چگونه انرژی بیشتری داشته باشیم؟

زمانی که احساس کمبود انرژی و انگیزه می کنیم چه تغییری باید ایجاد کنیم؟

تا به حال برایتان پیش آمده است به خاطر خستگی زیاد احساس خستگی کنید؟ ممکن است صبح از خواب بیدار شوید و احساس کنید حوصله انجام هیچ کاری را ندارید و نمی خواهید به سر کارهایتان بروید.

به گزارش آلامتو به نقل از lifehack؛ بدترین چیزی که در این شرایط رخ می دهد این است که کارهای زیادی دارید که باید انجام شود. نمی توانید این کارها را به روز دیگری موکول کنید و در حال حاضر هم حوصله انجام دادنشان را ندارید. اما زیاد نگران نباشید. برای حل این مشکل هم راه حل های مختلفی وجود دارد.

از آن جایی که بدن شما از اندام های به هم پیوسته و به هم مرتبط تشکیل شده است، تغییر در یک ناحیه بر روی سایر بخش های آن نیز تاثیرگذار خواهد بود. به همین خاطر است که چنین تغییراتی باعث ایجاد احساس انرژی و انگیزه در طول روز می شود.

تغییراتی که شما در خود ایجاد می کنید یکی از چهار طبقه بندی موجود را تحت تاثیر خود قرار می دهد:

 • فیزیکی
 • احساسی
 • عقلانی
 • روحی و معنوی

اگر احساس کمبود انرژی و انگیزه دارید می توانید همین امروز دست به کار شوید و تغییراتی که دوست دارید را در خود ایجاد کنید. این تغییرات به شما کمک می کنند انرژی از دست رفته تان را باز یابید.

چگونه کمبود انرژی را برطرف کنیم

فیزیکی:

 1. پیاده روی های روزانه:

بیشتر ماها در مشاغلی مشغول به کار هستیم که در آن مجبوریم مدت زمانی طولانی بر روی صندلی های بد بنشینیم. بدن انسان برای چنین موقعیتی طراحی نشده است. پس سعی کنید هر روز 10 الی 30 دقیقه از زمان خود را برای پیاده روی اختصاص دهید.

اینکار به بدنتان کمک می کند سالم بماند. اگر فکر می کنید برای اینکار زمان کافی در اختیار ندارید می توانید از فردی که قرار است با او ملاقات کاری داشته باشید بخواهید این ملاقات را در حین پیاده روی برگزار نمایید.

شما باید پیاده روی کنید و زمانی را برای اینکار اختصاص دهید. هیچ بهانه ای برای انجام ندادن این فعالیت ساده پذیرفتنی نیست.

پیاده روی بسیار ساده، اسان و کوتاه است. اما در عین حال می تواند انرژی مورد نیاز بدن را فراهم کند. پس همین امروز دست به کار شوید.

 1. چرت کوتاه روزانه:

اگر فکر می کنید بچه های کم سن و سال به خاطر چرت روزانه شان احمق به نظر می رسند باید در تفکرات خود تجدید نظر کنید.

چرت روزانه کوتاه ایجاد کننده منبع خوبی از انرژی است. یک چرت کوتاه 20 یا 30 دقیقه ای می تواند تمرکز شما را بر روی کارهایتان بیشتر کند و به مغز اجازه دهد بهتر از قبل به کارها و فعالیت هایش بپردازد. همین امر شما را برای انجام کارهای بیشتر آماده می سازد.

همه ورزشکاران و افرادی که کارهای بزرگ در طول تاریخ انجام داده اند چرت روزانه را جزو برنامه هایشان داشتند زیرا فعالیت های این افراد نیازمند تمرکز ذهنی زیاد بود و انرژی زیادی هم از آن ها می گرفت. به همین خاطر است که چرت کوتاه روزانه می تواند به بازیابی انرژی بدن کمک کند.

 1. انجام کشش:

گاهی از اوقات تنها چیزی که بدن شما بدان نیاز دارد انجام کشش های روزانه برای دو دقیقه است.

زمانی که بدنتان سفت می شود دیگر نمی تواند به خوبی به فعالیت هایی که دارد بپردازد. به همین خاطر باید به بخش های مختلف بدن اجازه شل شدن بدهید و کاری کنید انرژی در همه قسمت های ان جریان داشته باشد.

همین امر باعث جریان بهتر خون به اندام های بدن به خصوص سر می شود. سر شما برای تمرکز بر روی وظایف شناختی به خون بیشتری نیاز دارد. پس از روی صندلی تان بلند شوید و حرکت های کششی را انجام دهید. اینکار به شما کمک می کند انرژی بیشتری کسب کنید.

احساسی و عاطفی:

 1. چیزی که سر و شکم تان را پر می کند، بخورید:

سعی کردیم حوزه مواد غذایی را در بخش فیزیکی قرار ندهیم زیرا برای بیشتر ماها ارتباط با غذایمان یک ارتباط احساسی و عاطفی است و دلیل بسیار مهمی برای این امر وجود دارد.

