طرز تهیه سرکه انگور سیاه

سرکه انگور از جمله سرکه هایی است که می توانید در خانه تهیه کنید. سرکه انگور سیاه یکی از انواع سرکه های طبیعی است که همه ما می شناسیم و کاربرد زیادی برای تهیه ترشی دارد و می تواند یک چاشنی خوب برای برخی از انواع غذاها باشد. سرکه های سنتی و صنعتی از نظر طعم و بو با یکدیگر فرق دارند و گاهی به راحتی با این ویژگی می توان این دو سرکه را از هم تفکیک کرد. سرکه را می توان از میوه های گوناگون تهیه کرد و انواع مختلفی از سرکه وجود دارند که هر کدام به روش خاصی تهیه می شوند و کاربردهای مخصوص خود را دارند. می توان گفت سرکه یک نوشیدنی معجزه گر است و خواص درمانی زیادی در پاکسازی بدن دارد. سرکه سوخت و ساز بدن را بالا می برد و به کاهش وزن کمک زیادی می کند. سرکه از زمان قدیم مورد استفاده بوده و یکی از مواد مهم آشپزی است. امروز در آلامتو طرز تهیه سرکه انگور سیاه خانگی ساده و فوری بدون مخمر و با آب را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه سرکه انگور خانگی

  • انگور سیاه به میزان لازم
  • آب به میزان لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه ترشی لیمو ترش سبز تند و خوشمزه با پوست و آبلیمو و سرکه

طرز تهیه سرکه انگور سیاه خانگی بدون مخمر و با آب

مرحله اول: شستشو و آماده کردن انگورها

ابتدا انگورها را با دقت دون دون کنید و حواستان باشد که چوب انگور داخل انگورها نریزد بعد به خوبی و با آب سرد انگورها را بشویید و داخل ظرف مناسب بریزید.

مرحله دوم: له کردن انگورها

مقداری از انگورها را داخل یک ظرف دیگر بریزید و با گوشتکوب برقی یا هر وسیله دیگری که در دسترس دارید له کنید. با انگور سالم هم می توانید سرکه درست کنید ولی با انگور له شده سرعت و زمان به عمل آمدن سرکه سریعتر خواهد شد. تمام انگور را به همین صورت له کنید.

مرحله سوم: ریختن انگورها داخل دبه یا ظرف شیشه ای

در این مرحله انگورهای له شده را داخل ظرف شیشه ای یا دبه بریزید بعد مقداری آب به آن اضافه کنید تا جایی که روی انگورها را بپوشاند و حتما باید یه مقدار از سر ظرف خالی بماند. یک دستمال را روی ظرف قرار دهید و درب ظرف را کامل نبندید و اجازه دهید یک مقدار باز بماند چون در اثر تخمیری که رخ می دهد گازهایی خارج می شود که باید راه خروج به بیرون داشته باشند.

مرحله چهارم: هم زدن مخلوط داخل ظرف

ظرف مورد نظر را در گوشه ای قرار دهید که خیلی گرم نباشد و در دو هفته اول حتما باید هر سه روز یکبار مواد را کاملا مخلوط کنید و مجدد درب ظرف را به همان صورت قرار دهید تا گازها مسیری برای خروج داشته باشند. دمای محل مورد نظر باید در حدود 25 درجه سانتیگراد باشد چون اگر دما بیشتر از این مقدار باشد انگورها کپک می زنند و اگر کمتر از این دما باشد پشه هایی که در داخل ظرف به وجود آمده نمی توانند تخمیر را انجام دهند و درست شدن سرکه صورت نمی گیرد.

مرحله پنجم: آماده شدن سرکه

در هفته های بعدی نیازی به هم زدن و مخلوط کردن نیست. بعد از گذشت تقریبا 30 روز میتوانید انگورها را از داخل ظرف خارج کنید و داخل یک پارچه تمیز بریزید و به خوبی فشار دهید تا آب آن ها گرفته شود. شما حتی می توانید این آب را به ظرف برگردانید. تقریبا بعد از گذشت 40 روز سرکه آماده شده و می توانید از آن استفاده کنید.

مرحله ششم: استفاده از سرکه سال قبل برای تخمیر

در یک روش دیگر می توانید از سرکه سال قبل اگر در دسترس دارید و ترجیحا سرکه طبیعی است استفاده کنید چرا که این سرکه برای عمل تخمیر نیاز است و باعث می شود عمل تخمیر زودتر انجام شود.

همچنین بخوانید: طرز تهیه سرکه سیب خانگی خوشمزه و فوری بدون کپک و افزودنی

طرز تهیه سرکه انگور خانگی


نکات کلیدی در تهیه سرکه انگور سیاه خانگی فوری

  1. هر چه قدر انگوری که استفاده می کنید شیرین تر باشد باعث می شود سرکه خوشمزه تری داشته باشید.
  2. بهتر است سرکه را از صافی عبور دهید تا مواد ته نشین شده در سرکه وجود نداشته باشد و سرکه انگور رنگ شفاف تری به خود بگیرد.
  3. سرکه را در جای خنک نگهداری کنید چون آفتاب و گرما باعث می شود رنگ و مزه سرکه تغییر کند.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شور مخلوط خانگی فوری و عالی با گل کلم و هویج و سرکه

♨ نکات مهم «طرز تهیه سرکه انگور سیاه خانگی ساده و فوری بدون مخمر و با آب»

هر چه قدر انگوری که استفاده می کنید شیرین تر باشد باعث می شود سرکه خوشمزه تری داشته باشید.


نظر خود را بیان کنید