نرم شوند و مقداری گوشت انار ها از دانه جدا شوند. دقت داشته باشید شعله گاز حتماً کم باشد که انار ها نسوزند و سعی کنید مدام آن ها را هم بزنید زیرا در صورت سوختن انار ها رب انار شما دیگر غیر قابل استفاده می شود بنابراین با شعله کم هر از گاهی آن را هم بزنید. بعد از گذشت نیم ساعت که مقداری انار ها نرم شدند و مقداری گوشت آن ها از دانه جدا شد کمی آن ها را با گوشکوب له کنید و حرارت را خاموش کنید. دقت داشته باشید که اگر مقداری گذشت و دیدید هنوز انار ها به خوبی نرم نشده اند و از هسته جدا نشده اند کمی دیگر آب به آن ها اضافه کنید و مجدد به پخت آن ها ادامه دهید تا مقدار زیادی نرم شده و از هسته جدا شوند.

مرحله سوم: میکس و از صافی رد کردن

بعد از مدت زمانی که گذشت ابتدا انار ها را از صافی رد کنید و سپس آب آن ها را جدا کنید و بعد آب انار را داخل قابلمه ای بریزید و سپس بقیه انار هایی را که از صافی رد کرده بودید را درون میکسر و یا گوشکوب برقی به خوبی میکس کنید تا همه آب انار به خوبی گرفته شود و بعد آن ها را هم به خوبی از صافی رد کنید و آب را از گوشت و هسته اضافی انار ها جدا کنید و سپس همه آب اناری که بدست آمده را درون قابلمه بریزید و روی شعله ملایم گاز قرار دهید.

مرحله چهارم: پخت رب انار

پس از آن که آب انار ها را کاملاً جدا کردید قابلمه را روی شعله ملایم و کم گاز قرار دهید وقتی که روی آن شروع به کف کردن کرد حتماً کف روی آن را با قاشقی جدا کنید و دور بریزید و زمانی که رب انار شروع به غلیظ شدن کرد حتماً بالای سر آن باشید و به طور مداوم هر از چند گاهی آن را هم بزنید که به هیچ وجه رب انار شما نسوزد و ته نگیرد. بنابراین به آن زمان دهید تا به آرامی با شعله کم در حالی که آن را هم میزنید آب آن گرفته شده و حالتی ربی و غلیظ پیدا کند. دقت داشته باشید که می خواهید رب شما چه مقدار غلظت داشته باشد کاملا سلیقه ای است اما بهترین حالت، حالتی است که نه خیلی آبکی باشد و نه خیلی سفت که از قاشق جدا نشود حد وسط این دو ایده آل است.

مرحله پنجم: اضافه کردن نمک و آماده سازی نهایی رب انار

نیم ساعت آخری که رب می خواهد جا بیفتد به آن نمک را اضافه کنید و خوب هم بزنید تا همه جای آن به خوبی با نمک ترکیب شود. دقت داشته باشید هنگام اضافه کردن نمک 4 قاشق را به یک باره اضافه نکنید در چند مرحله اضافه کنید و هر مرحله آن را بچشید و بعد اضافه کنید زیرا نباید رب شما مزه شوری بگیرد. نمک را برای ماندگاری و طعم بهتر به رب اضافه می کنید. دیگر بعد از اضافه کردن نمک زمانی که رب شما به خوبی جا افتاد و غلیظ و مقداری کشدار شد حرارت زیر آن را خاموش کنید و زمان دهید تا درون همان قابلمه رب شما به خوبی خنک شود و بعد آن را درون ظرف مناسب و تمیزی بریزید و داخل یخچال نگهداری کنید و بعد از آن هم رب انار خانگی شما آماده سرو است میل کنید و لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید:طرز تهیه خورش ناردون مازندرانی با مرغ خیلی خوشمزه به روش محلی

طرز تهیه رب انار خانگی


نکات کلیدی در تهیه رب انار خانگی ملس

  1. بسته به ذائقه خود که می خواهید رب انار شیرین تر و یا ترش تری داشته باشید باید نوع انار خود را انتخاب کنید در صورت ترش تر بودن رب از انار ترش مزه تر و برای شیرین بودن رب از اناری شیرین تری استفاده کنید.
  2. هر چه میزان اناری که استفاده می کنید حجم بیشتری داشته باشد در آخر مقدار رب بیشتری بدست خواهد آمد.
  3. در صورتی که انار ملس پیدا نکردید می توانید از مقدار انار شیرین و ترش به مقدار مساوی استفاده کنید.
  4. در هیچ مرحله ای از پخت رب انار نباید شعله گاز شما زیاد باشد و در تمام مراحل هم باید به طور مداوم هر از چند گاهی آن را خوب هم بزنید که به هیچ وجه رب انار شما ته نگیرد و نسوزد.
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش داوود پاشا ترکی با گوشت چرخ کرده و رب انار

♨ نکات مهم «طرز تهیه رب انار ملس خانگی ساده و خوش طعم مرحله به مرحله»

بسته به ذائقه خود که می خواهید رب انار شیرین تر و یا ترش تری داشته باشید باید نوع انار خود را انتخاب کنید در صورت ترش تر بودن رب از انار ترش مزه تر و برای شیرین بودن رب از اناری شیرین تری استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید