طرز تهیه سوپ کنگرسوپ کنگر یکی از مقوی ترین و سالم ترین انواع سوپ هاست که به دلیل وجود کنگر در آن به عنوان ماده اصلی دارای خواص زیادی مانند ضدعفونی کننده، تب بر، هضم کننده غذا و تقویت کننده دستگاه گوارش و… است. نکته ای که در خصوص این ماده غذایی باید بدانید آن است که همه افراد نمی توانند این ماده غذایی را مصرف کنند برای مثال بهتر است که کنگر را کودکان و زنان باردار استفاده نکنند همچنین کسانی که سنگ کیسه صفرا دارند نیز باید از مصرف این ماده غذایی صرف نظر کنند زیرا کنگر باعث تحریک و انقباض کیسه صفرا می شود. امروز در آلامتو طرز تهیه سوپ کنگر با جو و قارچ بدون گوشت را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه سوپ کنگر بدون گوشت

 • کنگر معمولی 150 گرم
 • جو دو سر پرک 1 پیمانه
 • جو پرک 1 پیمانه
 • قارچ 10 عدد بزرگ
 • جعفری و گشنیز 100 گرم
 • هویج 2 عدد متوسط
 • آبلیمو 2 ق غذا خوری
 • نمک و فلفل و زردچوبه به مقدار لازم
 • پیاز 2 عدد متوسط
 • زرده تخم مرغ 2 عدد
 • آب مرغ نیم لیتر
 • روغن به مقدار لازم
 • آب جوشیده شده 3 پیمانه
همچنین بخوانید: طرز تهیه سوپ ورمیشل یا رشته فرنگی ساده و مجلسی با مرغ و سیب زمینی

طرز تهیه سوپ کنگر با قارچ و جو

مرحله اول: آماده سازی کنگر

ابتدا کنگر ها را با آب بشویید سپس آن ها را پاک کنید و بعد به صورت ریز برش دهید. ماهیتابه ای برداشته و مقداری روغن درون آن بریزید و روی گاز قرار دهید تا کمی روغن گرم شود و بعد کنگر های خرد شده را نیز به آن اضافه کرده و مقداری آن ها را تفت دهید سپس درب ماهیتابه را بگذارید و شعله گاز را کم کنید تا کنگر ها به خوبی نرم و پخته شوند.

مرحله دوم: آماده سازی سبزیجات

هویج و گشنیز و جعفری را به همراه قارچ و پیاز ها به خوبی با آب بشویید و پوست هویج و پیاز را بگیرید و جعفری و گشنیز را نیز پاک کنید سپس هویج و پیاز ها را به شکل نگینی و ریز خرد کرده و بعد قارچ ها را نیز به شکل ورقه ای و گوشتی برش دهید و در آخر گشنیز و جعفری را نیز به صورت ریز و یکدست خرد کنید و کنار بگذارید. 

مرحله سوم: تفت دادن سبزیجات

قابلمه ای را برداشته و مقداری روغن درون آن بریزید سپس قارچ های اسلایس شده را فقط به اندازه ای که خامی آن ها از بین برود با حرارت بالا به همراه مقداری روغن تفت دهید سپس آن ها را کنار بگذارید و دورن همان قابلمه پیاز هایی که خرد کرده بودید را بریزید و کمی آن ها را نیز تفت دهید تا شفاف تر شوند و بعد به آن ها مقداری زردچوبه اضافه کرده و مجدد پیاز ها را مقداری با زردچوبه تفت دهید تا سبک و طلایی شوند سپس هویج هایی را که خرد کرده بودید به آن ها اضافه کنید و کمی آن را نیز با پیاز تفت دهید و مقداری که گذشت کنگر های پخته شده را هم به همراه مقداری نمک و فلفل به مواد اضافه کنید و همگی مواد را با هم تفت دهید. دقت داشته باشید که هویج ها نباید به اندازه ای تفت داده شوند که درون سوپ له شوند.

مرحله چهارم: اضافه کردن آب مرغ

در این مرحله آب مرغ را به همراه آب جوش به ترکیب درون قابلمه اضافه کنید و مدتی به آن ها زمان دهید تا با حرارت ملایم بجوشند و پخته و نرم شوند و سپس قارچ هایی که تفت داده بودید را به آن ها اضافه کنید و حرارت زیر قابلمه را کم کنید.

مرحله پنجم: پخت سوپ کنگر

جوی دو سر را با آب سرد بشویید سپس آن را نیز به مواد سوپ اضافه کنید و حرارت زیر قابلمه را کم کنید و زمان دهید تا سوپ با حرارت کم پخته شود و لعاب بیاندازد. سپس نیم ساعت آخر پخت نیز جوی پرک را هم شسته و به همراه زرده تخم مرغ و آبلیمو و جعفری و گشنیز خرد شده به مواد درون قابلمه اضافه کنید و زمان دهید تا سوپ شما با حرارت کم به خوبی جا بیفتد. دقت داشته باشید در این مدت برای سیاه نشدن سبزی ها درب قابلمه را نگذارید. بعد از گذشت نیم ساعت سوپ شما آماده سرو است. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه سوپ گوجه فرنگی ساده و لذیذ با جو پرک و هویج

طرز تهیه سوپ کنگر


نکات کلیدی در تهیه سوپ کنگر

 1. اضافه کردن زرده تخم مرغ اختیاری است و در صورت تمایل می توانید آن را حذف کنید.
 2. اگر جو به مقدار زیادی لعاب داد و آب سوپ شما کمتر شد می توانید مجدد مقداری به آن آب مرغ نیز اضافه کنید.
 3. در صورت دلخواه می توانید مقداری مرغ نیز به سوپ خود اضافه کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه سوپ قارچ و مرغ ساده و رستورانی با خامه، شیر و جو پوست کنده

♨ نکات مهم «طرز تهیه سوپ کنگر با جو و قارچ آسان و مجلسی بدون گوشت»

اضافه کردن زرده تخم مرغ اختیاری است و در صورت تمایل می توانید آن را حذف کنید.


نظر خود را بیان کنید