ویژگی های یک رهبر خوب

چگونه یک رهبر خوب باشیم؟

ویژگی های یک رهبر خوب,رهبران موفق leaders

یک رهبر قوی را چگونه توصیف می کنید؟ به خاطر دارم که در یک مطالعه، ویژگی های رهبری نظیر سازگاری، هوش، و وجدان ، به عنوان مهم ترین ویژگی ها ذکر شده بود.

رونالد ریگیو، روانشناس و کارشناس رهبری، در این خصوص توضیح می دهد: “پژوهش ها به وضوح نشان می دهند که رهبران تحول گرا، که مثبت اندیش ، الهام بخش و قدرتمند هستند و از هر جهت از پیروان خویش پشتیبانی می کنند رهبران بهتری هستند.

آنها در بین پیروان خود از ارزش زیادی برخوردارند و دارای تیم هایی با عملکرد بالاتر می باشند. بنابراین سوالی که پیش می آید این است که شما چطور می توانید از ویژگی های رهبری ارزشمند برخوردار شوید و به یک رهبر قوی و با نفوذ تبدیل گردید؟

رهبران تحول گرا معمولا به عنوان رهبرانی مشتاق، پرشور، واقعی و پر انرژی توصیف می شوند. این رهبران فقط به دنبال این نیستند که به گروه خود در دستیابی به اهداف نهایی اش کمک کنند بلکه آن ها به هر یک از اعضای گروه کمک می کنند تا به پتانسیل کامل خود دست یابد.

لذا در این مقاله بعضی از نکات کلیدی در رابطه با تبدیل شدن به یک رهبر فوق العاده ذکر شده است پس بهتر است در مورد راه هایی که می توانید این استراتژی ها را در زندگی روزمره خود به کار گیرید بیشتر تفکر نمایید.


ویژگی های یک رهبر خوب,سبک رهبری شما چیست؟

سبک رهبری شما چیست؟

  1. با درک سبک رهبری خود شروع کنید

درک سبک رهبری فعلی، امری فوق العاده ضروری است. شما باید بدانید که نقاط قوتتان چه چیزهایی هستند؟ کدام بخش ها نیاز به پیشرفت دارند؟ یکی از راه های شروع ارزیابی مهارت های خود این است که سبک رهبری تان را تست کرده و بدانید که چگونه باید تیمی را رهبری کنید.

پس از تکمیل تست های لازم، در مورد ویژگی های اصلی سبک غالب رهبری تان مطالعاتی را انجام دهید. آیا ویژگی هایی که دارید به سبک رهبری شما کمک می کند یا مانع آن می شوند؟ هنگامی که دریافتید کدام بخش ها نیاز به کار بیشتری دارند، می توانید راه هایی را برای بهبود توانایی های رهبری خود جستجو کنید.


ویژگی های یک رهبر خوب,خلاقیت را تشویق کنید و سعی کنید آنرا ارتقاء دهید

خلاقیت را تشویق کنید و سعی کنید آنرا ارتقاء دهید

  1. تشویق خلاقیت

تحریک ذهنی یکی از ویژگی هایی است که رهبری تحول گرا را تعریف می کند. پیروان باید تشویق شوند تا خلاقیت خود را بیان کنند. رهبران پر نفوذ باید برای دستیابی به اهداف پیروان و اهداف غایی خود، چالش های جدیدی را ارائه دهند.

یکی از راه های ارتقاء خلاقیت این است که به اعضای گروهی چالش هایی را ارائه کنید تا اطمینان حاصل کنند که اهداف در سیطره ی توانایی های هایشان قرار دارند.

هدف از این نوع تمرین این است که افراد را از محدودیت های شان آگاه سازیم اما از دلسرد شدن آن ها توسط موانع موفقیت جلوگیری نماییم.


ویژگی های یک رهبر خوب,ویژگی های یک رهبر خوب را داشته باشید

ویژگی های یک رهبر خوب را داشته باشید

  1. خدمت به عنوان یک الگو

تاثیر به عنوان یک الگوی ایده آل، یکی دیگر از چهار مولفه اصلی رهبری تحول گرا است.

رهبران پر نفوذ دارای رفتار و ویژگی هایی هستند که پیروان را تشویق می کنند همانند آن ها رفتار کنند. این رهبران زمانی که لازم است راه می روند و زمانی که لازم است صحبت می کنند.

در نتیجه اعضای گروه آن ها را تحسین می کنند و سعی می کنند رفتارشان را به این رهبران شبیه کنند. اگر می خواهید یک رهبر برتر باشید، بر روی ویژگی هایی که می خواهید در اعضای تیم خود ببینید، بیشتر کار کنید.


ویژگی های یک رهبر خوب,رهبران خوب چگونه اند

  1. علاقه مند و پی گیر باشید

آیا واقعا کسی که به اهداف گروه اهمیت نمی دهد می تواند آن را هدایت کرده و به سر لوحه ای برای افراد خود تبدیل شود؟ البته که نه! رهبران بزرگ نه تنها بر انجام وظایف اعضای گروه تمرکز می کنند؛ بلکه در پروژه هایی که بر روی آنها کار می کنند علاقه مند و پی گیر می باشند.

