طرز تهیه ترشی سیر فوری

ترشی سیر برای کسانی که علاقه ای به طعم و بوی سیر خام ندارند، جایگزین مناسبی است. به عقیده خیلی از متخصصان خواص سیر در این ترشی معروف حفظ شده است و به همین دلیل برای بسیاری از امراض و بیماری ها مفید است و خوردن سیر ترشی به همه افراد پیشنهاد می شود. سیر ترشی های شرکتی به دلیل فرآیند آماده سازی و جوشیدن سیر و سرکه، بسیاری از خواص سیر ترشی خانگی سنتی را ندارند. این ترشی انواع مختلفی دارد که شامل سیر ترشی مرواریدی، سیر ترشی سیاه هفت سال به بالا، سیر ترشی گل سیر و ترشی های سیر هفت ماهه و … است. روش تهیه این ترشی ها تقریبا شبیه هم است و فقط تفاوت در هر یک از این موارد به شکل سیر استفاده شده و مدت زمان نگهداری سیر بستگی دارد. خواص سیر برای سلامتی باور نکردنی است. سیر یکی از درمان های رایج گرفتگی صدا است، همچنین سیر به تنهایی برای درمان دندان درد و مخلوط سیر و زنجبیل برای درمان درد دندان عقل موثر است. این گیاه پرخاصیت، یکی از قدیمی ترین گیاهان کشت شده در جهان است و سوابق تاریخی نشان می دهد که استفاده از آن تقریبا از 5000 سال پیش آغاز شده است. امروز در آلامتو طرز تهیه ترشی سیر تازه با پوست و شیره خرما فوری و خوشمزه را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه ترشی سیر

  • سیر خشک 1 کیلو
  • سرکه سفید 500 تا 750 میلی لیتر (2 تا 3 لیوان)
  • شیره خرما یک و نیم پیمانه معادل یک لیوان
  • نمک 3 قاشق غذا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه ترشی هفت بیجار خانگی شمالی زرد رنگ مجلسی و فوری

طرز تهیه ترشی سیر تازه با پوست و شیره خرما

مرحله اول: پوست کندن و شستن سیرها

ابتدا سر و ته سیرها را با چاقو بگیرید و پوست روی آن ها را بکنید به طوری که فقط یک لایه نازک پوست روی آن ها بماند. سیرها را با دقت و با آب سرد بشویید و داخل آبکش قرار دهید تا آب آن ها کشیده شود. سپس پارچه ای پهن کنید و بوته های سیر را به صورت وارونه و با فاصله از هم روی پارچه بچینید و صبر کنید تا کاملا خشک شوند. سیرها نباید هیچ گونه رطوبتی داشته و کاملا خشک شده باشند.

مرحله دوم: پختن سیرها

قابلمه مناسبی را انتخاب کنید و بوته های سیر را داخل آن بچینید سپس حرارت اجاق گاز را روشن کنید و قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید. سرکه سفید را با شیره خرما و نمک مخلوط کنید تا به خوبی با هم ترکیب شوند. مخلوط سرکه و شیره را به قابلمه اضافه کنید. صبر کنید تا مایع به جوش بیاید. کف روی مواد را بردارید تا جایی که دیگر کفی روی آن باقی نماند. بعد از به جوش آمدن سرکه تقریبا حدود 15 دقیقه نیاز است تا سیرها بپزند. این مقدار تقریبی است و به سیرهای شما بستگی دارد.

مرحله سوم: ریختن ترشی سیر داخل شیشه

بعد از پختن سیرها حرارت را خاموش و کمی صبر کنید تا ترشی سیر خنک شود. سپس بوته های سیر را داخل شیشه هایی که در نظر گرفته اید قرار دهید و از مایع ترشی داخل شیشه بریزید تا کاملا روی سیرها را بگیرد. به همین ترتیب تمام ترشی سیر را در شیشه ها بسته بندی کنید. ترشی سیر آماده و قابل استفاده می باشد.

مرحله چهارم: تهیه ترشی سیر بدون پختن سیر

سیرها را پس از شستن و خشک کردن درون شیشه ها بچینید. قابلمه ای را روی حرارت قرار دهید و سرکه را داخل آن بریزید بعد شیره انگور و نمک را اضافه و مخلوط کنید تا به جوش بیاید، پس از به جوش آمدن زیر حرارت را خاموش کنید. سرکه را در حال جوش درون شیشه ها بریزید و درب شیشه ها را محکم ببندید و در جای تاریک قرار دهید. این ترشی بین 10 تا 40 روز آماده می شود.

همچنین بخوانید: طرز تهیه ترشی کلم قرمز سریع و آسان با سرکه سفید به سبک رستورانی

طرز تهیه ترشی سیر خانگی


نکات کلیدی تهیه ترشی سیر خانگی فوری و خوشمزه

  1. دلیل خراب شدن و تغییر رنگ سیر، می تواند نم و رطوبت سیر باشد به همین دلیل حتما بعد از شستن و آبکشی سیر آن ها را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شوند.
  2. سیر حتما باید در جای خشک و خنک نگهداری شود و در معرض نور آفتاب قرار نگیرد.
  3. برای داشتن یک ترشی سیر جا افتاده حتما هفت ماه به آن زمان بدهید و ترشی سیر هر چه قدر بیشتر نگه داشته شود خواص آن افزایش پیدا می کند و بهترین ترشی سیر هم ترشی سیر هفت ساله است.
  4. برای ترشی سیر مرواریدی حتما از سرکه سفید استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه ترشی بادمجان شکم پر ساده و خوشمزه با هویج و سرکه سفید

♨ نکات مهم «طرز تهیه ترشی سیر تازه با پوست و شیره خرما فوری و خوشمزه»

دلیل خراب شدن و تغییر رنگ سیر، می تواند نم و رطوبت سیر باشد به همین دلیل حتما بعد از شستن و آبکشی سیر آن ها را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شوند.


نظر خود را بیان کنید