چگونه مثبت اندیش باشیم؟

چگونه مثبت اندیش باشیم؟

مثبت اندیشی

امروزه در دنیایی زندگی می‌کنیم که پر از مشکلات مختلف و افکار منفی است. اگر بخواهید همه چیز زندگی را خیلی جدی بگیرید به زودی خواهید دید که همه چیز از هم می‌پاشد. غم و اندوه، حرص و ترس ما را محاصره کرده‌اند، اما چیزهای مثبت و بسیار خوبی در زندگی وجود دارند که تعادل را در دنیا برقرار می‌کنند.

اگر می‌خواهید بر روی جریان مثبت زندگی سوار شوید باید عشق و امید و انگیزه و شادی را در سرتاسر زندگیتان پخش کنید. بعلاوه انسانهای مثبت اندیش لحظات بسیار لذت بخش و احساسات شیرینی را تجربه می‌کنند که انسانهای منفی‌نگر نمی‌توانند آن لحظات را تجربه کنند: این بدان دلیل است که مثبت اندیشی دنیای واقعی شما را رنگارنگ می‌کند، حتی در لحظاتی که زندگی شما را تحت فشار قرار می‌دهد شما باید نگاهتان به زندگی مثبت باشد.

مشکلات و چالشهای زندگی تنها تجربه‌هایی هستند که به شما آموزش می‌دهند بیشتر منطقی باشید و همچنین چگونه در آینده با مشکلاتتان کنار بیایید.

شما باید قدردان تجربه‌هایی باشید که زندگی در اختیار شما قرار می‌دهد زیرا این تجربه‌ها شما را در مراحل مختلف زندگیتان ماهر می‌کنند.


چگونه مثبت اندیش باشیم؟

تغییر چرخه منفی فکر کار بسیار سختی است و فرایندی است که نیازمند زمان است. شایان‌ذکر است که تکرار کلیشه‌هایی که معمولاً توسط کتاب‌ها پیشنهاد می‌شود (مثل «من به اندازه کافی خوب هستم! من خیلی باهوشم! مردم من را دوست دارند!) در واقعیت می‌تواند تاثیری منفی بر تصور شما از خودتان داشته باشد.

مثبت اندیشی این نیست که عینکی به چشم‌هایتان بزنید که همه جا را خوشرنگ نشان می‌دهد و همه چیزهای منفی که در زندگی با آنها روبه‌رو می‌شوید را نادیده بگیرید. این رویکرد به همان اندازه نادیده گرفتن‌ مثبت‌های زندگی ویرانگر است. تعادل، با مقدار سالمی واقع‌گرایی، رمز کار است.

پس وقتی خود را درگیر افکار منفی دیدید، چه باید بکنید؟ با قدم‌های کوچک شروع کنید. از اینها گذشته، می‌خواهید یک عادت جدید را وارد زندگی‌تان کنید و درست مثل کسی که می‌خواهد یک رفتار جدید را در خود ایجاد کند، این کار زمان می‌برد.

سعی کنید اول یک قسمت از زندگی‌تان که ببشتر تحت‌تاثیر منفی‌گرایی است را شناسایی کنید. ممکن است درمورد وضعیت ظاهری‌تان یا درسی‌تان منفی فکر کنید. وقتی با یک بخش خاص از زندگی‌تان شروع کنید، در طولانی‌مدت تغییراتی که در خود ایجاد می‌کنید بادوام‌تر خواهند بود.

خود، تصور کنید تصمیم گرفته‌اید بر افکار منفی که درمورد وضعیت درسی‌تان دارید، تمرکز کنید. قدم بعدی این است که هر روز زمانی را به ارزیابی افکارتان اختصاص دهید، وقتی می‌بینید که افکار انتقادی درمورد خودتان دارید، یک لحظه صبر کرده و به آنها خوب فکر کنید.

بااینکه ممکن است بخاطر گرفتن یک نمره بد در امتحان ناراحت باشید، آیا سرزنش کردن خودتان دردی را درمان می‌کند؟ آیا راهی برای ایجاد یک تغییر مثبت در موقعیت وجود دارد؟ بااینکه در این امتحان خود کار نکرده‌اید، حداقل می‌دانید که برای امتحان بعدی چطور باید برای درس خواندن زمانبندی کنید.

مراقب مکالمات منفی‌ با خودتان باشید. وقتی مکالمه درونی‌تان می‌گوید شما هیچوقت تکالیفتان را انجام نمی‌دهید یا کارتان سخت است، راهی برای پیدا کردن دیدگاهی مثبت‌تر نسبت به موقعیت پیدا کنید.

