راههای رسیدن به هدف در زندگی

ده مرحله برای دستیابی به هر هدفی که در زندگیتان می خواهید بدان دست یابید

راههای رسیدن به هدف در زندگی

مسئولیت پذیری به شما در دستیابی به اهدافتان کمک می کند و دستورالعمل های زیر به شما کمک خواهند کرد که از قدرت خود برای غلبه بر مشکلات استفاده نمایید. اجازه ندهید شرایطی که در آن قرار دارید به شما بگویند که چه کسی هستید و چه کاری باید انجام دهید.

به گزارش مجله آلامتو به نقل از success؛ کسانی که احساساتشان را قربانی کمبودها و شرایط می کنند، معتقدند که نمی توانند هیچ تغییری در شرایط خود ایجاد نمایند، به این ترتیب آن ها در جاده ی آجری زرد رنگی که رو به سوی به سرزمین عجایب می رود گام می نهند و امید دارند جادوگری را بیابند که بتواند تمام مشکلاتی که آن ها را فرا گرفته و در حال غرق کردنشان است حل نماید.

بنابراین ساده ترین پیشنهاد من به شما این است که اجازه ندهید شرایطی که در آن قرار دارید به شما بگویند که چه کسی هستید و چه کاری باید انجام دهید.

به عبارت دیگر، نباید امیدواری برای موفق شدن در آینده را در دست های یک جادوگر ببینید. تکیه بر کسی یا چیزی برای اینکه شما را نجات دهد، فقط احساس قربانی شدن را در شما به وجود می آورد و توانایی شما را برای تفکر واضح، خلاقانه و سریع از بین برده و به گونه ای قدرت تعقل شما را ساقط می کند. در عوض، مسئولیت تغییر شرایط خود را بر عهده بگیرید، و سعی کنید چیزهای خوب و مثبتی را در زندگیتان به وجود آورید و بتوانید به خودتان برای تغییر شرایط ببالید.

فرقی نمی کند که به دنبال ایراد تغییرات عمده ای در زندگی خود هستید یا فقط می خواهید اندکی آن را تغییر دهید، در اینجا 10 دستورالعمل کلیدی که به شما کمک می کنند تا بتوانید اقدامات، تصمیمات، موفقیت ها و شکست های خود را بپذیرید و برای تغییر شرایطتتان از همین امروز کاری کنید ذکر شده اند که مطالعه ی آن ها قطعا خالی از لطف نخواهد بود.


 1. تعریف دیگری از پاسخگویی

آیا تنها اشاره به کلمه ی پاسخگویی باعث می شود که شما از ترس به خود بلرزید؟ دیدگاه منفی و ناامید کننده ای از جواب گویی در فرهنگ لغت مشترک تمام انسان ها وجود دارد که مبین حس آزار دهنده ی لزوم ارائه ی گزارش، توضیح یا توجیه و مسئولیت پذیری است و تمام این ها برای یک فرد نشان دهنده ی وظایف بی شماری است که باید بر عهده بگیرد.

نکته ای که وجود دارد این است که پایبندی به خود و اهداف خود نباید سختگیرانه باشد. شما باید مسئولیت پذیری خود را به عنوان یک هدیه برای خود در نظر بگیرید و یک دیدگاه داوطلبانه برای انجام آن داشته باشید تا بتوانید به واسطه ی آن موفقیت را در آغوش بکشید، و نباید بدان به عنوان چیزی که مجبور هستید انجامش دهید و یا از انجامش تنفر دارید بدان نگاه کنید.


 1. فکر کنید که زندگی شما وابسته به تفکر خلاق است

هنگامی که شما به تفکر خلاق روی می آورید و دریچه های ذهن خود را باز نگاه می دارید، شروع به کشف راه حل هایی برای غلبه بر چالش هایی می کنید که در ابتدا ممکن است باور داشته باشید از کنترل شما خارج هستند. پس بهتر است به جای این که دست روی دست بگذارید و مدام از روزگار گلایه کنید به فکر ایده یا استراتژی جدیدی برای نجات خود باشید.

هدفی که می خواهید با رسیدن به آن بسیاری از مشکلاتی را که پیش رو دارید حل کنید احتمالا یک سناریوی مرگ و زندگی نیست، اما بسیاری از راه حل های خلاقانه زمانی پدیدار می شوند که همه چیز را خوب سبک و سنگین کنید.

در حالی که اگر هیچ کاری برای نجات خود انجام ندهید ممکن است زندگی تان را در معرض خطر قرار دهید، بنابراین همواره باید در ذهنتان شادی و موفقیت را ترسیم نمایید.


 1. هنگامی که شما نمی توانید شرایط خود را کنترل کنید، اجازه می دهید که شرایط شما را کنترل نمایند

در تاریخ 22 مارس 2012، ارتش دولت مالی، کاخ ریاست جمهوری را سرنگون کرد، و باعث سرنگون شدن دموکراسی 20 ساله ی این کشور واقع در آفریقای غربی شد.

در این آشفته بازار، گروهک های اسلامی، کنترل دو سوم کشور را بر عهده گرفتند و انتخابات دموکراتیک آتی را منحل اعلام نمودند.

یاهیم سامیک، شهردار شهر کوچک Ouélessébougou، که چیزی در حدود 40 مایل دورتر از محل هرج و مرج قرار داشت، در این خصوص می گوید لحظه ی وقوع کودتا برای همه و من جمله من یک لحظه ی ناگوار بود.

من به اتاق نشیمنم آمدم و بر روی صندلی مخصوصم نشستم. همسرم به نزد من آمد و با دست شروع به تکان دادن من کرد. من به او گفتم هنوز نتوانسته ام این موضوع را باور کنم و به دنبال همدردی هستم.

آن وقت تو این طور مرا صدا می زنی؟ »او فقط گفت برو بیرون و کاری بکن. فرقی نمی کند که روی صندلی نشسته باشید و یا بر روی تختتان خوابیده باشید. تنها کاری که لازم است و باید انجام دهید این است که بروید بیرون و کاری کنید.


 1. شما باید خواستن یک هدف را با تلاشی که می کنید نشان دهید

هر چیزی یک قیمت مشخص دارد و این قیمت را انرژی، تلاش، صبر و منابعی که برای آن هدف خاص مصرف می کنید نشان می دهد.

طبیعی است که چیزهای خوب در زندگی بدون پرداخت قیمت و تاوان به دست نخواهند آمد: شما می خواهید وزن کم کنید، اما نمی خواهید غذاهای مورد علاقه تان را کنار بگذارید و یا ورزش کنید. پس هرگز به وزن دلخواه خود دست نخواهید یافت مگر این که رویکرد خود را تغییر دهید.

شما می خواهید در شغل خود ارتقاء یابید و به مدارج بالا برسید، اما نمی خواهید ساعات بیشتری را بر سر کار خود صرف کنید و تلاش بیشتری نمایید. پس هیچ وقت ارتقا نخواهید یافت مگر در صورت تغییر رویه کاریتان.

موفقیت زمانی رخ می دهد که شما به تلاش و تقلا بپردازید و یکی یکی پله های موفقیت را در هم نوردید.


 1. اجازه ندهید که جاذبه شما را پایین بکشد.

درست همانند سیارات عظیمی که با ایجاد گرانش همه چیز را به سوی خود می کشند، به نظر می رسد که مشکلات سخت و موانع چالش برانگیز نیز دارای جاذبه و گرانشی هستند که شما را به سوی خود کشیده و مانع از دستیابی شما به موفقیت می شوند.

این نیرو زمانی بزرگتر و قوی تر می شود که چالش های پیش رویتان بزرگتر و سخت تر می گردند. اما نباید مایوس شوید.


 1. هر گونه دستیابی به موفقیتی به یک ضربه ی بزرگ نیاز دارد

جیم کری (بازیگر معروف هالیوودی) در شرایط بسیار فقیرانه ای بزرگ شد. خانواده ی او بعد از اینکه پدرش کار خود را از دست داد آن قدر فقیر بودند که، در یک ون زندگی می کردند؛ در یک برهه از زندگی اش کری مجبور بود شب ها در چادر و بر روی چمن خیس بخوابد. اما او همیشه به کاری که می خواست در آینده انجام دهد و به موفقیت هایی که می توانست بدان ها در آینده ای دور یا نزدیک دست یابد اعتقاد داشت.

در ادامه ی داستان زندگی او باید بگویم که، یکی از اولین شب های آغاز زندگی حرفه ای کری به عنوان یک بازیگر کمدین ، او با تویوتای مستهلک خود به سمت هالیوود هیلز رفت و در حالی که به دنبال لس آنجلس می گشت، دسته چک خود را از داشبورد بیرون کشید و برای خود یک چک 10 میلیون دلاری نوشت. او در قسمت توضیحات هم جمله ی «برای خدمات بازیگری ارائه شده» را نوشت و آن را در کیف پول خود قرار داد.

در آن لحظه، کری عزم خود را جزم کرد که در اولین فرصت بتواند آن چک را نقد کند. در پنج سال آینده، کاراکترهای مختلف جیم کری ، شهرتی جهانی را برای او به ارمغان آوردند و او در اوج حرفه ی خود، چک های 20 میلیون دلاری را برای بازی در بهترین فیلم های هالیوودی دریافت می نمود و تمام این ها تنها به یک دلیل اتفاق افتاد و آن هم این بود که کری به خود ایمان داشت.

هنگامی که قدرت درونی خود را کشف می کنید، می بینید که شما توانایی های منحصر به فردی دارید که با به کار گیری آن ها می توانید جهانی بهتر را برای خود رقم بزنید.


 1. درخواست بازخورد

مشاوره خواستن و شنیدن انتقادات دیگران از خودتان، باعث پاسخگویی می شود. برای این کار، باید مربی، دوست، همکار یا سایر افراد مهم زندگیتان را متقاعد سازید که دوست دارید آن چه که واقعا در مورد شما فکر می کنند را بشنوید.

ارزیابی کننده باید بداند که اگر به طور کامل با شما صادق باشد، شما از او ناراحت نخواهید شد و واکنش متقابلی را نشان نخواهید داد. بازخورد کلید غلبه بر نقاط کور و دستیابی به نتایج بهتر است.


 1. از خود بپرسید آیا من مستاجر هستم یا مالک؟

ما برای چیزهایی که داریم بیشتر از چیزهایی که اجاره نموده ایم ارزش قائلیم، زیرا دوست نداریم بر روی موارد موقتی سرمایه گذاری کنیم. این گونه سرمایه گذاری ها چندان برای ما جذاب نیستند و هیچ ارزشی برای ما ندارند.

آیا تا به حال ماشین اجاره ای خود را شسته اید؟ البته که نه. اما هنگامی که بدانید چیزی برای خودتان است چه ماشین باشد یا خانه یا هر چیز دیگری، در قبال آن احساس مسئولیت می کنید.

چرا که بر روی آن سرمایه گذاری کرده و چیزهایی را در راه آن فدا کرده اید..اما هنگامی که شما چیزی را اجاره می کنید، در قبال آن چیز خاصی را از دست نداده اید. اگر واقعا متعهد هستید که به اهداف خود دست یابید، چیزهایی را دنبال کنید که بتوانید آن ها را از آن خود کنید.


 1. آماده باشید تا زمین زیادی را برای کسب طلا حفر نمایید

پیدا کردن راه حل مناسب، درست مثل استخراج طلا است. آیا تا به حال زندگی معدنچیان مدرن را که با زمان، یکدیگر و طبیعت برای رسیدن به ثروت رقابت می کنند دنبال کرده اید؟ ابتدا معدنچیان باید لایه های 6 تا 12 پایی خاک و سنگ را قبل از اینکه حفر معدن اصلی شروع شود جا به جا نمایند.

در زیر این توده خاک 6 تا 12 پایی ظاهرا بی ارزش، معادن طلایی قرار دارد که هر چقدر آن ها خاک های بیشتری را کنار بزنند و هر چقدر بیشتر استقامت داشته و امید خود را از دست ندهند به طلای بیشتری دست می یابند.

در نهایت، آن ها باید چندین تن از خاک را برای پیدا کردن فقط یک اونس طلا جا به جا کنند. درست است که این کار، کار سختی است، اما پاداش زیادی را از آن این مردان سخت کوش خواهد کرد.


 1. این کار را انجام دهید!

چطور این کار را انجام می دهید؟ و چطور پاسخگویی به خودتان سبب پیشرفت شما خواهد شد؟ فقط کافی است شروع کنید. انتخاب کنید که چه مسیری را می خواهید ادامه دهید و برنامه هایی را تهیه کنید که در ادامه ی مسیر می توانند به شما کمک کنند.

شما باید انتخاب کنید که آیا می خواهید آرزوهای تان را برآورده کنید و یا مدام خود را قربانی شرایط دانسته و زمین و زمان را سرزنش نمایید.

موفقیت واقعی از درون شما به وجود می آید نه از بیرون. هیچ جادوگری وجود ندارد که کلید موفقیت های شما در دست هایش باشد. به جای جست و جوی جادوگر، به آینه بنگرید چرا که تنها کسی که می تواند زندگی تان را تغییر دهد خود شما هستید.


1 دیدگاه

 1. محمد حسین زاده شمس

  بسیار بسیار عالی مخصوصا مطلب پایانی یعنی بدنبال هیچ کس برای موفقیت نگردید آن کسی نیست جز خود شما همه بدنبال شغل جدید می گردند اما در هر شغلی که هستیم باید بهترین باشیم چطور ؟ با آموزش باتلاش با شادی روحیه انتقاد پذیر داشته باشیم به جای انتقاد کردن من املاکی دارم باید بهترین باشم چطور ؟ با موارد بالا درسته؟

نظر خود را بیان کنید