طرز تهیه آش حلیم با بلغور گندم

آش حلیم با بلغور گندم یکی از سنتی ترین صبحانه های پر طرفدار ایرانی است که در میان اکثریت مردم ایران بسیار محبوب بوده است و در ماه مبارک رمضان نیز بازار پخت آن بسیار داغ است و در مراسم های افطاری بسیار پخته می شود و قبل از سرو افطاری حلیم را به عنوان پیش غذایی بسیار مقوی سرو می کنند. برخی از مردم آش حلیم را با شکر و برخی با نمک میل می کنند که این کاملاً سلیقه ای است که شما آن را مقداری شور مزه تر و یا شیرین مزه تر دوست داشته باشید. به طور معمول آش حلیم با گوشت قرمزی که خیلی ریز بافت هایش ریش ریش شده است تهیه می شود و کشدار بودن حلیم نیز بیشتر به دلیل همان رشته گوشت ها است اما در صورت تمایل می توانید این آش بسیار خوشمزه را به صورت گیاهی و بدون گوشت نیز تهیه و میل کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه آش حلیم با بلغور گندم و گوشت را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه آش حلیم با بلغور گندم

 • بلغور گندم  500 گرم
 • آب به مقدار لازم
 • گوشت گردن گوسفندی بدون استخوان 350 تا 400 گرم
 • چوب دارچین 1 تکه
 • پیاز 2 عدد متوسط
 • کره 80 گرم
 • نمک، پودر دارچین، کنجد به مقدار دلخواه
همچنین بخوانید: طرز تهیه آش دوغ ساده و خوشمزه و اصل اردبیل با برنج

طرز تهیه آش حلیم کشدار با بلغور گندم و گوشت

مرحله اول: آماده سازی بلغور گندم

ابتدا بلغور گندم را به خوبی با آب سرد بشویید و سپس ظرفی را برداشته و درون ظرف مقداری آب بریزید و بلغور های شسته شده را درون آب داخل ظرف بریزید و به آن ها 6 تا 12 ساعت اجازه دهید تا به خوبی خیس بخورند و آماده شوند و بعد از گذشت زمان مورد نظر می بینید که بلغور ها کمی پف کرده و آماده شده اند.

مرحله دوم: پخت بلغور گندم

پس از آنکه بلغور گندم آماده شد آب آن ها را بیرون بریزید و آن ها را داخل قابلمه ای ریخته و 1/5 تا 2 لیتر آب جدید به آن ها اضافه کنید و درب قابلمه را به صورت نیمه باز قرار دهید و قابلمه را روی شعله ملایم و کم گاز بگذارید و زمان دهید تا بلغور ها به خوبی پخته شوند. دقت داشته باشید در طول پخت هر از چند گاهی مقداری آن را هم بزنید تا بلغور گندم شما ته نگیرد و بعد مجدد درب آن را نیمه باز قرار دهید و اگر احساس کردید که در اواسط پخت مجدد نیاز به آب دارد می توانید مقداری آب جوش نیز مجدد به آن ها اضافه کنید. توجه داشته باشید تایم پخت بلغور گندم بستگی به نوع بلغوری که استفاده می کنید دارد. بلغور باید به اندازه ای پخته شود که حسابی نرم و شکفته شده و لعاب نیز بی اندازد.

مرحله سوم: آماده سازی گوشت

گوشت را نیز پس از مقداری شستن با آب سرد آن را داخل قابلمه ای جداگانه قرار دهید و سپس پیاز ها را نیز با آب بشویید و پوست بگیرید و آن ها را به چهار قسمت تقسیم کنید و به همراه چوب دارچین به گوشت ها اضافه کنید و بعد مقداری آب به آن ها اضافه کنید. دقت داشته باشید میزان آبی که اضافه می کنید به گوشت ها باید به اندازه ای باشد که روی مواد را مقداری بگیرد و درب قابلمه را نیمه باز قرار دهید و روی شعله گاز قابلمه را بگذارید و زمان دهید تا گوشت نیز به خوبی پخته شود. دقت داشته باشد هنگام پخت گوشت کف های روی آب گوشت را جمع کنید تا آب گوشت شما شفاف باشد. پس از آن که گوشت به خوبی پخت به آن مقداری نمک اضافه کنید و خوب با تکه های گوشت آن را هم بزنید و ترکیب کنید.

