طرز تهیه 3 سوپ برای سرماخوردگی با مرغ، رشته، سبزیجات و جو پرک

دستور تهیه سوپ جو پرک و سبزیجات برای سرماخوردگی

طرز تهیه انواع سوپ برای سرماخوردگی با گوشت و بدون گوشت

سوپ برای سرماخوردگی و رفع التهابات گلو و سینه گزینه بسیار مناسبی بوده و در درمان بیماری سرماخوردگی بسیار موثر واقع شده است. سوپ ها در فصل پاییز و زمستان که بیماری سرماخوردگی بسیاری از افراد را درگیر نموده و نیازمند یک غذای راحت الهضم مانند به کمک بیماران شتافته و طول درمان و نقاهت را کاهش خواهد داد. بهتر است همواره در ترکیبات سوپ ها از مواد مقوی استفاده نموده و با به کارگیری سبزیجات و گوشت تازه این غذای خوشمزه را مقوی تر نمایید. امروز در آلامتو طرز تهیه 3 سوپ برای سرماخوردگی با مرغ، رشته، سبزیجات و جو پرک را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


سوپ رشته فرنگی برای سرماخوردگی و گلودرد

مواد لازم برای تهیه سوپ رشته فرنگی

 • سینه مرغ 1 عدد
 • رشته فرنگی 1 پیمانه
 • سبزی سوپی خرد شده 2 ق عذا خوری
 • هویج 2 عدد
 • سیب زمینی 2 عدد
 • پیاز 1 عدد
 • آب لیمو ترش تازه 2 ف غذا خوری
 • نمک، زنجبیل، فلفل سیاه و زردچوبه به میزان لازم
 • جعفری خرد شده برای تزئین

طرز تهیه سوپ رشته برای سرماخوردگی با مرغ

مرحله اول: پختن سینه مرغ

برای تهیه سوپ رشته فرنگی ابتدا سینه مرغ را کاملا شسته و در قابلمه مناسبی قرار دهید. روی آن را آب ریخته و روی شعله قرار دهید. در این زمان از فرصت استفاده نموده و مواد اولیه آن را آماده نمایید. سبزی را پاک نموده و بشویید. پس از آبکشی کامل سبزی را در آبکش قرار داده تا آب اضافی آن خارج گردد.

مرحله دوم: آماده سازی سبزیجات

سپس هویج را خوب بشویید و به دلخواه خرد نمایید. سیب زمینی را نیز به طور کامل شسته و پوست آن را بگیرید. مجددا آن را شسته و خرد نمایید. سبزی ها را که اکنون آب اضافی آن کامل گرفته شده است روی تخته قرار داده و ریز خرد نمایید.

مرحله سوم: افزودن هویج و سیب زمینی به سوپ

پس از پخت مرغ و یا در مراحل پایانی پخت مرغ هویج را اضافه نموده و اجازه دهید مقداری نرم گردد در مرحله پایانی پخت کامل هویج سیب زمینی خرد شده را نیز به سوپ بیافزایید. پیاز را نیز به چهار قسمت مساوی تقسیم نموده و در سوپ بیندازید.

مرحله چهارم: ریش ریش کردن مرغ

در این هنگام مرغ کاملا پخته شده آن را از قابلمه خارج نموده و در بشقابی قرار دهید پس از کمی سرد شدن اقدام به ریش ریش نمودن آن نمایید. مرغ ریش شده را مجددا به قابلمه برگردانده و نمک را به آن اضافه نمایید.

مرحله پنجم: افزودن سبزی

سپس سبزی خرد شده را اضافه نموده و دیگر درب قابلمه سوپ را نبندید چون باعث تیره شدن رنگ سوپ خواهد شد. پس از تغییر رنگ و از بین رفتن خامی سبزی رشته فرنگی خرد شده را به آن افزوده و هم بزنید.

