فواید مطالعه و کتابخوانی

از فواید شگفت‌انگیز چند دقیقه مطالعه در روز

مطالعه و کتاب خوانی

اگر میخواهید در زندگی تان به سمت موفقیت پیش بروید باید از همین امروز مطالعه کردن را به برنامه روزانه خود اضافه کنید.

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که مطالعه با صدای بلند در مقایسه با خواندن یک متن در حالت سکوت، در واقع حافظه را بهبود می‌بخشد.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، آیا مطالعه با صدای بلند واقعا می‌تواند به شما کمک کند مطالب بیشتری را به خاطر بسپارید؟ یک مطالعه دریافت که این کار در واقع به ثبت بهتر اطلاعات در مغز در یک فرایند به نام “اثر تولید” کمک می‌کند.

محققان دانشگاه “واترلو”(Waterloo) در کانادا دریافتند که خواندن مطلبی با صدای بلند در واقع به مردم کمک می‌کند که اطلاعات را بهتر به خاطر بسپارند. آن طور که مشخص شد، تنها خواندن کتب با صدای بلند و شنیدن صدای خود، برای حافظه مفید است.

محققان چهار روش یادگیری از طریق خواندن را مورد آزمایش قرار دادند؛ خواندن در سکوت، شنیدن صدای شخص دیگری، بلند خواندن و گوش دادن به صدای ضبط شده.

نتایج آزمایش روی 95 شرکت کننده نشان داد که خواندن اطلاعات با صدای بلند، بیشترین ماندگاری را در ذهن ایجاد می‌کند.

“کالین مک‌لئود”، سرپرست این مطالعه گفت: این مطالعه تایید می‌کند که یادگیری و فواید حافظه حاصل از مشارکت فعال است. بلند خواندن یک کلمه، آن را برای حافظه بلند مدت متمایز می‌کند.

“اثر تولید” مزیتی است که فرد با بلند خواندن یک متن و نه در سکوت خواندن، از آن بهره‌مند می‌شود.

در مطالعه قبلی، محققان دریافتند که خواندن با صدای بلند به خودی خود نسبت به شنیدن صدای دیگران موجب تقویت حافظه می‌شود و این خودخوانی، اثر تولید را تلقین می‌کند.

اساسا نتایج مطالعه نشان می‌دهد که عمل خواندن کلمات با صدای بلند با توجه به دو چیز به شدت مزایای حافظه را در بر دارد. اول این که کلمات با صدای بلند خوانده می‌شوند و دوم این واقعیت است که فرد در واقع در حال صحبت با خود است.

این تحقیق همچنین چند تحقیق گذشته را که در آنها اثر تولید تایپ کردن و نوشتن کلمات بر حافظه اندازه گرفته شده بود، مورد بررسی قرار داد.

دانش‌آموزان برای امتحان‌ها می‌توانند درس را با صدای بلند بخوانند تا به آنها کمک کند به خاطر بسپارند.

علاوه بر این، محققان یادآوری می‌کنند که سالمندان پازل و معما حل کنند تا حافظه خود را تقویت کنند، همچنین می‌گویند که فعالیت بدنی و ورزش می‌تواند حافظه را بهبود بخشد.

نتایج این مطالعه به فهرست رو به رشد فعالیت‌هایی که مردم می‌توانند برای تقویت حافظه انجام دهند، افزوده می‌شود.

بعضی از فعالیت‌های دیگر که گفته می‌شود افزایش حافظه را در پی دارد شامل خوردن شکلات است که به طور چشمگیری می‌تواند عملکرد شناختی را بهبود بخشد، حافظه فعال را بالا ببرد و پردازش تصویری را بهبود دهد.

این مطالعه در نشریه Memory منتشر شده است.

مقاله مرتبط: فواید خواندن رمان

خواص مطالعه کردن

به گزارش آلامتو به نقل از عصر ایران؛ «هر چه بیشتر در مطالعه غرق می‌شویم، بیشتر از آن چیزی که هستیم و شرایطی که در آن قرار داریم، فاصله می‌گیریم. از کاهش استرس تا تشخیص احساسات دیگران در ادامه با برخی دلایل که بر مطالعه کردن تاکید دارند، بیشتر آشنا می‌شویم.

مطالعه مغز شما را روشن می‌کند

مطالعه بخش‌های عصب‌شناختی در مغز را تحریک می‌کند زیرا در تجربه‌ای جدید زندگی و خود را در محیطی جدید احساس می‌کنید. به عنوان مثال پژوهشگران در اسپانیا طی یک مطالعه دریافتند که خواندن کلمه «دارچین» بخش‌های وابسته به حس بویایی در مغز را فعال می‌کند. به طور مشابه مطالعه‌ای دیگر در فرانسه نشان داد که مطالعه درباره اقدامات (به عنوان مثال، پابلو توپ را شوت کرد) قشر حرکتی مغز را تحریک می‌کند.

داستان درک ما از یکدیگر را شکل می‌دهد

به گفته کیت اوتلی، استاد روانشناسی شناختی در دانشگاه تورنتو و رمان‌نویس، اگر درباره ژنتیک مطالعه کنید، نکات جدید درباره ژن‌ها یاد می‌گیرید. اگر داستان مطالعه کنید درباره مردم، دیگران و خودتان آموزه‌های جدید فرا‌می‌گیرید. مطالعه فرصتی مناسب را برای غرق شدن یک فرد در افکار و احساسات فردی دیگر فراهم می‌کند. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که این شرایط می‌تواند به افزایش همدلی و توانایی اجتماعی منجر شود.

داستان‌های عاشقانه و کارآگاهی از بهترین گزینه‌ها برای شکل‌گیری همدلی محسوب می‌شوند و اوتلی رمان «غرور و تعصب» اثر جین وبستر را یکی از رمان‌های ایده‌آل در این زمینه عنوان کرده است.

کتاب‌ها موجب افزایش شادی شما می‌شوند

پژوهش‌های گذشته نشان داده‌اند که تجربیات زندگی در مقایسه با مادیات شادی بیشتری را برای انسان به ارمغان می‌آورند اما این پایان داستان نیست. نتایج مطالعه‌ای جدید که در نشریه Journal of Consumer Psychology منتشر شده است، نشان می‌دهد که محصولات تجربی که برای خلق یا ارتقا تجربیات زندگی طراحی شده‌اند، مانند کتاب‌ها، از تقویت‌کننده‌های شادی هستند. محصولات ورزشی، بازی‌های ویدئویی و آلات موسیقی نیز در این فهرست قرار می‌گیرند.

مطالعه می‌تواند به افزایش حس رضایت نیز کمک کند. مطالعه‌ای که در دانشگاه تگزاس شمالی انجام شد، نشان داد، افراد مسن که همچنان به مطالعه و یادگیری ادامه می‌دهند، هر چه بیشتر از زندگی خود رضایت دارند.

مطالعه موجب کاهش استرس می‌شود

گم کردن خود در دنیای یک کتاب ممکن است گزینه‌ای کارآمد در کسب آرامش باشد. پژوهشگران در دانشگاه ساسکس طی یک مطالعه دریافتند که مطالعه یکی از بهترین گزینه‌ها برای مقابله با استرس محسوب می‌شود و کارآیی آن در این زمینه از گوش دادن به موسیقی، پیاده‌روی و نوشیدن چای و قهوه نیز بیشتر است. استرس می‌تواند موجب افت سطوح انرژی شما شود، در میل جنسی اختلال ایجاد کند و حتی ابتلا به بیماری را به همراه داشته باشد. تنها شش دقیقه مطالعه برای کاهش سرعت ضربان قلب و تسکین تنش عضلانی کفایت می‌کند.

کتاب‌ها ماده خاکستری مغز را تقویت می‌کنند

غرق شدن در دنیای یک کتاب خوب می‌تواند سد دفاعی خوبی در برابر از دست دادن حافظه ایجاد کند. مطالعه‌ای که توسط مرکز پزشکی دانشگاه راش انجام شده و در نشریه Neurology منتشر شد، نشان داد که انجام منظم فعالیت‌های تحریک‌کننده ذهنی در زندگی، مانند مطالعه، می‌تواند آهنگ زوال شناختی را به میزان ۳۲ درصد کاهش دهد. مطالعه‌ای دیگر نیز نشان داد، افرادی که فعالیت‌های مغزی مانند مطالعه، بازی شطرنج و حل جدول را انجام می‌دهند، دو و نیم برابر احتمال کمتری دارد به بیماری آلزایمر مبتلا شوند.

باز کردن کتاب ذهن شما را باز می‌کند

مطالعه موجب باز شدن ذهن انسان می‌شود و می‌تواند دیدگاه فرد نسبت به موضوعات مختلف از نژاد تا ملیت، رنگ پوست و… را تغییر دهد. یکی از بزرگ‌ترین فواید مطالعه، شناخت افراد در جوامع دیگر و خارج از حباب فردیتی است که یک نفر دور خود شکل می‌دهد.

همچنین بخوانید: انشا در مورد کتاب و کتابخوانی

❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید