طرز تهیه آش بلغور

آش بلغور یکی از انواع آش های بسیار خوشمزه ایرانی است که به دلیل استفاده از مواد اولیه بسیار مقوی در آن دارای ارزش غذایی بسیار بالایی بوده و برای بدن شما نیز بسیار مفید می باشد. شما می توانید این آش را هم با گوشت و یا حتی بدون گوشت نیز تهیه کنید که این موضوع کاملاً سلیقه ای است حتی می توان گفت در صورت عدم استفاده از گوشت و کشک در آش بلغور این آش می تواند یکی از انواع غذا های بسیار مقوی و سالم و خوشمزه برای افراد گیاه خوار نیز باشد که به دلیل استفاده از حبوبات و بلغور در آن دارای خواص زیادی مانند انواع ویتامین ها و مواد معدنی است. امروز در آلامتو طرز تهیه آش بلغور گندم و عدس ساده، لذیذ و مقوی بدون گوشت را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه آش بلغور گندم

 • نخود نصف پیمانه
 • لوبیا چیتی نصف پیمانه
 • بلغور گندم 1 پیمانه
 • عدس 1 پیمانه
 • سبزی آش (تره، جعفری، گشنیز، اسفناج)
 • روغن به مقدار لازم
 • پیاز 2 عدد متوسط
 • سیر 2 حبه
 • پودر نعنا 2 ق غذا خوری پر
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه آش برنج و عدس با گوشت قلقلی ساده و خوشمزه مرحله به مرحله

طرز تهیه آش بلغور گندم و عدس بدون گوشت

مرحله اول: آماده سازی حبوبات

ابتدا نخود و لوبیا چیتی و عدس و بلغور گندم را درون ظرف های جداگانه ای بریزید همگی آن ها را طی چندین مرحله به خوبی با آب سرد بشویید و سپس نخود و لوبیا چیتی را از شب قبل درون ظرف های جداگانه بریزید و به آن ها مقداری آب اضافه کنید و زمان دهید تا به خوبی خیس بخورند و آماده شوند. دقت داشته باشید که آب تمامی حبوبات را در طی خیس کردن آن ها چندین مرتبه عوض کنید تا نفخ آن ها به میزان زیادی گرفته شود. سپس بلغور گندم و عدس را از 1 ساعت قبل از شروع کار درون ظرف هایی جدا بریزید و مقداری آب به آن ها اضافه کنید و زمان دهید تا آن ها نیز به خوبی درون آب خیس بخورند و آماده شوند.

مرحله دوم: پخت نخود، لوبیا و بلغور گندم

نخود و لوبیا چیتی که از شب قبل خیس کرده بودید را برداشته و آب آن ها را بیرون بریزید و آن ها را درون قابلمه ای بریزید و به آن ها مقداری آب اضافه کنید و قابلمه را روی شعله گاز قرار دهید و 1 ساعت به آن ها زمان دهید تا کمی درون آب در حال جوش نیم پز و یا نیمه آماده شوند و در همین حین نیز درون قابلمه ای جداگانه به بلغور گندمی که خیس کرده بودید مقداری آب اضافه کنید و بلغور خیس شده را به آن اضافه کنید و آن را هم روی شعله گاز قرار دهید و تقریباً 1 ساعت نیز به آن فرصت دهید تا به آرامی مقداری پخته شود و لعاب بیاندازد.

مرحله سوم: آماده سازی سبزیجات

سبزیجات آش را نیز به خوبی با آب سرد بشویید و پاک کنید و آن ها را به شکل ساطوری شده و ریز و یکدست خرد کنید سپس پیاز ها را نیز برداشته و با آب بشویید و پوست آن ها را بگیرید و آن ها را به شکل نگینی شده و یکدست خرد کنید و ماهیتابه ای را برداشته و درون آن مقداری روغن بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید تا کمی گرم و آماده شود و سپس درون آن پیاز های خرد شده را بریزید و زمان دهید تا به خوبی پیاز درون روغن سبک و طلایی و نرم شود و بعد به آن مقداری زردچوبه را اضافه کنید و آن را نیز 2 دقیقه دیگر مجدد با پیاز به خوبی تفت دهید تا پیاز داغ شما آماده شود و بعد آن را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید. سپس سیر ها را نیز با آب شسته و پوست بگیرید و آن ها را به شکل ساطوری شده و یکدست خرد کنید و درون ماهیتابه ای به همراه روغن کمی تفت دهید تا طلایی رنگ و کمی سرخ شوند سپس آن ها را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله چهارم: پخت مواد با یکدیگر

بعد از آن که نخود و لوبیا نیم پز شدند آن ها را از روی حرارت برداشته و آبکش کنید و عدس را نیز آبکش کنید و همگی آن ها را درون قابلمه ای که در آن بلغور لعاب انداخته اضافه کنید و خوب هم بزنید و بعد به آن ها مقداری زمان دهید در حد 20 دقیقه تا کمی با یکدیگر پخته شوند و بعد به آن ها سبزی های آشی که خرد کرده بودید را نیز به همراه نصف پیاز داغ اضافه کنید و تمامی آن ها را به خوبی با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و در آخر به آن سیر داغ را به همراه مقداری نمک و فلفل سیاه و کمی زردچوبه اضافه کنید و 40 دقیقه دیگر نیز به تمامی مواد با درب باز زمان دهید تا به خوبی با یکدیگر پخته و نرم و آماده شوند. دقت داشته باشید که اگر درب قابلمه را ببندید سبزی های آش شما رنگی تیره رنگ به خود می گیرند.

مرحله پنجم: سرو آش بلغور

درون ماهیتابه ای مقداری روغن بریزد و به آن ها مقداری پودر نعنا اضافه کنید و 1 الی 2 دقیقه به پودر نعنا زمان دهید تا به خوبی رنگ آن درون روغن باز شود و کمی سرخ شود و بعد آن را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید. دقت داشته باشید که میزان روغنی که در آن پودر نعنا را سرخ می کنید باید به میزانی باشد که نعنا ها درون روغن مقداری شناور باشند. پس از گذشت زمان مورد نظر که آش شما به خوبی پخته و آماده شد آش خود را درون ظرف مناسبی که برای سرو آن در نظر دارید بریزید و روی آن را با پیاز داغی که باقی مانده بود و نعنا داغ تزیین کنید و بعد از آن هم آش بلغور شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه آش شلغم و اسفناج ساده و لذیذ بدون گوشت برای سرماخوردگی

طرز تهیه آش بلغور


نکات کلیدی در طرز تهیه آش بلغور گندم بدون گوشت

 1. در صورت تمایل می توانید در این آش خوشمزه از انواع گوشت ها نیز استفاده کنید.
 2. در صورت تمایل می توانید این آش را با کشک نیز تزیین و سرو کنید.
 3. دقت داشته باشید به دلیل آن که عدس زود پخته می شود نیازی نیست تا آن را از قبل از پخت آش نیم پز کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه آش ترخینه ساده، سنتی و لذیذ با عدس و کشک مرحله به مرحله

♨ نکات مهم «طرز تهیه آش بلغور گندم و عدس ساده، لذیذ و مقوی بدون گوشت»

در صورت تمایل می توانید در این آش خوشمزه از انواع گوشت ها نیز استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید