ماه رمضان ۱۴۰۳ [امسال] چه روزی است؟ چندمه و چه ماهی است؟

ماه رمضان سال ۱۴۰۳ کی است

شروع ماه رمضان

ماه رمضان ۱۴۰۳

آیا می دانید ماه رمضان در تقویم ایران چه روزی است؟ در این نوشته، اطلاعات کاملی در مورد تاریخ شروع و پایان ماه رمضان ۱۴۰۳ (تاریخ شمسی، قمری و میلادی)، اعمال ماه رمضان و… را برای تان گردآوری کرده ایم.


ماه رمضان امسال در ایران

رمضان یک مناسبت مذهبی است که در نهمین ماه قمری، ماه رمضان، رخ می‌دهد. مسلمانان معتقدند قرآن در این ماه بر پیامبر اسلام نازل شده‌است. در قرآن، مستقیماً به کسانی که ایمان آورده‌اند دستور داده شده که در این ماه روزه بگیرند.

این ماه به عنوان خجسته‌ترین و بهترین ماه در اسلام شناخته می‌شود. از این ماه به عنوان ماه میهمانی خدا نیز نامبرده می‌شود. شب قدر ۱۹ و ۲۱ و ۲۳ ماه رمضان سه شب از شب های ماه رمضان که از نظر مسلمانان مهم ترین شب سال می‌باشد، یکی از سوره‌های قرآن به نام سوره قدر به توصیف این شب پرداخته‌است ولی در قرآن به‌طور صریح به شماره شب آن در ماه رمضان اشاره نشده‌است.

در شب ۱۹ این ماه امیرالمومنین، علی (ع)، امام اول شیعیان به دست یکی از خوارج یعنی ابن ملجم مرادی زخمی شدند و بعد از سه شب در ۲۳ رمضان به شهادت رسیدند.

همچنین بخوانید: متن و پیام تبریک ماه رمضان کوتاه، ادبی و اداری

ماه رمضان ۱۴۰۳ کی شروع میشود؟ تاریخ شروع و پایان ماه رمضان

شروع ماه رمضان در ایران تاریخ ثابتی ندارد. به علت قمری بودن این ماه، در ایران شروع ماه رمضان تاریخ هجری شمسی ثابتی ندارد و هر ساله این ماه در تقویم شمسی ما در حال گردش است. تاریخ دقیق شروع ماه رمضان 1403 سه شنبه 22 اسفند و تاریخ پایان ماه رمضان مصادف با 23 فروردین ماه 1403 خواهد بود.


ماه رمضان ۱۴۰۳ چه روزی است؟ رمضان 1403 چندم و چند شنبه است؟

تاریخ دقیق شروع ماه رمضان سال 1403 در تقویم شمسی

تاریخ دقیق شروع ماه رمضان سال 1403 در تقویم شمسی مصادف است با:

سه شنبه، ۲۲ اسفند ۱۴۰۲
۱۴۰۲/۱۲/۲۲


تاریخ دقیق شروع ماه رمضان سال ۱۴۰۳ در تقویم قمری 1445

تاریخ دقیق شروع ماه رمضان در تقویم قمری ١٤٤٥مصادف است با:

الثلاثاء، ١ رمضان ١٤٤٥
۱۴۴۵/۰۹/۰۱


تاریخ دقیق شروع ماه رمضان سال 1403 در تقویم میلادی 2024

تاریخ دقیق شروع ماه رمضان سال 1403 در تقویم میلادی 2024 مصادف است با:

Tuesday, March 12, 2024
2024-03-12


چرا تاریخ شروع ماه رمضان هر سال تغییر می کند؟

شروع ماه رمضان در ایران تاریخ ثابتی ندارد. به علت قمری بودن این ماه، در ایران شروع ماه رمضان تاریخ هجری شمسی ثابتی ندارد و هر ساله این ماه در تقویم شمسی ما در حال گردش است.

این اتفاق به این خاطر می افتد که تعداد روز های ماه قمری 354 روز است و تعداد روز های شمسی 365 روز که در سال کبیسه به 366 روز نیز تغییر پیدا می کند. از این رو روز های ماه قمری با روز های ماه شمسی و میلادی کاملا متفاوت است و در هر سال 11 روز و یا بیشتر تغییر پیدا می کند و به موجب همین تغییرات 1 رمضان یعنی شروع ماه رمضان در هر سال شمسی و میلادی یک روز متفاوت را نشان می دهد.

همچنین بخوانید: دعای ماه رمضان

اعمال ماه رمضان

روزه

مهم ترین پرهیز این ماه روزه داری، است. روزه داران از اذان صبح تا اذان مغرب از خوردن و آشامیدن خودداری می‌کنند البته لزومی ندارد افراد بیمار روزه بگیرند. برخی اعمال روزه داری در قرآن طی آیه‌های ۱۸۳ الی ۱۸۸ سوره بقره اشاره شده‌است.

تلاوت قرآن

مراسم جزءخوانی قرآن ماه رمضان در حرم محمد هلال بن علی، آران و بیدگل، جلسات جزءخوانی قرآن رمضان در ایران، هر ساله در روزهای ماه رمضان در مساجد، اماکن زیارتی و جلسات خانگی برگزار می‌شود. مسلمانان معتقدند که در ماه رمضان سزاواراست، قرآن را بخوانند.