شما می توانید ویژگی های رهبری خود را با تفکر در مورد شیوه های مختلفی که به واسطه ی آنها می توانید اشتیاق خود را ابراز کنید، گسترش دهید.

اجازه دهید مردم بدانند که به پیشرفتشان اهمیت می دهید. هنگامی که یکی از اعضای گروه چیزی را با بقیه ی گروه به اشتراک می گذارد، از او قدردانی کنید و به او بگویید که ازین کارش هیجان زده شده اید.


ویژگی های یک رهبر خوب,گوش دادن لازمه رهبری موفق

گوش دادن لازمه رهبری موفق

  1. گوش کنید و با دیگران ارتباط برقرار نمایید

یکی دیگر از ویژگی های مهم رهبری تحول گرا برقراری ارتباط یک به یک با اعضای گروه است. رهبران خوب نسبت به اعضای گروه خود احساس مسئولیت کنند و به صورت لغوی و غیر مستقیم مراقب آنها هستند.

رهبران تحول گرا با داشتن خطوط ارتباطی باز، می توانند اطمینان حاصل کنند که اعضای گروه قادر به مشارکت و درک دستاوردهای خود هستند.


ویژگی های یک رهبر خوب,مثبت اندیش باشید

مثبت اندیش باشید

  1. نگرش مثبتی داشته باشید

رهبران تحول گرا نگرش خوش بینانه و مثبتی دارند که می تواند به عنوان یک منبع الهام بخش برای پیروان به کار گرفته شود.

اگر رهبران دلسرد یا بی تفاوت به نظر آیند، اعضای گروه نیز ناخودآگاه همین طور رفتار خواهند کرد. حتی زمانی که همه چیز در حال زوال و فروپاشی است و پیروان احساس ناراحتی می کنند، سعی کنید مثبت باشید. این بدان معنا نیست که ساده لوح و سرسری رفتار کنید بلکه. به سادگی به معنای حفظ حس خوش بینی و امید می باشد.


ویژگی های یک رهبر خوب,مهارت های رهبری خوب

  1. مردم را تشویق کنید که مشارکت کنند

اجازه دهید اعضای تیم بدانند که شما از ایده های آن ها استقبال می کنید. رهبرانی که اعضای گروه را به مشارکت در کارها تشویق می کنند، اغلب به عنوان رهبران دموکرات یا مشارکتی شناخته می شوند.

در حالی که آنها نهایتا در مورد همه تصمیمات قضاوت خواهند کرد، اعضای تیم را تشویق می کنند تا نقش مهمی را در پیشبرد ایده ها و برنامه ها ایفا کنند.

تحقیقات نشان داده اند که استفاده یک سبک رهبری دموکراتیک منجر به تعهد بیشتر، حل خلاقانه کارها و بهبود بهره وری می شود.


ویژگی های یک رهبر خوب,چگونه رهبری موفق برای تیم مان باشیم؟

چگونه رهبری موفق برای تیم مان باشیم؟

  1. انگیزه پیروان

رهبران تحول گرا انگیزه الهام بخشی را برای تشویق پیروان خود فراهم می کنند و سبب می شوند تا آنها اقداماتشان را به نحو بهتری انجام دهند. البته الهام بخش بودن همیشه آسان نیست. لکن همه ی ما انسان ها برای تحریک شدن به سخنان انگیزشی نیاز داریم.

برخی ایده های موجود برای تبدیل شدن به رهبری الهام بخش شامل صحبت در مورد ایده ها یا اهداف پر شور، کمک به پیروان برای مشارکت در فرایند و به رسمیت شناختن، ستایش و پاداش دادن به دستاوردهای مردم است.


ویژگی های یک رهبر خوب,همراه با تیم باشید.

همراه با تیم باشید.

  1. ارائه پاداش و شناخت

یکی دیگر از ویژگی های مهم یک رهبر خوب، شناخت موثر و ارائه پاداش مناسب است. این کار سبب می شود که پیروان از مشارکت در اهداف استقبال کرده و خوشحال تر باشند.

علاوه بر این بهتر است بدانید که افراد خوشحال برای دستیابی به موفقیت بیشتر تلاش می کنند.

به گفته محققان، ترزا آمابیل و استیون کرامر، رهبران می توانند به کمک اعضای گروه ، موانع موفقیت را از بین ببرند و تلاش های گروه را با ارائه پاداش های خوب جبران نمایند.


ویژگی های یک رهبر خوب,دیدتان را گسترش دهید

دیدتان را گسترش دهید

  1. به دنبال چیزهای جدید باشید.

اگر فکر می کنید که رهبری یک رابطه ی یک طرفه است سخت در اشتباهید. همان طور که در حال تلاش برای بهبود ویژگی های رهبری خود هستید، فراموش نکنید که نظرات پیروان خود را جویا شده و از آن ها الهام بگیرید.

چیزهایی که در گذشته موثر بوده اند را به ذهن بسپارید و همیشه در جست و جوی روش های جدیدی برای الهام گرفتن، ایجاد انگیزه و ارائه ی پاداش به اعضای گروه باشید.

همچنین بخوانید: چگونه یک گروه را رهبری کنیم


نظر خود را بیان کنید