مثلاً اگر درگیر نوشتن یک مقاله تحقیقی هستید، به دنبال راه‌هایی باشید که بتوانید برنامه‌تان را طوری تغییر دهید که وقت بیشتری برای این پروژه داشته باشید تااینکه اسیر نومیدی شوید. وقتی انجام کاری به نظرتان سخت می‌رسد، به این فکر کنید که شاید بتوانید برای انجام آن از کسی کمک بگیرید.

مثبت‌اندش بودن این نیست که همه واقعیت‌های منفی زندگی‌تان را نادیده بگیرید. این است که بتوانید رویکردی فعال‌تر به زندگی داشته باشید. مثبت‌اندیشی به جای احساسی ناامیدی یا کلافگی، به شما امکان می‌دهد با فکر کردن به راه‌های موثر برای حل مشکل و پیدا کردن راهکارهای خلاقانه، با چالش‌های زندگی روبه‌رو شوید.

شاید آسان نباشد، اما تاثیر مثبتی که بر سلامت فکری، احساسی و جسمی شما می‌گذارد، ارزشش را خواهد داشت. نیازمند این است که صبور باشید و تمرین کنید.

این فرایند را نمی‌توانید قدم به قدم جلو ببرید و به اتمام برسانید. درعوض، نیازمند این است که تا پایان عمر به درونتان نگاه کنید و برای مبارزه با افکار منفی و ایجاد تغییرات مثبت علاقه‌مند باشید.


فواید مثبت اندیشی در زندگی

در زیر با چند فایده مثبت اندیش بودن در زندگی آشنا شوید.


 1. مثبت اندیشی باعث پیشرفت می شود

مثبت اندیشی همیشه مهمترین عامل پیشرفت مالی و شغلی بوده است. من مطمئن هستم که انسانهای مثبت اندیش همیشه شانس بیشتری برای موفقیت نسبت به انسانهای منفی‌نگر دارند.

انسانهای مثبت اندیش معمولا زیاد در مشکلات غرق نمی‌شوند و سعی می‌کنند هر چه سریعتر راهی برای مدیریت موقعیت پیدا کنند.

بعلاوه باید اعتقاد داشته باشید که همه مشکلات همه جوره حل خواهند شد، تنها کافیست که اعتماد به نفس داشته باشید و همه تلاشتان را برای حل مشکلات به کار ببرید.


 1. چیزهای زیادی برای لذت بردن وجود دارند

آیا تا به حال به چیزهای ساده اما زیبا در اطرافتان توجه کرده‌اید؟ متاسفانه مردم عادت کرده‌اند که فقط چیزهای منفی را ببینند و آنها را به سمت خود جذب کنند. چشمانتان را باز کنید و اطرافتان را خوب ببینید آنوقت چیزهای شگفت انگیز بسیاری را برای لذت بردن پیدا خواهید کرد.

دلخوشی‌های ساده زندگی بسیار با ارزشند زیرا شما هرگز نمی‌توانید لبخندی را که بر روی لبان فرزندتان نقش می‌بندد و یا لحظات شادی را که در کنار دوستانتان می‌گذرانید با پول بخرید. زندگی شگفت انگیز است.


 1. لحظات شاد در زندگی

به اعتقاد من هر شخصی در زندگی چیزی با ارزش و لذت بخش دارد. هنگامی که مجبورید در زندگی بر یک سری موانع جدی غلبه کنید باید دیدگاه مثبتتان را نیز همراه آن تقویت کنید.

شما باید به خانواده، دوستان، شغلتان و همه لحظات باشکوه زندگیتان افتخار کنید. یک تکه کاغذ بردارید و همه ویژگیهای خوب و موفقیتهای زندگیتان را بر روی آن بنویسید و آنوقت متوجه خواهید شد هیچ چیز به آن اندازه‌ای که شما فکر می‌کنید بد نیست.


 1. دارویی خوب برای لحظات سخت زندگی است

هر انسان مثبت اندیشی می‌داند که لحظات سخت و شاد زندگی همیشگی نیستند.

انسانهای مثبت اندیش همیشه آمادگی لازم برای مقابله با چالشهای مختلف زندگی را دارند. بسیاری از انسانهای مثبت اندیش در لحظه حال زندگی می‌کنند و این راهکار آنها را در مقابل نگرانی و اضطراب گذشته و آینده در امان نگه می‌دارد.