غذاهای اشباع شده از شکر و قند باعث می شوند در همان لحظه انرژی زیادی کسب کنیم اما در نهایت باعث افت انرژی می شوند. زمانی که می خواهید مواد غذایی مورد نیاز بدنتان را انتخاب کنید به کارکرد آن خوب فکر کنید و غذایی را انتخاب نمایید که بیشترین انرژی را برای کل روزتان فراهم آورد.

غذاهایی با فیبر و پروتئین بالا می توانند مغز و شکم شما را پر کنند و باعث ایجاد خستگی زودرس نمی شوند.

 1. تماس با یک دوست:

ارتباطات نقش مهمی در زندگی ما بازی می کند. این ارتباطات ماست که منبع اصلی خوشحالی مان محسوب می شود و می تواند انسان را از سایر موجودات روی زمین متمایز کند. زمانی که انرژی اندکی دارید و بدون انگیزه شده اید، بهتر است وارد یک محیط اجتماعی شوید و روز خوبی برای خود بسازید.

حلقه های اجتماعی انرژی بخش هستند و می توانند در مواقع کاهش انرژی به بازیابی آن کمک کنند. اگر سر کار هستید و نمی توانید وارد یک محیط اجتماعی شوید کافیست گوشی تلفن را بردارید و با یک دوست تماس بگیرید. به او پیام ندهید باید به صورت تلفنی با او صحبت کنید.

 1. انجام یک بازی:

ایا می دانستید که بیشتر کارآفرینان و مدیران برای موفقیت در کارهایشان بازی می کنند تا خلاق تر باشند؟

این موضوع کمی عجیب به نظر می رسد اما زمانی که ماهیت بازی را در نظر می گیرید می توانید دلیل این امر را به خوبی درک کنید. بازی ها به اندازه خود انسان ها عمر و قدمت دارند. همه ما انسان ها از بازی کردن لذت می بریم. انجام یک بازی ساده می تواند انرژی زیادی به شما ببخشد و باعث افزایش خلاقیت و بهره وری تان گردد. پس فکر نکنید بازی ها باعث نابودی انرژی تان می شوند. برعکس، این ها منبع تولید انرژی هستند.

عقلانی:

 1. گوش دادن به موسیقی:

اصلا مهم نیست چه نوع موسیقی را دوست دارید. شما می توانید با گوش دادن به آن، انرژی و انگیزه درونی تان را بیشتر کنید. این شما هستید که می دانید چه چیزی بهترین عملکرد را برایتان دارد و در چه بازه زمانی باید به موسیقی گوش دهید. اگر دوست داشتید می توانید از آهنگ های انگیزشی هم بهره ببرید.

همچنین بخوانید: فواید گوش دادن به موسیقی
 1. مطالعه کتاب:

انگیزه و تحریکی که توسط کتاب فراهم می شود می تواند به بازیابی تمرکز برای مدت زمان طولانی کمک کند.

پس باید شروع به مطالعه کردن کنید. در ابتدا بیشتر افراد بعد از مطالعه چند صفحه خوابشان می گیرد و نمی توانند صفحات زیادی را مطالعه کنند. اما بعد از گذشت چند روز ذهن به مطالعه عادت می کند.

مغز شما تلاش می کند خود را برای تمرکز کردن بر روی مطالعه دوباره تنظیم نماید. بعد از یک ماه مطالعه روزانه کتاب ها، ایجاد تمرکز و دریافت انرژی بسیار ساده تر و اسان تر خواهد بود زیرا مغزتان یاد می گیرد خود را برای مدت زمان طولانی تری متمرکز نگه دارد.

 1. تغییر دیدگاه و منظر:

چارچوب ها سلاح های قدرتمندی در دستان افرادی هستند که می دانند چگونه باید از آن ها استفاده کنند. زمانی که با مشکلی مواجه می شوید یا در زندگی با چالش هایی روبرو می گردید که شما را حتی قبل از شروع کارهایتان متوقف می کنند، باید بدانید که مشکل در انجام خودِ وظایف نیست بلکه در مسیر و رویکردی است که شما اتخاذ می کنید( چارچوب ها).

انجام برنامه های ورزشی روتین در باشگاه زمانی که بدانید در چه سطحی هستید برایتان بسیار ساده تر خواهد بود. در این شرایط سعی می کنید قدرت و استقامت فیزیکی تان را تغییر دهید و هر تکراری که در انجام تمرینات ورزشی دارید می تواند تجربیات بیشتری در اختیارتان بگذارد و شما را یک سطح بالاتر ببرد.

هر وقت چیزی انرژی تان را کاهش داد یا باعث کاهش انگیزه در انجام کارهایتان شد، سعی کنید آن را از زاویه متفاوتی مورد بررسی قرار دهید. زمانی که ارتباط تان با مشکل را تغییر می دهید دیگر با یک مشکل مواجه نخواهید بود.

راه های افزایش انرژی

روحی و معنوی:

 1. مدیتیشن:

حتی یک دقیقه تنفس عمیق و درست، تمرکز بر روی افکار از طریق مدیتیشن و حضور ذهن می تواند سطح انرژی شما را به حالت قبلی باز گرداند و باعث ایجاد انگیزه شود.

سال هاست که از مدیتیشن برای تسکین استرس، ایجاد شادی و افزایش انرژی استفاده می شود. اگر در یک دفتر کاری شلوغ کار می کنید تنها یک دقیقه مکان آرام و بی سر و صدایی را پیدا کنید و شروع به انجام روش های مدیتیشن نمایید. بعد از اینکار متوجه تغییر در سطح انرژی و انگیزه تان خواهید شد.

 1. قرار گرفتن در ناحیه مدنظر:

بیشتر افراد آن را جریان انرژی می نامند. این موضوع به معنای یافتن یک بخش جذاب در وظایف خسته کننده و اضطراب آور است.

زمانی که وارد ناحیه مدنظر می شوید زمان را فراموش می کنید و تمرکز و انرژی تان را بر روی چیزی که در حال انجامش هستید صرف می کنید.

مثلا گیمرها را در نظر بگیرید. گیمرها عاشق بازی کردن هستند. آن ها می توانند برای 10 ساعت متوالی روی یک صندلی بنشینند و بدون حرکت کردن عضلات شان به انجام بازی بپردازند. این تمرکز و انرژی فوق العاده ای که گیمرها روی بازی ها دارند از کجا سرچشمه می گیرد؟ آن ها سعی می کنند این انرژی را از نواحی مختلف جمع کنند و بر روی ناحیه مدنظرشان تمرکز نمایند.

شما همیشه با کمبود انرژی یا انگیزه روبرو نیستید بلکه نمی توانید انرژی که در نواحی مختلف پراکنده شده است را یک جا جمع کنید و از این جریان به نفع خود بهره ببرید.

جریان، شما را در مسیر درست قرار می دهد.

 1. قدرت لحظه:

هر وقت کاری را انجام می دهیم به این فکر می کنیم که کار بعدی که باید انجامش دهیم چه چیزی است. همین امر باعث می شود به طور مداوم به فکر آینده باشیم و زندگی در لحظه را فراموش کنیم. مثلا در حال حاضر بر روی کار مشتری تان تمرکز کرده اید اما به طور مداوم به ملاقاتی که سه ساعت بعد دارید می اندیشید. وقتی نوبت قرار ملاقاتتان فرا می رسد به باشگاه رفتنتان فکر می کنید.

وقتی به باشگاه می روید به طور مداوم به شامی که با همسر و فرزندتان خواهید داشت فکر می کنید. زمانی که خوردن شام با همسر و فرزندتان را آغاز می کنید به گزارشی که باید قبل از خواب برای رییستان ارسال کنید می اندیشید.

زمانی هم که وارد رختخواب می شوید به کارهایی که باید صبح زود انجام دهید فکر می کنید. این چرخه ناقص همچنان ادامه پیدا می کند تا انرژی و انگیزه تان را از شما بگیرد. نکته مهم برای خارج شدن از این چرخه این است که همین جا کار را متوقف کنید و در لحظه زندگی نمایید. از قدرت لحظاتی که در آن هستید لذت ببرید.

اینکار باعث تجدید نیرویتان می شود و به شما کمک می کند انرژی از دست رفته تان را باز به دست آورید. زمانی که در لحظه زندگی می کنید نه تنها انرژی مدنظرتان را به دست می آورید بلکه می توانید به مسائل مهمی که در اینده رخ خواهد داد هم فکر کنید.

هر تغییر کوچک ، تغییر بزرگی را در زندگی ایجاد می کند:

زمانی که این تغییرات را می خوانیم شاید آنقدرها به نظرمان مهم و بزرگ نرسد اما هر کدام از آن ها اگر به درستی ایجاد شوند تغییرات بزرگی در زندگی ایجاد خواهند کرد. در عمل اینگونه تغییرات به نتایج بزرگی ختم می شوند به خصوص اگر با هم ترکیب گردند.

همیشه تغییرات بزرگ مجموعه ای از تغییرات کوچکی است که در زندگی انجام می دهیم. پس هر چه زودتر دست به کار شوید. هر چقدر زودتر به این مسئله بپردازید زودتر نتایج مدنظرتان را خواهید دید.

تغییرات کوچک در نواحی فیزیکی بدن همچون پیاده روی روزانه، چرت کوتاه روزانه و کشش می تواند برای بازگرداندن انرژی به شما کمک کند.

تغییرات کوچک در حوزه احساسی هم شامل خوردن غذاهای مناسب، صحبت با دوستان و بازی کردن است.

تغییرات کوچک در ناحیه عقلانی دربرگیرنده گوش دادن به موسیقی، خواندن کتاب و تغییر دیدگاه هاست. در نهایت چندین تغییر کوچک همچون انجام مدیتیشن، قرار گرفتن در ناحیه مدنظر و زندگی کردن در لحظه می تواند شما را به نتایجی که دوست دارید برساند.

خوب همانطور که مشاهده کردید هر تغییر کوچک آغاز یک تغییر بزرگ است. پس منتظر چه هستید؟ همین حالا دست به کار شوید!


نظر خود را بیان کنید