طرز تهیه ترشی زرشک خشک

ترشی زرشک یکی از خاص ترین ترشی ها و دورچین هایی است که طعم به خصوص و خاصی دارد و دارای رنگ و ظاهر هوس انگیزی است که همین دلیل باعث شده تا قابل استفاده در انواع مجالس و مهمانی ها باشد و به میز و سفره شما بسیار جلوه و زیبایی بخشد. ترشی زرشک به نسبت سایر ترشی ها با مواد اولیه بسیار کم و قابل دسترس تری تهیه می شود همچنین این ترشی دارای خواص زیاد و کالری کمی است. ترشی زرشک را می توان هم با زرشک خشک شده و هم با زرشک تازه نیز تهیه کرد که در صورت تهیه آن با زرشک خشک شده در همه فصل ها می توان آن را به آسانی درست کرد. امروز در آلامتو طرز تهیه ترشی زرشک قرمز خشک شده با گلپر را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه اشید.


مواد لازم برای تهیه ترشی زرشک خشک

 • زرشک خشک 1/5 لیوان
 • سرکه به میزان لازم
 • آب زرشک 1 لیوان
 • نمک 1 ق مربا خوری
 • شکر 2 ق مربا خوری
 • گلپر 1 ق مربا خوری
 • آب به مقدار لازم
 • شیشه مناسب برای
 • نگهداری ترشی

طرز تهیه ترشی زرشک خشک و قرمز با گلپر

مرحله اول: آماده سازی زرشک ها

ابتدا زرشک ها را به خوبی پاک کنید و آن ها را مقداری با آب سرد بشویید و سپس درون ظرفی مقداری آب بریزید و زرشک های پاک شده را درون آب به مدت ده دقیقه قرار دهید تا مقداری خیس بخورند سپس آن ها را آبکش کرده و روی پارچه نخی و تمیزی آن ها را پهن کنید تا آب اضافی آن ها گرفته شود.

مرحله دوم: تهیه کردن آب زرشک

به اندازه نصف لیوان زرشک شسته شده را به همراه دو لیوان آب درون قابلمه ای بریزید و قابلمه را روی گاز قرار دهید تا آب به جوش بیاید پس از جوش آمدن آب زیر شعله گاز را ملایم کنید و صبر کنید تا به مدت حدوداً نیم ساعت زرشک ها درون آب ریز جوش بزنند و رنگ زرشک ها باز شود سپس حرارت را خاموش کنید و زرشک ها را از صافی رد کنید و آب زرشکی که تهیه کرده اید را کنار بگذارید.

مرحله سوم: پر کردن ظرف شیشه ترشی

ظرف شیشه ای درب دار و مناسبی را برای نگهداری ترشی در نظر بگیرید و آن را برداشته و داخل آن ادامه زرشک های شسته شده را بریزید. دقت داشته باشید شیشه ای که برای نگهداری ترشی استفاده می کنید باید استریل شده و تمیز باشد و به هیچ عنوان بوی چیز دیگری را ندهد. سپس یک لیوان از آب زرشکی که تهیه کرده اید را به همراه یک لیوان سرکه به زرشک های داخل شیشه اضافه کنید به طوری که روی زرشک ها را بپوشانند. دقت داشته باشید که اگر داخل شیشه فضای خالی باقی ماند آن را با سرکه مجدد پر کنید.

مرحله چهارم: اضافه کردن ادویه های ترشی

در این مرحله به ترشی خود نمک و شکر را به همراه گلپر اضافه کنید و خوب آن ها را با یکدیگر هم بزنید تا به خوبی در همه جای ترشی پخش شوند سپس درب ظرف شیشه ای را محکم ببندید و شیشه را به مدت 24 ساعت به حالت برعکس روی کابینت قرار دهید تا به صورت کنسروی شود سپس آن را به مدت سه روز داخل یخچال قرار دهید تا سرکه و آب زرشک خوب به خورد زرشک ها برود و بعد از آن هم ترشی زرشک شما آماده سرو است می توانید این ترشی را در کنار هر غذایی که دوست دارید میل کنید و از خوردن آن لذت ببرید. نوش جان

طرز تهیه ترشی زرشک خشک


نکات کلیدی در تهیه ترشی زرشک خانگی

 1. برای این که رنگ ترشی زرشک خوش رنگ باشد بهتر است که سرکه ای که استفاده می کنید سرکه سفید باشد.
 2. این ترشی را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.
 3. می توانید این ترشی را با خوشه زرشک نیز تهیه کرد فقط بهتر است که در این صورت به شکل خوشه ای زرشک ها را داخل شیشه قرار دهید و که باعث می شود شکل و ظاهر زرشک ها بیشتر حفظ شود.
 4. در تهیه این ترشی باید مقدار آب زرشک و سرکه با هم برابر باشد.
 5. برای تهیه این ترشی باید زرشک ها کل شیشه را پر کنید تا زرشک ها روی سطح آب ترشی قرار نگیرند.

♨ نکات مهم «طرز تهیه ترشی زرشک خشک و قرمز ساده و خوشمزه با گلپر»

برای این که رنگ ترشی زرشک خوش رنگ باشد بهتر است که سرکه ای که استفاده می کنید سرکه سفید باشد.


نظر خود را بیان کنید