طرز تهیه آش رشته خانگی ساده

آش رشته یکی از متداول ترین و مرسوم ترین آش های ایرانی است که در همه جای ایران شناخته شده و بسیار محبوب می باشد. یکی از دلایل محبوبیت این آش خوشمزه استفاده از انواع حبوبات و سبزیجات در آن می باشد که باعث می شود تا آن را به عنوان یکی از مقوی ترین و پرخاصیت ترین غذا های ساده ایرانی شمرد که به راحتی می توانید آن را در منزل تهیه کنید. آش رشته را شما می توانید به عنوان غذای اصلی ساده و یا به عنوان میان وعده ای مقوی و خوشمزه برای انواع دورهمی ها و مراسم های خود تهیه کنید، همچنین می توانید آن را برای سفره های ماه مبارک رمضان نیز تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید. امروز در آلامتو طرز تهیه آش رشته خانگی ساده، حرفه ای و خوشمزه را مرحله به مرحله به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه آش رشته مجلسی

 • نخود 1 پیمانه
 • لوبیا چیتی 1 پیمانه
 • عدس 1 پیمانه
 • سبزی آش 1 کیلو و نیم
 • رشته آش 700 گرمی
 • پیاز 4 کیلو
 • کشک به میزان دلخواه
 • نمک و زردچوبه و فلفل سیاه به مقدار لازم
 • نعنا خشک به میزان دلخواه
 • آرد سفید 2 تا 3 ق غذاخوری
 • روغن مایع به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه آش دندونی بچه ساده و خوشمزه بدون گوشت مرحله به مرحله

طرز تهیه آش رشته خانگی ساده و خوشمزه مزحله به مرحله

مرحله اول: آماده سازی حبوبات

ابتدا نخود و لوبیا را با آب سرد طی چندین مرحله بشویید و سپس هر دو آن ها را درون ظرف های جداگانه ای بریزید و به آن ها مقداری آب اضافه کنید و به هر کدام آن ها 24 ساعت زمان دهید تا خیس بخورند و آماده شوند. دقت داشته باشید در طی این مدت چندین مرحله آب آن ها را عوض کنید تا نفخ آن ها به مقداری زیادی گرفته شود. قابلمه ای برداشته و درون آن نخود و لوبیا را به همراه مقداری آب بریزید و قابلمه را روی حرارت قرار دهید سپس 2 ساعت زمان دهید تا نخود و لوبیا کاملاً پخته شوند و بعد آن ها را آبکش کنید و کنار بگذارید. عدس را نیز با آب شسته و یک ساعت قبل از شروع پخت به آن نیز زمان دهید تا عدس هم خیس بخورد و آماده شود. بعد از گذشت زمان مورد نظر عدس را نیز به همراه مقداری آب درون قابلمه ای جدا بریزید و روی حرارت گاز قرار دهید و به آن 20 دقیقه ای زمان دهید تا نیم پز شود و بعد آن را نیز آبکش کنید و کنار بگذارید.

مرحله دوم: آماده سازی پیاز و حبوبات پخته شده

2 عدد پیاز بزرگ را برداشته و آن ها را با آب بشویید سپس پوست آن ها را بگیرید و آن ها را به شکل نگینی شده و ریز خرد کنید. قابلمه نسبتاً بزرگی را برداشته و درون آن مقداری روغن بریزید و آن را روی حرارت قرار دهید و بعد از گرم شدن روغن به آن پیاز ها را اضافه کنید و مقداری آن ها را درون روغن تفت دهید تا کمی سبک و طلایی شوند و بعد به آن ها مقداری زردچوبه و فلفل سیاه نیز اضافه کنید و کمی آن ها را با پیاز تفت دهید تا عطر آن ها خارج شود سپس حبوبات از قبل پخته شده را به مواد اضافه کنید و بعد از اضافه کردن حبوبات به آن ها مقداری آب جوشیده شده اضافه کرده و کمی مواد را با یکدیگر به آرامی هم بزنید و مخلوط کنید. دقت داشته باشید در این مرحله برای لعاب بیشتر آش درون یک لیوان آب، آرد سفید را بریزید و آن را با آب خوب مخلوط کنید و بعد آن را به مواد آش اضافه کنید و با مواد هم بزنید تا آرد کاملاً درون آش باز شود. در آخر هم درب قابلمه را بگذارید و زمان دهید تا آب شروع به جوشیدن کند.

مرحله سوم: اضافه کردن سبزی و رشته آش

بعد از آن که آش شروع به جوشیدن کرد سبزی آش را نیز به مواد اضافه کنید و آن را نیز با مواد کمی هم بزنید و مخلوط کنید سپس درب قابلمه را نیمه باز قرار دهید و حرارت گاز را کم کنید و به سبزی آش مدتی زمان دهید تا به آرامی پخته و آماده شود. بعد از آن که سبزی پخته شد و آش لعاب انداخت رشته های آش را از وسط به دو نیمه تقسیم کنید و آن ها را کم کم و آرام آرام به مواد اضافه کنید و هر بار آن ها را هم بزنید تا رشته ها به خوبی از هم باز شوند و بعد مجدد درب قابلمه را نیمه باز قرار دهید و به رشته های آش نیز مدتی زمان دهید تا رشته ها پخته و لعاب بیاندازند. دقت داشته باشید در طی این مدت هر از چند گاهی آش را هم بزنید تا به هیچ وجه آش رشته شما ته نگیرد.

مرحله چهارم: درست کردن پیاز داغ و نعنا داغ

در این مرحله درون ماهیتابه ای جداگانه مقداری روغن بریزید و بعد 2 عدد پیاز باقی مانده را با آب شسته و پوست آن ها را بگیرید سپس آن ها را به شکل خلالی شده و ریز و یکدست خرد کنید. ماهیتابه را روی حرارت گاز قرار دهید و زمان دهید تا روغن مقداری گرم شود و بعد پیاز های خرد شده را درون روغن بریزید و آن ها را کاملاً سرخ و طلایی کنید سپس آن ها را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید. درون همان ماهیتابه پودر نعنا خشک را نیز بریزید و بعد آن را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید و در حد 1 دقیقه پودر نعنا را هم با روغن تفت دهید و بعد آن را هم از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله پنجم: سرو آش رشته مجلسی

بعد از پخته شدن رشته آش به مواد مقداری از نعنا داغی که تهیه کرده اید را به همراه مقداری کشک اضافه کنید و با مواد هم بزنید و در آخر نیز در صورت نیاز مقداری نمک به آش اضافه کنید و مجدد آش را هم بزنید و بعد از گذشت 5 دقیقه آش را از روی حرارت برداشته و آن را داخل ظرف هایی که برای سرو آن در نظر دارید بریزید و روی آن را با نعنا داغ و پیاز داغی که تهیه کرده بودید تزیین کنید و بعد از آن هم آش رشته شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه آش شله قلمکار خانگی لذیذ با گوشت و بلغور گندم

طرز تهیه آش رشته خوشمزه و مجلسی


نکات کلیدی در تهیه آش رشته خوشمزه و مجلسی

 1. در صورت تمایل می توانید به جای اضافه کردن آب از آب قلم و یا آب گوشت نیز استفاده کنید.
 2. در صورت تمایل می توانید از سیر داغ هم برای تزیین روی آش خود استفاده کنید.
 3. برای سرخ کردن نعنا خشک از میزان روغن بیشتری استفاده کنید به طوری که پودر نعنا درون روغن به حالت شناور قرار گرفته باشد.
 4. در آخر پخت در صورتی که احساس کردید آش مقداری سفت است می توانید مجدد از مقداری آب جوشیده شده استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه آش حلیم آسان، خوشمزه و کشدار با بلغور گندم و گوشت

♨ نکات مهم «طرز تهیه آش رشته خانگی ساده، حرفه ای و خوشمزه مرحله به مرحله»

در صورت تمایل می توانید به جای اضافه کردن آب از آب قلم و یا آب گوشت نیز استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید