خصوصیات رهبران بزرگ و موفق

14 ویژگی رهبران قدرتمند (ویژگی هایی که رهبران بزرگ دارند)

رهبری یک شرکت و یا سازمان قطعا یک موقعیت دشوار و اغلب ناامید کننده است، اما علاوه بر این می تواند مزایای فوق العاده ای هم داشته باشد. این که شما از ابتدا یک رهبر بوده اید و یا اینکه مدتی منتظر رسیدن به این سمت مانده‌اید، مطمئنا از دانستن ویژگی‌های ضروری که همه رهبران بزرگ دارند، سود خواهید برد.

الون ماسک,خصوصیات رهبران بزرگرهبران موثر و موفق فراتر از عنوان “مدیر” یا “رئیس” هستند، آنها راهی برای به دست آوردن ترکیب کاملی از کارایی، شور و شوق و اعتماد به نفس پیدا کرده اند.

ممکن است به نظر برسد که برخی از افراد از ابتدا دارای مهارت‌های رهبری هستند، اما حقیقت این است که می توان بیشتر ویژگی ‌های مورد نیاز رهبری را با زمان و تمرین تقویت کرد.

همان طور که در این مطلب در مورد ویژگی‌های رهبران موثر تحقیق می‌کنیم، بیشتر چگونگی تبدیل شدن به یکی از آن ها را یاد می گیریم.


آیا رهبران، به عنوان یک رهبر متولد شده و یا ساخته شده اند؟

در طول بحران موشکی کوبا، زمانی که جهان با یک فاجعه هسته‌ای بالقوه مواجه شد، رهبری و قضاوت رئیس‌ جمهور کندی آن ها را از مرز نابودی نجات داد، وقتی داستان هایی امثال این را می شنویم آسان است که فرض کنیم رهبران بزرگی مانند کندی از ابتدا رهبر متولد شده اند، و بقیه افراد توانایی این کار را ندارند.

اما این طور نیست و این تفکری اشتباه است، هر فردی می تواند یک رهبر بزرگ باشد. به عنوان مثال الون ماسک را ببینید، او به عنوان یک کودک که مورد آزار و اذیت قرار گرفته بود در یک خانواده طبقه متوسط در آفریقای جنوبی متولد شد.

او اکنون رهبر یک سازمان چند میلیارد دلاری است و ممکن است یک سفر فضایی انقلابی داشته باشد.

به این ترتیب من معتقدم که هر کس می‌تواند یک رهبر بزرگ باشد، و سختی آن مسیری برای رسیدن به ویژگی های رهبری بزرگ است.

ما این کار را برای شما آسان کردها‌یم و ویژگیهای اصلی یک مدیر بزرگ را در قسمت زیر لیست کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: چگونه یک گروه را مدیریت کنیم

ویژگی های رهبران بزرگ

14 ویژگی مهم رهبران موفق

ویژگی های زیر را به آرامی بخوانید و ببینید در بین آن ها نسبت به کدام یک برتری دارید و کدام یک را بیشتر باید کار کنید.


 1. چشم انداز و ماموریت:

داشتن چشم اندازی واضح از آنچه که باید به دست آید، یک کیفیت قابل توجه از رهبری خوب است. این دیدگاه معمولا در یک بیانیه به صورت زیر مطرح می شود:

چگونه این چشم انداز را گسترش دهیم؟ زمانی را برای توضیح آنچه که نیاز دارید صرف کنید و سپس برای دستیابی به آن برنامه ریزی کنید، این راهنمایی کامل برای ایجاد دیدگاه شماست.

همچنین بخوانید: ویژگی های یک رهبر خوب

 1. خود انگیزشی

رهبران موفق معمولا انگیزه های زیادی برای خود دارند. با سطح مناسبی از خود انگیزی، برای تبدیل شدن به یک رهبر قوی و مورد احترام تلاش خواهید کرد. با این حال، اگر شما در حال حاضر انگیزه زیادی ندارید، ناامید نشوید. یکی از رموز موفقیت در این زمینه، این است که اهدافی مشخص داشته باشید تا شما را همیشه با انگیره نگه دارد.

برخی از افراد تصمیم می گیرند که هر بار به هدفی که برای خود تعیین کردند رسیدند به خودشان جایزه بدهند و این راه خوبی برای حفظ شور و اشتیاق شما خواهد بود. یاد بگیرید که چگونه یک هدف بزرگ و قابل دستیابی را برای خودتان به وجود بیاورید.


 1. خوش بینی و مثبت اندیشی

انرژی مثبت مسری است. رهبران بزرگ سرشار از انرژی مثبت هستند.

مثبت اندیشی و داشتن تفکری مثبت نه تنها کار کردن را راحت تر می کند، بلکه منبع ثابتی از ایده ها برای یک رهبر به وجود می آورد. خودتان را با افراد مثبت و اهداف مثبت همسو کنید و عادت های افراد مثبت اندیش را یاد بگیرید و تمرین کنید.


 1. ثبات عاطفی

در نقش یک رهبر، سرخوردگی و استرس رویدادهای روزانه ای هستند که هر روز اتفاق می افتد. به همین دلیل رهبر باید احساساتی قوی و پایدار داشته باشد. آن‌ها نمی‌توانند به خودشان اجازه دهند که به راحتی از مسیر منحرف شوند.

اگر شما مستعد از دست دادن ثبات عاطفی خود هنگام استرس یا ناامیدی هستید، برخی از این تکنیک‌ها را امتحان کنید: تنفس عمیق و آرام به مدت ۳۰ ثانیه، نوشیدن کمی آب (به جای چای یا قهوه)، تمرکز بر روی چیزی که می توانید آن را حل کنید.


 1. اعتماد به نفس

سخنرانی یک مدیرعامل را ببینید، چچیزی که در این سخنرانی وجود دارد این است که آن ها با اعتماد به نفسی کامل این کار را انجام می دهند و بسیار مسلط صحبت می کنند.

تنها مدیر عامل نیست که به اعتماد به نفس نیاز داشته باشد، بلکه هر رهبر موفق باید این ویژگی را داشته باشد. دلیل اهمیت این ویژگی این است که تنها فردی مطمئن و با اعتماد به نفس می تواند دیگران را متقاعد کند و به آن ها و نظراتشان احترام بگذارد.

آیا نگران این هستید که اعتماد به نفس تان کم است؟ سعی کنید تظاهر به داشتن آن کنید.

روانشناسان اغلب توصیه می کنند اگر با اعتماد به نفس عمل کنید و در ابتدا روی ظاهر و صدایتان متمرکز شوید، کم کم این قابلیت در وجود شما رشد خواهد کرد برای رسیدن به این قابلیت روش های مختلف افزایش اعتماد به نفس را تمرین کنید.


 1. تصمیم گیری

اغلب تصمیم گیری ها در نهایت بر عهده رهبر است و ممکن است بعضی از رهبران، روزانه مجبور به گرفتن ده ها تصمیم مهم باشند. در حقیقت می توان گفت که تصمیم گیری یکی از مهم ترین مواردی است که رهبر باید انجام دهد.

زمانی را صرف مشاهده رهبران موفق کنید، خواهید دید که آن ‌ها به سرعت تصمیم ‌گیری می‌ کنند. علاوه بر این آن ها از این تصمیم ‌گیری لذت می ‌برند.

با توسعه مهارت ‌های تصمیم‌ گیری در وجودتان، خود را در جایگاه رهبری قرار دهید. با تصمیمات کوچک شروع کنید و سپس راه خود را به سمت تصمیمات بزرگ ‌تر پیش ببرید. راهنمای نحوه تصمیم گیری خوب هر زمانی را بررسی کنید.


 1. شور و اشتیاق

بیانگر، فعال، پرانرژی. این کلمات بهترین توصیف یک رهبر پرشور است. رهبران بزرگ جنب و جوش دارند؛ این شور و اشتیاق است که به آن‌ ها کمک می‌کند به نتایج بزرگ دست یابند. اگر می‌ خواهید از موفقیت آن‌ ها تقلید کنید، پس باید شور و اشتیاق خود را برای اهداف نهایی ارتقا دهید.

یک راه برای انجام این کار یافتن چیزی است که به شما انگیزه می‌دهد، سپس باید تمرکز خود را بر روی آن حفظ کنید. به عنوان مثال ، اگر شما با کمک به دیگران انگیزه می گیرید، مطمئن شوید که نقش و شرکت شما برای تحقق این امر مناسب است. اگر با پول انگیزه می‌گیرید، پس تمرکز خود را بر دستیابی به مزایا و افزایش دست مزد قرار دهید.


 1. پاسخگویی و مسئولیت

رهبران موفق می‌ دانند که در تمام اوقات باید مسئولیت کارها و نتایج آن‌ها را برعهده بگیرند.

این مسئولیت شامل چیزهایی مانند شخصیت و عملکرد افراد تیم است، همچنین زمانی که همه چیز به سمت اشتباهی پیش می رود نیز باید پاسخگو باشد. زمانی که اتفاقات منفی رخ می ‌دهند، یک رهبر بزرگ بلافاصله وارد عمل خواهد شد و مسئولیت را بر عهده خواهد گرفت.

در این شرایط در ابتدا، آن‌ ها سعی خواهند کرد تا هر چه سریع‌ تر مشکل را حل و فصل کنند، اما اگر این کار امکان پذیر نباشد، آن ‌ها مسئولیت کامل آنچه روی داده ‌است را بر عهده می‌ گیرند.

برای توسعه مهارت های رهبری در وجودتان، هرگز نباید از مسئولیت و مسئولیت پذیری اجتناب کنید.

اگر شما ترجیح می دهید اشتباهات را بر عهده نگیرید و یا در مقابل اتفاقات پاسخگو نباشد، پس شما این ویژگی مهم را ندارید. سعی کنید به مسائل رسیدگی کنید و راه‌ حل ‌هایی برای آن‌ ها پیدا کنید. با انجام این کار، شما احترام مردم را به دست خواهید آورد.


 1. تمرکز

هواس پرتی در همه جا هست، تمرکز اصلی بر متعهد ماندن به وظایف و اهداف است. بهترین رهبران این مساله را درک می‌ کنند و بنابراین، آن ‌ها همیشه به دنبال راه‌ هایی برای افزایش تمرکز تیم خود هستند.

یکی از کارهایی که رهبران برای متمرکز کردن تیمشان انجام می‌دهند این است که تمرکز تیم خود را به بر روی چشم اندازی بزرگ ‌تر متمرکز می کنند. این کار می‌ تواند مستلزم اختصاص زمان خاص برای کارها و حذف هر کار غیر ضروری باشد.

اگر شما به راحتی از مسیر خارج شده اید و تمرکزتان را از دست داده اید، باید زمان بیشتری را صرف تمرکز کردن کنید.


 1. یادگیری پیوسته

رهبران می ‌دانند که برای موفقیت باید پیوسته مهارت ‌ها و دانش خود را به روز کنند. آن‌ها هر روزه اطلاعات کاری شان را بیشتر از قبل فرا می‌ گیرند تا بتوانند به تصمیمات مطمئن تری برسند.

می خواهید بدانید که چرا به روز کردن اطلاعات این قدر مهم است؟ این سوال برایتان مطرح شده که وقتی زندگی خوبی داشته باشم، چرا باید چیزهای جدید را یاد بگیرم؟

یک مدیر عامل شرکت برق خورشیدی را تصور کنید. شرکت او ممکن است پنل های خورشیدی فوق‌ العاده‌ ای داشته باشد ، اما وقتی بحث درباره تجارت با خریداران احتمالی مطرح می‌ شود، اگر مدیر عامل و یا تیم فروش او درک درستی در مورد صنعت خورشیدی و روند آتی آن نداشته باشند، چگونه در آن کسب و کار موفق خواهند شد؟

برای شما هم همینطور است، اگر شما رهبر یک تیم در فروشگاه لوازم الکترونیک هستید، باید مطمئن شوید که تمام محصولاتی که ارائه می‌ دهید را کاملا درک کنید. اما فراتر از آن بروید و درباره محصولات و روند آینده ای که نظر مشتریان را جلب خواهد کرد نیز اطلاعاتی به دست آورید و مطالعه و سطح اطلاعاتتان را ارتقا بخشید.


چگونه رهبری موفق باشیم

صفاتی برای برقراری ارتباطات موثر


 1. همدلی

بهترین رهبران، احساس اعضای تیم، مشتریان و همکاران خود را درک می ‌کنند. آن‌ ها می‌ دانند که چه موقع از تیمشان تعریف و تمجید کنند، و چه موقع زمان صحبت در مورد مشکلات تیم است.

اگر رهبر فاقد این قابلیت باشد، از او به عنوان فردی سرد، خشن و بدون درک اشاره می شود و فردی غیرقابل اطمینان تلقی خواهد شد.

یک راه برای همدلی و قرار دادن خود در نقش اعضای تیم، این است که بحث‌های رسمی و غیر رسمی منظمی با همکاران خود داشته باشید. زمانی که این کار را انجام دهید، به سرعت ترس‌ها و خواسته‌ های آن ها را درک می کنید.

قرار گرفتن در این شرایط موجب می شود تا شما بتوانید با اعضای تیم تان همدلی کنید. همچنین می توانید با استفاده از این مهارت های ارتباطی، حساسیت بیشتری نسبت به نیازهای دیگران داشته باشید.


 1. متقاعد کننده و تاثیرگذار

ارتباطات در قلب تمام معاملات قرار دارند. چه برای فروش و یا حل یک شکایت مشتری، چگونگی برقراری ارتباط نتیجه را مشخص خواهید کرد.

رهبرانی مانند ریچارد برانسون ( Virgin ) و مارک Zuckerberg روابطی تاثیرگذار دارند. آن ‌ها می‌ دانند که چطور بر مخاطبان خود پیروز شوند و تاثیری ماندگار در ذهن مردم بگذارند.

اگر برای تمرین ارتباطات موثر، وقت ندارید تا به گروهی بپیوندید، مهارت ‌های ارتباطی خود را در خانه تمرین کنید. شما می ‌توانید این کار را در مقابل یک آینه تمرین کنید و یا ویدئویی را تهیه کنید و نظر برخی از دوستان و اعضای خانواده خود را در مورد عملکردتان جویا شوید. مطمئنا از این تمرین شگفت زده خواهید شد.


صفاتی برای تضمین یک تیم جذاب


 1. ساخت و تدوین تیم

اگر دسته ‌ای از افراد تصادفی را کنار هم بگذارید، ممکن است تعریفی از یک تیم داشته باشید. در واقع، تیم واقعی هدفی بزرگ را دنبال می کند و رهبری بزرگ این تیم را هدایت خواهد کرد.

اگر در تیم‌ های مختلف و با مدیران مختلف کار کرده‌ باشید، بدون شک به این نتیجه رسیده‌اید:

مدیرانی که با اعضای تیم خود مانند کودکان رفتار می ‌کنند، در این تیم محبوبیتی ندارند. بالعکس، مدیرانی که با اعضای تیم خود مانند بزرگسالان رفتار می‌ کنند، مورد احترام و مورد پسند تیم قرار می‌ گیرند.

امروزه، رهبران تیم های موفق می‌ دانند که چگونه در حالی که فضایی هماهنگ را بین تمام اعضای تیم حفظ می ‌کنند، به تیم خود انگیزه دهند.


 1. پرورش خلاقیت

راه حل مشکلات به ندرت سیاه و سفیدند، و اغلب یک رهبر می تواند برای پاسخگویی و پیدا کردن راه حل مشکلات بیرون از کادر فکر کند و پاسخ دهد. به عبارت دیگر، یک رهبر باید خلاق باشد و همچنین به پرورش خلاقیت و نوآوری تیم کمک کند.

خلاقیت تیم موضوع بسیار مهمی است، هر روز زمان‌ هایی وجود خواهد داشت که شما باید ایده‌ های خود را مطرح کنید و دستورالعمل‌هایی را برای تیم خود ارائه دهید تا بتوانند مشکلات را حل کنند.

رهبری یک تجربه شگفت انگیزی است که شما را به مسیرهایی که قبلا نرفته اید خواهد برد.

حالا شروع کنید تا مهارت ‌ها و تجربیات خود را بسازید، بر روی ویژگی هایی که ندارید تمرکز کنید و سپس برای توسعه آن کار کنید. این کار مطمئنا دشوار خواهد بود، اما در نهایت به شما کمک خواهد کرد که به جمع رهبران بزرگ ملحق شوید.


چگونه رهبر خوبی باشیم؟

7 روش برای اینکه بهترین رهبر باشید

چگونه رهبر خوبی باشیم؟

بهترین رهبران نوع خاصی از شجاعت را به همراه دارند. آن‌ها شجاعت تحمل، پایداری، مواجهه با مشکلات و تردید‌ها و انتقاد را خواهند داشت.

کار و فعالیت شما همیشه در حال پیشرفت است و شما همیشه رشد می‌کنید و شرایط خود را بهبود می‌بخشید. شما نیز می‌توانید در شغل خود بهترین رهبر و مدیر باشید. با استفاده از تمرینات ساده و مداوم اینکار امکان پذیر خواهد بود.

1. صبر و شکیبایی در سختی‌ها را تمرین کنید:

صبر شجاعانه، تمایل و توانایی ایستادگی و مواجهه با عدم قطعیت ، شک و اغلب انتقاد دیگران است.

2. در این دوره باقی بمانید:

این دوره یک زمان بحرانی بین آغاز یک سرمایه‌گذاری جدید و نتایج حاصل از سرمایه‌گذاری قبلی است.

در طول این وقفه بیشتر افراد صبرو حوصله خود را از دست می‌دهند. آن‌ها نمی‌توانند این تعلیق را بپذیرند و تحمل کنند. عصبانی می‌شوند و خود را درگیر جنگ و جدل با دیگران می‌نمایند.

3. همانند یک سرمشق رهبری کنید:

یک رهبر واقعی فردی است که محکم باشد و هیچ وقت شکست را قبول نکند. نقاط عطف بسیاری از لحظات کلیدی در تاریخ بشر انقلاب بوده یا به خاطر نبود اعتماد به نفس به یک شکست تبدیل شده است.

صبر شجاعانه آزمون مهمی برای یک رهبر موفق است. برای تشویق دیگران، ایجاد اعتماد به نفس، کمک به انجام کارها، باید خودتان سرمشق خوبی باشید.

4. اجازه اشتباهات صادقانه را به تیم بدهید:

شما می‌توانید با تشویق تیم خود برای انجام ریسک حساب شده و اشتباهات صادقانه ، ترس آن‌ها از شکست و نا امیدی را کاهش دهید.

5. تیم خود را تشویق کنید:

تیم خود را با تشویق و تحسین مداوم پر کنید. به تلاش‌های خوب نیز همچون موفقیت‌های بزرگ بها بدهید. یک فضای صمیمی و دوستانه ایجاد کنید که در آن افراد احساس کنند از سرزنش، انتقاد یا هر نوع تنشی در امان هستند.

6. بدون وقفه به کار خود ادامه دهید:

شجاعت را باید در تمامی روزهای کاری خود داشته باشید. اهداف توسعه‌ی شخصی باید تمرین رفتارهایی باشد که به شما کمک می‌کند فردی بدون ترس باشید. بدون وقفه کار خود را ادامه دهید و از هیچ چیزی نترسید.

7. خود را برای سختی‌ها آماده کنید:

خود را برای موارد غیر قابل اجتناب و سختی‌ها آماده کنید.اگر آماده باشید ، در برابر رخ دادن آن شگفت زده و متعجب نخواهید بود.


نظر خود را بیان کنید