طرز تهیه زیتون شور خانگی

زیتون شور یکی از انواع ترشی ها می باشد که در سفره ما ایرانی ها مخصوصا در شمال کشور در کنار غذا سرو می شود. سعی کنید هر روز زیتون بخورید زیرا برای چشم ها و پوست مفید است و به کاهش وزن کمک می کند. انرژی بیشتری به بدن می دهد و ضامن سلامت قلب و عروق است. میوه زیتون دارای خواص دارویی و ارزش غذایی بالایی است که ائمه اطهار هم بسیار به خوردن این میوه اشاره کرده اند. در صنعت برخی از انواع زیتون ها را توسط دستگاه های مخصوص هسته گیری کرده و چون بافت میوه سالم مانده و آسیبی به آن نمی رسد، این نوع زیتون ها مشابه سایر زیتون های هسته دار ارزش غذایی و خاصیت یکسانی دارند و خواص آن ها به طور کامل حفظ شده است. پس این باور که زیتون بدون هسته فاقد خواص می باشد کاملا غلط است. معمولا در تهیه زیتون شکسته از مواد افزودنی استفاده نمی شود و به همین دلیل است که زیتون شکسته نسبت به سایر زیتون ها طرفداران زیادی دارد. امروز در آلامتو طرز تهیه زیتون شور خانگی با هسته بدون مواد افزودنی به روش بازاری را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه زیتون شور خانگی

  • زیتون 2 کیلو
  • نمک به میزان لازم
  • آب به میزان لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه سالاد یونانی رژیمی رستورانی با زیتون

طرز تهیه زیتون شور خانگی شکسته با هسته به روش بازاری

مرحله اول: ایجاد شکاف یا خراش در زیتون

در ابتدا باید روی زیتون خراشی ایجاد کنید. ایجاد خراش می تواند به صورت خراشیدن پوست میوه زیتون از 4 طرف باشد یا ضربه زدن به میوه زیتون به صورتی که پوست میوه خراشیده شود یا اینکه با چاقو از دو طرف زیتون برش های عمیقی تا هسته بزنید تا آب به مرکز زیتون ها نفوذ کند.

مرحله دوم: شستن زیتون ها

زیتون هایی که خراش خورده اند را خوب بشویید و درون ظرفی که حداقل دو برابر حجم زیتون گنجایش داشته باشد، بریزید و ظرف را با آب سرد پر کنید. 7 تا 10 روز به طور مرتب هر صبح آب ظرف را عوض کنید. در این حالت تقریبا تلخی زیتون ها گرفته می شود. اگر در این مدت گندیدگی در زیتون ها مشاهده کردید می توانید کمی نمک اضافه کنید.

مرحله سوم: قرار دادن زیتون ها در آب و نمک غلیظ

در این مرحله زیتون ها را به مدت 3 هفته داخل آب نمک غلیظ (10-12%) قرار دهید. بهتر است از آب جوش سرد شده و سنگ نمک استفاده کنید و حتی الامکان از نمک یددار استفاده نکنید. زیتون ها روی آب می آیند و برای همین باید به کمک توری یا آبکش زیتون ها را داخل آب فرو کنید، چون در غیر این صورت زیتون هایی که در مرز هوا هستند دچار گندیدگی می شوند.

مرحله چهارم: نمک زدایی زیتون

بعد از 3 هفته برای نمک زدایی، زیتون ها را از آب نمک خارج کنید و به مدت 48 ساعت داخل آب خالص قرار دهید و چند مرتبه آب را تعویض کنید. زیتون شور خانگی سالم و خوشمزه آماده است. با استفاده از این روش همچنان کمی تلخی در زیتون باقی می ماند و یکی از مصارف این زیتون های سبز شکسته، تهیه زیتون پرورده است.


3 راه برای گرفتن تلخی زیتون

روش اول: روش صنعتی و کشاورزی

در این روش باید زیتون ها را کمی سبز و نارس انتخاب کنید و داخل محلول قلیایی که در واقع ترکیب آب و جوش شیرین است بریزید. بعد از اینکه تلخی زیتون ها گرفته شد در مخلوط آب و نمک و سرکه نگهداری کنید.

روش دوم: استفاده از سود در تهیه زیتون شور

استفاده از سود تلخی زیتون ها را کامل می گیرد ولی زیتون پس از خارج شدن از محلول قلیایی تغییر رنگ می دهد.

روش سوم: تهیه زیتون شور بدون مواد افزودنی

اطراف زیتون ها را با چاقو خط بیندازید و در یک ظرف به همراه آب بریزید و به مدت 15 روز هر روز صبح آب زیتون ها را عوض کنید. بعد از یک هفته اگر کمی گندیدگی داشت مقداری نمک اضافه کنید. در این روش تلخی زیتون ها به طور کامل گرفته نمی شود و به ذائقه اکثر ایرانی ها کمی تلخ می آید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه شور مخلوط خانگی فوری و عالی با گل کلم و هویج و سرکه

طرز تهیه زیتون شور بدون مواد افزودنی


نکات کلیدی برای تهیه زیتون شور خانگی با هسته

  1. توجه داشته باشید که ظرف آب و زیتون در آفتاب یا مکان گرم نگهداری نشود.
  2. به جای نمک یددار بهتر است از سنگ نمک استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه خیار شور فوری خانگی سرکه ای و خوشمزه با ماندگاری بالا

♨ نکات مهم «طرز تهیه زیتون شور خانگی با هسته بدون مواد افزودنی به روش بازاری»

توجه داشته باشید که ظرف آب و زیتون در آفتاب یا مکان گرم نگهداری نشود.


نظر خود را بیان کنید