طرز تهیه سوپ بلغور گندم با گوشت و عدس خوشمزه، لعابدار و مقوی

دستور تهیه سوپ بلغور گندم برای سرماخوردگی

طرز تهیه سوپ بلغور گندم لعابدار

سوپ بلغور گندم از جمله سوپ های اصیل ایرانی است که از جایگاه ویژه ای در سفره های افطاری ماه مبارک رمضان و در شب های سرد زمستان برخوردار است. بلغور گندم، گندم نیم آسیاب است که تا مرحله آرد شدن آسیاب نشده و تنها مقداری خرد شده است. همانطور که می دانید بلغور گندم لعاب فراوانی به سوپ بلغور گندم داده و شیره گندم در سوپ پخش خواهد شد اینگونه است که سوپ بلغور گندم طعم خاص و منحصر به فردی داشته و به دو روش با گوشت و بدون گوشت تهیه می گردد. در این دستور می توانید گوشت را حذف و عصاره گوشت آماده را جایگزین آن نمایید. امروز در آلامتو طرز تهیه سوپ بلغور گندم با گوشت و عدس خوشمزه، لعابدار و مقوی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه سوپ بلغور گندم

 • بلغور گندم 1 پیمانه
 • پودر جوانه گندم 1 ق مربا خوری
 • پودر سبوس گندم 1 ق مربا خوری
 • گوشت قرمز 250 گرم
 • عدس نصف پیمانه
 • پیاز 1 عدد
 • سیب زمینی 1 عدد
 • سبزی سوپی (گشنیز و جعفری) 3 ق غذا خوری
 • رب گوجه فرنگی 2 ق غذا خوری
 • کره 50 گرم
 • نمک، زردچوبه و فلفل سیاه به میزان لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه سوپ جو پرک مجلسی با مرغ و هویج و زرشک خوشمزه

طرز تهیه سوپ بلغور گندم مجلسی و مقوی با گوشت و عدس

مرحله اول: آماده سازی مواد اولیه

برای تهیه سوپ بلغور گندم بهتر است از شب قبل بلغور گندم را در آب بخیسانید یا اینکه حداقل از 4 الی 5 ساعت قبل برای این کار اقدام نمایید. سپس ابتدا سبزی سوپی را پاک نموده و کاملا بشویید و آبکشی نمایید. پس از آن پیاز را شسته و پوست آن را بکنید. محددا پیاز را شسته و به صورت نگینی خرد نمایید. قابلمه ای را روی شعله قرار داده کره را در آن آب نمایید. پس از آب شدن کره پیازهای نگینی را در آن ریخته و هم بزنید. پیاز که مقداری سبک شد گوشت را به آن افزوده و تفت دهید. تا رنگ گوشت مقداری تغییر کند. سپس آب جوشیده را در قابلمه ریخته و درب قابلمه را ببندید.

مرحله دوم: پختن گوشت

سپس آب بلغور گندم را که از قبل خیس کرده بودید را خالی نموده و بلغور را به قابلمه گوشت اضافه نمایید. درب قابلمه را بسته و شعله را ملایم نمایید. اجازه دهید تا گوشت پخته و شیره بلغور خارج شده و سوپ لعابدار شود. در نیمه های پخت گوشت و بلغور عدس را نیز شسته و به آنها اضافه نمایید.

مرحله سوم: افزودن سیب زمینی

در مراحل انتهایی پخت سیب زمینی را شسته و پوست بکنید مجددا سیب زمینی را شسته و به صورت مربع های کوچک خرد نمایید. سیب زمینی را نیز به سوپ بلغور گندم اضافه نمایید.

مرحله چهارم: افزودن ادویه ها

زمانی که تمام مواد سوپ کاملا پخته شدند؛ نمک، فلفل سیاه، زردچوبه و رب گوجه فرنگی را به سوپ اضافه نمایید. در این مرحله پودر جوانه گندم و پودر سبوس گندم را نیز به سوپ اضافه نمایید. در این مرحله می توانید گوشت را از سوپ خارج نموده و ریش کنید. مجددا گوشت های ریش شده را به سوپ برگردانده و هم بزنید.

مرحله پنجم: افزودن سبزی

پس از رنگ گرفتن و خوشرنگ شدن سوپ، سبزی سوپی را که از قبل شسته و آبکشی نموده اید ساطوری کرده و ریز خرد نمایید. سبزی را به سوپ افزوده و اجازه دهید مقداری رنگ آن برگشته و از حالت خامی خارج گردد.

مرحله ششم: سرو سوپ بلغور گندم با گوشت

اکنون سوپ بلغور شما کاملا لعاب انداخته و بسیار خوشرنگ شده است. می توانید آن را در ظرف مناسب سوپ خوری ریخته و روی آن را با جعفری خرد شده نزئین نمایید. سوپ بلغور گندم برای بیمار نیز گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. نوش جان.

همچنین بخوانید: طرز تهیه سوپ شیر و قارچ رستورانی و لذیذ با خامه و آرد بدون مرغ

طرز تهیه سوپ بلغور گندم با گوشت


نکات کلیدی در تهیه سوپ بلغور گندم لعابدار و خوشمزه

 1. پودر جوانه گندم و پودر سبوس گندم را می توانید حذف نمایید ولیکن استفاده از آن ها علاوه بر مقوی تر شدن سوپ لعاب خوبی به سوپ خواهد داد.
 2. می توانید عصاره گوشت، آب قلم یا آب مرغ را جایگزین گوشت نمایید.
 3. می توانید گوشت را ریش ریش نموده و یا به صورت تکه ای در سوپ بلغور گندم بریزید.
 4. برای پختن گوشت می توانید از زودپز استفاده نمایید.
 5. نمک را پس از پختن کامل گوشت اضافه نمایید؛ در غیر این صورت گوشت دیر پز خواهد شد.
همچنین بخوانید: طرز تهیه سوپ ورمیشل یا رشته فرنگی ساده و مجلسی با مرغ و سیب زمینی

♨ نکات مهم «طرز تهیه سوپ بلغور گندم با گوشت و عدس خوشمزه، لعابدار و مقوی»

می توانید عصاره گوشت، آب قلم یا آب مرغ را جایگزین گوشت نمایید.


نظر خود را بیان کنید