طرز تهیه ترشی لوبیا سبز با هویج

ترشی لوبیا سبز یکی از ترشی های خوشمزه و خاص می باشد که طعم بینظیری دارد و در کنار غذاها بسیار جذاب و دوست داشتنی است و لذت خوردن غذا در کنار ترشی چند برابر می شود. اگر شما هم عاشق ترشی و چاشنی در کنار غذا هستید حتما این ترشی خوشمزه را درست و نوش جان کنید. ترشی لوبیا سبز دارای ویتامین A، C ، K و سرشار از فیبر است و برای دورچین غذا عالی می باشد. امروز در آلامتو طرز تهیه ترشی لوبیا سبز خرد شده مجلسی و فوری با گوجه و هویج را به شما آموزش خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.


 مواد لازم برای تهیه ترشی لوبیا سبز

 • لوبیا سبز 1 کیلو
 • سیر یک بوته
 • هویج 3 عدد
 • گوجه فرنگی 2 عدد
 • نمک یک قاشق مربا خوری
 • سرکه به میزان لازم
 • سیاه دانه و تخم گشنیز از هر کدام یک قاشق چای خوری
همچنین بخوانید: ترشی هفت بیجار مجلسی

طرز تهیه ترشی لوبیا سبز خرد شده با گوجه و هویج

مرحله اول: خرد کردن لوبیا سبز

یک کیلو لوبیا سبز تازه را پاک کنید، سر و ته آن را بگیرید و با آب سرد تمیز بشویید. لوبیا سبزها را روی سطح کار قرار دهید و با یک کارد تیز در اندازه های درشت 2 تا 3 سانتی خرد کنید یا اگر دوست دارید می توانید لوبیا سبزها را به صورت درسته داخل ترشی استفاده کنید.

مرحله دوم: پخت لوبیا سبز

شعله گاز را روشن کنید، قابلمه ای را روی حرارت قرار دهید بعد لوبیا سبزها را داخل قابلمه بریزید سپس حدود 3 لیوان سرکه را به همراه کمی نمک به لوبیا سبز اضافه و صبر کنید تا سرکه به جوش بیاید و لوبیاها در حدی روی حرارت باشند که کمی تغییر رنگ دهند، اگر زیاد روی حرارت بمانند رنگ آن ها خیلی تیره می شود و ممکن است له شوند. سپس لوبیا سبزها را آبکش کنید و اجازه دهید تا خنک شوند.

مرحله سوم: پوره کردن گوجه و خرد کردن سبزیجات

هویج ها را با آب سرد تمیز بشویید و خشک کنید، سر و ته هویج را بزنید و با پوست کن یا چاقوی تیز پوست هویج را بگیرید. هویج را در اندازه های دلخواه (بهتر است به صورت حلقه ای و درشت باشند) خرد کنید و کنار بگذارید. حبه های سیر را هم از بوته جدا کنید و پوست بگیرید و با آب تمیز بشویید. حبه های سیر را می توانید به صورت درسته یا خرد شده در ترشی استفاده کنید. گوجه فرنگی هایی که دارید را بعد از شستن با رنده درشت رنده کنید تا کاملا پوره شود.

مرحله چهارم: ترکیب مواد با هم

گوجه فرنگی رنده شده را با سیر، هویج و لوبیا سبز آبکش شده مخلوط، کمی سیاه دانه و تخم گشنیز اضافه کنید تا سردی ترشی را بگیرند و در نهایت مقداری نمک هم اضافه و مواد را به خوبی با هم ترکیب کنید.

مرحله پنجم: ریختن ترشی لوبیا سبز داخل شیشه

شیشه هایی که برای ترشی در نظر گرفتید را کاملا تمیز و خشک، از مواد ترشی داخل شیشه بریزید و شیشه را با سرکه پر کنید، درب شیشه ها را محکم ببندید و شیشه ها را در جای خشک و خنک قرار دهید. بعد از دو هفته ترشی لوبیا سبز بینظیر و لذیذ آماده است می توانید سرو و در کنار غذا نوش جان کنید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه ترشی سیر با پوست

طرز تهیه ترشی لوبیا سبز با گوجه


نکات کلیدی برای تهیه ترشی لوبیا سبز مجلسی و فوری

 1. برای اینکه ترشی زودتر آماده شود حدود 10 دقیقه بجوشانید ولی اگر عجله ای برای زودتر آماده شدن ترشی ندارید مدت جوشاندن را کمتر کنید.
 2. اگر با سرکه خالی مشکلی ندارید همه شیشه را با سرکه پر کنید.
 3. اگر تیزی سرکه برای شما آزاردهنده است از مخلوط آب و سرکه به نسبت مساوی داخل ترشی استفاده کنید.
 4. استفاده از فلفل تند در ترشی، ترشی لوبیا سبز را خوشمزه تر می کند.
 5. حتما ترشی را در جای خنک قرار دهید چون گرما ترشی را بد رنگ و نرم می کند.
همچنین بخوانید: طرز تهیه ترشی لیته بادمجان بندری

♨ نکات مهم «طرز تهیه ترشی لوبیا سبز خرد شده مجلسی و فوری با گوجه و هویج»

برای اینکه ترشی زودتر آماده شود حدود 10 دقیقه بجوشانید ولی اگر عجله ای برای زودتر آماده شدن ترشی ندارید مدت جوشاندن را کمتر کنید.


نظر خود را بیان کنید