صبور باشید و آنگاه به زودی می‌بینید که مثبت اندیش بودن هزینه خود را در زندگی به شما خواهد پرداخت. از نظر یک انسان مثبت اندیش مانعی کوچک در سر راه رسیدن به هدف تتها یک فرصت است نه یک بار سنگین.


 1. زندگی طولانی‌تر

بر اساس تحقیقات گسترده علمی، انسانهای مثبت اندیش بیشتر از دیگران سالم و جوان می‌مانند. افکار و نگرش مثبت باعث افزایش سطح دفاعی بدن می‌شود و بدن را قویتر می‌کند. تعادل روح بهترین دفاع بر ضد افکار منفی و بیماری‌هاست.

مثبت اندیشی بهترین راه مبارزه با استرس است.

اضطراب و استرس دائمی بسیار برای بدن و ذهن خطرناک است. بنابراین مثبت اندیشی به شما کمک می‌کند که عمر طولانی‌تری داشته باشید و از هر لحظه از زندگیتان لذت ببرید. پس اگر می‌خواهید کیفیت زندگیتان را بالا ببرید مثبت‌اندیشی را جایگزین منفی‌نگری کنید.


 1. قدرت افکار مثبت

بسیاری از انسانهای مثبت اندیش به این نکته پی برده‌اند که افکار مثبت آنها در رسیدن به اهدافشان بسیار موثر است، همچنین مثبت اندیشی به آنها کمک می‌کند که همیشه حالشان خوب باشد.

مثبت اندیشی بر روی احساسات شما تاثیر گذاشته و به شما کمک می‌کند که بر روی جنبه‌های مهم زندگیتان تمرکز کنید و در نتیجه این تبدیل به عادتی برای شما می‌شود که به جنبه مثبت هر چیزی فکر کنید.

شما یاد خواهید گرفت که به همه چیزهای خوب در اطرافتان دقت کنید. اگر شما خودتان را متقاعد کنید که هر چیزی را می‌خواهید می‌توانید به دست بیاورید پس مطمئن باشید که در به دست آوردن آن موفق خواهید بود.

همچنین بخوانید: ویژگی های افراد خوش بین

 1. مثبت اندیشی کلید موفقیت شماست

مثبت اندیشان کسانی هستند که سریع برای هر کاری اقدام می‌کنند و منتظر معجزه نمی‌مانند کسانی که در زندگی قدمهای کوچکی برای زندگی بر می‌دارند شانس موفقیتشان در رسیدن به هدف بیشتر است.

شما باید بدانید گریه کردن بر واقعیتهای منفی زندگی نتیجه‌ای را به دنبال نخواهد داشت. حرکت مداوم رو به جلو و مثبت اندیشی، در موفقیت را به روی شما باز خواهد کرد. یک فرد مثبت اندیش به چالشهای زندگی به دیده تجربه می‌نگرد.

بیشتر شبه یک معجزه می‌ماند که در این روزگار سخت کسی باشید که همیشه نیمه پر لیوان را می‌بیند البته این بدان معنا نیست که همیشه شاد باشید.

آیا شما فردی مثبت اندیش هستید؟ آیا افکار مثبتتان به شما کمک می‌کنند که با چالشهای زندگی بجنگید؟ تجربه‌های مثبت اندیشی خود را با دیگر کاربران ما در میان بگذارید…


دیدن نیمه پر لیوان و نگرش مثبت در زندگی

نگرش مثبت داشتن

یک خبر خوب برای کسانی که نیمه پُر لیوان را می‌بینند : واکنش مثبت به مسائل و اوضاع استرس برانگیز می‌تواند به نفع سلامت بلند مدت‌تان باشد.

محققان دانشگاه پنسیلوانیا دریافتند آنهایی که نگرش روشن و خوش بینانه در مواجهه با استرس‌های روزمره ندارند ، در مقایسه با کسانی که سرزنده و خوش بین هستند ، التهاب و برافروختگی بیشتری را نیز تجربه می‌کنند.

پیش زمینه

واکنش‌های التهابی زمانی رخ می‌دهد که بدن آغاز به جنگیدن با پاتوژن‌ها ، آسیب‌ها و استرس می‌کند. این واکنش برای سیستم ایمنی بدن حیاتی است اما در معرض التهابات شدید بودن در طولانی مدت ، می‌تواند خطرات جدی برای سلامتی در بر داشته باشد. التهاب مزمن و دائمی هم منجر به دیابت ، بیماری قلبی و حتی سرطان می‌شود.

جزئیات تحقیق

در این مطالعه ، بیشتر از 800 فرد بزرگسال به مدت 8 روز متوالی براساس عوامل استرس زای روزانه‌شان و واکنش‌هایی که نشان می‌دهند مورد بررسی قرار گرفتند.

پژوهشگران واکنش‌های افراد را در روزهایی که با استرس مواجه بودند با واکنش‌شان در روزهایی که آرام‌تر بودند ، مورد مقایسه قرار دادند و برای اندازه گیری نشان‌های التهابی در بدن ، از آنها نمونه خون‌های قرینه گرفته شد.

یافته‌ها

نتایج این پژوهش که در journal Health Psychology منتشر شده ، نشان داد آنهایی که واکنش منفی تری به عوامل استرس برانگیز روزمره نشان داده بودند ، التهابات بیشتری هم در بدن‌شان داشتند. زنان ، به‌ویژه ، در معرض التهابات شدید تری بودند.

به گفته محققان ، چگونگی واکنش این افراد به استرس و اضطراب ، بزرگ‌ترین شاخص افزایش التهاب بوده است.

نانسی سین ، سرپرست این مطالعات می‌گوید : ” تعداد دفعات مضطرب شدن فرد چندان ارتباطی با التهابات بدن‌شان ندارد بلکه این واکنش افراد به استرس است که در بروز این التهابات نقش دارد. یعنی چگونه عکس العمل نشان دادن فرد ، مهم و تعیین کننده است. “

نتیجه گیری

پس معلوم شد که نگرش خوش بینانه و مثبت ، به نفع سلامتی و تندرستی ماست. نتایج این تحقیقات ثابت کرد وقتی پای سلامت بدنی در میان است ، داشتن منش و طبعی شاد و روشن ، مهم و تاثیرگزار است.

مطالعات پیشین اثبات کرده بودند که خوش بین بودن می‌تواند بهبود و بازیابی وضعیت بیمار را سرعت ببخشد.


11 دیدگاه

 1. فریبا

  مطلب بسیار خوبی بود حقیقتا قدرت تلقین باورنکردنی ست

 2. علی

  میتوان،میتوان،میتوان،فقط در آینه خودتان را بیشتر نگاه کنید فقط و فقط خودتان هستیدنه کسه دیگر.
  من زنگیمو میسازم در هر شرایطی
  هیچ چیزو هیچ کس نمیتواند مانع موفقیت من در زندگیم بشه، خدایا شکرت بابت تمام چیزهای که به من دادیو ومن آنها را نمیبینم..

 3. علی

  سلام دوستان گلم با افکار مثبت خود میتوانید چرخ فلک روزگارو به نفع خودتان بچرخانید…..

 4. حمید

  خرید گل اینترنتی , دوست عزیز علت اینه که شما کنترل رو از درون بدست نمیگیرید .
  موفق و خوشبخت باشید…

 5. kmd1372

  سلام دوستای عزیز وبزرگوار

  خیلی مطالب با ارزشی بودن با آرزوی موفقیت برای تک تکتون که این مطالب پر انرژی و خوندید من پیشنهاد میکنم هرموقع چرخ روزگار نچرخید ازدوستای شادتان کمک بگیرید ووقت کردید با بچه ها بازی کنید روانتونو حتما روان خواهد کرد

  باآرزوی سلامتی KMD1372

 6. بهزاد

  سلام . واقعا مثبت اندیشی معجزه میکنه البته با تلاش هر روزه … و توکل به خدا

 7. ط

  من خیلی دوست دارم مثبت فکر کنم یکم مثبت اندیشی میکنم خیلی خوب میگزره اوقاتم اما دوباره افکار منفی میادسراغم چیکار کنم؟خیلی دلم میخواد مثبت اندیشیم طولانی باشداما اتفاقات نمیزاره که راهنمایی کنید لطفا ممنون ازتون

  • هادی

   تمرین تمرین تمرین من خودم یه مشکل داشتم با تمرین مداوم خوب شدم

 8. تحقیقات بازار

  بسیار عالی بود ؛ چه بهتر ادم ابتدا با خودش کنار بیاد و سپس به سمت مثب فکر کردن حرکن کند

 9. خرید گل اینترنتی

  سلام

  من خیلی دوست دارم با اندیشه زندگی کنم ولی با این شرایط که تو مملکت بوجود امد خیلی واسم صخت شده

  یکم کمکم کنید.
  مرسی

  • هادی

   اسمون همه جا یک رنگه دوست عزیز با تمرین میتونی موفق بشی

نظر خود را بیان کنید