روایت اول: در کتاب بحارالانوار از جعفرصادق و او از پیامبر اسلام روایت کرده‌است که گفته‌است: «ماه رمضان ماه خدای عزوجل می‌باشد، و آن ماهی است که خداوند کارهای نیک را در آن دو چندان کند و بدی‌ها را در آن محو سازد، ماه برکت، و ماه انابه و بازگشت، و ماه توبه و ماه آمرزش و ماه آزادی از آتش دوزخ، و کامیاب شدن به بهشت است. هان که در این ماه از هر حرامی خودداری کنید، و تلاوت قرآن را زیاد کنید؛ و حاجات خود را بخواهید، و به یاد پروردگارتان سرگرم باشید، و ماه رمضان نزد شما نباید همانند ماه‌های دیگر باشد، چرا که برای این ماه در پیشگاه خداوند حرمت و برتری بر دیگر ماه‌ها است، و نباید در ماه رمضان روز روزه شما مانند روز غیر روزه شما باشد.»

روایت دوم: و از امام هشتم شیعیان روایت کرده که گفته‌است: «نیکی‌ها در ماه رمضان پذیرفته، و بدیها در آن آمرزیده‌است، کسی که در ماه رمضان آیه‌ای از کتاب خداوند بخواند همانند کسی است که در ماه‌های دیگر قرآن را ختم کرده و کسی که در این ماه در روی برادر ایمانی خود بخندد (و او را خوشحال کند) در روز قیامت او را دیدار نکند جز آنکه در روی او بخندد (و او را خوشحال کند) و به بهشت مژده‌اش دهد، و کسی که در این ماه به مؤمنی کمک می‌کند، خدای تعالی در هنگام عبور بر صراط کمکش کند در آن روزی که گام‌ها بلغزد، و کسی که خشمش را در این ماه نگهدارد خداوند خشمش را در روز قیامت از او بازدارد؛ و کسی که درمانده اندوهگینی را دستگیری و نجات دهد، خداوند در روز قیامت او را از هراس بزرگ آن روز در امان دارد، و کسی که ستمدیده‌ای را در این ماه یاری کند، خدایش در دنیا بر دشمنانش یاری دهد، و در روز قیامت نیز هنگام حساب و در کنار میزان یاریش کند. ماه رمضان ماه برکت، ماه رحمت، ماه مغفرت، ماه توبه و ماه انابه و بازگشت به درگاه الهی است، کسی که در ماه رمضان آمرزیده نشود در چه ماهی می‌خواهد آمرزیده شود؟ از خدا بخواهید در این ماه روزه‌تان را بپذیرد، و آخرین سال عمر شما قرار ندهد، و توفیق اطاعت خود را به شما دهد، و از نافرمانیش شما را نگهدارد، که براستی خداوند بهترین کسی است که از او درخواست کنند.»

روایت سوم: شیخ صدوق در کتاب معانی الاخبار و آمالی به سندش از جعفر صادق روایت کرده که گفته‌است: «هر چیزی را بهاری است و بهار قرآن ماه رمضان است .»

روایت چهارم: و از مجالس شیخ از جعفر صادق روایت شده که گفته‌است: «براستی که در کتاب خدا ماه‌ها نزد خدا دوازده ماه است. روزی که خداوند آسمانها و زمین را آفرید، پس نور و روشنی ماه‌ها ماه رمضان است، و قلب ماه رمضان شب قدر است، و قرآن در شب اول ماه رمضان نازل گشته، پس با قرآن از این ماه استقبال کن.»

همچنین بخوانید: عکس پس زمینه برای ماه رمضان

آغاز ماه رمضان مبارک

پیام تبریک شروع ماه رمضان سال 1403

روزه هنگام سوال است و دعا
پر زدن با بال همت تا خدا
شهر بی رنگی و بی آلایشی
ماه تقصیر و گنه فرسایشی

رمضان خوش آمدی من به تو عادت دارم
از تو با نغمه ی پرسوز شفاعت دارم
گرچه دیریست خدا رفته زیاد دل من
من به ایام خدا ولی ارادت دارم…
«فرا رسیدن ماه رحمت و مغفرت الهی مبارک باد»

یا اله الخلق یا رب الفلق
ای خدای انجم و شمس و شفق
از تو می خواهم در این ماه شریف
چشم پوشیدن ز جرم ما سبق
«ماه مبارک رمضان، ماه دوری از گناهان و ماه بندگی مبارک باد»

رمزها در رمضان است، خدا می داند
برتر از فهم و گمان است، خدا می داند
موسم بندگی چشم و زبان و گوش است
نه همین صوم دهان است خدا می داند
بار عام و، همه مهمان خداوند کریم
ماه آزادی جان است، خدا می داند

رمضان ماه عبادت فرصت بنده شدن
رمضان شوق اطاعت از گنه کنده شدن
رمضان بهار روح و به خدا پیوستن
رمضان شوکت زیبایی و زیبنده شدن
«فرا رسیدن ماه رمضان بر شما مبارک»

ماه رمضان آمد و تمرین صبوری
هنگام دعای سحر و رزق سحوری
برخیز که از قافله راز نمانیم
حیف است نیابیم در این جمع حضوری

ماه رمضان که بهترین حال شماست
در سیر و سلوک حق پر و بال شماست
نور از صلوات می ستاند این ماه
ایــن روشنی آبروی اعمال شماست

ای آنکه تویی ز سوز جانم آگاه
به درگهت آورده ام از غصه پناه
رسم است که تفحه ای بر دوست دهند
این تحفه ماست کوله باری ز گناه
«التماس دعا در لحظه های قشنگ خدایی تان»

آمد گه آمرزش و شهرُ الله عظمی
توفیق خدایا، تو ز ما سلب مفرما
«فرا رسیدن ماه ضیافت الهی بر شما و خانواده محترم مبارک باد»

آمد رمضان و مقدمش بوسیدم
در رهگذرش طبق طبق گل چیدم
من با چه زبان شکر بگویم که به چشم
یک بار دگر ماه خدا را دیدم


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد