طرز تهیه کتلت لوبیا سفید با سیب زمینی

کتلت لوبیا سفید یکی از صدها نوع کتلت است که بدون گوشت آماده شده و دارای دستور تهیه بسیار ساده ای است. این کتلت را می توانید با مواد متنوعی بنا به سلیقه و ذائقه خود تهیه و سرو نمایید. شاید به دلیل سفت و محکم بودن لوبیا در نگاه اول تهیه کتلت با لوبیا سفید مقداری غیر ممکن به نظر برسد ولیکن با مطالعه دستور آن که در ذیل به آن خواهیم پرداخت در می یابید که با مواد متنوع و گوناگونی می توان کتلت تهیه نموده و از سرو آن همراه با خانواده لذت برد. امروز در آلامتو طرز تهیه کتلت لوبیا سفید پوک و خوشمزه بدون گوشت با سیب زمینی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه کتلت لوبیا سفید

 • لوبیا سفید 1 پیمانه
 • سیب زمینی متوسط 1 عدد
 • تخم مرغ 2 عدد
 • پیاز متوسط 1 عدد
 • پودر سوخاری 3 ق غذا خوری
 • جعفری یا اسفناج به مقدار کافی
 • نمک، فلفل سیاه و زردجوبه به مقدار کافی
 • روغن به میزان لازم
 • آویشن نوک قاشق چای خوری
 • پودر سیر نوک قاشق چای خوری
 • زیره نوک قاشق چای خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه کتلت سیب زمینی بدون گوشت

طرز تهیه کتلت لوبیا سفید خوشمزه با سیب زمینی بدون گوشت

مرحله اول: خیس کردن لوبیا سفید

برای تهیه کتلت لوبیا سفید از شب قبل لوبیا سفید را خیس نموده و چند مرتبه آب آن را تعویض نمایید؛ تا نفخ آن به طور کامل از بین برود. زمانی که میخواهید کتلت را آماده نمایید لوبیا سفید را در آبکش ریخته و روی آن آب سرد بگیرید. آبکش را کنار گذاشته اجازه دهید آب اضافی آن خارج گردد.

مرحله دوم: آماده کردن سبزی

سپس جعفری، اسفناج یا هر سبزی معطر دیگری را که مطابق با ذائقه شماست؛ پاک نموده و تمیز بشویید. سبزی را آبکشی نموده و اجازه دهید آب اضافی آن خارج گردد.

مرحله سوم: آبپز کردن سیب زمینی

در ادامه سیب زمینی را خوب شسته و در قابلمه کوچکی قرار دهید. داخل قابلمه به اندازه ای آب بریزید که روی سیب زمینی را بپوشاند. قابلمه را روی شعله قرار داده و اجازه دهید سیب زمینی آب پز شود.

مرحله چهارم: میکس لوبیا سفید

در این مرحله پیاز را پوست کنده و رنده نمایید. آب پیاز را گرفته و در ظرفی که برای تهیه مواد کتلت لوبیا سفید آماده نموده اید بریزید. لوبیاها را در غذاساز ریخته و به خوبی میکس نمایید. لوبیای میکس شده را به پیاز بیافزایید.

مرحله پنجم: رنده کردن سیب زمینی

سیب زمینی آب پز شده را در ظرفی قرار داده و روی آن آب سرد بریزید. پس از خنک شدن سیب زمینی آن را پوست کنده و رنده نمایید. سیب زمینی رنده شده را نیز به پیاز و لوبیا اضافه نمایید.

مرحله ششم: مخلوط کردن مواد کتلت

در این مرحله جعفری یا اسفناج را ساطوری کرده و به مواد کتلت اضافه نمایید سپس مقداری هم بزنید تا با هم ترکیب شوند. پس از آن تخم مرغ را در ظرف مواد کتلت شکسته و ادویه ها و پودر سوخاری را نیز اضافه نمایید. بهتر است مواد کتلت را با دست ورز داده و به خوبی با هم مخلوط نمایید.

مرحله هفتم: سرخ کردن کتلت لوبیا سفید

در این هنگام تابه مناسبی را انتخاب نموده و روی شعله قرار دهید. مقداری روغن در آن ریخته و اجازه دهید مقداری گرم شود. به اندازه دو قاشق از مواد کتلت را برداشته و با دست گرد و سپس تخت نمایید. مواد شکل داده کتلت را در روغن داغ قرار داده و اجازه دهید سرخ شود. پس از سرخ شدن یک طرف کتلت را برگردانده و اجازه دهید طرف دیگر آن نیز به خوبی سرخ شده و کاملا طلایی گردد. این روال را تا پایان مواد کتلت ادامه داده و همه کتلت ها را سرخ نمایید.

مرحله هشتم: سرو کتلت لوبیا سفید و سیب زمینی

کتلت لوبیا سفید شما آماده است آن را در ظرف مناسبی چیده و با نان یا پلو در کنار سبزیجات و سس دلخواه خود میل نمایید. نوش جان.

همچنین بخوانید: طرز تهیه کتلت مرغ چرخ کرده با سیب زمینی

طرز تهیه کتلت لوبیا سفید بدون گوشت


نکات کلیدی در تهیه کتلت لوبیا سفید پوک و خوشمزه

 1. حتما چندین مرتبه آب لوبیا سفید را تعویض نمایید؛ تا نفخ آن کاملا گرفته شود.
 2. می توانید لوبیا سفید را با چرخ گوشت چرخ کرده و یا با گوشتکوب بکوبید.
 3. در صورت تمایل می توانید از یک حبه سیر رنده شده در مواد کتلت لوبیا سفید استفاده نمایید.
 4. پودر سوخاری را به تدریج به مواد اضافه نمایید تا مواد متعادل نه زیاد شل و نه زیاد سفت داشته باشید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه کتلت شیرازی بدون گوشت با سیب زمینی

♨ نکات مهم «طرز تهیه کتلت لوبیا سفید پوک و خوشمزه بدون گوشت با سیب زمینی»

در صورت تمایل می توانید از یک حبه سیر رنده شده در مواد کتلت لوبیا سفید استفاده نمایید.


نظر خود را بیان کنید