طرز تهیه شیرینی زبان

شیرینی زبان یکی از انواع شیرینی های خشک بسیار محبوب و پرفروش ایرانی است که از دیرباز در ایران مورد استقبال اکثریت مردم بوده است که اصل خمیری که این شیرینی از آن تهیه می شود خمیری هزارلا بوده است که مهم ترین بخش تهیه این شیرینی هم بوده است. شیرینی زبان به عنوان یکی از شیرینی های مجلسی و پرکاربردی است که برای ایام نوروز و عید و یا اکثر مجالس و دورهمی ها و مهمانی ها بسیار تهیه و مصرف می شود. ترکیب شیرینی ملایم این شیرینی در کنار بافت ترد و لذت بخش آن لذت خوردن این شیرینی لذیذ را دو چندان می کند. امروز در آلامتو طرز تهیه شیرینی زبان خانگی با خمیر هزارلا آماده را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه شیرینی زبان

  • خمیر هزارلا 1 بسته
  • عسل 3 ق غذا خوری
  • گلاب 1 ق غذا خوری
  • آب جوش 2 ق غذا خوری
  • زعفران دم کرده 1 ق غذا خوری
  • پودر نارگیل به مقدار لازم
همچنین بخوانید:طرز تهیه شیرینی پادرازی قزوینی خانگی با فر و بدون فر مرحله به مرحله

طرز تهیه شیرینی زبان خانگی با خمیر هزارلا آماده

مرحله اول: آماده سازی مواد اولیه

ابتدا قبل از شروع کار بهتر است که تمامی مواد اولیه مورد نیاز را چند دقیقه ای قبل از استفاده در دمای محیط قرار دهید تا به خوبی با محیط بیرون هم دما شوند و بعد از آن ها استفاده کنید. دقت داشته باشید خمیر هزارلا را از فریزر خارج کنید و در دمای محیط قرار دهید تا یخ آن آب شود اما هنوز خنک باشد.

مرحله دوم: آماده سازی شهد

ظرفی را برداشته و درون آن عسل را به همراه گلاب و زعفران دم کرده و آب جوشیده شده بریزید و خوب آن ها را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید تا شهد شما آماده شود و عسل نیز مقداری رقیق شود و بعد آن را کنار بگذارید.

مرحله سوم: آماده سازی خمیر هزارلا

در این مرحله خمیر هزارلایی که از قبل از فریزر درآورده اید و در دمای محیط قرار داده بودید ولی هنوز خنک است را برداشته و روی سطح کار قرار دهید و کمی از شهدی که تهیه کرده بودید را به وسیله برس آشپزی روی خمیر هزارلا رومال کنید و بعد خمیر را به صورت دو لا کنید و یک طرف را روی طرف دیگر آن قرار دهید. دقت داشته باشید این کار باعث می شود تا شیرینی با کیفیت تری را داشته باشید. سپس بعد از دو لا کردن خمیر به وسیله وردنه روی سطح خمیر را به خوبی صاف کنید و بعد آن را به وسیله چاقو و خط کش خمیر خود را به صورت عمودی و افقی به تعدادی مستطیل های هم اندازه تقسیم کنید.

مرحله چهارم: پخت شیرینی زبان

فر خود را ابتدا به مدت 15 دقیقه روی دمای 240 درجه قرار دهید تا داخل فر به خوبی گرم و آماده شود و در این فرصت روی سینی فر کاغذ روغنی قرار دهید و برش های مستطیلی شکل شیرینی های زبان خود را روی کاغذ روغنی با کمی فاصله قرار دهید و بعد به وسیله چاقویی یک برش نازکی روی تمامی خمیر هایی که آماده کرده اید بزنید و بعد از شهدی که آماده کرده اید به وسیله برس آشپزی روی تمام شیرینی ها را رومال کنید سپس سینی فر را برای مدت 20 دقیقه داخل طبقه وسط فر قرار دهید و دمای فر را نیز روی 170 درجه تنظیم کنید تا تمامی شیرینی ها به خوبی پخته و آماده شوند و دقت داشته باشید برای این که روی کار شما به خوبی طلایی و ترد شود 5 دقیقه پایانی پخت دما را روی گریل تنظیم کنید تا به خوبی طلایی و پخته شوند و بعد از پخته شدن کامل آن ها را از داخل فر خارج کنید و مجدد از شهدی که تهیه کرده اید روی تمام شیرینی های زبان را مقداری رومال کنید سپس کمی پودر نارگیل روی تمامی شیرینی ها بریزید و بعد از آن هم شیرینی زبان شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید نوش جان

همچنین بخوانید:طرز تهیه شیرینی نخودچی خانگی قزوین بدون فر و بدون استراحت

طرز تهیه شیرینی زبان


نکات کلیدی در تهیه شیرینی زبان با خمیر هزارلا

  1. در صورت تمایل می توانید برای تزیین روی شیرینی ها از پودر پسته و یا کنجد نیز استفاده کنید.
  2. در صورت تمایل می توانید در بین لای خمیر هزارلا خود از شهد استفاده نکنید و تنها روی شیرینی ها مقداری شهد استفاده کنید تا شیرینی های زبان شما شیرینی ملایم تری داشته باشند.
  3. خمیر هزارلایی که برای تهیه این شیرینی استفاده می شود را می توانید در منزل نیز تهیه کنید.
  4. برای فر های برقی و توستر دما را حدوداً 20 درجه کمتر کنید.
همچنین بخوانید:طرز تهیه شیرینی گردویی پفکی خانگی ساده و لذیذ به روش بازاری

♨ نکات مهم «طرز تهیه شیرینی زبان خانگی لذیذ و آسان با خمیر هزارلا آماده»

در صورت تمایل می توانید برای تزیین روی شیرینی ها از پودر پسته و یا کنجد نیز استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید