طرز تهیه شیرینی دانمارکی

شیرینی دانمارکی یکی از انواع شیرینی های بسیار محبوب و لذیذ ایرانی است که مناسب برای انواع مجالس و مهمانی ها بوده است و می توان از آن به عنوان یکی از پر فروش ترین انواع شیرینی های خشک قنادی ها نام برد. طعم دلچسب و شیرینی ملایم این شیرینی در کنار طعم یک چایی تازه دم ایرانی تکمیل تر شده و لذت خوردن آن را دو چندان می کند و شما می توانید آن را به عنوان عصرانه و میان وعده نیز تهیه و میل کنید. برخلاف تصور اکثر مردم که گمان می کنند طرز تهیه این شیرینی بسیار پیچیده است، این طور نبوده و شما می توانید به راحتی و آسانی این شیرینی را حتی در منزل خود نیز تهیه کنید بنابراین راحتی و خوشمزگی و تمامی این موارد باعث محبوبیت بیش از اندازه این شیرینی در میان مردم شده است. امروز در آلامتو طرز تهیه شیرینی دانمارکی بازاری به سبک قنادی با پیمانه و بدون فر را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه شیرینی دانمارکی خانگی

 • شیر گرم نصف لیوان
 • خمیر مایه فوری 1/5 ق غذاخوری
 • شکر 4 ق غذا خوری
 • آرد سفید قنادی 3 تا 4 پیمانه
 • تخم مرغ 2 عدد
 • روغن مایع نصف لیوان
 • زعفران 2 ق چایی خوری
 • وانیل نصف ق چایی خوری
 • کنجد به مقدار لازم
همچنین بخوانید:طرز تهیه شیرینی گردویی پفکی خانگی ساده و لذیذ به روش بازاری

مواد لازم برای تهیه کرم شیرینی دانمارکی

 • شکر نصف لیوان
 • آرد سفید قنادی 1/3 لیوان
 • آب 1 لیوان
 • وانیل نصف ق چایی خوری

طرز تهیه شیرینی دانمارکی بازاری با پیمانه و بدون فر

مرحله اول: عمل آوردن خمیر مایه

ابتدا ظرف کوچکی را برداشته و داخل آن شیر ولرم را به همراه 2 قاشق غذا خوری شکر و خمیر مایه بریزید و با یکدیگر آن ها را هم بزنید و به خوبی مخلوط کنید و سپس روی ظرف را بپوشانید و 10 دقیقه ای به آن ها فرصت دهید تا خمیر مایه شما به خوبی به عمل آید.

مرحله دوم: مخلوط کردن سایر مواد با خمیر مایه

ظرف نسبتاً بزرگی را برداشته و داخل آن 1 عدد تخم مرغ کامل را بشکنید و تخم مرغ دوم را نیز شکسته و زرده آن را از سفیده جدا کنید و سفیده را به ظرف اضافه کرده و سپس به آن ها روغن مایع را نیز به همراه 2 قاشق غذا خوری شکر و 1 قاشق چایی خوری زعفران دم کرده و نصف قاشق چایی خوری وانیل اضافه کنید در آخر نیز خمیر مایه ای که به عمل آمده را هم به مواد اضافه کنید و با همزنی دستی تمامی مواد را شروع به هم زدن کنید تا با یکدیگر به خوبی ترکیب و مخلوط شوند.

مرحله سوم: اضافه کردن آرد

در این مرحله نوبت به اضافه کردن آرد است پس ابتدا 3 تا 4 لیوان آرد سفید قنادی را داخل ظرفی جدا طی 3 مرحله الک کنید و سپس به آرامی و کم کم به مایه شیرینی خود اضافه کنید و پس از هر مرحله اضافه کردن آرد خوب آن را به وسیله قاشق با مواد ترکیب کنید و هم بزنید تا خمیری به دست آید که به خوبی جمع شده و بسیار لطیف باشد و به هیچ وجه هم به دست نچسبد. پس از آن که خمیر به خوبی آماده و جمع شد آن را به مدت 10 دقیقه با دست به خوبی ورز دهید و سپس آن را داخل ظرفی تمیز قرار دهید و درب ظرف را بپوشانید و 2 ساعت به آن داخل دمای محیط زمان دهید تا به خوبی خمیر استراحت کند.

مرحله چهارم: آماده سازی کرم داخل شیرینی

داخل قابلمه ای 1/3 لیوان آرد سفید را به همراه 1 لیوان آب و نصف لیوان شکر مخلوط کنید و آن را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید و به طور مداوم آن را هم بزنید تا مایه کرم به غلظت برسد و غلظتی مشابه به فرنی داشته باشد و در آخر به آنها نصف قاشق چایی خوری وانیل را هم اضافه کنید و خوب هم بزنید و بعد آن را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله پنجم: آماده سازی شیرینی های دانمارکی

پس از آن که خمیر به خوبی استراحت کرد و دو برابر شد پف آن را بگیرید و آن را روی سطح کار قرار دهید و آن را به وسیله وردنه ای به شکلی که خیلی خمیر نازک نشود کمی روی سطح کار خود پخش کنید و اضافه های دور آن را بگیرید و آن را به شکل دو مستطیلی بزرگ برش دهید و لای هر کدام از قسمت های مستطیل خمیر مقداری از کرمی که تهیه کرده اید را بریزید و بعد هر قسمت را رول کنید و انتهای خمیر رول شده را کمی با انگشتان دست فشار دهید تا خمیر رول شده به خوبی فیکس شود و بعد هر کدام از رول ها را به وسیله کارتکی به چند قسمت تقسیم کنید.

مرحله ششم: آماده سازی نهایی شیرینی دانمارکی

سینی را برداشته و کف آن کاغذ روغنی قرار دهید و سپس تمامی شیرینی های آماده شده را داخل سینی قرار دهید و پارچه ای تمیز روی آن ها پهن کنید و نیم ساعت دیگر به آن ها در دمای محیط زمان دهید تا استراحت کنند و در این فاصله زرده تخم مرغی که از اول کار کنار گذاشته بودید را به همراه 1 قاشق چایی خوری زعفران داخل ظرفی بریزید و خوب آن ها را با یکدیگر مخلوط کنید و هم بزنید و بعد از گذشت نیم ساعت ترکیب آن دو را به وسیله برس آشپزی روی تمامی شیرینی ها رومال کنید و سپس مقداری کنجد روی تمامی آن ها بپاشید.

مرحله هفتم: پخت شیرینی دانمارکی

برای پخت شیرینی ها بدون فر شما نیاز به یک قابلمه و یک جسم فلزی و کوچک و نسوز دارید بنابراین قابلمه را روی شعله پخش کن قرار دهید و شعله گاز را نیز روی ملایم و یا کم تنظیم کنید و کف قابلمه جسم فلزی نسوز را هم قرار دهید روی درب قابلمه دمکنی قرار دهید و درب آن را بگذارید و 15 دقیقه به آن اجازه دهید تا داخل قابلمه به خوبی گرم و آماده شود و بعد سینی را پس از گذشت 15 دقیقه روی جسم فلزی قرار دهید به طوری که سینی با کف قابلمه برخوردی مستقیم نداشته باشد و سپس درب و دمکنی قابلمه را مجدد برای زمان حدوداً 45 دقیقه بگذارید و زمان دهید تا شیرینی ها به خوبی پخته شوند. دقت داشته باشید زمانی که برای پخت گفته شد تقریبی است بنابراین بهتر است که شیرینی ها را به حال خود رها نکنید و مراقب آن ها باشید. در آخر نیز که تمامی آن ها به خوبی پخته شدند مقداری عسل را با آب ولرم و یا گرم ترکیب کنید و هم بزنید تا عسل به خوبی رقیق شود و بعد به وسیله برس آشپزی روی تمامی شیرینی های پخته شده رومال کنید و بعد از آن هم شیرینی دانمارکی شما آماده سرو است میل کنید و لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه کیک شیفون ساده ۴ تخم مرغی با پف زیاد برای خامه کشی

طرز تهیه شیرینی دانمارکی


نکات کلیدی در تهیه شیرینی دانمارکی به سبک قنادی

 1. برای به عمل آوردن خمیر مایه از آب ولرم نیز می توانید استفاده کنید.
 2. گرمای شیر باید به شکلی باشد که در صورتی که 10 ثانیه انگشت را داخل آن قرار دهید نسوزد.
 3. میزان آرد گفته شده کاملاً تقریبی بوده و تا زمانی آرد را اضافه کنید که خمیر شما به خوبی جمع شود.
 4. میزان آرد نباید خیلی زیاد باشد تا خمیر شما خیلی سفت نشود.
 5. در صورت تهیه این شیرینی داخل فر آن را به مدت 20 تا 25 دقیقه داخل فر از قبل گرم شده با دمای 170 درجه سانتی گراد قرار دهید تا به خوبی پخته شوند.
همچنین بخوانید:طرز تهیه کیک شربتی باقلوا زعفرانی ساده و لذیذ و پنبه ای با ماست

♨ نکات مهم «طرز تهیه شیرینی دانمارکی بازاری آسان و لذیذ با پیمانه و بدون فر»

برای به عمل آوردن خمیر مایه از آب ولرم نیز می توانید استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید