طرز تهیه آش شله قلمکار

آش شله قلم کار یکی از انواع آش های بسیار محبوب و مشهوری است که در بین تمام مردم ایران شناخته شده است و می توان آن را به عنوان یکی از انواع غذا ها و یا انواع عصرانه و میان وعده های سالم و مقوی شناخت که دارای ارزش غذایی بسیار بالایی بوده و می توانید آن را هم بدون گوشت و به شکل گیاهی و هم با انواع گوشت مورد علاقه خود آماده و تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید. اولین بار این آش بسیار خوشمزه در زمان ناصرالدین شاه در شهر بسیار زیبای شیراز پخته و طبخ شد و بعد ها به مرور در همه جای ایران شناخته و محبوب شد. امروز در آلامتو طرز تهیه آش شله قلمکار خانگی با گوشت و بلغور گندم را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه آش شله قلمکار خانگی

 • گوشت گردن گوسفندی 700 گرم
 • پیاز 4 عدد
 • برنج 1 پیمانه
 • سبزی آش 1 کیلو
 • بلغور گندم 1 پیمانه
 • نخود نصف پیمانه
 • لوبیا چیتی 1 پیمانه
 • لوبیا چشم بلبلی نصف پیمانه
 • عدس نصف پیمانه
 • ماش نصف پیمانه
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • کره 50 گرم
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • دارچین 1 ق غذا خوری
 • خیار 2 عدد متوسط
همچنین بخوانید: طرز تهیه آش بلغور گندم و عدس ساده، لذیذ و مقوی بدون گوشت

طرز تهیه آش شله قلمکار با گوشت و بلغور گندم

مرحله اول: آماده سازی حبوبات ها

ابتدا تمامی حبوبات ها را درون ظرف های جداگانه ای بریزید و آن ها را پاک کنید و طی چندین مرحله با آب سرد بشویید و بعد نخود و لوبیا چیتی و لوبیا چشم بلبلی را درون ظرف های جدا از هم قرار دهید و سپس درون هر ظرف مقداری آب بریزید و سپس خیار ها را نیز با آب بشویید و آن ها را از وسط بدون نیاز به پوست گرفتن نصف کنید و درون ظرف های نخود و لوبیا چیتی و لوبیا چشم بلبلی قرار دهید و 3 ساعتی به آن ها زمان دهید تا نفخ آن ها به میزان زیادی گرفته شود. دقت داشته باشید چون در مدت زمان کمی می خواهید تا نفخ حبوبات گرفته شود برای همین از خیار استفاده می کنید. بعد از نخود و لوبیا نوبت به شستن عدس و ماش و بلغور گندم است پس آن ها را نیز طی چندین مرحله بشویید و آن ها را درون ظرف های جداگانه ای به همراه مقداری آب بریزید و 1 ساعت به آن ها زمان دهید تا خیس بخورند و آماده شوند. در آخر هم برنج را شسته و درون مقداری آب زمان دهید تا برنج نیز به مدت 2 ساعت خیس خورده و آماده شود.

مرحله دوم: پخت حبوبات

درون قابلمه ای ماش و عدس خیس کرده را بریزید و به آن ها مقداری آب اضافه کنید و آن ها را روی شعله گاز به مدت 1 ساعت و نیم قرار دهید تا کمی پخته شوند و بعد آن ها را آبکش کنید و کنار بگذارید و در این حین درون قابلمه ای جداگانه برنج را نیز بریزید و به آن هم آب اضافه کنید و 1 ساعت و نیم به آن زمان دهید تا برنج شما پخته و شکفته شود و بعد از روی حرارت آن را برداشته و کنار بگذارید و درون قابلمه دیگری نخود و لوبیا چشم بلبلی و چیتی را ریخته و به آن ها آب اضافه کنید و 2 ساعت به آن ها زمان دهید تا پخته و آماده شوند و بعد آن ها را نیز آبکش کرده و کنار بگذارید و بلغور گندم را نیز درون قابلمه ای بریزد و به آن مقداری آب ولرم اضافه کنید و روی شعله گاز به آن هم 1 ساعت و نیم زمان دهید تا پخته و لعاب بیاندازد.

مرحله سوم: آماده سازی گوشت

گوشت را نیز مقدری با آب سرد شسته و سپس آن را به چند قسمت تقسیم کنید و بعد 2 عدد از پیازها را نیز با آب بشویید و پوست آن ها را بگیرید و آن ها را به چهار قسمت تقسیم کنید و به همراه گوشت و مقداری زردچوبه و فلفل سیاه آن ها را درون قابلمه ای بریزد و سپس به آن ها مقداری آب جوش در حدی که مقداری روی گوشت ها را بپوشاند اضافه کنید و قابلمه را روی شعله متوسط گاز قرار دهید تا آب آن شروع به جوشیدن کند و بعد کف های ناشی از جوشیده شدن آب را از روی گوشت ها جمع کنید و بیرون بریزید و سپس درب قابلمه را گذاشته و شعله گاز را کم کنید و 4 ساعتی به گوشت با درب بسته و شعله کم گاز فرصت دهید تا به خوبی پخته و مغز پخت شود. بعد از پخته شدن کامل گوشت آن را از داخل قابلمه خارج کنید و به شکل ریش ریش شده آن ها را ریش ریش کنید و کنار بگذارید.

