مرغ شکم پر یکی از انواع غذا های بسیار خوشمزه ای است که دارای دستور های پخت متنوع و متفاوتی بوده و شما می توانید آن را به شکل های مختلفی هم به وسیله فر و هم بدون فر نیز تهیه کنید. مرغ شکم پر یکی از مناسب ترین گزینه ها برای انواع مجالس و مهمانی های شما بوده و می توانید آن را به عنوان غذای اصلی برای مراسم های خود تهیه کنید و آن را در کنار برنج تازه دم ایرانی سرو و میل کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه مرغ شکم پر ساده، لذیذ و مجلسی در قابلمه و بدون فر را مرحله به مرحله به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه مرغ شکم پر ساده

 • مرغ 180 گرمی
 • پیاز 2 عدد
 • رب گوجه فرنگی 1 ق غذا خوری
 • رب انار 2 تا 3 ق غذا خوری
 • شکر 3 ق غذا خوری
 • آلوچه به مقدار لازم
 • زرشک و گردو به مقدار لازم
 • زعفران دم کرده
 • نمک و فلفل سیاه و آویشن و پودر تخم گشنیز به مقدار لازم
 • آب 1 لیوان
 • روغن مایع به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه رولت مرغ چرخ کرده ساده و لذیذ با قارچ و پنیر پیتزا بدون فر

طرز تهیه مرغ شکم پر مجلسی در قابلمه مرحله به مرحله

مرحله اول: آماده سازی و مرینت کردن مرغ

ابتدا مرغ کامل را مقداری با آب سرد بشویید و سپس داخل شکم آن را کمی تمیز کرده و بعد آن را داخل ظرفی قرار دهید و به آن مقداری نمک و فلفل سیاه و پودر تخم گشنیز آسیاب شده اضافه کنید و بعد به آن زعفران دم کرده را هم اضافه کرده و یکی از پیاز ها را نیز به همراه سیر ها با آب بشویید سپس پوست آن ها را بگیرید و پیاز را به شکل خلالی و درشت خرد کنید و سیر را نیز به شکل ساطوری شده خرد کنید و بعد سیر و پیاز خرد شده را هم به مرغ اضافه کنید و خوب همه جای مرغ را حتی داخل شکم آن را با مواد مزه دار و مرینت کنید و بعد آن را داخل ظرف درب بسته ای به مدت 3 ساعت داخل یخچال قرار دهید تا مزه دار و آماده شود.

مرحله دوم: آماده سازی مواد داخل شکم مرغ

پیاز دیگری که باقی مانده را با آب بشویید و سپس پوست آن را بگیرید و آن را به شکل نگینی و یکدست برش دهید و خرد کنید و بعد ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و بعد از گرم شدن روغن پیاز خرد شده را به ماهیتابه اضافه کنید و آن را کمی تفت دهید تا مقداری سبک و طلایی شود و سپس به آن مقدار کمی زردچوبه و فلفل سیاه و نمک و آویشن نیز اضافه کرده و آن ها را هم در حد 1 دقیقه ای با پیاز تفت دهید تا عطر ادویه ها بلند شود و بعد به آن ها مقداری آلوچه و گردو و زرشک نیز اضافه کرده و آن ها را هم کمی با پیاز و ادویه ها تفت دهید و بعد از چند دقیقه به آن ها 1 ق غذا خوری رب انار را هم اضافه کنید و بعد از 1 دقیقه تفت دادن رب انار با مواد نیز آن ها را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله سوم: پر کردن داخل شکم مرغ

مرغ را از یخچال خارج کنید و سپس پیاز ها را از آن جدا کنید و بعد داخل شکم مرغ را با مواد میانی که تهیه کرده بودید و خنک شده است پر کنید و بعد شکم مرغ را با نخ و سوزن مخصوص آشپزی بدوزید و دور پاهای مرغ را نیز با نخ ببندید و پاهای مرغ را جمع کنید

مرحله چهارم: سرخ کردن مرغ شکم پر و آماده کردن سس

ماهیتابه ای را برداشته و درون آن مقداری روغن بریزید و سپس آن را روی شعله گاز قرار دهید تا روغن گرم و آماده شود سپس 4 طرف مرغ را با شعله ملایم و به آرامی سرخ کنید و در این حین داخل قابلمه ای جدا رب گوجه فرنگی را بریزید و سپس آن را روی حرارت سرخ کنید تا هم خامی آن گرفته شود و هم رنگ رب داخل روغن باز شود و بعد به آن مقداری زردچوبه و نمک و فلفل هم اضافه کنید و آن ها را نیز 1 دقیقه ای با رب تفت دهید و در آخر نیز 2 قاشق غذا خوری رب انار باقی مانده را نیز به مواد اضافه کرده و بعد از 1 دقیقه تفت دادن رب انار به آن آب جوشیده اضافه کنید و حرارت آن را کم کنید تا سس شما غلیظ و آماده شود و بعد آن را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید. بعد از سرخ کردن مرغ آن را از قابلمه خارج کنید و سپس آن را داخل قابلمه ای دیگر قرار دهید و بعد سسی که آماده کرده بودید را نیز به مرغ اضافه کنید و سپس شعله را تا حد ممکن کم کنید و درب قابلمه را قرار دهید و به مرغ 2 ساعتی فرصت دهید تا با شعله بسیار ملایم و کم در کنار سس پخته و آماده شود. دقت داشته باشید در حین پخت اگر احساس کردید آب مرغ کم شده است می توانید مجدد به آن مقداری آب جوشیده شده اضافه کنید. بعد از آن هم مرغ شکم پر در قابلمه شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه مرغ مجلسی سرخ شده، ربی و زعفرانی به روش رستورانی

طرز تهیه مرغ شکم پر در قابلمه


نکات کلیدی در تهیه مرغ شکم پر در قابلمه و بدون فر

 1. برای سرخ کردن این مرغ خوشمزه اصلاً عجله ای نداشته باشید و به آرامی 4 طرف آن را سرخ و آماده کنید.
 2. هنگام بستن و دوختن مرغ بسیار دقت داشته باشید تا به هیچ عنوان هیچ درزی باز نماند و شکم مرغ کاملاً دوخته شود.
 3. برای پخت مرغ بهتر است که مرغ را هر نیم ساعت یک بار داخل قابلمه به آرامی برگردانید.
 4. در حین پخت مرغ داخل سس هر نیم ساعت یک بار درب قابلمه را برداشته و مقداری از سس روی مرغ بریزید تا مرغ به خوبی به سس آغشته شود.
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورشت به با مرغ خوشمزه، غلیظ و جا افتاده مرحله به مرحله

♨ نکات مهم «طرز تهیه مرغ شکم پر ساده، لذیذ و مجلسی در قابلمه و بدون فر»

برای سرخ کردن این مرغ خوشمزه اصلاً عجله ای نداشته باشید و به آرامی 4 طرف آن را سرخ و آماده کنید.


نظر خود را بیان کنید