طرز تهیه آش کشک با بلغور

آش کشک یکی از انواع آش های بسیار خوشمزه و اصیل ایرانی است که در عین داشتن طعم و مزه بسیار خوبی که داراست به دلیل استفاده کردن از مواد اولیه پر خاصیت در این آش خوشمزه می توان آن را به عنوان یک میان وعده و یا یک شام بسیار مقوی و پر خاصیت شناخت. آش کشک به دلیل استفاده کردن از کشک فراوان در آن همان طور که از نامش نیز پیدا است دارای کلسیم زیادی بوده و همین امر باعث شده است تا این آش برای تقویت و سلامت استخوان ها و… بسیار دیگری نیز مفید بوده باشد. امروز در آلامتو طرز تهیه آش کشک ساده، خوشمزه و مجلسی با برنج، عدس و بلغور را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه آش کشک

 • برنج نیم دانه پخته شده 2 ق غذا خوری
 • عدس 1/2 پیمانه
 • بلغور گندم 1/3 پیمانه
 • نعنا خشک 2 ق غذا خوری سر پر
 • سبزی آش 2 ق غذا خوری سر پر
 • نخود 1/2 پیمانه
 • کشک 1 تا 1/5 پیمانه
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • آب به مقدار لازم
 • پودر سیر و ادویه کاری به مقدار لازم
 • پیاز 2 عدد
 • روغن مایع به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه آش رشته خانگی ساده، حرفه ای و خوشمزه مرحله به مرحله

طرز تهیه آش کشک مجلسی با برنج، عدس و بلغور

مرحله اول: آماده سازی عدس، نخود و بلغور گندم

ابتدا نخود و عدس را به همراه بلغور گندم با آب طی چندین مرحله بشویید و بعد ظرفی را برداشته و داخل آن نخود را به همراه مقداری آب بریزید و به آن 24 ساعتی زمان دهید تا در این مدت نخود خیس بخورد و آماده شود. بلغور گندم را هم بعد از شستن به همراه مقداری آب داخل ظرفی بریزید و به آن نیز 2 ساعت و نیمی زمان دهید تا در این مدت بلغور گندم هم خیس بخورد و آماده شود. برای خیس خوردن عدس هم کافی است آن را به همراه مقداری آب داخل ظرفی بریزید و به آن نیز 1 ساعتی زمان دهید تا عدس هم در این مدت خیس بخورد و آماده شود.

بعد از خیس خوردن و آماده شدن تمام حبوبات نخود را به همراه مقداری آب داخل قابلمه ای بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و اجازه دهید تا نخود به مدت 1 ساعت و نیم پخته و آماده شود و بعد آن را آبکش کنید و کنار بگذارید. برای پخت بلغور نیز قابلمه ای برداشته و بلغور را هم به همراه مقداری آب داخل آن بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و به آن 1 ساعتی زمان دهید تا بلغور نیز در این مدت پخته و آماده شود و بعد آن را هم از حرارت برداشته و کنار بگذارید. دقت داشته باشید آب بلغور گندم را دور نریزید و آن را آبکش نکنید. در آخر برای پخت عدس هم آن را مانند بالا به همراه مقداری آب داخل قابلمه ای جدا ریخته و به آن نیز نیم ساعتی زمان دهید تا عدس هم پخته و آماده شود و بعد آن را آبکش کرده و کنار بگذارید.

مرحله دوم: آماده سازی پیاز و ادویه ها به همراه نعنا خشک

پیازها را هم با آب بشویید و سپس پوست آن ها را بگیرید و آن ها را به شکل نگینی و یکدست برش دهید و خرد کنید و بعد قابلمه ای برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا روغن گرم و آماده شود و بعد پیاز خرد شده را به آن اضافه کرده و کمی آن را تفت دهید تا پیاز ها کمی سبک و طلایی شود و بعد به آن مقداری زردچوبه و فلفل سیاه را به همراه مقداری پودر سیر و ادویه کاری اضافه کنید و آن را نیز 1 دقیقه ای با پیاز تفت دهید تا عطر ادویه ها مقداری بلند شود و بعد از بلند شدن عطر ادویه ها نوبت اضافه کردن نعنا خشک به مواد است پس آن را هم به مواد اضافه کنید و 40 ثانیه ای آن را هم با مواد تفت دهید و وقتی عطر نعنا بلند شد به آن 1/5 لیوان پر آب جوشیده شده اضافه کنید و زمان دهید تا آب روی حرارت گاز شروع به جوشیدن کند.

مرحله سوم: اضافه کردن سبزی آش به همراه برنج و حبوبات

بعد از جوشیده شدن آب سبزی آش را نیز به همراه برنج نیم دانه و عدس و نخود پخته شده را به قابلمه اضافه کنید و بلغور گندم را هم به همراه آبی که در ان پخته شده بود به قابلمه اضافه کنید و خوب مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و اجازه دهید تا آب آن ها کشیده شوند و مزه ها نیز کاملاً به خورد یکدیگر بروند.

مرحله چهارم: آماده سازی نهایی آش کشک با برنج

در این مرحله کشک را داخل ظرفی بریزید و به آن مقداری از آب جوشیده شده اضافه کنید و خوب آن را ترکیب کنید تا کشک شما باز شود و بعد از باز شدن کشک آن را نیز به مواد داخل قابلمه اضافه کنید و خوب آن را با تمام مواد ترکیب کنید و هم بزنید و بعد حرارت را کمتر کنید و اجازه دهید تا تمامی مواد با یکدیگر به مدت 40 تا 45 دقیقه ای به آرامی با حرارت ملایم و درب باز پخته شوند و جا بیافتد. نمک را نیز در آخرین لحظه آش را مزه کنید و بعد آن را اندازه کرده و به مواد اضافه کنید و بعد از گذشت زمان گفته شده آش کشک خوشمزه شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه آش بلغور گندم و عدس ساده، لذیذ و مقوی بدون گوشت

طرز تهیه آش کشک با برنج


نکات کلیدی در تهیه آش کشک ساده و خوشمزه

 1. در صورت تمایل می توانید روی آش خود را با مقداری نعنا داغ و سیر داغ و پیاز داغ تزیین کنید.
 2. از آبی که بلغور در آن پخته شده استفاده کنید تا آش شما به خوبی لعاب بیاندازد.
 3. در صورتی که احساس کردید آش شما زیادی سفت شده و آب آن نیز کم است می توانید مجدد مقداری آب جوشیده شده به آش اضافه کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه آش اوماج تبریزی لذیذ، ساده و مقوی با بلغور و عدس

♨ نکات مهم «طرز تهیه آش کشک ساده، خوشمزه و مجلسی با برنج، عدس و بلغور»

در صورت تمایل می توانید روی آش خود را با مقداری نعنا داغ و سیر داغ و پیاز داغ تزیین کنید.


نظر خود را بیان کنید