8 راز موفقیت مایکل فلپس

8 راه موفقیت و رسیدن به هدف ها که فوق العاده اثربخش هستند

مایکل فلپس یک شناگر افسانه ای است که در دوران ورزش حرفه ای خود 82 مدال آورد که از بین آن ها 23 مدال را در طی 3 بازی المپیک کسب نمود. مربی او، باب بومان، در سال 2016 کتابی را در رابطه با اسرار عملکرد شنا و پیروزی ارائه کرده بود که باعث موفقیت بسیاری از ورزشکاران برنده مدال طلای آن دوره از جمله مایکل فلیپس شد.

او روش های دستیابی به موفقیت خود را برای ما در کتاب خود تحت عنوان «قوانین طلایی: 10 مرحله برای پیشرفت در زندگی و کار»، برملا نموده است.

این مجموعه قوانین، قوانینی هستند که می توانید در زندگی خود برای دستیابی به موفقیت های فردی و پیروزی از آن ها استفاده نمایید.

راز موفقیت مایکل فلپس

راز موفقیت مایکل فلپس

در اینجا 8 قانون طلایی موفقیت باب بومان ذکر خواهد شد:

 1. یک بینش عمیق داشته باشید

شما باید چشم اندازی از مسیری که می خواهید در آن گام بنهید و هدفی که می خواهید بدان دست یابید، اینکه چه کاری می خواهید انجام دهید و در چه جایگاهی از این مسیر قرار گیرید داشته باشید. بهتر است در مورد آن چه که از زندگی می خواهید و موفقیتی که می خواهید بدان دست یابید خلاق باشید.

رویایی، و آرمان گرا باشید و اجازه دهید تصورات شما به باورهایتان تبدیل شده و سپس همانند میوه های درخت امید در زندگی تان بارور شوند. دیدگاه های خود را در مورد رویای خلاقانه تان از آینده و آن چه که با توجه به امکانات موجود می خواهید به رشته ی تحریر در آورید. به یاد داشته باشید که چنین چشم اندازی به شما امید می دهد تا هر روز صبح که از رخت خواب بر می خیزید برای رسیدن به هدف هایتان تلاش کنید.

 1. داشتن نگرش همه جانبه

داشتن نگرش درست، درب موفقیت به شمار می آید. فلیپس می گوید:

نگرش درست و همه جانبه، می تواند رویاهای امکان ناپذیر را به واقعیت تبدیل کند.

از انرژی مثبت موجود در درون خود برای تحقق رویاهای تان استفاده کنید. بدون شک و تردید و داشتن افکار منفی، احتمال دستیابی شما به موفقیت دو برابر قبل خواهد بود. شور و شوق درونتان را به کار گیرید و با اشتیاق هر چه تمام تر، اهداف خود را دنبال کنید. زمانی که احساس میکنید بخشی از کار را انجام داده اید، متعهد می شوید که الباقی آن را نیز به اتمام برسانید.

 1. ریسک پذیر باشید

به گفته‌ی باب، “ریسک ها سوخت مورد نیاز برای قدم گذاشتن در جاده هستند. فرقی نمی کند که به کجا می خواهید بروید چرا که این ریسک ها همواره گریبان گیر شما خواهند بود. از منطقه ی رفاه خود خارج شوید و گام در مسیری بگذارید که کم یا بیش مملو از ریسک است. هنگامی که شما خطرات را به جان می خرید و خودتان را به چالش می کشید، آرام خواهید شد چرا که می دانید حتی به اندازه ی یک گام به موفقیت نزدیک تر شده اید.

ریسک پذیری را به یکی از عادت های خود تبدیل کنید تا خودتان را ساخته و پرداخته ی دستیابی به اهدفتان نمایید. هر که ریسک پذیرتر باشد دستاوردهای بیشتری کسب خواهد کرد. هنگامی که شما یک نگرش همه جانبه داشته باشید، به نحو آسان تری مقوله ی ریسک را می پذیرید و با تمرین اتخاذ ریسک، توانایی شما در تشخیص ریسک ها بیشتر می شود.

 1. یک طرح برای ادامه مسیر داشته باشید

خودتان را برای دستیابی به اهدافتان آماده کنید. با انجام یک برنامه یا استراتژی مناسب به آسانی در خواهید یافت که در کجای مسیر باید چه کاری انجام دهید و همین دستیابی شما به موفقیت را تسهیل می کند. میزان برنامه ی شما نشان دهنده ی عمق بینش شماست. طرح بازی داشته باشید که به اندازه ی کافی اقوا گر و بلند پروازانه باشد.

این نقشه راه به شما کمک می کند از جایی که امروز در آن هستید به جایی که می خواهید باشید بروید. برای برنامه ریزی مسیر، ابتدا از گام های کوچک و مراحل پیش پا افتاده کار خود را آغاز کنید و کم کم وارد مراحل سخت تر و گام های بالاتر شوید.

 1. چشم انداز خود را به صورت روزانه به روز کنید

شما باید مسائلی را که برنامه ریزی نموده اید هر روز در زندگی خود به کار گیرید و ماموریت خود را که رسیدن به هدف نهاییتان است در بالای برنامه روزانه خود حفظ نمایید.

بومان در این خصوص می نویسد: موفقیت زمانی یک امر معمولی خواهد بود که شما نیز آن را در عادت های روزانه خود جای داده باشید.

چنین کاری، به چشم انداز و ماموریتتان چهره ای واقعی می بخشد و لذا سبب می شود بیشتر به قدرت خود پی ببرید.

نقشه روزانه ی را انتخاب کنید و سعی کنید به یک برنامه روزانه جامع که شما را به سمت جلو هل می دهد، دست یابید.

سعی کنید همواره حرفه ای رفتار کنید و استانداردهای بالایی را برای خودتان تنظیم نمایید. هرچه بیشتر به اهداف روزانه ی خود اهمیت بدهید، بیشتر احتمال دارد که موفق شوید. سعی کنید هر روز اهداف روزانه خود را تحقق بخشید، فشار کاریتان را افزایش دهید و خود را برای انجام کاری کمی بیشتر در روزهای بعدی آماده کنید.

برای موفقیت باید تیم تان را داشته باشید.

برای موفقیت باید تیم تان را داشته باشید.

 1. یک تیم متخصص داشته باشید

بهتر است مجموعه ای از مربیان و متخصصین را در کنار خود داشته باشید. باب می گوید: برای خود یک چشم انداز بزرگ داشته باشید و از خودتان بپرسید، چگونه می توانم بهتر شوم و چه کسی می تواند به من در این راه کمک کند؟ افرادی را که می توانند در رسیدن به هدفتان موثر باشند و به شما کمک کنند بیابید و تیمی از افراد متخصص را که به حامیان شما تبدیل خواهند شد گرد هم آورید.

به دنبال افراد منخصص و کاردانی باشید که وقتی با چالش ها و موانع مواجه می شوید، در کنار شما باشند نه در مقابلتان. و از افرادی که از هر فرصتی برای مایوس نمودن و پایین کشیدنتان استفاده می کنند اجتناب کنید.

 1. سعی کنید همواره انگیزه ی خود را حفظ نمایید

برای اینکه در بلند مدت به چیزهایی که می خواهید برسید، سعی کنید همواره اشتیاق و انگیزه ی خود را حفظ نمایید. برای این که بتوانید هر روز بیشتر از دیروز در کار و زندگی خود پیشرفت کنید و به خواسته هایتان برسید نیاز به انگیزه دارید. برای حفظ شور و اشتیاق، ممکن است مجبور باشید به خودتان انگیزه کاذب بدهید تا زمانی که انگیزه های واقعی یکی یکی سر بر آورند.

اهدافتان را هر روز دنبال کنید تا هر روز به عنوان پاداشی که می تواند به شما در رسیدن به هدف کمک کند معنا یابد. تمرینات، پیاده روی ، کلاس های آموزشی، سرگرمی یا جشن ها ، همه و همه می توانند برای شما انگیزه بخش باشند تنها کافی است که نحوه ی نگرش خود را تغییر دهید. از استراتژی های تقویت روحیه برای تقویت روحیه و تشویق خود و ادامه مسیر استفاده کنید.

کمی نمی گذرد که می بینید، دستیابی به اهداف به صورت یک امر منظم، و روزمره برای شما اتفاق خواهند افتاد و برنامه هایی که مرتب نموده بودید کم کم به وسیله ای برای دستیابی به اهدافتان تبدیل خواهند شد.

 1. از مشقت ها به عنوان یک مزیت استفاده کنید

اجازه ندهید هیچ مانعی در مسیر رویاهای شما قرار بگیرد و یک شکست شما را از دستیابی به اهدافتان مایوس نماید. به جای آن بهتر است، از این شکست استفاده کنید و به جای در جا زدن ، پر قدرت تر به سوی هدفتان حرکت نمایید.

انعطاف پذیر باشید یعنی هنگامی که دریافتید مسیری پر از موانع ریز و درشت است، راه های دیگری پیدا کنید که ساده تر باشد و به شما در رسیدن به هدف کمک کند نه این که هدف را کنار بگذارید.

تمرین کنید که در موقعیت های عذاب آور محکم باشید. گرچه گفتن این حرف، ساده و عمل کردن به آن دشوار است اما بدانید هیچ کس جز خود شما نمی تواند به شما کمک کند پس بهتر است قوی باشید و با موانع مبارزه کنید. از نا امیدی و شکست درس بگیرید و بدانید آن چه که شما را نکشد شما را قوی تر خواهد ساخت.


3 دیدگاه

 1. کریموف

  از نظر بنده حقیر موفقیت تنها با خود شناسی و تلاش پایدار شکل میگیره و انسان تا دیوونه هدفش نشه موفق نمیشه

 2. رسیدن به موفقیت

  آقا رسیدن به موفقیت رو یکم از سطح مبتدی تر شروع کنید.
  خب با سطح مایکل فلپس باید انگیزه ای هم باشه که بخوایم در اون سطح تلاش کنیم.
  فعلا منی که انگیزه زیادی نداره برای رسیدن به موفقیت چه کنم؟

 3. رموز موفقیت

  به نظر من این مقاله هرچیزی که برای موفقیت نیازه رو خیلی خلاصه و شفاف گفته
  دستتون درد نکنه

نظر خود را بیان کنید