مرحله چهارم : اضافه کردن میکس حبوبات به آش

پس از آن که تمامی حبوبات پخته شدند عدس و ماش و نخود و لوبیا چیتی و چشم بلبلی را درون مخلوط کن بریزد و آن ها را به خوبی با یکدیگر میکس و ترکیب کنید و بعد برنج را به قابلمه بلغور گندم که قابلمه اصلی پخت آش است اضافه کنید و به آن ها مقداری از آب گوشتی که آماده کرده بودید را نیز اضافه کنید و کمی آن ها را با همدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و یک ربع به آن ها زمان دهید و بعد حبوبابت میکس شده را هم به آن ها اضافه کنید و ترکیب آن ها را با همدیگر مرتب هم بزنید و مدتی که گذشت به آن ها سبزی آش و گوشت ریش ریش شده را هم اضافه کنید و مجدد آن ها را هم بزنید و درب قابلمه را نیمه باز قرار دهید تا سبزی آش شما به هیچ عنوان تیره رنگ نشود. دقت داشته باشید در این مرحله اگر احساس کردید که آش شما نیاز به آب دارد و خیلی غلیظ شده می توانید مقداری آب جوشیده شده به آن ها اضافه کنید. در آخر نیز ادویه های آش را اندازه کنید و به آن ها مقداری نمک و فلفل سیاه اضافه کنید تا آش شما مزه دار شود.

مرحله پنجم: آماده سازی پیاز داغ و آماده سازی نهایی آش

2 عدد پیازی که باقی مانده را نیز شسته و پوست آن را بگیرید و آن ها را به شکل خلالی شده و ریز و یکدست خرد کنید و سپس ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید و کمی که روغن گرم شد به آن پیاز ها را اضافه کنید و پیاز را درون ماهیتابه تفت دهید تا به خوبی سرخ و طلایی شود و بعد مقداری زردچوبه به آن اضافه کنید و 2 دقیقه دیگر نیز آن را با زردچوبه تفت دهید و بعد آن را از روی حرارت برداشته و نصف بیشتر آن را به قابلمه آش خود اضافه کرده و با مواد هم بزنید و ترکیب کنید و بقیه آن را برای تزیین روی آش خود کنار بگذارید. در آخر هم شعله گاز را کم کنید و درب قابلمه را نیمه باز قرار دهید و اجازه دهید تا به همین حالت جا بیفتد و آماده شود و 5 دقیقه نهایی پخت هم کره را به همراه دارچین به آن ها اضافه کنید و هم بزنید تا عطر و طعم کره و دارچین نیز در کل آش شما پخش شود و بعد آن را داخل ظرف مناسبی که برای سرو آن در نظر دارید بریزید و روی آن را با پیاز داغ باقی مانده تزیین کنید و بعد از آن هم آش شله قلمکار شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه آش سماق همدان بدون گوشت ساده و خوشمزه با بلغور

طرز تهیه آش شله قلمکار


نکات کلیدی در دستور پخت آش شله قلمکار مجلسی

 1. می توانید این آش خوشمزه را در کشک سرو کنید.
 2. می توانید این آش بسیار خوشمزه را بدون گوشت نیز تهیه کنید.
 3. در صورتی که حبوبات به خوبی درون مخلوط کن میکس نشدند می توانید از مقداری آب نیز برای میکس کردن آن ها استفاده کنید و مقداری آب به آن ها اضافه کنید.
 4. اضافه کردن دارچین به این آش اختیاری است و در صورت دلخواه می توانید آن را حذف کنید.
 5. زمان پخت حبوبات و بلغور گندم و برنج تقریبی است و در صورت لازم می توانید آن را کمتر و یا بیشتر کنید.
 6. بهتر است که نخود و لوبیا چشم بلبلی و چیتی را به مدت 24 ساعت زمان دهید تا خیس خورده و آماده شوند اما در صورت استفاده از خیار می توانید زمان آن را کمتر کنید.
 7. بهتر است در مدت خیس خوردن حبوبات آب آن ها را چندین مرحله عوض کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه آش ماش یزدی مجلسی و بدون گوشت برای سرماخوردگی

♨ نکات مهم «طرز تهیه آش شله قلمکار خانگی لذیذ با گوشت و بلغور گندم»

می توانید این آش خوشمزه را در کشک سرو کنید.


نظر خود را بیان کنید