مرحله چهارم: آماده سازی نهایی آش حلیم

پس از آن که بلغور گندم به خوبی پخته شد آن را به وسیله بلندر یا گوشکوب برقی به خوبی میکس کنید و بعد برای بهتر شدن بافت حلیم بلغور گندم که میکس کرده اید را از داخل صافی رد کنید و تفاله های آن را دور بریزید تا بافت بلغور گندم پخته شده به خوبی لطیف و یکدست شود و بلغور گندمی که صاف کرده بودید را مجدد به قابلمه برگردانید سپس گوشت پخته شده را نیز از قابلمه برداشته و مقداری ریش ریش کنید و برای کشدار شدن بیشتر حلیم آن را با گوشکوب دستی آن قدر له کنید تا بافت آن به صورت کاملاً له و ریش ریش شود و بعد آن را نیز به بلغور گندم صاف شده اضافه کنید و آن ها را خوب با هم دیگر مخلوط و ترکیب کنید تا گوشت در همه جای حلیم به خوبی پخش شود و برای متعادل کردن غلظت آش مقداری آب گوشتی که با آن گوشت پخته شده را ابتدا به وسیله صافی صاف کنید و آرام آرام به آش خود اضافه کنید و هم بزنید تا به غلظت مورد نظر خود برسید و بعد آن را بچشید و نمک آن را اندازه کنید و 50 گرم کره را هم به آش خود اضافه کنید و زمان دهید تا خوب آب شود و بعد 1 ساعت دیگر به آن زمان دهید تا حلیم شما به خوبی کشدار و غلیظ شود فقط دقت کنید که در این مدت هر 5 دقیقه یک بار آن را هم بزنید تا کم کم حلیم شما غلیظ و کشدار شود. دقت داشته باشید که اگر قرار است که حلیم را با شکر سرو کنید نباید میزان نمکی که به آن اضافه می کنید زیاد باشد فقط در حدی که کمی آن را از بی مزه بودن خارج کند کافی است.

مرحله پنجم: سرو حلیم

پس از آن که حلیم به خوبی غلیظ و کشدار شد و جا افتاد روی آن را با مقداری پودر دارچین و 30 گرم کره آب شده و دانه های کنجد تزیین کنید و بعد از آن هم حلیم شما آماده سرو است میل کنید و لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه آش ماش یزدی مجلسی و بدون گوشت برای سرماخوردگی

طرز تهیه آش حلیم


نکات کلیدی در طرز تهیه آش حلیم با بلغور گندم و گوشت

 1. در صورت منع مصرف گوشت می توانید این آش را بدون گوشت نیز تهیه کنید.
 2. در صورت تمایل می توانید از گندم پوست کنده شده نیز استفاده کنید.
 3. در صورتی که گوشت گردن شما با استخوان بود 500 گرم باید از آن استفاده کنید.
 4. در صورت تمایل می توانید از گوشت مرغ و یا بوقلمون نیز در آش حلیم استفاده کنید.
 5. در صورت تمایل می توانید از شکر و یا نمک نیز برای سرو آش خود استفاده کنید.
 6. می توانید از مقداری روغن نیز برای تزیین روی حلیم خود استفاده کنید اما به طور کلی بهتر است که از کره آب شده به جای روغن برای تزیین روی آن استفاده کنید.
 7. حتماً بلغور گندم را با حرارت ملایم و کم اجازه دهید تا پخته شود و لعاب بی اندازد.
 8. دقت داشته باشید زمانی که حلیم کمی سرد می شود کشدار تر و غلیظ تر می شود.
همچنین بخوانید: دستور پخت آش شله قلمکار خوشمزه و نذری

♨ نکات مهم «طرز تهیه آش حلیم آسان، خوشمزه و کشدار با بلغور گندم و گوشت»

در صورت منع مصرف گوشت می توانید این آش را بدون گوشت نیز تهیه کنید.


نظر خود را بیان کنید