مرحله ششم: خارج نمودن پیاز

اکنون فلفل سیاه، زردچوبه و زنجبیل را به سوپ افزوده و هم بزنید. پس از نرم شدن و لعاب انداختن رشته فرنگی سوپ شما آماده است. چهار تکه پیاز را از سوپ خارج نموده و آب لیمو ترش را به آن افزوده و شعله را سریعا خاموش نمایید.

مرحله هفتم: سرو سوپ رشته با مرغ

سوپ رشته فرنگی را در ظرف مناسب سرو سوپ ریخته و با جعفری خرد شده تزئین نمایید. سوپ رشته فرنگی مخصوص بیماری سرماخوردگی بوده و هیچگونه روغن و عمل سرخ کردن در آن وجود ندارد.

همچنین بخوانید: طرز تهیه سوپ عدس مخصوص و خوشمزه با رشته، مرغ و سیب زمینی

طرز تهیه سوپ رشته برای سرماخوردگی با مرغ


سوپ جو و سبزیجات بدون مرغ

مواد لازم برای تهیه سوپ جو با عصاره مرغ

 • جو 1 پیمانه
 • عصاره مرغ 1 عدد
 • هویج 2 عدد
 • ساقه کرفس نصف پیمانه
 • نخود فرنگی 2 ق غذا خوری
 • جعفری خرد شده 3 ق غذا خوری
 • آب لیمو ترش تازه 2 ق غذا خوری
 • نمک، فلفل سیاه و زردچوبه بهه میزان لازم
 • رب گوجه فرنگی 2 ق غذا خوری

طرز تهیه سوپ جو و سبزیجات برای سرماخوردگی بدون مرغ و گوشت

مرحله اول: خیس کردن جو

برای تهیه سوپ جو بهتر است جو را از شب قبل کاملا شسته و چندین مرتبه آبکشی نمایید. سپس آن را در ظرف مناسبی ریخته و روی آن را آب بریزید. اجازه دهید تا فردا جوها در آب باقی مانده و مقداری نرم شوند. سپس پس از گذشتن یک شب آب جو را دور ریخته و مجددا آب بریزید. پس از آن جو را روی شعله قرار دهید تا خوب پخته و لعابدار شود.

مرحله دوم: آماده سازی سبزیجات

در زمان پختن جو هویج را رنده نموده و کنار بگذارید. جعفری را پاک نموده و خوب بشویید. سپس آن را آبکشی نموده و اجازه دهید آب اضافی آن خارج گردد. پس از خشک شدن سبزی آنها را روی تخته آشپزی قرار داده و ریز خرد نمایید.

مرحله سوم: افزودن عصاره مرغ

پس از پخت کامل و سفید و لعابدار شدن جو عصاره مرغ را به آن افزوده و اجازه دهید نرم شده و از هم باز شود. سپس هویج رنده شده، ساقه کرفس و نخود فرنگی را به سوپ بیافزایید.

مرحله چهارم: افزودن جعفری و رب

در این زمان که عصاره مرغ کاملا باز شده و عطر و بوی آن در سوپ مشخص شده می توانید نمک سوپ را اندازه نمایید. پس از پختن تمامی مواد سوپ 2 قاشق از جعفری را به آن افزوده و هم بزنید. فلفل و سیاه و زردچوبه را نیز به سوپ افزوده و برای خوشرنگ شدن سوپ جو رب گوجه فرنگی را نیز به سوپ بیافزایید.

مرحله پنجم: سرو سوپ جو با عصاره مرغ

در مرحله آخر پخت آب لیمو ترش را به سوپ افزوده و شعله را خاموش نمایید. اکنون سوپ جو با عصاره مرغ شما آماده است آن را در ظرف مناسب سرو ریخته و با یک قاشق جعفری خرد شده تزئین نمایید. نوش جان.

