طرز تهیه شیرینی پادرازی

شیرینی پادرازی یکی از انواع شیرینی های سنتی ایرانی است که دارای بافت و طعم بسیار لذیذ و دلچسبی بوده که اصل این شیرینی متعلق به شهر قزوین است ولی به دلیل طعم بسیار خوبی که داشته امروزه در سراسر کشور محبوبیت زیادی پیدا کرده و در اکثر شهر های ایران نیز تهیه می شود. ظاهری این شیرینی علت اصلی نام گذاری آن بوده و باعث شده است تا به این نام شهرت پیدا کند. خوردن این شیرینی سنتی لذیذ در کنار یک چایی تازه دم ایرانی لذت خوردن آن را برای هر مناسبت و مراسمی مانند ایام دید و بازدید نوروز و عید دیدنی ها و… برای شما دو چندان می کند. امروز در آلامتو طرز تهیه شیرینی پادرازی قزوینی خانگی با فر و بدون فر را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه شیرینی پادرازی قزوینی

 • آرد سفید قنادی نصف لیوان
 • آرد برنج نصف لیوان
 • آرد نخودچی نصف لیوان
 • تخم مرغ 2 عدد
 • پودر دارچین نصف 1ق چای خوری
 • هل ساییده 1 ق چای خوری
 • روغن صاف قنادی 3/4 لیوان
 • پودر قند نصف لیوان و 1 ق چای خوری
 • عسل 1 ق چای خوری
 • زنجبیل نوک ق چای خوری
 • زعفران غلیظ شده 1 ق غذا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی زبان خانگی لذیذ و آسان با خمیر هزارلا آماده

طرز تهیه شیرینی پادرازی خانگی با فر و بدون فر

مرحله اول: آماده سازی مواد اولیه شیرینی

در ابتدا بهتر است برای تهیه این شیرینی تمامی مواد اولیه خود را چند دقیقه ای در محیط قرار دهید تا مواد اولیه شیرینی شما مقداری با دمای محیط هم دما شوند.

مرحله دوم: آماده سازی روغن و پودر قند

ظرفی را برداشته و درون آن روغن صاف قنادی را بریزید و سپس نصف لیوان پودر قند را نیز درون ظرف الک کرده و به روغن صاف قنادی اضافه کنید و با همزن برقی به مدت 1 دقیقه آن ها را با یکدیگر خوب هم بزنید و ترکیب کنید. دقت داشته باشید که در این مرحله اصلاً نباید روغن را پوک و سبک کنید و خیلی آن ها را هم بزنید.

مرحله سوم: اضافه کردن تخم مرغ، عسل و ادویه ها

پس از آن که روغن و پودر قند را مخلوط کردید یکی از تخم مرغ ها را بشکنید و به مواد اضافه کنید و بعد عسل را نیز به همراه هل ساییده شده و زنجبیل و پودر دارچین به مواد داخل ظرف اضافه کنید و مجدد با همزن برقی آن ها را نیز با مواد به خوبی به مدت 1 دقیقه ترکیب کنید و هم بزنید.

مرحله چهارم: آماده سازی آرد ها

ظرف جداگانه ای را برداشته و درون آن آرد سفید قنادی را به همراه آرد نخودچی و آرد برنج بریزید و با قاشق تمامی آرد ها را به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید و هم بزنید و بعد ترکیب این 3 آرد را 2 مرتبه درون ظرفی الک کنید تا هیچ گلوله ای درون ترکیب آرد ها باقی نماند.

مرحله پنجم: اضافه کردن ترکیب آرد ها به مواد

در این مرحله ترکیب 3 آردی را که از قبل 2 بار الک کرده بودید برای بار آخر و سومین بار طی 3 مرحله درون ظرفی که مواد را در آن مخلوط کرده بودید به آرامی و کم کم الک کنید و به مواد درون ظرف اضافه کنید و هر بار پس از اضافه کردن ترکیب آرد ها به مواد آن ها را به خوبی به وسیله قاشقی شروع به هم زدن کنید تا خوب با یکدیگر ترکیب شوند و بعد خمیری که تهیه شد را با نوک انگشتان دست شروع به ورز دادن کنید. دقت داشته باشید که ورز دادن خمیر را اصلاً با کف دست انجام ندهید فقط با نوک انگشتان این کار را انجام دهید چون در غیر این صورت خمیر شما روغن می اندازد. سپس خمیر را داخل کیسه فریزری تمیز قرار دهید و بعد آن را به مدت 1 ساعت داخل یخچال بگذارید تا خمیر شما مقداری استراحت کند.

مرحله ششم: شکل دادن به خمیر

پس از آن که خمیر شما به خوبی استراحت کرد آن را از داخل کیسه فریزر بیرون آورده و سپس آن را به وسیله وردنه روی سطح کار خود با قطر نیم سانتی متر باز کنید و بعد خمیر را به وسیله قالب شیرینی زبونی کوچک شکل دهید و قالب بزنید.

مرحله هفتم: آماده سازی نهایی شیرینی ها

برای پخت این شیرینی بدون فر نیاز است که قابلمه ای را برداشته و داخل آن جسم و یا پایه فلزی کوچک و نسوزی را قرار دهید و بعد آن را روی شعله پخش کن گاز قرار دهید و شعله را روی کم تنظیم کنید و روی درب قابلمه را دمکنی قرار دهید و درب قابلمه را بگذارید و 15 دقیقه به آن فرصت دهید تا داخل قابلمه به خوبی گرم و آماده شود و در این فاصله سینی مخصوصی را برداشته و کف آن کاغذ روغنی قرار دهید و سپس خمیر های شکل داده شده ای که تهیه کرده اید را روی کاغذ روغنی قرار دهید و بعد ظرفی برداشته و داخل آن تخم مرغ دیگری را که باقی مانده بود را بشکنید و زرده و سفیده آن را جدا کنید و سفیده را دور بریزید و زرده را داخل ظرف با چنگالی خوب هم بزنید و مخلوط کنید تا از لختگی خود خارج شود و بعد به آن زعفران دم کرده را به همراه 1 قاشق چایی خوری پودر قند اضافه کنید و مجدد خوب با زرده آن ها را نیز مخلوط کنید و هم بزنید و بعد مایه بدست آمده را به وسیله برس آشپزی روی تمامی شیرینی های خود رومال کنید.

مرحله هشتم: پخت شیرینی بدون فر

پس از آن که تمامی شیرینی ها را داخل سینی کوچک چیدید و رومال کردید آن را داخل قابلمه ای که از قبل داخل آن را گرم کرده اید روی پایه قرار دهید به طوری که سینی با کف قابلمه تماس مستقیم نداشته باشد و بعد درب قابلمه که دمکنی روی آن است را مجدد روی قابلمه قرار دهید و به شیرینی های خود 25 دقیقه زمان دهید تا با شعله پخش کن و حرارت کم به آرامی و کم کم پخته و آماده شوند. دقت داشته باشید که آن ها را به حال خود رها نکنید و در صورت نیاز می توانید زمان پخت را کوتاه و یا بلند تر کنید و بعد از آن هم شیرینی پادرازی شما آماده است آن را از روی حرارت برداشته و زمان دهید تا کمی خنک شوند و بعد داخل ظرفی مناسب برای سرو آن ها را قرار دهید.

مرحله نهم: پخت شیرینی ها با فر

برای پخت این شیرینی داخل فر باید سینی فر را برداشته و کف آن کاغذ روغنی قرار دهید و بعد تمام شیرینی هایی که آماده کرده بودید را داخل سینی قرار دهید و بعد روی تمام آن ها را با ترکیب زعفران و پودر قند و زرده تخم مرغی که آماده کرده بودید رومال کنید و سپس فر را برای مدت 15 دقیقه با دمای 150 درجه روشن کنید و زمان دهید تا به خوبی داخل آن گرم و آماده شود و بعد سینی فر را طبقه وسط آن قرار دهید و 15 دقیقه به شیرینی ها با دمای 150 درجه زمان دهید تا به خوبی پخته و آماده شوند و بعد از گذشت زمان مورد نظر حرارت فر را خاموش کنید و آن را روی حالت گریل به مدت 2 دقیقه قرار دهید تا روی شیرینی های شما به خوبی طلایی و آماده شوند. دقت داشته باشید که مراقب شیرینی های خود باشید که به هیچ عنوان نسوزند. بعد از آماده شدن شیرینی ها اول به آن ها زمان بدهید تا خنک شوند و بعد آن ها را داخل ظرف مناسبی برای سرو قرار دهید و بعد از آن هم شیرینی های شما آماده سرو هستند میل کنید و لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی دانمارکی بازاری آسان و لذیذ با پیمانه و بدون فر

طرز تهیه شیرینی پادرازی


نکات کلیدی در تهیه شیرینی پادرازی قزوینی با پیمانه

 1. در صورت تمایل می توانید این شیرینی بسیار لذیذ و خوشمزه را به وسیله توستر و یا سولار هم تهیه کنید.
 2. در صورت دسترسی نداشتن به قالب شیرینی زبونی کوچک می توانید این قالب را خودتان نیز به وسیله فویل آلمینیومی تهیه کنید.
 3. در صورت تمایل برای زیبا تر شدن کار خود می توانید از مقداری کنجد و یا پودر پسته نیز برای تزیین روی شیرینی ها استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی بهشتی ساده، ترد و لذیذ با پیمانه و روغن مایع

♨ نکات مهم «طرز تهیه شیرینی پادرازی قزوینی خانگی با فر و بدون فر مرحله به مرحله»

در صورت تمایل می توانید این شیرینی بسیار لذیذ و خوشمزه را به وسیله فر و یا سولار هم تهیه کنید.


نظر خود را بیان کنید