طرز تهیه ترشی بادمجان شکم پر

ترشی بادمجان شکم پر یکی از انواع ترشی های بسیار خوشمزه ایرانی است که هم به دلیل شکل ظاهری زیبای آن و هم به دلیل طعم خاص و خوشمزه ای که دارد بسیار در بین مردم محبوب است. این ترشی را به دلیل نوع و شکل خاص آن می توان در مهمانی ها و مراسم به عنوان دورچین غذا و در کنار غذا سرو کرد زیرا به میز غذا بسیار جلوه بیشتری می بخشد. چون که بادمجان ها در این ترشی قبل از استفاده کمی درون سرکه پخته می شوند بنابراین ترشی بادمجان شکم پر جزو ترشی هایی به حساب می آید که سریع تر درست می شود. امروز در آلامتو طرز تهیه ترشی بادمجان شکم پر با هویج و سرکه را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه ترشی بادمجان شکم پر

 • بادمجان 2 کیلو
 • هویج 1 عدد بزرگ
 • سیر 1 عدد بوته ی کامل
 • سرکه سفید 3 لیتر
 • سبزی ترشی شامل (چوچاق، مرزه، ترخون، جعفری، نعنا، یک ساقه کرفس با برگ)
 • فلفل قرمز خشک به مقدار لازم
 • نمک به ازای هر کیلو بادمجان 1 ق غذا خوری سر پر
همچنین بخوانید: طرز تهیه ترشی نازخاتون شمالی مجلسی با بادمجان، هویج و سرکه

طرز تهیه ترشی بادمجان شکم پر با هویج و سرکه سفید

مرحله اول: آماده سازی بادمجان ها

ابتدا بادمجان ها را با آب سرد خوب بشویید و بدون اینکه پوست آن ها را بگیرید ساقه سبز کلاهک سر بادمجان را به همراه مقداری از برگ های اطرافش بزنید به طوری که مقداری از کلاهک سبز بادمجان روی سر آن باقی بماند و سر آن را کامل نزنید. پس از آن وسط شکم بادمجان را با چاقو یک برش ایجاد کنید به طوری که شکم بادمجان باز شود ولی از وسط به دو نیمه تقسیم نشود.

مرحله دوم: پخت بادمجان ها

بعد از آن که بادمجان ها را آماده کردیم قابلمه ای انتخاب کنید و سه لیتر سرکه را در آن خالی کنید و روی شعله گاز قرار دهید و تمام بادمجان ها را درون قابلمه بچینید و درب قابلمه را بگذارید و به آن پنج الی هفت دقیقه فرصت دهید تا کمی بپزند و نرم تر شوند.

مرحله سوم: آماده سازی سبزیجات

سبزی های ترشی را اول با آب سرد خیلی خوب بشویید و سپس مدتی به آن ها زمان دهید تا خشک شوند سپس هویج و بوته سیر را نیز با آب سرد بشویید و پوست آن ها را بگیرید و هویج را به شکل حلقه ای خرد کنید. بعد از آن که سبزی ها خشک شدند حالا آن ها را به خوبی پاک کنید. مخلوط کن را برداشته و تمام سبزیجات را درون آن بریزید و به مدت کمی آن ها را با یکدیگر مخلوط و خرد کنید. دقت داشته باشید که اندازه خرد کردن سبزیجات سلیقه ای است که به چه میزان خرد شوند ولی هرچه ریزتر باشند ترشی شکل زیبا تری پیدا می کند.

مرحله چهارم: پر کردن شکم بادمجان ها

پس از آن که بادمجان ها نرم شدند و کمی پختند آن ها را از روی حرارت بردارید و از سرکه خارج کنید و سرکه آن ها را کنار بگذارید سپس سبزیجاتی را که نیز به شکل دلخواه خرد کرده بودید را برداشته و کمی شکم بادمجان ها را باز کنید و آن را با مقداری از سبزیجات خرد شده پر کنید و کمی با دست به آن ها فشار بیاورید تا مقداری فیکس شوند.

مرحله پنجم: پر کردن ظرف ترشی

ظرف در بسته و بزرگی را انتخاب کنید و بادمجان های شکم پر شده را به آرامی طوری که شکل آن ها خراب نشود تعدادی را داخل ظرف بچینید و یک قاشق سر پر نمک روی آن ها بریزید و تعدادی فلفل قرمز خشک را نیز روی آن ها بچینید و به همین صورت لایه لایه بادمجان را با فلفل خشک و نمک بچینید و ظرف را پر کنید. دقت داشته باشید به ازای هر کیلو بادمجان یک قاشق سر پر نمک لازم است در اینجا برای دو کیلو بادمجان به دو قاشق غذا خوری سر پر نمک احتیاج است بهتر است یک قاشق وسط آن ها و یک قاشق در آخر کار روی بادمجان ها اضافه کنید. سپس سرکه ای که کنار گذاشته بودید را به ظرف ترشی اضافه کنید تا سطح تمامی بادمجان ها از سرکه پوشیده شود و بعد خیلی محکم درب ظرف را ببندید و آن را در جای خشک و خنک به مدت دو الی سه روز نگهداری کنید تا ترشی شما به طور کامل آماده شود و بعد از آن هم ترشی شما آماده سرو است. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه ترشی زرشک خشک و قرمز ساده و خوشمزه با گلپر

طرز تهیه ترشی بادمجان شکم پر


نکات کلیدی در تهیه ترشی بادمجان شکم پر ساده

 1. میزان فلفل قرمزی که اضافه می کنید سلیقه ای است اگر می خواهید ترشی تند تری داشته باشید میزان بیشتر و اگر نمی خواهید میزان آن را کمتر بریزید.
 2. در صورت دسترسی نداشتن به مخلوط کن سبزیجات را با چاقو می توانید ریز خرد کنید.
 3.  می توانید به جای فلفل قرمز خشک از تازه آن هم استفاده کنید.
 4. در صورتی که درب ترشی را خیلی محکم نبندید ترشی شما هوا می کشد و خراب می شود.
 5. این ترشی بعد از دو الی سه روز آماده است ولی هر چه ترشی بیشتر نگهداری شود جا افتاده تر می شود.
همچنین بخوانید: طرز تهیه ترشی انبه بندری خانگی آسان با تمر هندی و سرکه سفید

♨ نکات مهم «طرز تهیه ترشی بادمجان شکم پر ساده و خوشمزه با هویج و سرکه سفید»

میزان فلفل قرمزی که اضافه می کنید سلیقه ای است اگر می خواهید ترشی تند تری داشته باشید میزان بیشتر و اگر نمی خواهید میزان آن را کمتر بریزید.


نظر خود را بیان کنید