همچنین بخوانید: طرز تهیه سوپ جو پرک مجلسی با مرغ و هویج و زرشک

طرز تهیه سوپ جو پرک برای سرماخوردگی


سوپ جو پرک با مرغ، شیر و خامه

مواد لازم برای تهیه سوپ جو با شیر و خامه

 • سینه مرغ 1 تکه
 • جو پرک 1 پیمانه
 • هویج 2 عدد
 • جعفری خرد شده 3 ق غذا خوری
 • نخود فرنگی 2 ق غذا خوری
 • شیر 2 لیوان
 • خامه 2 ق غذا خوری
 • نمک و فلفل سیاه به میزان لازم
 • آب لیمو ترش تازه 2 ق غذا خوری

طرز تهیه سوپ جو پرک برای سرماخوردگی با مرغ و بدون رب

مرحله اول: پختن جو و سینه مرغ

برای تهیه سوپ جو سفید ابتدا سینه مرغ را کاملا شسته و در قابلمه قرار دهید. جو پرک را نیز شسته و روی مرغ بریزید. قابلمه را آب ریخته و روی شعله قرار دهید.

مرحله دوم: آماده سازی سبزیجات

تا زمانی که سینه مرغ بپزد از فرصت استفاده نموده و جعفری را پاک نمایید. سپس آن را شسته و خوب آبکشی نمایید. هویج را نیز شسته و رنده کنید. پس از گرفته شدن آب سبزی آن را روی تخته آشپزی قرار داده و ریز خرد نمایید.

مرحله سوم: ریش ریش کردن مرغ

پس از پخته شدن کامل سینه مرغ و لعاب دار شدن جو پرک هویج و نخودفرنگی را به آن اضافه نمایید. سینه مرغ را از قابلمه خارج نموده و ریش ریش کنید. پس از ریش کردن سینه مرغ آن را مجددا در قابلمه ریخته و هم بزنید.

مرحله چهارم: افزودن شیر و خامه

اکنون نمک . فلف سیاه را به سوپ افزوده و اجازه دهید هویج و نخودفرنگی نیز بپزند. پس از پختن انها مقداری از لعاب سوپ را در کاسه ای ریخته اجازه دهید مقداری خنک شود. پس از آن اقدام به اضافه نمودن شیر به کاسه نمایید. سپس خامه را نیز به کاسه افزوده و هم بزنید تا کاملا ترکیب شوند.

مرحله پنجم: افزودن آب لیمو ترش

پس از آن محتویات کاسه را در قابلمه ریخته و هم بزنید. پس از پخت کامل همه مواد و جا افتادن سوپ 2 قاشق از جعفری خرد شده را به سوپ افزوده و هم بزنید. سپس آب لیمو ترش تازه را نیز به سوپ جو پرک بیافزایید و شعله را خاموش نمایید.

مرحله ششم: سرو سوپ جو پرک با شیر و خامه

اکنون سوپ جو پرک با شیر شما آماده است آن را در ظرف مناسب سرو سوپ ریخته و روی آن را با یک قاشق جعفری خرد شده تزئین نمایید. نوش جان.

همچنین بخوانید: طرز تهیه سوپ شلغم و هویج ساده با سیب زمینی برای سرماخوردگی

طرز تهیه سوپ جو برای سرماخوردگی با شیر و خامه

نکات کلیدی در تهیه سوپ برای سرماخوردگی با مرغ و عصاره مرغ

 1. در هنگام استفاده از عصاره مرغ پس از باز شدن عصاره اقدام به اندازه نمودن نمک سوپ نمایید چون عصاره حاوی نمک می باشد.
 2. پس از افزودن سبزی به انواع سوپ از گذاشتن درب سوپ خودداری نمایید چون باعث سیاه شدن سبزی خواهد شد.
 3. افزودن یک قاشق رب گوجه فرنگی در تهیه سوپ رشته بنا به ذائقه آزاد می باشد.
 4. در تهیه سوپ سفید از افزودن زردچوبه خودداری نمایید.

♨ نکات مهم «طرز تهیه 3 سوپ برای سرماخوردگی با مرغ، رشته، سبزیجات و جو پرک»

پس از افزودن سبزی به انواع سوپ از گذاشتن درب سوپ خودداری نمایید چون باعث سیاه شدن سبزی خواهد شد.


نظر خود را بیان کنید