طرز تهیه سوپ شلغم و هویج

سوپ شلغم یکی از انواع سوپ هایی است که بسیار مقوی و سالم بوده و بیشتر در فصل سرد زمستان که شلغم تازه وارد بازار می شود و مردم نیز بسیار سرما می خورند این سوپ خوشمزه تهیه و پخته می شود بنابراین می توان سوپ شلغم را به عنوان یکی از انواع سوپ های فصلی نیز به شمار آورد. این سوپ را می توانید در کنار انواع سبزیجات دیگر و یا در کنار انوع گوشت و مرغ نیز تهیه و میل کنید. با توجه به ویتامین های بسیار زیادی که در میوه شلغم وجود دارد مانند مقادیر زیاد ویتامین C، این سوپ باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شما شده و بر همین اساس این سوپ مقوی در ایام سرماخوردگی و مریضی بسیار توصیه می شود که میل شود. امروز در آلامتو طرز تهیه سوپ شلغم و هویج با سیب زمینی برای سرماخوردگی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه سوپ شلغم ساده

 • شلغم 4 عدد متوسط
 • سیب زمینی 2 عدد متوسط
 • پیاز 1 عدد بزرگ
 • هویج 2 عدد متوسط
 • گشنیز و جعفری مخلوط هردو 60 گرم
 • کره 50 گرم
 • پودر سیر و پودر گرانوالای پاپریکا به مقدار لازم
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • استاک مرغ 1 عدد
 • خامه به دلخواه
 • آب به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه سوپ ورمیشل یا رشته فرنگی ساده و مجلسی با مرغ و سیب زمینی

طرز تهیه سوپ شلغم و هویج ساده با سیب زمینی

مرحله اول: آماده سازی سبزیجات

ابتدا پیاز را با آب بشویید سپس پوست آن را بگیرید و بعد آن را به شکل نگینی شده و یکدست خرد کنید و هویج و سیب زمینی را نیز پس از شستن پوست بگیرید و آن ها را هم به شکل نگینی و ریز و یکدست خرد کنید. قابلمه ای را برداشته و درون آن کره بریزید و سپس آن را روی شعله ملایم گاز قرار دهید و زمان دهید تا کره با دمای ملایم و کم آب شود و بعد پیاز را درون قابلمه بریزید و مقداری آن را تفت دهید تا سبک و شفاف شود و بعد سیب زمینی و هویج را نیز به پیاز اضافه کرده و آن ها را هم مقداری با پیاز تفت دهید و کمی که تمامی سبزیجات با کره تفت خوردند به آن ها مقداری پودر سیر و پاپریکای گرانولا و مقداری نمک و فلفل سیاه و زردچوبه نیز اضافه کنید و آن ها را نیز 1 دقیقه ای در کنار سبزیجات با شعله ملایم تفت دهید.

مرحله دوم: اضافه کردن آب، گشنیز، جعفری به همراه استاک مرغ

گشنیز و جعفری را نیز با آب شسته و سپس آن ها را پاک کنید و به شکل ساطوری شده و ریز و یکدست خرد کنید بعد ترکیب آن ها را هم به سبزیجات درون قابلمه اضافه کنید و مقداری آن ها را نیز با سبزیجات در حد 2 الی 3 دقیقه تفت دهید و سپس به قابلمه خود مقداری آب جوشیده شده به اندازه ای که روی مواد را کاملاً بگیرد اضافه کنید و استاک مرغ را نیز با دست مقداری له کرده و بعد آن را به تمام سوپ اضافه کرده و خوب مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و درب قابلمه را نیمه باز قرار دهید و به آن ها 20 دقیقه ای با شعله ملایم فرصت دهید تا به طور کامل پخته و آماده شوند.

مرحله سوم: اضافه کردن شلغم

بعد از گذشت 20 دقیقه شلغم ها را نیز با آب بشویید و سپس پوست آن ها را بگیرید و آن ها را هم به شکل نگینی و یکدست برش دهید و خرد کنید و به مواد داخل قابلمه اضافه کنید و مجدد مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و سپس مجدد با درب نیمه باز نیم ساعت تا 40 دقیقه دیگر با شعله ملایم به سوپ زمان دهید تا شلغم ها نیز در کنار مواد پخته و آماده شوند.

مرحله چهارم : پخت نهایی سوپ شلغم و اضافه کردن خامه

بعد از گذشت نیم ساعت تا 40 دقیقه ای که شلغم ها نیز در کنار تمامی سبزیجات پخته و آماده شدند سوپ شلغم شما آماده شده است آن را از روی حرارت برداشته سپس مقداری از آب سوپ را برداشته و آن را داخل ظرفی جدا بریزید و خامه را به آن اضافه کنید و خوب آن را با آب سوپ مخلوط کنید تا خامه رقیق شود و بعد ترکیب آن ها را به کل مواد داخل قابلمه برگردانید آن را با کل سوپ دوباره هم بزنید تا تمام خامه در سطح کل سوپ پخش شود و بعد از آن هم سوپ شلغم و هویج شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه سوپ کدو حلوایی مجلسی با شیر، خامه و سیب زمینی

طرز تهیه سوپ شلغم و هویج


نکات کلیدی در تهیه سوپ شلغم و هویج برای سرماخوردگی

 1. در صورت تمایل می توانید از مرغ و یا گوشت نیز داخل این سوپ خوشمزه استفاده کنید.
 2. از سایر سبزیجات مورد علاقه خود نیز می توانید داخل سوپ شلغم استفاده کنید.
 3. در صورت تمایل می توانید در آخر سوپ خود را با میکسر و یا گوشکوب برقی میکس کنید و بعد آن را میل کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه سوپ عدس مخصوص و خوشمزه با رشته، مرغ و سیب زمینی

♨ نکات مهم «طرز تهیه سوپ شلغم و هویج ساده با سیب زمینی برای سرماخوردگی»

در صورت تمایل می توانید از مرغ و یا گوشت نیز داخل این سوپ خوشمزه استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید