طرز تهیه کیک شربتی

کیک شربتی یکی از انواع کیک های بسیار محبوب، لطیف و دلچسب ایرانی است که اصالت آن به شهر های زیبای قزوین و شیراز برمی گردد که به دلیل طعم بسیار لذت بخش و بافت لطیفی که دارد در سراسر ایران بسیار محبوبیت پیدا کرده و پر طرفدار شده است و بیشترین مصرف این شیرینی برای مراسم هایی مانند فاتحه و ختم ها و یا حتی به عنوان نذری در مراسم های عزاداری بوده است. طعم شیرینی ملایم و لذت بخشی که در این شرینی وجود داشته در کنار طعم و عطری که گلاب به آن بخشیده است لذت خوردن این شیرینی دلچسب را دو چندان می کند. امروز در آلامتو طرز تهیه کیک شربتی باقلوا زعفرانی ساده و لذیذ و پنبه ای با ماست را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه کیک شربتی باقلوا

 • آرد 2 لیوان
 • ماست 1 لیوان
 • تخم مرغ 4 عدد
 • روغن 1 لیوان
 • شکر 2 لیوان
 • بیکینگ پودر 1 ق مربا خوری سر پر
 • وانیل و پودر هل از هر کدام نوک ق چایی خوری
 • آب 1 لیوان
 • زعفران دم کرده 3 ق غذاخوری
 • گلاب 3 ق غذا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه کیک مذاب شکلاتی خانگی ساده و جذاب با طلق و بدون فر

طرز تهیه کیک شربتی باقلوا زعفرانی با ماست

مرحله اول: آماده سازی تمام مواد اولیه

ابتدا تمام مواد اولیه را قبل از استفاده از یخچال بیرون بگذارید و زمان دهید تا تمامی آن ها به دمای محیط برسند و بعد شروع به کار کنید.

مرحله دوم: آماده سازی شکر و تخم مرغ ها

داخل ظرفی روغن را به همراه 2 لیوان شکر بریزید و به مدت 7 الی 8 دقیقه با دور متوسط همزن برقی خوب هم بزنید تا شکر و روغن با یکدیگر ترکیب شوند سپس به آن ها دانه دانه تخم مرغ ها را اضافه کنید و مجدد هر کدام را که اضافه کردید با همزن به خوبی به مدت 1 دقیقه هم بزنید تا هر کدام با روغن و شکر به شکل دانه دانه به خوبی هم زده و مخلوط شوند. پس از اضافه کردن تخم مرغ ها نوبت اضافه کردن وانیل است پس آن را نیز به ترکیب تخم مرغ ها و شکر و روغن اضافه کنید و کمی با همزن برقی هم بزنید تا به خوبی با مواد شما ترکیب شود.

مرحله سوم: اضافه کردن ماست و آرد به مواد

پس از آن که مواد با یکدیگر به خوبی آماده شدند نوبت اضافه کردن ماست است که آن را نیز به مواد خود اضافه کنید و بعد از هم زدن با همزن برقی درون ظرفی جدا آرد را به همراه بیکینگ پودر و پودر هل بریزید و ابتدا خوب آن ها را با یکدیگر مخلوط کنید و سپس ترکیب آن ها را طی دو مرحله به آرامی داخل مواد خود الک کنید و هر مرحله بعد از اضافه کردن ترکیب آن ها به مواد، مایه را به وسیله لیسکی به آرامی هم بزنید تا تمام مواد به خوبی با یکدیگر مخلوط شوند و بعد از اضافه کردن آن ها مایه بدست آماده را مجدد با همزن برقی شروع به هم زدن کنید تا به هیچ وجه آرد شما به صورت گلوله گلوله داخل مایه باقی نماند و به خوبی با مواد ترکیب شود. دقت داشته باشد که مایه بدست آمده را به صورت دورانی شروع به هم زدن کنید تا خوب با یکدیگر ترکیب شوند.

مرحله چهارم: آماده سازی فر و پخت شیرینی

فر خود را به مدت 15 دقیقه روی دمای 180 درجه قرار دهید تا داخل فر به خوبی گرم و آماده شود و در این حین قالبی 23 سانتی را تهیه کنید و سر تا سر آن را به وسیله کره ای به خوبی چرب و آماده کنید و سپس مایه کیک شربتی که آماده کرده اید را داخل قالب بریزید و چند بار آن را روی سطح میز و کار خود به آرامی بکوبید و بعد قالب را پس از گرم شدن فر برای مدت 40 دقیقه داخل فر 180 درجه قرار دهید تا به خوبی کیک شما پخته و آماده شود.

مرحله پنجم : آماده کردن شهد

در حین پخت کیک شهد خود را به این صورت آماده کنید که قابلمه ای را برداشته و داخل آن 1 لیوان شکر را به همراه 1 لیوان آب و زعفران دم کرده و گلاب بریزید و روی حرارت گاز قرار دهید تا مواد به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند و شکر نیز به خوبی در آب حل شود سپس زمان دهید تا شهد شما شروع به جوشیدن کند و زمانی که شروع به جوشیدن کرد آن را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید تا سرد شود.

مرحله ششم: سرو کیک شربتی

پس از پخته شدن کیک آن را از داخل فر خارج کنید و زمان دهید تا خنک شود و بعد آن را به شکل دلخواه خود برش دهید و روی آن را از شهد و شربتی که آماده کرده اید بریزید و بعد از آن هم شربتی شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه کیک کافی شاپی شکلاتی خیس عالی و خوشمزه مرحله به مرحله

طرز تهیه کیک شربتی


نکات کلیدی در تهیه کیک شربتی باقلوا ساده

 1. در صورت دلخواه به جای استفاده کردن از پودر هل می توانید از دانه هل نیز استفاده کنید و خودتان آن را بسابید تا پودر شود و عطر بیشتری داشته باشد.
 2. می توانید روی شربتی های خود را با مقداری پودر پسته و یا پودر بادام نیز تزیین کنید.
 3. می توانید روی شربتی های خود را با مقداری گل سرخ نیز تزیین کنید.
 4. در صورتی که داخل کیک شربتی خود از پودر هل استفاده کنید می توانید از چند دانه هل نیز داخل شهد شربت خود استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه پنکیک شکلاتی ساده و عالی بدون کره و فر برای 4 نفر

♨ نکات مهم «طرز تهیه کیک شربتی باقلوا زعفرانی ساده و لذیذ و پنبه ای با ماست»

در صورت دلخواه به جای استفاده کردن از پودر هل می توانید از دانه هل نیز استفاده کنید و خودتان آن را بسابید تا پودر شود و عطر بیشتری داشته باشد.


نظر خود را بیان کنید